آموزش صرافی ارز دیجیتالصرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

آموزش رایگان دکس تریدینگ (dextrading)

آموزش رایگان دکس تریدینگ، امروزه اکثر افراد جهان درباره‌ی ارزهای دیجیتالی یا رمزارزها شنیده‌اند. مردم به دلایل مختلفی غیر از ابزار مالی دیجیتال جدید، به رمزارزها علاقه‌مند شده‌اند. البته برای معامله با رمزارزها به یک صرافی ارز دیجیتال نیاز است. تبادلات غیرمتمرکز یا DEXها یکی از انواع برجسته‌ی صرافی‌های رمزارز با غیرمتمرکزسازی کامل هستند.

DEXها معاملات را به صورت نفر به نفر و بدون دخالت واسطه‌ها انجام می‌دهند و مزایای دیگری نیز دارند. بنابراین طبیعی است که افرادی که حوزه‌ی رمزارزها را دنبال می‌کنند، درباره‌ی مبانی DEXها و کارکرد آن‌ها کنجکاو باشند. در ادامه، سعی شده است راهنمای جامعی درباره‌ی DEXها، آموزش دکس تریدینگ و انواع مختلفشان ارائه شود. همچنین می‌توانید مروری بر مزایا و ریسک‌های DEXها داشته باشید.

تعریف تبادلات غیرمتمرکز (DEX)

اولین چیزی که در یک آموزش درباره DEXها جستجو می‌کنید، مسلماً تعریف تبادلات غیرمتمرکز است. DEXها در واقع بازارهای نفر به نفر هستند، مثل بازارهای سهام که در آن‌ها معامله‌گران رمزارز می‌توانند معاملات را به صورت مستقیم انجام دهند. ویژگی برجسته DEXها این است که مسئولیت مدیریت سرمایه‌ی شما را به نگهبانان یا واسطه‌ها منتقل نمی‌کنند.

DEXها با استفاده از قراردادهای هوشمند که شامل توافق‌نامه‌های خودکار اجراشونده‌ای هستند که در قالب کدنویسی مشخص شده‌اند، می‌توانند معاملات را تضمین کنند. DEX یا تبادلات غیرمتمرکز برای حذف نیاز به هرگونه مقام ناظر و تأییدکننده معاملات در تبادلات ایجاد شده‌اند. DEXها با اتصال خریداران و فروشندگان رمزارزها، معاملات نفر به‌ نفر یا P2P رمزارز را پشتیبانی می‌کنند. DEXها معمولاً غیرودیعه‌ای هستند و به کاربران اجازه می‌دهند کنترل و مالکیت کلیدهای خصوصی خود را داشته باشند. چنین مزایایی باعث محبوبیت DEXها در زمان اخیر شده است. با این حال، شناخت ریشه‌های توسعه تبادلات غیرمتمرکز برای درک جامع پیامدهای آن‌ها ضروری است.

تاریخچه تبادلات غیرمتمرکز

شکی نیست که تبادلات غیرمتمرکز به رقیبی جدی برای صرافی‌های متمرکز رمزارز تبدیل شده‌اند. اما نکته جالب درباره رشد DEXها، سرعت رشد آن‌ها در بازه‌ی زمانی کوتاهی است که به وجود آمده‌اند. یکی از اولین مراحل توسعه‌ی تبادلات غیرمتمرکز، قراردادهای زمان‌بندی درهم‌سازی‌شده یا HTLC بودند. HTLCها یک سیستم ضمانت رمزنگاری‌شده‌ی اولیه فراهم می‌کردند که می‌توانست معاملات بدون اعتماد زنجیره‌ای بین کاربران را تسهیل کند.

مثال‌های امیدوارکننده‌ی نمونه‌های اولیه DEX مبتنی بر HTLC شامل LocalBitcoins و Bisq هستند که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ راه‌اندازی شدند.

پس از آن، مرحله‌ی بعدی تکامل تبادلات غیرمتمرکز با ظهور اولین DEXهای اتریوم رخ داد. قدرت قراردادهای هوشمند اتریوم، نسل جدیدی از تبادلات را راه‌اندازی کرد و بهبودهای چشمگیری نسبت به تبادلات مبتنی بر HTLC معرفی نمود. در حال حاضر، DEXها با امکان معاملات حجم بالای رمزارزها، به عنصری محوری در دنیای رمزارزها تبدیل شده‌اند. جالب است بدانید که تبادلات غیرمتمرکز، حدود 600 میلیارد دلار حجم معاملات را طی یک سال میان ژوئن 2020 تا ژوئن 2021 تسهیل کردند.

آموزش رایگان نحوه عملکرد دکس تریدینگ

مسلماً بعد مهم در هر بحث دربارهٔ تبادلات غیرمتمرکز رمزارزها، نحوهٔ کارکرد آن‌هاست. شناخت آموزش رایگان نحوهٔ کار دکس تریدینگ برای درک بهتر عملکرد آن ضروری است.

عملکرد یک DEX به طراحی آن بستگی زیادی دارد. بنابراین می‌توانید با بررسی انواع طراحی‌های تبادلات غیرمتمرکز رمزارزها، دربارهٔ نحوهٔ کارکرد DEXها بیشتر بدانید. کارکرد DEXها شامل نگهداری سرمایه توسط کاربران و استفاده از آن برای معامله است.

کاربران باید هزینه‌ی تراکنش و کارمزد معامله در DEX را پرداخت کنند و معامله‌گران اساساً با قراردادهای هوشمند در زنجیره‌ی بلوکی برای استفاده از DEX تعامل دارند.

سه نوع رایج از تبادلات غیرمتمرکز عبارتند از:

 1. سازندگان بازار خودکار یا AMM
 2. تبادلات دفتر سفارش
 3. تجمیع‌کننده‌های DEX

هر نوع تبادل غیرمتمرکز، معاملات مستقیم بین کاربران را از طریق قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر می‌کند. در ادامه دربارهٔ انواع DEX بیشتر می‌پردازیم تا کارکرد آن‌ها را به طور کامل درک کنیم:

سازندگان بازار خودکار یا AMM

یکی از انواع تبادلات غیرمتمرکز یا DEX، سازندگان بازار خودکار یا AMM هستند. سیستم سازنده بازار خودکار از قراردادهای هوشمند به طور مؤثری برای حل مشکل نقدشوندگی استفاده می‌کند.

AMMها از سرویس‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای دریافت اطلاعات از تبادلات و سایر پلتفرم‌ها به منظور تعیین قیمت دارایی‌های معامله شده بهره می‌برند.

این سرویس‌های مبتنی بر بلاک‌چین، اوراکل‌های بلاک‌چین نامیده می‌شوند. به جای تطبیق سفارش‌های خرید و فروش، قراردادهای هوشمند در تبادلات غیرمتمرکز مبتنی بر AMM می‌توانند از مخازن نقدینگی استفاده کنند.

مخازن نقدینگی، مخازن پیش‌تأمین شده‌ای از دارایی‌ها هستند که در کارکرد DEXهای مبتنی بر AMM نقش مهمی دارند. کاربران با تأمین مالی مخازن نقدینگی، کارمزدهای تراکنش‌های تخصیص داده شده به معاملات جفت مربوطه را دریافت می‌کنند.

چنین کاربرانی به ارائه‌دهندگان نقدینگی معروف هستند که باید مقدار معادل هر دارایی در یک جفت معاملاتی را برای کسب سود از دارایی‌های رمزارزی خود با استخراج نقدینگی سپرده‌گذاری کنند.

مخازن نقدینگی در توسعه تبادلات غیرمتمرکز مبتنی بر AMM می‌توانند اجرای سفارشات توسط معامله‌گران را ممکن سازند. در عین حال، معامله‌گران نیز می‌توانند به صورت بدون اعتماد و بدون مجوز، سود کسب کنند.

DEXهای مبتنی بر AMM معمولاً بر اساس مجموع حجم سرمایه‌های قفل شده در قراردادهای هوشمند آن‌ها رتبه‌بندی می‌شوند.

AMMها همچنین معایب جدی‌ای مانند لغزش قیمت به دلیل کمبود نقدینگی دارند. لغزش قیمت زمانی رخ می‌دهد که به دلیل کمبود نقدینگی، خریداران نسبت به قیمت بازار بیشتر می‌پردازند. در چنین مواردی، سفارش‌های بزرگ‌تر احتمال بیشتری برای مواجهه با لغزش قیمت دارند.

علاوه بر این، ارائه‌دهندگان نقدینگی نیز ممکن است با خطر زیان موقتی به دلیل نوسانات یکی از دارایی‌ها در جفت‌های معاملاتی مواجه شوند.

نمونه‌های برجسته AMM DEX عبارتند:

Bancor و Balancer ،Sushi ،Curve ،Uniswap

تبادلات دفتر سفارش (Order Book)

مدل دفتر سفارش در تبادلات غیرمتمرکز، یکی از اولین رویکردها در توسعه DEXها بوده است. دفاتر سفارش، سوابق تمام سفارش‌های باز برای خرید و فروش دارایی‌ها در جفت‌های خاصی از دارایی‌ها را نگه می‌دارند.

سفارش‌های خرید نشان‌دهنده علاقه یک معامله‌گر به خرید یا پیشنهاد قیمت برای یک دارایی در قیمت خاصی است. از سوی دیگر، سفارش‌های فروش نشان می‌دهند که معامله‌گر آماده فروش یا پیشنهاد قیمت خاصی برای دارایی مورد نظر است.

اختلاف بین قیمت‌ها مسئول تعیین عمق دفتر سفارش در کنار قیمت بازار دارایی است.

دو نوع مجزا از تبادلات غیرمتمرکز دفتر سفارش وجود دارد:

 1. دفتر سفارش درون‌زنجیره‌ای
 2. دفتر سفارش برون‌زنجیره‌ای

DEXهایی که اطلاعات سفارش باز خود را در زنجیره ذخیره می‌کنند، دفتر سفارش درون‌زنجیره‌ای نامیده می‌شوند.

این DEXها به معامله‌گران امکان می‌دهند موقعیت خود را با استفاده از وجوه قرض‌دهندگان در پلتفرم خود افزایش دهند.

از سوی دیگر، پلتفرم‌های تبادلات غیرمتمرکز دفتر سفارش برون‌زنجیره‌ای، دفاتر سفارش شبکه‌های بلاک‌چین را ذخیره می‌کنند.

این DEXها فقط تسویه معاملات را در بلاک‌چین فراهم می‌کنند و ارزش تبادلات متمرکز رمزارز را ارائه می‌دهند.

یک جنبه مهم دیگر تبادلات غیرمتمرکز دفتر سفارش، خطر مشکلات نقدشوندگی است. DEXهای دفتر سفارش معمولاً با تبادلات متمرکز رقابت می‌کنند و به طور معمول هزینه‌های اضافی برای تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای تحمیل می‌کنند. از سوی دیگر، DEXهای دفتر سفارش برون‌زنجیره‌ای می‌توانند هزینه‌ها را کاهش دهند، هرچند با خطرات مرتبط با قراردادهای هوشمند.

نمونه‌های برجسته فعال امروزی DEXهای دفتر سفارش عبارتند از:
Loopring ،Gnosis Protocol و IDEX

تجمیع‌کننده‌های DEX

تجمیع‌کننده‌های تبادلات غیرمتمرکز نیز به دلایل واضحی به یکی از برترین افزوده‌ها در فهرست تبادلات غیرمتمرکز تبدیل شده‌اند. آن‌ها در واقع پروتکل‌های معامله‌ای هستند که با تأمین و هدایت نقدینگی در سراسر چندین DEX بر اساس نیازهای مشخص‌شده عمل می‌کنند.

در نتیجه، تجمیع‌کننده‌های DEX نیازی به ارائه سرویس انحصاری به معامله‌گران از مخازن نقدینگی خودشان ندارند. بنابراین می‌توانید به وضوح ببینید که تجمیع‌کننده‌های DEX چگونه می‌توانند نقش محوری در ارائه رویکردهای کارآمد برای معاملات رمزارز داشته باشند.

برخی از نمونه‌های برجسته تجمیع‌کننده‌های DEX در حال حاضر عبارتند از:
Slingshot ،1inch و Ox یا Matcha

نوآوری‌های جدید در آموزش رایگان دکس تریدینگ

توجه به افق‌های جدید آموزش رایگان دکس تریدینگ و توسعه تبادلات غیرمتمرکز با تمرکز بر نوآوری‌های جدید نیز حائز اهمیت است.

DEXهای ترکیبی جدید نمونه روشنی از ترکیب مدل‌های AMM و دفتر سفارش برای توسعه DEX است.

DEXهای ترکیبی جدید می‌توانند سرمایه را از عمق آزاد کنند و به تبادل اجازه دهند تا دفاتر سفارش رقبا را در مخازن نقدینگی کوچک‌تر خودش منعکس کند.

در نتیجه، ارزش نقدینگی متمرکز و بسیار کارآمد را می‌تواند محقق سازد. همچنین می‌توانید سبک‌های جدیدی از DEXهای AMM مانند سبک ساخت بازار پیش‌فعال یا PMM را مشاهده کنید.

مثال DEX دودو کاربرد عملی سبک ساخت بازار پیش‌فعال را در یک فهرست جدید از تبادلات غیرمتمرکز نشان می‌دهد. سبک PMM به DEX اجازه اصلاح پیش‌فعال پارامترهایی مانند منحنی قیمت‌ها در زمان واقعی را می‌دهد تا کارایی معاملات بهبود یابد.

مزایای استفاده از DEXها

تبادلات رمزارز غیرمتمرکز به عنوان یکی از راهکارهای امیدوارکننده برای معاملات رمزارز در زمان اخیر تکامل یافته‌اند. برخی از مزایای رایجی که می‌توانید در تقریباً تمام موارد فهرست تبادلات غیرمتمرکز بیابید عبارتند از:

 • در دسترس بودن: دسترسی آسان به توکن‌ها، به ویژه آنهایی که در بلاک‌چینی که DEX روی آن توسعه یافته ساخته شده‌اند. در نتیجه، پروژه‌های جدید نیز توکن‌های خود را قبل از لیست شدن در تبادلات متمرکز، در این تبادلات لیست می‌کنند.
 • ناشناس بودن کاربران کاربران نیازی به گذراندن روندهای استاندارد شناسایی مانند KYC در تبادلات رمزارز غیرمتمرکز ندارند.
 • کاهش ریسک طرف مقابل: ریسک طرف مقابل زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین درگیر در معامله، تعهدات خود را انجام ندهد. تعریف اولیه DEX نشان می‌دهد این تبادلات معاملات را از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌دهند. بنابراین شما نیازی به وابستگی به واسطه‌ای برای معاملات ندارید و از ریسک‌های طرف مقابل در امان هستید.
 • امنیت بهتر: ویژگی منحصربفرد یک DEX این است که کنترل سرمایه کاربران را در اختیار ندارد. برعکس، معامله‌گران مالک سرمایه خود هستند و می‌توانند بر اساس ترجیحاتشان با DEX تعامل داشته باشند.

ریسک‌های استفاده از DEXها

علاوه بر مزایای منحصربفرد تبادلات غیرمتمرکز، شناسایی ریسک‌های زیر مرتبط با آن‌ها نیز حائز اهمیت است:

 • نیاز به دانش خاص: کاربران باید در مورد مفاهیم مرتبط با امنیت برای حفاظت از سرمایه خود در یک تبادل رمزارز غیرمتمرکز آگاهی داشته باشند. علاوه بر این، دانش خاصی در مورد انتخاب کیف پول و تأمین آن با توکن‌های مناسب نیز نیاز است.
 • لیست‌شدن توکن‌های غیرتأییدشده: افراد می‌توانند برای کسب نقدشوندگی، توکن جدیدی را در تبادلات رمزارز غیرمتمرکز لیست کنند. اما این می‌تواند منجر به کلاهبرداری‌های پرده‌کشیدن شود. در نتیجه، سرمایه‌گذاران ممکن است توکنی را با فرض خرید توکن دیگری خریداری کنند. بنابراین، معامله‌گران باید قبل از سرمایه‌گذاری، توکن‌ها را بررسی کنند.
 • ریسک‌های قرارداد هوشمند: آخرین ریسک مرتبط با تبادلات غیرمتمرکز، به ریسک‌های قرارداد هوشمند مربوط می‌شود. باگ‌های قابل استفاده‌ی قراردادهای هوشمند ممکن است از بازبینی‌های جامع و بررسی‌های دقیق کدها جا بمانند و به خسارت‌های بیشتر منجر شوند.

جمع بندی

اولین تبادلات غیرمتمرکز از سال 2014 شروع به ظهور کردند و با رشد محبوبیت حوزه دیفای، توجهات زیادی را به خود جلب نمودند. با قدرت سیستم سازنده بازار خودکار، DEXها فراتر از محدودیت‌های سنتی مدل دفتر سفارش تکامل یافته‌اند.

با این حال، تبادلات غیرمتمرکز رمزارز به عنوان پلتفرم‌های حیاتی برای کاربران جهت قرض گرفتن وجوه و افزایش اهرم مالی موقعیت خود یا ارائه نقدینگی برای دریافت کارمزدهای معاملاتی ثابت شده‌اند.

DEXها همچنین به کاربران امکان داده‌اند تا با سپرده گذاری دارایی‌های رمزارزی خود در مخازن نقدینگی، درآمد غیرفعال کسب کنند. از سوی دیگر، استفاده از قراردادهای هوشمند در DEXها همچنان حامل ریسک‌هایی است. توصیه می‌شود برای آگاهی بیشتر درباره تبادلات غیرمتمرکز رمزارز و یافتن بهترین گزینه‌ها، بیشتر مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ایران‌ریچ این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x