مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش بلاکچین

وایت پیپر چیست؟ White Paper اوراق سفید کریپتو

رشد و توسعه فناوری بلاکچین و امور مالی غیر متمرکز (Defi) در دو یا سه سال گذشته شاهد رونق عظیمی بوده است. به نظر می‌رسد هر روز یک پروژه بلاکچین جدید در حال ظهور است و هر بار که یک بلاکچین یا ارز دیجیتال جدید در بازار وجود دارد، اصطلاح “وایت پیپر” را زیاد می‌شنوید. اما وایت پیپر چیست؟ و چه چیزی می‌تواند در مورد پروژه آینده به ما بگوید؟

در این مقاله می‌آموزیم که وایت پیپر کریپتو چیست و چگونه می‌توان آن را معنا کرد.

وایت پیپر یک سند مهم است که یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای باید آن را بخواند. وایت پیپر دو جنبه اصلی پروژه کریپتو، هدف آن و فناوری پشت آن را روشن می کند.

در حالی که جهان در دو سال گذشته با همه گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر زنجیره‌های عرضه جهانی مبارزه می‌کرد، روش جدیدی برای تجارت پدید آمد. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به طور طبیعی برای کسانی بود که تا به حال در سهام سرمایه‌گذاری می‌کردند که نشان دهنده تقاضای پایین بود و پتانسیل زیادی برای رشد نداشت. بازار کریپتو، اگرچه بسیار پرنوسان و غیرقابل پیش‌بینی بود، اما اوج‌های جدیدی را لمس کرد و برای پیشروها ثروت ایجاد کرد. اگرچه ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما بسیاری از آن‌ها هنوز با مشکلات اعتماد روبرو هستند و ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا مردم را وادار به باور کردن شایستگی خود کنند.

با این حال، بیش از 20,000 ارز دیجیتال (طبق داده‌‌های کوین مارکت کپ) در گردش هستند، از جمله بیت کوین، اتریوم، تتر و دوج کوین. با این حال، بسیاری از مردم احتمال کلاهبرداری را در صرافی آنلاین مبادله یا فناوری آسیب پذیر در برابر هک می‌بینند. بنابراین، لازم است قبل از سرمایه‌گذاری روی یک کوین، دانش کامل و به روز رسانی منظم در مورد ارز دیجیتال داشته باشید. اما چگونه می‌توانید تمام اطلاعاتی را که باید در مورد یک ارز دیجیتال خاص بدانید به دست آورید؟ پاسخ به این سوال وایت پیپر است که این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر سندی است که توسط توسعه دهندگان منتشر شده است که فناوری و هدف پروژه‌ای را که روی آن کار می‌کنند توضیح می‌دهد. این امر به سرمایه‌گذاران آینده نگر می‌گوید که چگونه ارز دیجیتال مورد نظر شکل گرفته است و هدف آن را برجسته می‌کند.

وایت پیپر کریپتو حاوی اشکال مختلف داده مانند آمار، نمودار و فرمول است. هدف این داده‌ها متقاعد کردن سرمایه‌گذاران احتمالی برای سرمایه‌گذاری در آن ارز دیجیتال است. برای هر استارت آپ کریپتو، انتشار وایت پیپر راهی حرفه‌ای و قانونی تلقی می‌شود. وایت پیپر به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بفهمند که این پروژه چگونه با پروژه‌های دیگر در فضای کریپتو متفاوت است.

وایت پیپر چیست؟ وایت پیپر بیت کوین
وایت پیپر

یکی از معروف‌ترین وایت پیپرها که استاندارد طلایی برای وایت پیپرهای کریپتو در نظر گرفته می‌شود بیت کوین است که یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا بود که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 منتشر شد.

وایت پیپر بیت کوین موارد زیر را مطرح کرد:

  • یک سیستم همتا به همتا (P2P) برای پرداخت در سراسر یک شبکه آنلاین
  • حذف اشخاص ثالث و جایگزینی آن‌ها با تأیید (تمرکززدایی)
  • معاملات غیر قابل برگشت خواهند بود.
  • یک سرور تمبر زمانی توزیع شده P2P. این امر اثبات ریاضی ترتیب تراکنش‌های مختلف را ایجاد می‌کند.

وایت پیپرهای کریپتو اولین گام مهم در جذب سرمایه‌گذاران به یک پروژه است. ارائه هرچه بیشتر جزئیات در مورد پروژه و اینکه چرا توکن آن ارزش سرمایه گذاری را دارد ضروری است. یک White Paper نوشته شده خوب و دقیق برای جلب علاقه سرمایه‌گذاران و همچنین تضمین موفقیت پروژه کلیدی است.

وایت پیپر کریپتو شامل چه مواردی است؟

وایت پیپرهای کریپتو پر از اطلاعات هستند و اغلب حدود 25 صفحه هستند. اما آن‌ها معمولا شامل چه چیزهایی هستند؟ وایت پیپر شامل:

مشکل و راه حل – این بخش جایی است که پروژه معرفی می‌شود، از جمله مشکلی که قصد حل آن را دارد و چگونگی دستیابی به آن. این راه حل جزئیات شرح کامل محصول و همچنین تجزیه و تحلیل بازار را برای نشان دادن نیاز دقیق به محصول و نحوه تناسب آن با بازار موجود ارائه می‌دهد.

اطلاعات توکن و در نظر گرفتن بازار – هنگام شروع یک ICO، اطلاعات خاصی وجود دارد که دانستن آن‌ها برای سرمایه‌گذاران حیاتی است که شامل جزئیات مربوط به توکن‌های رمزنگاری شده جدید، مانند ارزش آن‌ها، تعداد آن‌ها در گردش و پلتفرم آن‌ها می‌شود. وایت پیپرها همچنین باید شامل نحوه بازخرید توکن‌های سرمایه‌گذاران و همچنین جزئیاتی در مورد آنچه اتفاق می‌افتد اگر ICO به اهداف تأمین مالی خود نرسد، باشد.

وایت پیپر کریپتو شامل چه مواردی است؟
محتویات کلیدی یک وایت پیپر

اطلاعات تکنیکی – بخش مهمی از هر وایت پیپر کریپتو است. این بخش جنبه‌های فنی و فناوری پشت پروژه را توضیح می‌دهد.

جدول زمانی پروژه – یک برنامه کاری برای چند ماه آینده را مشخص می‌کند، از جمله اینکه چه اتفاقی می افتد، چه زمانی فروش شروع می شود و چه زمانی توکن راه اندازی می شود.

تیم و مشاوران – بنیان‌گذاران، کارمندان و مشاوران پشت پروژه را معرفی می‌کند. مانند جنبه‌های فنی، این نیز یک عامل مهم است زیرا اطلاعات مهمی در مورد مهارت‌ها و تجربه تیم و ارتباط آن با پروژه ارائه می‌دهد.

برای درک وایت پیپر کریپتو چه مفاهیمی را باید بدانید؟

خواندن وایت پیپر ممکن است بهترین راه برای درک پروژه ارز دیجیتال مورد علاقه شما باشد. اما بسیاری از مردم در مورد نحوه خواندن آن سردرگم هستند، زیرا وایت پیپرها برای خواندن سبک نیستند، به خصوص اگر شما خیلی اهل فن‌آوری نباشید. خبر خوب این است که برای درک وایت پیپر نیازی به داشتن پیشینه در علوم کامپیوتر ندارید. این راهنما خواندن و درک وایت پیپر را آسان‌تر می‌کند.

ابتدا باید از چند مفهوم کریپتو آگاه باشید. با استفاده از اینترنت می‌توانید به سرعت در مورد آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

این مفاهیم عبارتند از:

در حالی که نیازی به درک دقیق این مفاهیم ندارید، دانستن آنها ضروری است. هنگامی که از این مفاهیم آگاه شدید، جنبه‌های مختلف و داده‌های موجود در یک وایت پیپر را بهتر درک خواهید کرد.

چگونه یک وایت پیپر کریپتو را می‌خوانیم؟

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای تجزیه و تحلیل وایت پیپر آورده شده است.

1- درک کنید که چرا پروژه ایجاد شده است.

هر وایت پیپر پروژه‌ای انگیزه‌ای در پس ایجاد خود خواهد داشت که معمولاً در ابتدای یک وایت پیپر خواهد بود که به شما درک درستی از مشکلی که پروژه در تلاش برای حل آن است و اینکه چگونه راه حل آن با راه حل‌هایی که ممکن است قبلا وجود داشته باشد متفاوت است می‌دهد. تجزیه و تحلیل بازار در وایت پیپر نیاز دقیق محصول و نحوه انطباق آن با بازار موجود را به شما نشان می‌دهد.

2- ابزار واقعی پروژه را دریابید.

این یک جنبه حیاتی کریپتو یا یک پروژه است. خیلی از کوین‌های کریپتو یک ابزار یا کارکردی غیر از صرفا آرزو دارند. برخی می‌توانند برای مدیریت یک پروژه و برخی می‌توانند توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) را داشته باشند که حقوق مالکیت یک محصول را می‌دهند. توکن‌های کاربردی در فضای کریپتو با هدف بسیار متفاوت وجود دارند. برخی از ابزارها کاربردی‌تر از سایرین خواهند بود.

3- پروژه چگونه به اجماع در شبکه دست می‌یابد؟

این معیار حیاتی‌ترین بخش White Paper است. مکانیسم‌های اجماع متفاوتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، مانند اثبات کار، اثبات سهام، و تغییرات این دو. اجماع بسیار مهم است زیرا به ما می‌گوید که چگونه نودهای مختلف در شبکه می‌توانند درست یا نادرست بودن یک تراکنش را بدون ارتباط مستقیم با یکدیگر تشخیص دهند. این بستری برای فناوری غیر متمرکز است.

چگونه یک وایت پیپر کریپتو را می‌خوانیم؟
وایت پیپر کریپتو

4- نحوه توزیع کوین‌های اولیه

بسیاری از پروژه‌های کریپتو دارای توزیع توکن اولیه با استفاده از کوین‌های از پیش استخراج شده خواهند بود، به ویژه برای اثبات پروژه‌های سهام (POS). باید بررسی کنید که این کوین‌ها چگونه توزیع شده‌اند. گاهی اوقات، بخش قابل توجهی از کوین‌های اولیه به سرمایه‌گذاران خطرپذیر و توسعه دهندگان پروژه ارائه می‌شود که اغلب به ترتیب نشانه‌ای از طرح پامپ و دامپ و رشد محدود پروژه است.

5- توضیح فنی پروژه

به طور معمول، پروژه‌ها سعی می‌کنند نحوه عملکرد شبکه را با استفاده از نمودارها و خلاصه‌ها ساده کنند. شما باید سعی کنید تصویر بزرگ پروژه را درک کنید و نگران جزئیات فنی وایت پیپر نباشید.

6- جدول زمانی پروژه

جدول زمانی یک پروژه برنامه کاری چند ماه آینده را به شما می‌گوید. این جدول شامل جزئیاتی مانند زمان شروع فروش و زمان راه اندازی توکن است. جدول زمانی دقیق برای یک پروژه می‌تواند شایستگی و آینده نگری توسعه دهنده را نشان دهد.

شما باید این عوامل ضروری را در حین خواندن وایت پیپر در نظر بگیرید، اما تنها این موارد نیستند. اگر عواملی را نیز در نظر بگیرید که در وایت پیپر نیستند، مانند پیشینه و توکنومیک تیم توسعه، مفید خواهد بود. اما این موارد نقطه شروعی برای سفر شماست. با خواندن وایت پیپرهای بیشتر، در درک مزایا و معایب یک پروژه مهارت بیشتری کسب خواهید کرد.

نتیجه گیری

خواندن وایت پیپر ارزهای دیجیتال به این معناست که بدانید به دنبال چه چیزی باشید و به خود اعتماد کنید. وایت پیپر از پروژه‌هایی می‌آید که هنوز راه‌اندازی نشده‌اند، بنابراین ناشناخته‌های بسیاری وجود دارد. اگر تصمیم دارید در پروژه‌ای سرمایه گذاری کنید، پس از فلسفه سرمایه‌گذاری صحیح پیروی کنید و بیش از حدی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا