مقالات آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال کامپاند Compound چیست؟

ارز دیجیتال کامپاند با نماد COMP نشان داده می‌شود. کامپاند یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که طبق رتبه بندی سایت coinbase در جایگاه 45 قرار دارد. در حال حاضر قیمت هر کامپاند ۱۰۳٫۰۶ دلار است. این پروژه بخشی از اتریوم محسوب می‌شود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با این ارز دیجیتال آشنا کنیم.

کامپاند یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که بر اساس پروتکل‌های فناوری بلاکچین عمل می کند. ارز دیجیتال COMP به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا ارز دیجیتال قرض بدهند یا قرض بدهند! کامپاند توکن اصلی است که به شما قدرت مدیریت پروتکل را می‌دهد. شرکت Compound برای کاربران خود امکانی فراهم کرده است تا بتوانند از ارز دیجیتال پس انداز خود درآمد داشته باشند. مانند دیگر DeFi ها کامپاند نیر یک قرار داد هوشمند در بلاکچین اتریوم است. تمرکز این ارز دیجیتال بر روی وام‌دهی است. یعنی گروهی از کاربران می‌توانند وام دریافت کنند و گروهی دیگر با استفاده از ارز دیجیتال خود می‌توانند وام بدهند. نرخ بهره این وام به مقدار دارایی دیجیتال بستگی دارد و با توجه به آن تعیین می‌شود. کسی که می‌خواهد وام بدهد باید دارایی خود را در اختیار COMP قرار دهد و سود دریافت کند.

هر زمان که مبلغ وام کامل پرداخت شود دارایی‌های فرد وام دهنده به او بازگردانده می‌شود. CToken توکن بومی و رسمی کامپاند است. این توکن برای کاربران کامپاند این امکان را فراهم می‌کند تا با استفاده از سرمایه خود سود دریافت کنند. کاربران همچنین می‌توانند سرمایه خود را منتقل کنند یا با آن معاملات خود را انجام دهند. در حال حاضر ده میلیون COMP در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. اقتصاددان سابق، رابرت لشنر بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Compound است.

عملکرد و سیاست‌های ارز دیجیتال کامپاند

عملکرد ارز دیجیتال کامپاند شامل موارد زیر می‌شود که عبارتند از:

وام دادن

اتریوم بلاکچین اصلی سیاست‌های مالی غیر متمرکز است. ارز دیجیتال کامپاند یکی از پروتکل‌های این بلاکچین است که فعالیت آن بر روی وام دادن و وام گرفتن تمرکز دارد. در این قسمت می‌خواهیم نحوه عملکرد کامپاند را برایتان توضیح بدهیم. کامپاند فرایند وام دهی و وام گرفتن را برای ارزهای دیجیتال خاصی پشتیبانی می‌کند. ارزهایی مانند: ,BAT,WBTC,ETH,USDC,USDT. اگر با این ارزها آشنایی ندارید می‌توانید مقالات مربوط به آن‌ها را مطالعه کنید. شما می‌توانید به سادگی و بدون دردسر در پروتکل Compound وام بدهید و وام دریافت کنید. این فرایند در مدت زمانی کوتاهی انجام می‌شود و دردسرهای روش سنتی وام دهی را ندارد. اگر شما هر یک از ارزهای دیجیتال ذکر شده در بالا را دارید می‌توانید آن را به پلتفرم Compind منتقل کنید، سپرده کنید و به دیگران وام دهید و در ازای آن سود دریافت کنید.

این فرایند شباهت زیادی به ایجاد حساب سپرده‌گذاری در بانک‌ها دارد. در بانک ها شما یک حساب سپرده‌گذاری باز می‌کنید و پول خود را در آن قرار می‌دهید. سپس بانک بر اساس قرار داد قبلی به صورت ماهانه به حساب شما سود واریز می‌کند. در COMP نیز شرایط مشابه بانک‌ها است. فقط به جای بانک، شما پول را به کیف پول کامپاند منتقل می‌کنید. سودی که شما از وام دادن در کامپاند دریافت می‌کنید هم جنس ارز دیجیتال خودتان است. یعنی اگر WBTC دهید، به عنوان سود نیز WBTC دریافت می‌کنید. ارز دیجیتالی که شما ارسال می‌کنید به یک قرار داد هوشمند در پروتکل کامپاند اضافه می‌شود.

وام گرفتن

در قسمت قبلی فرایند وام دادن در کامپاند را برایتان توضیح دادیم. وام گرفتن طرف دیگر این معادله است. برای وام گرفتن در کامپاند باید مقداری از ارز دیجیتالی که دارید را وثیقه بگذارید. برای وام گرفتن از ارز دیجیتال کامپاند هیچ نیازی به چک نیست، به همین دلیل در هر جای دنیا که باشید می‌توانید وام بگیرید. کامپاند با توجه به وثیقه شما مشخص می‌کند که سقف مبلغی که شما می‌توانید وام بگیرید چقدر است. به عنوان مثال اگر هزار BAT به ارزش 500 دلار را به عنوان وثیقه قرار دهید، می‌توانید وامی به ارزش 250 دلار دریافت کنید. و درست مانند بانک‌ها شما باید سود پرداخت کنید. طبیعی است که ارزش وثیقه شما از وامی که دریافت می‌کنید بیشتر است.

ارز دیجیتال کامپاند Compound چیست؟
ارز دیجیتال کامپاند Compound چیست؟

محاسبه نرخ سود وام در ارز دیجیتال کامپاند

در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم که شما چه بخواهید وام بگیرید یا وام بدهید باید مقداری ارز دیجیتال در اختیار کامپاند قرار دهید. طبیعی است که وام دهنده سود می‌گیرد و وام گیرنده سود پرداخت می‌کند. اما نرخ درصد این سود چگونه محاسبه می‌شود. زمانی که شما دارایی خود را در اختیار کامپاند قرار می‌دهید، Cتوکن دریافت می‌کنید. توکن C از توکن‌های ER-20 است. این توکن یکی از بهترین نوآوری‌های ارز دیجیتال بر پایه بلاکچین است. شما می‌توانید این توکن را انتقال دهید یا با استفاده از آن معامله کنید. شما می‌توانید با استفاده از کلید شخصی خود درست همانند دیگر ارزهای دیجیتال این توکن را کنترل کنید. نرخ سود وام تابعی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. و با عرضه و تقاضا که باعث نوسان می‌شود، بر روی این نرخ تاثیر می‌گذارد.

نرخ سودی که در کامپاند می‌بینید وابسته به شرایط بازار در آن زمان دارد. هر وقت که در اتریوم استخراج صورت می‌گیرد، این نرخ‌ها تعیین می‌شوند. هر 15 ثانیه ارز توکن C شما 1/2102400 درصد افزایش می‌باید. زمانی که افراد زیادی ارز دیجیتال خود را برای وام‌دهی در اختیار کامپاند قرار می‌دهند، نرخ سود وام کاهش می‌یابد. زیرا برای وام دهی سرمایه زیادی موجود است و شما سود زیادی برای اضافه کردن ارز دیجیتال خود به این سرمایه دریافت نمی‌کنید. و اگر تعداد افرادی که وام می‌دهند کم باشد، سود بیشتری دریافت می‌کنید به عنوان وام دهنده.

نکته بسیار مهم در وام گرفتن از ارز دیجیتال کامپاند

شما زمانی که می‌خواهید از کامپاند وام بگیرید باید مقداری ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه در اخیتار آن‌ها بگذارید. همچنین ارزش این وثیقه باید از وامی که می‌گیرید بیشتر باشد. در قسمت‌های قبلی ما به این دو نکته مهم اشاره کردیم. اما این دو باعث ایجاد نکته‌ای بسیار مهم می‌شوند. ارز دیجیتالی که شما به عنوان وثیقه در اختیار کامپاند قرار می‌گیرد قطعا مانند دیگر ارزها نوسان دارد. به همین دلیل ممکن است ارزش آن کاهش بیابد. و به ارزش وامی که دریافت کرده‌اید برسد. اگر چنین شرایطی پیش بیاید، توکن‌های C شما به صورت خودکار غیرفعال می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که تصفیه حساب صورت می‌گیرد.

چه چیزی ارز دیجیتال کامپاند را از دیگر ارزهای دیجیتال متمایز می‌کند؟

از نظر ظاهری، فرایند وام دهی ارز دیجیتال COMP مانند دیگر پروتکل‌های غیر متمرکز است. اما قسمتی که باعث می‌شود کامپاند با دیگر پروتکل ها تفاوت داشته باشد، توکنزایسیون است. کامپاند با استفاده از توکن C و دارایی‌هایی که کاربران برای وام دادن یا وام گرفتن در اختیار آن قرار می‌دهند این کار را انجام می‌دهد. توکن‌های C در واقع نشانگر دارایی‌های وام دهنده یا وام گیرنده است. مثلا اگر ETH یا TUSD را به عنوان وثیقه در اختیار کامپاند بگذارید، به مقدار مساوی از توکن‌های C دریافت می‌کنید. یعنی اگر USDC بدهید،توکن cUSD دریافت می‌کنید. که این توکن به صورت خودکار سوددهی دارد. در هر زمانی شما می‌توانید تعداد توکن‌های cUSD خود را کاهش بدهید و TUSD معمولی به علاوه سود دریافت کنید. همان طور که در قسمت‌های قبلی ذکر شد، نرخ این سود به نوسانات بازار بستگی دارد.

وقتی دارایی شما تبدیل به یک C توکن می‌شود، شما به راحتی با استفاده از آن می‌توانید معاملات خود را انجام دهید و به سود برسید. این C توکن‌ها نشانگر یک از ویژگی‌های مهم سیاست مالی غیر متمرکز است. توانایی ترکیب پروتکل‌های مختلف به عنوان بلاک‌های مختلفی به نام لگوی پول. مثلا توکن cUSD با الگوریتم‌هایی که معاملات خودکار انجام می‌دهند همکاری می‌کند. که باعث می شود صاحبان آن دوبرابر سود کنند. شاید یکی از عمومی‌ترین انتقادات راجب ارز دیجیتال کامپاند، نظران امین سلیمانی بنیان‌گذار Spankchain باشد. از نظر سلیمانی دارایی کاربران Compound در معرض حمله و دستکاری قرار دارد، زیرا این پروتکل کاملا غیر متمرکز نیست. هرچند مدیر عامل این شرکت ادعای سلیمانی را رد کرده است و تضمین کرده که هیچوقت چنین چیزی اتفاق نمی افتد.

آینده ارز دیجیتال کامپاند

ارز دیجیتال COMP و سیاست‌های مالی غیر متمرکز در تلاش‌اند تا مردم دسترسی و کنترل بیشتری بر روی درآمد و پس انداز خود داشته باشند. هرچند این پروژه‌ها همواه مورد انتقاد افراد زیادی قرار می‌گیرند، اما کامپاند قصد دارد تا در طول زمان کاملا غیر متمرکز شود. در حال حاضر تیم کامپاند پروتکل‌ها را مدیریت می‌کند. اما آن‌ها قصد دارند در آینده تمام اختیارات را به یک سازمان غیر متمرکز منتقل کنند. برنامه‌های تیم پشتیبان یک ارز دیجیتال برای آینده از اهمیت بالایی برخوردار است. این برنامه‌ها ممکن است باعث رشد و شکوفایی یک ارز شوند یا آن را نابود کنند.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا