مقالات آموزش ان اف تی NFT

آشنایی با معروف ترین و گرون قیمت ترین NFT های ساخته شده

NFT ها در عصر جدید یکی از اکتشافات انقلابیه بشره و شاید باورتون نشه اگه محبوب ترین و گرون قیمت ترین NFT ها رو بشناسید و ببینید چه مبالغی بابت خرید این NFT ها پرداخت شده. تو این مقاله قصد نداریم راجع به اینکهNFT چیه و کیه صحبت کنیم، زحمت این کارو آقا سینا صفری کشیدن از اینجا به بعد میشینیم معروف ترین و گرون قیمت ترین NFT هایی که به فروش رفترو میبینیم و انگشت به دهن می مونیم. و در آخر داستان به بررسی قدرتمند ترین و معتبرترین پروژه های NFT می پردازیم.

گرون قیمت ترین NFT های فروخته شده

در دنیای امروز NFT ها دیدگاه مارو به صنعت هنر و تکنولوژی تغییر دادند، بهمون نشون دادن هنر بیشتر از این حرفا می تونه دیده بشه و ارزش گذاری بشه یک طنز تلخی تو این قضیه وجود داره، یک هنر فیزیکی به قیمت خیلی کمتری نسبت به NFT اون می تونه به فروش بره اگه تابلو نقاشی پیکاسو 3 میلیون دلار به فروش بره NFT اون می تونه تا 10 یا 20 میلیون دلار فروش بره، دلیلش موج تکنولوژی ایه که صورت گرفته، NFT مبحث داغیه، اونقدر داغ که سرورای گوگل سوخت از بس کلید واژه NFT تو گوگل سرچ شد. 9 مورد از این 10 NFT تنها در 6 ماه گذشته به فروش رفته.

رتبهنام اثرقیمت (دلار)
1هر روز 5000 روز اول69.3 میلیون دلار
2کریپتوپانک شماره 78047.5 میلیون دلار
3کراس رود (Cross Road)6.66 میلیون دلار
4اولین توییت تاریخ2.9 میلیون دلار
5کریپتوپانک شماره 69651.54 میلیون دلار
6برنده مزایده نام انتخاب می کند1.33 میلیون دلار
7کریپتوپانک شماره 41561.3 میلیون دلار
8فراموش نشده، اما رفته1 میلیون دلار
9پشمالو888,888 دلار
10مجموعه کامل اِم اِف777,777 دلار
جدول گرون قیمت ترین NFT های دنیا

خب میریم که داشته باشیم:

رتبه اول: هر روز 5000 روز اول – 69.3 میلیون دلار

این اثر از محبوب ترین و گرون قیمت ترین NFT های دنیا است. خالق این اثر هنرمند معروف دنیای دیجیتال آقای مایک وینکلمن (Mike Winkelmann) ملقب به بیپِل (Beeple). این اثر هنری به قیمت 69.3 میلیون دلار به فروش رفت. اثر هر روز 5000 روز اول تداعی 5000 اثر هنر ابتدایی بیپل است. این اثر در خانه حراج کریستیز (Christie’s) به عنوان اولین اثر دیجیتال فروش رفت. خریدار این اثر فردی هندی تبار به نام ویگنش ساندِیرسَن (Vignesh Sundaresan) بود. وی در توییتی نوشت که:

” قصد داشتم به هندی‌تبارها و افراد رنگین‌پوست نشان دهم که آن‌ها نیز می‌توانند در سرمایه‌گذاری و حمایت از آثار (هنری) پیشرو باشند. می‌خواستم به‌ آنها ثابت کنم که دنیای ارزهای دیجیتال، قدرت را بین شرق و غرب متوازن کرده و اکنون زمان خیزش شهروندان کشورهایی که به‌لحاظ اقتصادی، در جایگاه ضعیف‌تری قرار داشتند فرارسیده است “

ویگنش ساندِیرسَن Vignesh Sundaresan

رتبه دوم: کریپتوپانک شماره 7804 – 7.5 میلیون دلار

کریپتوپانک‌ها مجموعه‌ای کاملاً تصادفی و متشکل از ۱۰,۰۰۰ کاراکتر دیجیتالی منحصر‌به‌فرد هستند و از اولین نمونه‌های توکن‌های غیرمثلی عرضه‌شده در بلاک چین اتریوم به شمار می‌روند. این مجموعه توسط مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson)، هم‌بنیان‌گذاران استودیوی بازی معروف آمریکایی به‌نام لاروا لبز (Larva Labs) ایجاد شده است.

دِیلَن فیلد (Dylan Field) مدیرعامل کمپانی تولید کننده نرم افزارهای فیگما فروشنده دومین گرون قیمت ترین NFT در جهان است. این اثر دیجیتال به قیمت 4200 اتر که در اون موقع میشد 7.5 میلیون دلار به فروش رسید.

رتبه سوم: کراس رود (Cross Road) – 6.66 میلیون دلار

آقای بیپل بیخیال نمیشه و این اثر هم متعلق به ایشونه. این توکن پیامی ضد سیاست های آقای ترامپ داره و عکس مردی شبیه به ترامپه که سرتاسر بدنش عبارتی ناپسند نوشته شده، البته این اثر به گونه ای طراحی شده بود که اگر ترامپ تو انتخابات 2020 برنده میشد اثر هم تغییر می کرد و ترامپو نشون میداد که یک تاج رو سرشه و در حال عبور از شعله های آتشه.

مهم اصلا این نیست آقای بیپل این اثرو فروخت اما جالب تر اینجاست که این اثر در فروش ثانویه 10 برابر قیمت اولیه خودش به فروش رفت و رتبه سوم گرون قیمت ترین NFT رو از آن خودش کرد. 6.66 میلیون دلار

رتبه چهارم: اولین توییت تاریخ – 2.9 میلیون دلار

جک دورسی مدیر و بنیان گذار توییتر اولین توییت تاریخو نوشت و اکنون با کمک NFT اونو به فروش رسوند. به قیمت خاصیم نفروخت همش 2.9 میلیون دلار 🙂
این توکن از طریق پلتفرم معروفی به نام ولیوبلز (Valuables) ساخته شد که به کاربران اجازه ایجاد نسخه NFT توییت‌هایشان را می‌دهد.
موضوع اینجا تموم نمیشه و حرکت بشر دوستانه آقایه دورسیو میبینیم:
دورسی در تلاشی بشردوستانه متعهد شد که فوراً ۱۰۰ درصد از سود فروش توکن خود را به بیت کوین تبدیل و سپس آن را به انجمن خیریه «افریکا ریسپانس» (Africa Response) اهدا کند.

رتبه پنجم: کریپتوپانک شماره 6965 – 1.54 میلیون دلار

کریپتوپانک یک میمون بی تفاوت به کلاه شاپویی به قمیت800 اتر معادل 1.54 میلیون دلار به فروش رفت، کار اینجا تموم نمیشه و داده ها نشون میدن یکبار دیگه این اثر این بار به قمیت 2100 اتر برای فروش گذاشته شده است.

رتبه ششم: برنده مزایده نام انتخاب می کند – 1.33 میلیون دلار

دی‌جی و آهنگ‌ساز آمریکایی، معروف به 3LAU، در طی همکاری اخیر خود با هنرمند کلاژ دیجیتالی ملقب به اسلایم ساندِی (Slimesunday) اثری به نام «برندۀ مزایده نام انتخاب می‌کند» (Auction Winner Picks Name) را خلق کرد که در پلتفرم نیفتی گیت‌وی با قیمت ۱.۳۳ میلیون دلار به فروش رسید. این توکن NFT شامل یک موزیک ویدئو و آهنگی شاد است که به خریدار این اجازه را می‌دهد تا برای نسخه اصلی NFT و همچنین برای NFTهای قابل‌ویرایشی که به‌تازگی درپلتفرم نیفتی گیت‌وی منتشر شده‌اند، نام انتخاب کند.

رتبه هفتم: کریپتوپانک شماره 4156 – 1.3 میلیون دلار

سری خانواده کریپتوپانک ها یکی از موفق ترین پروژه ها بوده اند، ما تنها به 3 مورد از گریون قیمت ترین NFT های اون اشاره کردیم، اثرهای دیگه ای هم با قیمت های خوب به فروش رسیده است. این کریپتوپانک هم همانند کریپتوپانک شماره 6965 تصویر یک میمون این بار با سربندی آبی است. (دیگه دارم از این میمونا کفری میشم 🙂
سرانجام این توکن با قیمت 1.3 میلیون دلار به فروش رفت.

رتبه هشتم: فراموش نشده، اما رفته – 1 میلیون دلار

هنرمند معروف آمریکایی به نام WhIsBe که به خاطر نقاشی هایی از پاستیل های خرسی در خیابون های نیویورک مشهور بود، اکنون توجهشو روی حوزه NFT ها گذاشته و تونست اثر خودشو به نام فراموش نشده، اما رفته رو با قیمت 1 میلیون دلار به فروش برساند.

رتبه نهم: پشمالو – 888,888 دلار

این توکن شیرین که به قیمت 888,888 دلار به فروش رفت تصویر یک موجود آبی رنگ و عینکی رو نشان می ده که با یکی از آهنگ های آئوکی سرشو تکون میداد. پشمالو اسم توکن ترکیبی که از پی همکاری استیو آئوکی (Steve Aoki)، موسیقی‌دان، طراح مد و کارآفرین آمریکایی، با آنتونی تودیسکو (Antoni Tudisco) تصویرگر سه بعدی آلمانی پدید اومد.

رتبه دهم: مجموعه کامل اِم اِف – 777,777 دلار

این مجموعه یکی دیگه از شاهکارای آقای بیپله که ویدئویی از سایر آثار هنری فروخته شده در کلکسیون اونو نمایش میده.
نکته قابل توجه این NFT که اونو به یکی از گرون قیمت ترین NFT های دنیا بدل کرد اینکه همراه با یک توکن فیزیکی که از ورقه تیتانیوم امضا شده، تار موی بیپل و جواز مالکیت اثر هنری و … تشکیل شده بود فرستاده شد.

قدرتمندترین و معتبرترین پروژه های NFT

حالا بیایید یک نگاهی به قدرتمندترین و معتبرترین پروژ] های NFT در حال حاظر بپردازیم:

قبلش یک توضیحی بدم، تو دنیای ارزهای دیجیتال هم مایک سری توکن داریم تحت عنوان توکن های NFT شاید برای بعضیا سردرگمی بشه که تفاوت این توکن های NFT که در مارکت مثل بقیه توکن و کوین ها به فروش می رسند با چیزی که ما ازش به عنوان توکن NFT یاد می کنیم چیه؟

توکن هایی که تحت عنوان NFT در مارکت فروش می رند در اصل پروژه های NFT هستند، یک پروژه ای استارت به کار می کنه که فعالیت اون پروژه در صنعت NFT صورت می گیره که در ادامه معرفیشون می کنیم، این پروژه ها وقتی در این زمینه فعالیت می کنند در ادامه توکن مخصوص خودشونم می سازند و وارد مارکت می کنند، این توکن ها به این شکل نیست که خاصیت NFT داشته باشند یعنی یگانه باشند و وقتی می خرید دیگه هیچکس نتونه داشته باشدش و تنها صاحبش شما باشید نه! این توکن ها هم مثل بقیه کوین و توکن ها به فروش می روند و تعویض پذیرند و تنها متعلق به یک پروژه اند که در زمینه NFT فعالیت می کنه. در ادامه به بررسی معتبرترین پروژه های NFT می پردازیم!

نام توکنحجم بازاررتبه مارکت کپقیمت حال حاظر
THETA$6,503,148,734.55176.51$
CHILIZ$1,358,436,070.00560.23$
ENJIN$791,502,720.57730.94$
MANA$744,766,081.81770.47$
FLOW$347,851,008.831118.20$
SAND$127,664,937.251730.182$
ULTRA$127,018,578.621740.449$
جدول قدرتمندترین و معتبرترین پروژه های NFT

پروژه ارز دیجیتال THETA

یکی از بهترین توکن‌های NFT، پروژه ارز دیجیتال تتا است. این پروژه، فضایی را برای اشتراک‌گذاری ویدیوها به صورت غیر متمرکز فراهم کرده. این شبکه، بیشتر روی محتوای ویدیویی تمرکز داره. کاربرانی THETA می تونند با استفاده از شبکه تتا به اشتراک‌گذاری پهنای باند و توان محاسباتی خودشون به صورت همتا به همتا بپردازند.

شبکه ارز دیجیتال تتا به عنوان زیرساختی برای اشتراک‌گذاری و استریم ویدیوها طراحی و ایجاد شده است، اما بلاکچین این ارز دیجیتال به تأمین امنیت و توزیع پاداش‌ها می‌پردازد.

پروژه ارز دیجیتال ENJIN

پروژه ارز دیجیتال Enjin پلتفرمی است که بر بستر بلاکچین و برای محصولات بازی و سرگرمی (Gaming) ایجاد شده است. یکی از بهترین امکاناتی که این تیم به بازار ارائه داده است، شبکه اینجین است که به کاربران این امکان را می‌دهد که وبسایت ایجاد کنند، به گفتگوهای درون برنامه‌ای با یکدیگر بپردازند یا فروشگاه‌های مجازی راه بیندازند.

شبکه اینجین همچنین به کاربران خود این امکان را می‌دهد که امکانات داخل بازی‌ها را بر بستر بلاکچین اتریوم توکنیزه کنند. چنین امکانی (ایجاد توکن‌های ERC20) به این معنا است که افراد می‌توانند به خرید، فروش و حتی مبادله توکن‌های مربوط به دارایی‌های خود در بازی‌ها بپردازند؛ چراکه توکن ‌ها اینجین کوین در دنیای واقعی نیز ارزش دارند. این ارزش توسط قانون عرضه و تقاضا ایجاد شده است. بنابراین می‌توان این توکن را نیز در لیست بهترین توکن های NFT در سال 2021 قرار داد.

پروژه ارز دیجیتال چیلیز (Chiliz)

چیلیز یک پلتفرم بلاکچین‌محور است و در زمینه ورزش و سرگرمی فعالیت می‌کنه. این پلتفرم سال‌های متوالی در زمینه ایجاد توکن‌های هواداری برای باشگاه‌های مختلف فعالیت کرده است. این توکن سعی دارد که تعاملات هواداران را با حوزه ورزش و سرگرمی افزایش دهد. این پلتفرم به مؤسسات ورزشی و سرگرمی امکان می‌دهد که بر بستر بلاکچین و با استفاده از ابزارهای بر پایه تکنولوژی بلاکچین، به ترغیب و کسب درآمد از هواداران خود بپردازند. توکن اختصاصی این پلتفرم CHZ نام دارد که برای پرداخت‌ها و خدمات داخل این شبکه از آن استفاده می‌شود. بر اساس استقبال پروژه‌های بزرگ از این پلتفرم، به نظر می‌رسد که یکی دیگر از بهترین توکن های NFT برای سرمایه گذاری در سال 2021 همین توکن می باشد.

پروژه ارز دیجیتال MANA

حتما با MANA و واقعیت مجازی Decentraland آشنا شدید.
MANA توکن مخصوص دنیای واقعیت مجازی Decentraland است و کاربران به فعالیت در این دنیا این ارزو می تونند به دست بیارند و یا با استفاده از این ارز در این دنیا زندگی کنند. حالا کارایی که تو این دنیا می شه کرد چیه؟

پروژه ارز دیجیتال FLOW

پروژه ارز دیجیتال فلو، با هدف فراهم کردن پلتفرمی بر بستر بلاکچین به صورت غیر متمرکز، سریع و با محیط کاربری آسان برای نسل جدید بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و دارایی‌های دیجیتالی که در این زمینه‌ها از آنها استفاده می‌شود، روی کار آمده است. این پلتفرم با یک معماری خاص چند-نقشی ایجاد شده است. در این شبکه امکان افزایش مقیاس‌پذیری بدون نیاز به شاردینگ وجود دارد و این موضوع به افزایش سرعت می‌انجامد.

پروژه ارز دیجیتال SAND

پروژه ارز دیجیتال سندباکس با ایجاد یک دنیای مجازی، برای کاربران خود امکان ساخت، مالکیت و کسب درآمد از تجربیات و امکانات درون بازی‌ها را فراهم نموده است. برای این کار، کاربران از توکن اختصاصی این شبکه، توکن SAND، استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در این پلتفرم بازیکنان می‌توانند به ایجاد دارایی‌های دیجیتال و توکن‌های NFT بپردازند و با قرار دادن آنها در فروشگاه این شبکه، آنها را به فروش برسانند.

پروژه ارز دیجیتال ULTRA

پروژه ارز دیجیتال اولترا (Ultra) یک پلتفرم توزیع بازی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاکچین ایجاد شده است و برای گیمرها و توسعه‌دهندگان بازی، امکانات مختلف و جدیدی ارائه نموده است. در این پلتفرم گیمرها می‌توانند علاوه ‌بر خرید و استفاده از بازی‌ها، به فروش بازی‌های استفاده‌شده خود نیز بپردازند. همچنین بازیکنان به دلیل مشارکت خود در شبکه Ultra، پاداش دریافت می‌کنند. توسعه‌دهندگان بازی‌ها نیز از امکاناتی همچون از جریان‌های مالی جدید، SDKها، تکنولوژی‌های جدید و ابزارهای مبتنی بر بلاکچین بهره می‌برند و از این طریق به بهبود عملکرد و توزیع بازی‌های خود می‌پردازند. با توجه به محبوبین توکن های NFT در میان بازیکنان و گیمرها، چنین پروژه‌هایی در لیست بهترین توکن های NFT برای سرمایه گذاری در سال 2021 قرار می‌گیرند.

پایان

ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید و وقتتونو در اختیارمون گذاشتید، تو این مقاله سعی کردیم 10 تا از محبوب ترین، شناخته شده ترین و گرون قیمت ترین NFT های دنیا رو گرد هم بیاریم. آینده برای NFT باز و روشنه با اینکه نظرهای مخالفیم هست و موج NFT رو زودگذر می دونند اما عده دیگه ای هم اونو آینده هنر دیجیتال می دونند. اما تجربه به دنیا ثابت کرده اونی که جدی گرفته نمیشه آخرش مجسمشو می سازن.

سوالات متداول درباره محبوب ترین و گرون قیمت ترین NFT ها

NFT چیه؟

NFT به توکن هایی گفته میشه که بر خلاف بیت کوین و اتریوم و اکثر کوین و توکن های بازار، قابلیت تعویض پذیری ندارند و یکتا هستند، یعنی تنها یکی از آنها وجود دارد.

گرون قیمت ترین NFT به چه قیمتی فروخته شد؟

گرون قیمت ترین NFT با نام هر روز 5000 روز اول اثر بیپل با قیمت 69 میلیون دلار فروش رفت.

پر فروش ترین NFT ها کدام است؟

شاید در نگاه اول بگیم اثر هر روز 5000 روز اول اقای بیپل اما نه اون گرون قیمت ترین NFT بود، کریپتوپانک ها پر فروش ترین NFT ها بودند

5/5 - (3 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. به نظر من که هیچکدومشون ۱ سنت هم ارزش ندارن، ففط بازار گرمی برای خودشون هست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا