مقالات آموزش ارز دیجیتال

شبکه BEP2 چیست و چه کارایی دارد؟

در هفته گذشته شبکه های TRC20 و ERC20 بررسی کردیم و تفاوتشو باهم گفتیم. در این هفته قصد داریم تا به بررسی BEP2 و BEP20 بپردازیم. در ابتدا داداش بزرگه و BEP2 مثل همیشه با زبونی ساده و کوتاه و مختصر بررسیش می کنیم پس تا انتهای مقاله همراه من باشید.

مثل همیشه اول همه موضوعو داخل یک مثال قرار می دیم و بعدش میایم تو دنیای واقعی بررسیش می کنیم.

BEP2 کارمند نمونه هتل BNB

همانطور که تو مقاله TRC20 و ERC20 گفتیم، ارزهایی که تازه وارد دنیای کریپتوکارنسی می شوند یا باید خونه خودشونو داشته باشند (بلاکچین اختصاصی) یا تو هتل یک ارز دیگه اقامت کنند (بلاکچین سایر رمزارزها) که از محبوب ترین این هتلا، هتل اتریوم و هتل ترون بود. این وسط بایننس اسمارت چین با نماد BNB گفت چرا نباید بقیه بیان تو هتل من؟ سپس شروع کرد به بیانیه و تبلیغات وسیع در رابطه با هتلش و کم کم مهمونای بیشتری (رمزارزهای بیشتری) به هتل BNB اومدند. طبیعتا هر هتلی هم نیاز به کارمند داره. کارمند هتل BNB شخصی به اسم BEP2 که البته تنها این شخص کارمند این هتل نیست BEP20 هم هست که تو مقاله خودش بهش بررسی می کنیم. این آقایون BEP2 و BEP20 وظیفه اینو دارند که هر مهمونی وارد هتل شد کاراشو انجام بدند. اگه می خاد بره جای دیگه ای ببرنش و مهمونام طبیعتا وقتی داخل هتل BNB اند فقط باید از خدمات این دو کارمند یعنی BEP2 و BEP20 استفاده کنند.

خب از دنیای تک شاخا بیایم بیرون و تو دنیای واقعی بررسیش کنیم:

هر رمزارزی که وارد دنیای کریپتوکارنسی میشه باید یا بلاکچین مخصوص خودشو داشته باشه یا داخل بلاکچین سایر رمزارزها اقامت کنه. وقتی از بلاکچین سایر رمزارزها هم استفاده می کنه از استاندارد شبکه اونا برخوردار میشه. وقتی ارزی بر روی شبکه بلاکچین اتریومه از استاندارد توکن شبکه اتریوم یعنی ERC20 استفاده می کنه، وقتی ارزی بر روی شبکه ترونه از استاندارد شبکه ترون یعنی TRC20 استفاده می کنه و وقتی که یک ارز بر روی شبکه بلاکچین BNB از استاندارد توکن شبکه بلاکچین BNB یعنی BEP2 یا BEP20 استفاده می کنه. این عبارات BEP2 ،ERC20 یا TRC20 شبکه نیستند صرفا شبکه گفته میشن برای به یاد موندن اینا توکن های اختصاصی یک شبکه بلاکچین خاص هستند. مثل همون کارمندای هر هتل. کارمند هتل خودش هتل دار نیست و یک شبکه خاص نیست صرفا برای اون هتل داره کار می کنه. و هر توکنی که بر روی شبکه این ارزها قرار می گیره تنها می تونه از توکن اختصاصی اون شبکه استفاده کنه. ممکنه یک ارزی در دو تا هتل اقامت داشته باشه. مثلا AAVE هم بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد و هم بر روی بلاکچین BNB ولی زمانی که شما تراکنشتونو با شبکه بلاکچین BNB قرار می دید یعنی ارزهای شما از طریق بلاکچین BNB انتقال پیدا کنند و کارمزد اونم از کوین اختصاصی اون شبکه بلاکچین پرداخت بشه. اگه یک ارزی تنها بر روی یک شبکه بلاکچین مثلا BNB باشد شما باید آدرس BEP2 یا BEP20 بدید (آدرس کارمنداش تا اونا کارا مهمون هتلو انجام بدن) بعد اگه به اشتباه آدرس شبکه اتریوم و ERC20 بزنید دارایی شما گم و گور میشه پس دقت کنید. هر چند پلتفرما اخطار میدن که آدرس اشتباس.

خصوصیات و ویژگی های BEP2

خب می رسیم به ویژگی های این کارمند. طبق یکی از توییت های آقای CZ مالک بایننس و صاحب کوین BNB

“من روی کوین خودم و BNB حساسیت ندارم، من بر روی سرعت بالا و کارمزد کم حساسیت دارم”

کارمزد این شبکه بسیار پایین است و وقتی از شبکه BNB استفاده می کنید دیگه خبری از FEE های وحشتناک اتریوم نیست. سرعت این شبکه هم بسیار بالاست و تنها کافیه ارسالو بزنید یک لیوان آب بخورید تا دریافتو ببینید. در این مقاله قصد مقایسه این شبکه با شبکه های دیگرو نداریم.

آدرس های شبکه BEP2 به این شکل شروع می شوند:

bnb136ns6lfw4zs5hg4n85vdthaad7hq5m4gtkgf23

عبارت bnb در ابتدای آن ها قرار دارد.

در مقاله بعدی به بررسی توکن استاندارد BEP20 خواهیم پرداخت. ممنون از وقت و توجهتون 🙂

سوالات متداول

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا