مقالات آموزش ارز دیجیتال

تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز

اغلب افراد اشتباه می‌کنند که ارز دیجیتال و رمزارز فقط یک چیز هستند، اما واقعاً اینطور نیست. ارز دیجیتال و رمزارز شباهت‌ها و تفاوت‌های خاص خود را دارند که تا پایان این مقاله می‌توانید تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز را بگویید.

از زمان ظهور ارزهای دیجیتال و پذیرش که اخیراً به آن رسیده است، استفاده از ارزهای دیجیتال نیز افزایش یافته است. به دلیل مزیت بدون تماس بدون آن، در طول همه‌گیری به مرکز پیشرفت‌های مالی و فناوری تبدیل شد. در حال حاضر، هر دو ارز بحث شهر هستند، اما بسیاری هنوز در مورد آن‌ها سردرگم هستند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (پول دیجیتال، پول الکترونیک یا ارز الکترونیکی) موجودی یا رکوردی است که در یک پایگاه داده توزیع شده در اینترنت، در یک پایگاه داده کامپیوتری الکترونیکی، در فایل‌های دیجیتال یا درون یک کارت با ارزش ذخیره شده، ذخیره می‌شود. نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال عبارتند از رمزارزها، ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و نقد الکترونیکی.

ارزهای دیجیتال خواصی مشابه سایر ارزها دارند، اما شکل فیزیکی اسکناس و سکه ندارند. بدون داشتن فرم فیزیکی، امکان تراکنش‌های تقریبا آنی را فراهم می‌کنند. معمولاً ارزهای مجازی توسط یک نهاد دولتی صادر نمی‌شوند، ارزهای مجازی به عنوان پول قانونی در نظر گرفته نمی‌شوند و امکان انتقال مالکیت در سراسر مرزهای دولتی را فراهم می‌کنند.

طبق گزارش بانک مرکزی اروپا در سال 2015، ارز مجازی یک نمایش دیجیتالی از ارزش است که توسط بانک مرکزی، مؤسسه اعتباری یا موسسه پول الکترونیکی صادر نشده است، که در برخی شرایط می‌تواند به عنوان جایگزینی برای پول استفاده شود. به طور خلاصه، ارزهای دیجیتال نام دیگری برای پولی است که برای پرداخت کالاها یا خدمات خاص در اینترنت استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال چیست در تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز
ارز دیجیتال

همان‌طور که احتمالا می‌توانید تصور کنید، ارز دیجیتال کاملاً دیجیتال است و در دنیای واقعی معادل فیزیکی ندارد. اما، مانند پول فیزیکی، سنتی یا فیات عمل می‌کند. می‌توانید ارز دیجیتال را با ارز دیگری دریافت، انتقال و یا مبادله کنید. می‌توان از آن برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، به عنوان مثال، در یک فروشگاه آنلاین استفاده کرد و هیچ مرز جغرافیایی و سیاسی ندارد.

برخی استدلال می‌کنند که با حرکت به سمت جامعه‌ای بدون پول نقد، خطوط در حال مبهم شدن هستند و بیان می‌کنند که پول فیزیکی که به صورت آنلاین، برای بانکداری و خرده فروشی و غیره استفاده می‌شود باید به عنوان ارز دیجیتال طبقه‌بندی شود.

رمزارز چیست؟

ارز رمزنگاری شده (یا به اختصار رمزارز) دارایی دیجیتالی است که برای کار به‌ عنوان یک وسیله مبادله طراحی شده است که در آن سوابق مالکیت کوین‌های فردی در یک دفتر کل به شکل پایگاه داده رایانه‌ای (بلاکچین) ذخیره می‌شوند که از ویژگی‌های رمزنگاری قوی برای ایمن کردن سوابق تراکنش‌ها، کنترل ایجاد کوین‌های اضافی و تایید انتقال مالکیت کوین استفاده می‌کند. رمرارز معمولاً به شکل فیزیکی (مانند پول کاغذی) وجود ندارد و معمولاً توسط یک مقام مرکزی صادر نمی‌شود. رمزارزها معمولاً از کنترل غیر متمرکز در مقابل ارزهای دیجیتال متمرکز و سیستم‌های بانک مرکزی استفاده می‌کنند. زمانی که یک ارز دیجیتال قبل از انتشار یا ایجاد یا توسط یک صادرکننده واحد صادر می‌شود، به طور کلی متمرکز در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که با کنترل غیر متمرکز پیاده سازی می‌شود، هر ارز دیجیتال از طریق فناوری دفتر کل توزیع شده، معمولاً یک زنجیره بلوکی، کار می‌کند که به عنوان پایگاه داده تراکنش‌های مالی عمومی عمل می‌کند.

رمزارز چیست در تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز
رمزارز

بیت کوین که برای اولین بار به عنوان نرم افزار منبع باز در سال 2009 منتشر شد، اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز است. از زمان انتشار بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری نیز ایجاد شده‌اند.

ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای مبتنی بر الگوریتم هستند که به عنوان توکن در جوامع آنلاین منتخب استفاده می‌شوند و توسط فناوری‌ها، دارایی‌ها یا پروژه‌های خاصی پشتیبانی می‌شوند. آنها بیشتر در پرداخت‌های همتا به همتا استفاده می‌شوند، اما اکنون به طور فزاینده‌ای برای پرداخت برای کالاها و خدمات دنیای واقعی استفاده می‌شوند.

رمزارزها از آنجایی که مبتنی بر ویژگی رمزنگاری هستند، ایمن و قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شوند. هنر نوشتن یا حل کدها، رمزنگاری ترکیبی از علوم مختلف است که پایه آن ریاضیات است.

ارزهای رمزنگاری شده از بلاکچین و یک دفتر کل غیر متمرکز استفاده می‌کنند، به این معنی که هیچ فرد یا مقام نظارتی واحدی اقدامات در شبکه را کنترل نمی‌کند. این تمرکززدایی محض است، در شکوهمندترین حالتش!

نمونه‌هایی از ارز دیجیتال و رمزارز

ارزهای دیجیتال: پی پل، یوآن دیجیتال (چین)، پول ذخیره شده در کارت اعتباری

رمزارز: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ریپل

تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز چیست؟

اکنون که در مورد ارز دیجیتال و رمزارز می‌دانیم، در اینجا به بررسی تفاوت‌های عمده بین ارز دیجیتال و رمزارز می‌پردازیم.

متمرکز بودن

بزرگترین تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز این سوال است که چه کسی بر ارزش پولی کوین‌های شما کنترل دارد. در مورد ارز دیجیتال، بانک مرکزی در هند یا فدرال رزرو در ایالات متحده به همراه دولت، بانک‌ها و سایر واسطه‌ها خواهد بود که همه آن‌ها باید برای تعیین ارزش ارز مورد نظر گرد هم آیند. به همین دلیل است که در مورد کاهش بیش از 40 درصدی ارزش لیر ترکیه در سال 2021 یا فروپاشی سیستم‌های مالی در میانمار و افغانستان زمانی که مقامات مرکزی ناتوان می‌مانند.
از سوی دیگر، رمزارزها از استخراج تا مالکیت تا انتقال دارایی‌های رمزنگاری شده از یک رویه شفاف پیروی می‌کنند. ارزش آن‌ها نیز مستقل از مقامات بانک مرکزی و مشکلات ژئوپلیتیک منطقه ای است.

رمزگذاری

بار دیگر، رمزارزها در بحث رمزگذاری بر ارزهای دیجیتال غلبه می‌کنند. ارزهای دیجیتال اساساً پول نقد الکترونیکی هستند که برای رمزگذاری آن‌ها به هیچ روش بومی خاصی نیاز ندارند. از سوی دیگر، رمزارزها روی یک بلاکچین ذخیره می‌شوند و خود کوین‌ها در کیف پول‌هایی ذخیره می‌شوند که امنیت سایبری بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند.

همچنین، انتخاب صرافی رمزارز مناسب که بهترین ویژگی‌های امنیتی و طیف گسترده‌ای از ارزها را برای تراکنش ارائه می‌دهد، نیاز اولیه برای تراکنش با استفاده از رمزارزها است.

شفافیت

بزرگترین حامیان رمزارزها به شفافیت ارائه شده توسط این پلتفرم اشاره می‌کنند. همه جزئیات مربوط به تراکنش‌های رمزارزها به لطف وجود یک دفتر کل غیر متمرکز که تمام جزئیات بلاکچین را ثبت می‌کند، در مالکیت عمومی قرار دارد. با ارز دیجیتال، تنها مقامات بانکی به همراه فرستنده و گیرنده در تراکنش مشارکت دارند. در صورت تضاد بر سر هر دارایی، مدیریت رمزارزها آسان‌تر است، زیرا سوابق آن برای همه افراد موجود است، در حالی که ارزهای دیجیتال می‌توانند در صورت بروز هرگونه تضاد با موانع اداری و سایر مشکلات همراه باشند. این تمرکززدایی داده‌ها در واقع یکی از نیروهای محرکه است که منجر به پذیرش ارزهای دیجیتال در سراسر جهان می‌شود.

تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز ثبات

ارز دیجیتال به دلیل پذیرش گسترده‌تر در بازار جهانی معمولاً پایدار است و مدیریت آن نیز نسبتاً آسان است. ارز دیجیتال که نسخه فیات ارز تایید شده است، توسط اکثریت قریب به اتفاق مردم معامله و درک می‌شود. این به نوبه خود، در مقایسه با فناوری جدیدی مانند رمزارز که جذابیت بیشتری پیدا کرده است اما هنوز رایج نشده است، آن را پایدارتر می‌کند. علاوه بر این، نوسانات قیمت رمزارزها جنبه دیگری است که مانع از ثبات آن می‌شود، حتی به عنوان فناوری و ویژگی‌های جدید به این معنی است که به آرامی اما به طور پیوسته در حال جلب توجه است.

تفاوت‌های ارز دیجیتال و رمزارز
ارز دیجیتال و رمزارز

قانونی بودن

اکثر کشورها، از جمله هند، اکنون نگاهی به قانونی بودن و پذیرش رمزارزها دارند. از آنجایی که رمزارزها توسط هیچ نهاد حاکم پشتیبانی نمی‌شوند، اکثر چهارچوب‌های سنتی هیچ ارزشی برای آن‌ها قائل نیستند. با این حال، افزایش سریع تعداد سپرده‌گذاران و موارد استفاده مختلف از بلاکچین امروز و متاورس آینده، که تنها روش پرداخت آن ارزهای رمزنگاری شده باقی می‌ماند، به این معنی است که نوعی بحث در مورد قانونی بودن رمزارزها زودتر از دیرتر اتفاق می‎افتد. در حال حاضر، کشورهای سراسر جهان در حمایت از ارزهای فیات خود محکم هستند.

تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز در استفاده

ارز دیجیتال نیازی به رمزگذاری ندارد، اما کاربران باید کیف پول دیجیتال خود (برنامه‌های بانکی) را با رمزهای عبور قوی ایمن کنند تا خطر سرقت یا هک شدن را به حداقل برسانند. کاربران همچنین باید کارت هایاعتباری خود را با رمز عبور ایمن کنند. آن‌ها می‌توانند از هر یک از این ابزارها برای تراکنش ارز دیجیتال از حساب‌های بانکی خود استفاده کنند.

رمزارز با رمزگذاری قوی محافظت می‌شود. برای معامله رمزارز، ابتدا باید یک حساب بانکی و ارز دیجیتال در آن داشته باشید. شما باید ارز دیجیتال را از طریق یک صرافی آنلاین مبادله کنید تا رمزارز مورد نظر را با ارزش مربوطه دریافت کنید.

کارمزد

هر بار یک کارمزد تراکنش با ارز دیجیتال وجود دارد. اما هیچ سیستم کارمزد تراکنش در برخورد با رمزارز وجود ندارد. فناوری بلاکچین به کاهش هزینه و همچنین عدم کارمزد اضافی برای نمایندگان شخص ثالث کمک می‌کند.

نقل و انتقالات از طریق رمزارزها هنگام انجام حواله‌های بین کشوری امکان پذیرتر است. Patel سیاستمدار و وزیر کشور بریتانیا می‌گوید که رمزارزها همچنین می‌توانند برای انجام پرداخت‌های بزرگ استفاده شوند که این امر معمولاً در هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال محدود است.

نتیجه گیری

این مقاله تفاوت اساسی بین ارزهای دیجیتال و رمزارزها را توضیح داد. هر دو پول الکترونیکی هستند، یعنی در دنیای واقعی وجود ندارند و ما نمی‌توانیم آنها را لمس کنیم.

مردم فقط می‌توانند از آن‌ها برای تراکنش‌های آنلاین استفاده کنند. هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند که افراد آن را به عنوان مزایا و معایب آن می‌دانند. در نهایت، ارزهای دیجیتال و رمزارزها هر دو نقش مهمی در چشم انداز پرداخت موجود دارند.

1/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا