مقالات آموزش ارز دیجیتال

ساتوشی کوچک ترین واحد پولی بیت کوین چیست؟

کوچکترین واحد بیت کوین ساتوشی (Satoshi | SAT) است شما می دونید بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ و ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ یا این که برای اولین بار می خواهید روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید و می خواهید بیت کوین بر اساس بودجه خود خریداری کنید ولی پول کافی رو برای خرید یک بیت کوین ندارید پس باید مقدار کمتری از بیت کوین رو بخرید؟!!! پس باید یاد بگیرید که چگونه هر ساتوشی به ریال، تومان، بیت کوین، دلار و… رو به یکدیگر تبدیل کنید. در این مطلب به واحد ساتوشی چیست؟ قیمت خرید و فروش ساتوشی و محاسبه تبدیل این واحد میپردازیم.

ساتوشی چیست؟

تمام ارزی های رسمی کشور ها برای راحتی واحد های کوچکتری دارند مانند ایران که واحد پولش تومان است و واحد کوچکتر آن ریال نام دارد به زبان ساده ریال 10 برابر تومان است یعنی 10000 ریال = 1000 تومان است. مثلا واحد کوچک تر برای دلار آمریکا، سنت (Cent) است. هر 1 دلار، شامل 100 سنت می‌شود. (1 سنت = 0.01 دلار) خب بیت کوین هم واحد شمارش کوچکتری دارد که ساتوشی نام دارد و از نام ساتوشی ناکاموتو (ایجادکننده بیت‌کوین) برگرفته شده است.

هر بیت‌کوین می‌توانند به 100 میلیون واحد تقسیم شود، هر کدام از این واحدها ساتوشی نام دارد و مساوی 0.00000001 بیت‌کوین است. به عبارت دیگر هر SAT برابر 0/00000001 بیت‌کوین است که معادل با یک ضرب در ده به توان منفی هشت بیت‌کوین ۸–۱۰*۱.۰ BTC است.

جدول واحد شمارش بیت کوین ساتوشی

A satoshi is the smallest unit of Bitcoin currency. 1 satoshi = 0.00000001 BTC

تاریخچه واحد شمارش ساتوشی

در 15 نوامبر سال 2015 کاربری با نام «ریباک» (Rebuck) با انتشار پستی در بیت‌کوین تاک، بر لزوم تعیین واحد کوچکتر برای بیت‌کوین تاکید کرد. پیشنهاد اولیه او تعیین یک صدم بیت‌کوین به عنوان یک SAT بود. این مساله در آن زمان جدی گرفته نشد تا این‌که در سال 2011 مقدار 100 میلیون SAT برای هر بیت‌کوین مورد اجماع همه کاربران شبکه بیت‌کوین قرار گرفت.

واحد رسمی و استاندارد بیت کوین

طبق استاندارد ISO 4217 در سال 2015 برای واحد شمارش بیت کوین جدول زیر استاندارد سازی شد.

واحدارزش براساس ساتوشیارزش براساس بیت‌کوینعلامت اختصاری
بیت‌کوین100,000,000 ساتوشی1 بیت‌کوینBTC
میلی بیت‌کوین (Millibitcoin)100,000 ساتوشی0.001 بیت‌کوینmBTC
میکرو بیت‌کوین (Microbitcoin)100 ساتوشی0.000001 بیت‌کوینμBTC
ساتوشی (Satoshi)1 ساتوشی0.00000001 بیت‌کوینSatoshi

1 بیت‌کوین = 1000 mBTC (میلی‌بیت‌کوین)
1 بیت‌کوین = 10,000,000 uBTC (میکرو بیت‌کوین)
1 بیت‌کوین = 100,000,000 ساتوشی (100 میلیون ساتوشی)
1 میلی‌ بیت‌کوین = 100,000 ساتوشی (100 هزار ساتوشی)
1 میکرو بیت‌کوین = 100 ساتوشی

تبدیل ساتوشی به بیت کوین، دلار، ریال

پس برای تبدیل SAT به بیت کوین کافی است میزان بیت کوین را در عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنید. البته اگر می‌خواهید با واحد Satoshi بیت کوین انتقال دهید یا خرید و فروش کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک ماشین حساب استفاده کنید که در حساب کردن این اعداد دچار اشتباه نشوید.

برای راحتی کار شما می توانید از ماشین حساب زیر برای تبدیل Satoshi به بیت کوین و تبدیل ساتوشی به دلار استفاده کنید.

فاکتور دیگری که روی نرخ تبدیل بیت‌کوین و Satoshi تاثیر می‌گذارد، معادل ارزی بیت‌کوین است (یعنی قیمت بیت‌کوین به دلار یا ریال). نوسانات قیمتی بیت‌کوین براساس عرضه و تقاضاست، به همین دلیل محاسبه دقیق مقادیری که قصد ارسال یا دریافت دارید مشکل است.

قیمت هر ساتوشی به تومان برای خرید و فروش

قیمت ساتوشی چقدر است؟ یک SAT چند تومان است؟ برای آنکه بدانید مثلاً هر 1000 ساتوشی چند تومان است؟ باید فرمول تبدیل واحد آن را بدانید تا متوجه شوید قیمت هر Satoshi چند تومان است.
این‌گونه می‌توان توضیح داد که یک SAT معادل ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است و هر بیت‌کوین تشکیل شده از 100 میلیون SAT می‌باشد.
بنابراین اگر قیمت بیت‌کوین را به تومان تبدیل کنید، محاسبه قیمت هر ساتوشی به تومان راحت‌تر محاسبه خواهد شد.

برای تبدیل ساتوشی به تومان تنها از چند عملیات ساده ضرب و تقسیم می‌توانید استفاده کنید.

اگر امروز قیمت هر بیت‌کوین 6۰ هزار دلار باشد، هر ساتوشی ۰٫۰۰۰6 دلار خواهد بود. اگر قیمت دلار 20 هزار تومان باشد، قیمت هر ساتوشی معادل 12 تومان خواهد بود (تومان 12 =20000*0.0006).

درصورتی‌که قیمت بیت‌کوین افزایش باید، هر SAT نیز ارزش بالایی پیدا می‌کند و وارد معاملات خواهد شد. در این زمان می‌توانید تعیین کنید که هر 1000 ساتوشی چند تومان است. اما در حال حاضر ارزش هر واحد Satoshi بسیار کم است و به‌صورت مستقل نمی‌توان از آن برای محاسبه قیمت استفاده کرد.

از طرفی قیمت بیت‌کوین نیز به مقدار بالایی رسیده است که برخی نمی‌توانند آن را به‌صورت واحد کامل معامله کنند و امکان خرید واحد کامل آن کم است؛ بنابراین برای تسهیل محاسبات باید بین هر ساتوشی و بیت‌کوین رابطه‌ای منطقی و معناداری برقرار کرد.

پس برای آنکه متوجه شوید قیمت هر ساتوشی چند تومان است (قیمت SAT به تومان) ابتدا باید تبدیل واحد بیت‌کوین به دلار را انجام دهید و مقدار دارایی بیت‌کوین خود را به دلار به دست آورید، سپس تبدیل دلار به تومان یا ریال را انجام دهید.

سوالات متداول ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست؟ رو فکر کنم متوجه شدید اگر در مورد واحد ساتوشی سوالی دارید لطفا در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید ما مشتاقانه آماده جواب دادن به شما دوستان هستیم.

5/5 - (2 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا