coinex register
سواد مالی

10 تفاوت مهم معامله در بازار ارزهای دیجیتال و بورس

اگر شما یکی از سرمایه گذاران بازار بورس و یا ارزهای دیجیتال هستید باید بدانید که بین بازار بورس و ارزهای دیجیتال تفاوت های زیادی وجود دارد. و اگر شناختی درست از این بازارها ندارید و همچنین با اصول سرمایه گذاری در این بازارها آشنا نیستید با ما همراه باشید تا سرمایه خود را از دست ندهید.

تفاوت بازار بورس و ارزهای دیجیتال

1- اولین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که نوسانات روزانه قیمت در بورس هرگز بیشتر از 5 یا 10 درصد نمی باشد. اما نوسانات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار متغیر و سریع است.

2- دومین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که در هر خرید و فروش سهام چیزی در حدود یک و نیم درصد از سرمایه گذاران به عنوان کارمزد دریافت می شود که این رقم در معاملات کلان بسیار ناچیز خواهد بود. اما در بازار ارزهای دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است، میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و همچنین میزان کارمزد صرافی های مختلف نیز متغیر است.

3- سومین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که ساعات کاری بورس در روز محدود می باشد و در روزهای تعطیل نیز بورس تعطیل است. اما معاملات ارزهای دیجیتال را می توانید در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد.

4- چهارمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که در بازار بورس به سهامداران سود سهام پرداخت می شود اما در بازار ارزهای دیجیتال سود سهام پرداخت نمی شود و سرمایه گذاران تنها با خرید و فروش دارایی دیجیتالی خود سود کسب می کنند.

5- پنجمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که در بازار بورس امکان دسترسی به اطلاعات حساس و مهم وجود دارد که می تواند بر ارزش سهام تاثیر بگذارد. اما در بازار ارزهای دیجیتال هیچ نهاد یا فرد خاصی به اطلاعات دسترسی ندارد تا بتواند از آنها سوء استفاده کند. افراد براساس تحلیل وضعیت بازار به خرید و فروش ارز دیجیتال می پردازند.

6- ششمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که شرکت هایی که سهام خود را در بازار بورس عرضه کرده اند باید به صورت دوره ای صورت مالی حساب های مالی خود را منتشر کنند. اما در بازار ارزهای دیجیتال هیچ قانونی مبتنی بر الزام صورت حساب های مالی وجود ندارد.

7- هفتمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که سهامداران در ازای سهام خریداری شده در دارایی های شرکت حق مالکیت دارند. اما با خرید ارزهای دیجیتال در مالکیت شرکت خاص سهیم نخواهید بود و تنها مالک ارز دیجیتال خود هستید.

8- هشتمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که کسب سودهای کلان در بازار بورس در اغلب موارد نیازمند سرمایه گذاری بلند مدت است. اما در بازار ارزهای دیجیتال کسب سود از سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت امکان پذیر است.

9- نهمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که برای خرید سهام، سرمایه گذاران ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کرده و پیش از افتتاح حساب و دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازند. اما در ارزهای دیجیتال پس از ثبت نام و احراز هویت (اجباری نیست) در صرافی مورد نظر با شارژ حساب خود می توانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

10- دهمین تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال این است که دستکاری قیمت در بازار بورس هر چند کار سختی به نظر می رسد اما امکان پذیر است. برخی از اخبارهای نادرست و ثبت سفارشات دروغین می تواند باعث ایجاد سیگنال های غلط در ارتباط با ارزش واقعی سهام شود. اما تصور عامه سرمایه گذاران این است که بازار ارزهای دیجیتال عاری از هر گونه دستکاری قیمتی است اما بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سهام پتانسیل دستکاری ذر قیمت وجود دارد.

جدول مقایسه اجماعی بورس و ارز دیجیتال

مقایسهبورسارز دیجیتال
ریسک سرمایه گذاریکمزیاد
نقد پذیریکمزیاد
دوطرفه بودندارددارد
اهرم یا لوریجندارددارد
دامنه نوسانکمنامحدود
قانونیقانونی بودنمبهم
محدودیت افتتاح حسابمحدودیت سن و مدرکندارد
ساعات بازگشاییمحدود24 ساعته

سوالات متداول

God father

|| مدیر کل و موسس آکادمی ایران ریچ || 😎🎈 سلام، خوش آمدید! به ایران ریچ من میلاد هستم، از نظر خون یک کارآفرین، یک وبلاگ نویس دیوانه، یک طرفدار کسب و کار جدید، یک مشاور SEO و یک آدم ساده! ⛔بعد از شکست های زیادی در زندگی و افسردگی شروع به نوشتن می کنم تا تغییرات چشمگیری در خود و بقیه ایجاد کنم. وبلاگ نویسی مرا کارآفرین کرد و می تواند شما را نیز برکت دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا