آموزش بورس

قیمت زعفران در بورس کالا

سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار مزایا خوبی دارد. از جمله تنوع بسیار زیاد محصولات و کالاهایی همچون زعفران است. سرمایه گذاران بدون درگیر شدن در بخش تولید و نگهداری محصولات از نوسانات قیمتی محصولات کسب سود می‌کنند. خرید و فروش زعفران در بورس کالا به راحتی انجام می‌شود که در ادامه این موضوع بررسی می‌شود.

زعفران در بورس کالا

زعفران از محصولات کشاورزی ارزشمند و از جمله کالا های صادراتی مهم کشور است. قیمت زعفران به دلیل صادراتی بودن و ارزشمند بودن این محصول تحت تاثیر نرخ ارز قرار دارد. حدود 80 درصد از حجم قابل کشت این محصول به کشور های دیگر صادر می‌شود. برخی سرمایه داران و معامله گران در بورس که قصد کسب سود های قابل توجه از این محصول را دارند. به منظور کاشت مراقبت و برداشت این محصول اقدام می‌کنند که شامل هزینه های بالایی در کنار سود خوبش است. این روش از عهده سرمایه گذاران کمی بر می‌آید و هزینه و مسعولیت زیادی را شامل می‌شود.

بیشتر سرمایه گذاران به دنبال خرید و فروش زعفران از راه دور هستند. البته این امر هم سختی های خودش را دارد. از جمله این مشکلات کاهش تولید محصول در برخی ماه ها یا سختی ارتباط با تولید کنندگان و کشاورزان زعفران است. مشکلاتی از این قبیل بسیاری از سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری روی این محصول منصرف می‌کند.

زعفران

آشنایی با انواع زعفران

سرمایه گذارانی که پیگیر سرمایه گذاری و کسب سود از زعفران در بازار بورس و اوراق بهادار هستند. قطعا با انواع زعفران آشنایی دارند. زعفران پوشال و نگین انواع آن هستند. تنوع این گیاه در نحوه کشت و یا محصول قابل کشت نیست. بلکه به هنگام پاک کردن و جدا سازی بخش های کل برش هر قسمت از کلاله نوعی زعفران می‌دهد. زعفران از محصولات کشاورزی بورس کالا است. نوع نگین و پوشال این محصول پذیرش می‌شوند و گواهی سپرده کالایی آنها صادر می‌شود.

نگین

نگین به بخشی از زعفران می‌گویند که دارای قسمت های قرمز رنگ کلاله است. در این نوع هیچ بخش زرد رنگ یا سفید رنگی دیده‌نمی‌شود. این نوع دارای با کیفیت‌ترین و معروف‌ترین بخش این گیاه است و خوده آن نیز به درجه های کیفی متفاوتی تقسیم می‌شود. هر چه رشته های آن درشت تر و بدون شکستگی باشد کیفیت و ارزش آن بیشتر است. بیشتر زعفران های نگین قابل برداشت به کشور های دیگر صادر می‌شود.

پوشال

نوع پوشال علاوه بر بخش قرمز رنگ قسمت هایی از خامه گل گیاه را نیز همراه خود دارد. این بخش های زیادی از خامه گل را شامل است اما رشته های آن از هم جدا بوده و رنگ زیبایی دارد. پوشال پر مصرف ترین بخش زعفران است و تشخیص اصل یا قلابی بودن از روی این بخش به علت وجود خامه گل راحت تر است. از تفاوت های دیگر این دو بخش حجم آنها است نوع نگین دارای حجم زیادی است و پوشال کم حجم تر و ظریف تر است. این دو نوع در بورس کالا تایید شده‌اند و از استاندارد های مشخصی پیروی می‌کنند. کارشناسان و انبار داران مورد تایید بورس کالا انواع این گل ها را با استاندار های مشخصی تطبیق می‌دهند. همچنمین تایید یا رد شدن این گل ها از نظر ارزشمندی با نظارت قابل توجهی انجام می‌شود.

خرید زعفران در بورس کالا

در بورس کالا بازار های متفاوتی وجود دارد که تمام آنها زیر مجموعه بورس کالا هستند و در چهار دسته کلی قرار می‌گیرند. این بازار ها عبارتند از بازار مالی – فیزیکی – مشتقه و بازار فرعی که همگی زیر مجموعه بورس کالا هستند. در هر یک از این بازار ها حجم زیادی از دارایی ها و کالا ها به صورت فیزیکی یا اوراقی وابسطه به یک دارایی پایه که می‌تواند کالایی فیزیکی یا دیگر اوراق بهادار باشد معامله می‌شوند. برای بهتر شدن و تسریع معاملات مربوط به زعفران اوراقی بر پایه این گل شکل گرفته‌است. در هر کدام از بازار های مورد بررسی متقاضیان و تولید کنندگان کالا ها همچون زعفران انتظارات و سفارشات خود را ثبت می‌کنند. سپس در صورت هم خوانی سفارش فروشندگان و متقاضیان معامله فوق صورت می‌گیرد.

توجه داشته باشید که حتما نیازی نیست که متقاضی یا مصرف کننده محصول باشید یا حتما تولید کننده و یا انبار دار آن باشید تا به این قصد وارد معامله شوید. بلکه معامله گران بورس و متقاضیانی که قصد کسب سود از تفاوت قیمت خرید و فروش این محصول و یا دیگر محصولات بورس کالا را دارند نیز بیشتر وارد معامله خرید و فروش می‌شوند. برای انجام معاملات و خرید و فروش تنها کافی است کد آتی بورس کالا را دریافت کنید. کد آتی بورس کالا با کد بورسی متفاوت بوده و برای خرید و فروش در بورس کالا الزامی است. در ادامه با کد آتی بورس کالا و اوراق بهاداری که پایه آنها زعفران است و خرید فروش آنها با بازدهی زعفران مرتبط است آشنا خواهیم شد.

زعفران1

کد آتی بورس کالا

ابتدا باید در سامانه جامع مشتریان یعنی سامانه سجام ثبت نام کنید. این سامانه توسط شرکت مرکزی سپرده گذاری اوراق بهادار و تسویه وجه برای به کار‌گیری خدمات فراگیر و یکپارچه فعالان بازار سرمایه ایجاد گردید. سامانه سجام اطلاعات مشتریان را ثبت می‌کند و احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در این سامانه انجام می‌شود. همچنین جم آوری و تجمیع سوابق معاملاتی سهامداران در این سامانه انجام می‌شود. سهامداران در این سامانه دارایی ها و سود های خود را بررسی می‌کنند. پس از دریافت کد سجام باید کد آنلاین مخصوص بورس کالا را دریافت کرد توجه داشته باشید که این کد با کد معاملاتی بازار سهام فرق دارد و هر دو کد نیاز است. برای دریافت کد آنلاین بورس کالا به سامانه EBGO مراجعه کنید در این سامانه که به زبان فارسی است به راحتی می‌توانید این کد را با انجام دستور این سایت دریافت کنید.

افتتاح حساب

سرمایه گذارانی که مایل به گرفتن کد بازار فیزیکی بورس کالا و بازار های مالی بورس کالا باشند باید حساب بانکی جدا‌گانه ای برای این کار افتتاح کنند. این حساب برای معاملات فیزیکی مانند ثبت نام خودرو در بورس کالا به کار می‌آید. و برای معاملات با بازار های مالی شامل گواهی های سپرده و بازار های آتی روش متفاوتی دنبال می‌شود. در مرحله بعد باید حساب وکالتی افتتاح کنید این حساب بانکی نوعی حساب برای واریز و برداشت وجه پیش پرداخت معاملات توسط بورس کالا است. این حساب را وارد سامانه آنلاین بورس کالا کنید و قبل از آن یک مرحله احراز هویت در سامانه را نیز انجام می‌دهید تا کد بورس کالا را دریافت کنید.

اوراق بهادار مربوط به زعفران

گواهی سپرده زعفران : این گواهی از جمله اوراق بهاداری است که مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است. پشتوانه این گواهی قبض انبار استانداری است و توسط انبار های مورد تایید بورس تهران صادر می‌شود. پس گواهی سپرده زعفران موید مالکیت شخص بر مقدار مشخصی زعفران است که لات معاملاتی آن 1 گرم است. بنابراین با خرید 1 گواهی سپرده کالایی در اصل مالک 1 گرم زعفران با مشخصات و معین و موجود در انبار می‌شوید. همچنین برای تحویل گرفتن زعفران از انبار داران باید مقدار 500 گرم از گواهی سپرده آن را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که گواهی سپرده کالایی و صندوق‌های سرمایه گذاری کالایی که زیرمجموعه بازار مالی بورس کالا هستند در پلتفرم معاملاتی بورس اوراق بهادار خرید و فروش می‌شوند. بدین معنی که این دسته از اوراق بهادار را با داشتن همان کد بورسی خود می‌توانید خرید و فروش کنید. برای خرید گواهی سپرده کالایی زعفران تنها کافی است که وارد سامانه معاملاتی کارگزاری خود شوید و نماد گواهی سپرده زعفران مورد نظر خود را وارد کنید و آن را خریداری کنید.

زعفران2

صندوق سرمایه گذاری زعفران

سرمایه گذاران و سهامدارن بورس به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می‌توانند در این عرصه سرمایه گذاری کنند سرمایه گذاری توسط صندوق های سرمایه گذاری از بهترین روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم است. در صندوق های سرمایه گذاری دارایی های تحت مدیریت آنها – گواهی سپرده ها و اوراق بهادار کالای مشخصی است. در حال حاضر تنها دو نوع صندوق سرمایه گذاری کالایی در بازار سرمایه وجود دارد که یکی از آنها صندوق سرمایه گذاری بر اساس سکه و طلا و دیگری صندوق سرمایه گذاری زعفران است. برای خرید و فروش این صندوق ها باید به پنل کاربری خود در کار گذاری ها مراجعه کنید و تنها در اختیار داشتن کد بورسی برای این صندوق ها کافی است.

قرارداد آتی زعفران

این قرار داد به صورت کاملا مشخص بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود و مقدار زعفران قابل معامله در کیفیت معین و به توافق رسیده و در زمان و مکان و قیمتی مشخص معامله می‌شود. بازار آتی پس از بازار مالی و فیزیکی بورس کالا از ارزش بیشتری برخوردار است و نوعی معاملات برای آینده را تنظیم می کند. این بازار به دلیل اهرمی که ایجاد می‌کند برای سهامداران جذابیت دارد. این قرار داد ها تحت تاثیر نوسانات بازار بازدهی های متفاوتی دارد. کسب سود از طریق این قرارداد ها به صورت دو طرفه امکان پذیر است که سهامداران هم از روند ها مثبت بازار و هم منفی می‌توانند کسب سود داشته باشند.

اختیار معامله زعفران

اوراق اختیار معامله زعفران از اوراق مربوط به این کالا هستند. اوراق اختیار همانند قرارداد های آتی دو طرفه بازدهی دارد و از خاصیت اهرمی برخوردار است. اختیار معامله قراردادی بین خریدار و فروشنده است که بر اساس آن خریدار حق دارد مقدار معینی از دارایی نوشته شده در قرارداد را با قیمتی معین و زمانی مشخص بخرد یا بفروشد. بازار اختیار معامله نسبت به بازار قرارداد های آتی از حجم کمتری برخوردار است.

1- تفاوت انواع زعفران در چیست؟

تنوع این گیاه در نحوه کشت و یا محصول قابل کشت نیست. بلکه به هنگام پاک کردن و جدا سازی بخش های کل برش هر قسمت از کلاله نوعی زعفران می‌دهد.

2- چند نوع زعفران در بورس کالا ثبت شده‌است؟

نوع نگین و پوشال این محصول پذیرش می‌شوند و گواهی سپرده کالایی آنها صادر می‌شود.

3- اوراق مربوط به زعفران وجود دارد؟

بله. گواهی سپرده زعفران. صندوق سرمایه گذاری زعفران. قرارداد آتی زعفران. اختیار معامله زعفران.

4- برای خرید زعفران باید مصرف کننده باشیم؟

حتما نیازی نیست که متقاضی یا مصرف کننده محصول باشید یا حتما تولید کننده و یا انبار دار آن باشید تا به این قصد وارد معامله شوید. بلکه معامله گران بورس و متقاضیانی که قصد کسب سود از تفاوت قیمت خرید و فروش این محصول و یا دیگر محصولات بورس کالا را دارند نیز بیشتر وارد معامله خرید و فروش می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا