آموزش فارکس

جفت ارز چیست؟ معرفی انواع جفت ارزها

جفت ارز به معنای خرید و فروش همزمان دو ارز در بازار ارز است. در جفت ارز، یک ارز به عنوان ارز پایه انتخاب می‌شود و دیگر ارزها به نسبت قیمت ارز پایه، قیمت‌گذاری می‌شوند. این عمل در اصطلاح به عنوان تبدیل یک ارز به ارز دیگر نیز شناخته می‌شود. جفت ارز معمولاً در بازارهای مالی و تجاری برای تخصیص منابع مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط تاجران، سرمایه گذاران و شرکت‌ها استفاده می‌شود.

مفهوم جفت ارز

جفت ارز به عنوان ترکیبی از دو نماد ارزی استفاده می‌شود. معمولاً یک ارز به عنوان “ارز پایه” و دیگری به عنوان “ارز قیمت گذاری” انتخاب می‌شود. ارز پایه، ارزی است که برابری نسبی دارد و به عنوان معیار برای قیمت گذاری سایر ارزها استفاده می‌شود. جفت‌ارز یک مفهوم مهم در بازار ارز است که در آن دو ارز به عنوان یک جفت با هم مقایسه و معامله می‌شوند.

برای مثال، در جفت ارز EUR/USD، یورو به عنوان ارز پایه در نظر گرفته می‌شود و دلار آمریکا به عنوان ارز قیمت‌گذاری استفاده می‌شود. به این معنی که قیمت EUR/USD بیانگر تعداد دلارهای آمریکا است که برای خرید هر یورو نیاز است. جفت ارز در بازار ارز، یکی از اصلی‌ترین و هیجان انگیزترین دارایی‌ها برای تاجران معامله گر محسوب می‌شود. بازار جفت ارز، به تاجران امکان می‌دهد درآمدی را در معاملات بین بانکی و قراردادهای آتی ارز ایجاد کنند.

جفت‌ارز

دلیل استفاده از جفت ارزها

استفاده از جفت ارز، امکان گسترش و بررسی بازارها و استفاده از نوسانات قیمت‌ها را بدون نیاز به تبدیل ارزها به صورت جداگانه فراهم می‌کند. یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری هنگام انتخاب جفت ارز، نیاز تجارتی و همچنین شرایط اقتصادی و سیاسی دو کشور است. مثلاً معامله‌گرانی که بر عمده کالاها و خدمات با کشورهای اتحادیه اروپا دارند، ممکن است ترجیح دهند در بازار EUR/USD معامله کنند.

انواع جفت ارز

‌‌‌جفت ارزها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: 

  • جفت ارزهای اصلی
  • جفت ارزهای مستعار

جفت ارزهای اصلی

جفت‌ارزهای اصلی شامل دلار آمریکا (USD), یورو (EUR), یوان چین (CNY), ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP) و فرانک سوئیس (CHF) است.

جفت ارزهای مستعار

عبارتند از دلار کانادا (CAD), دلار استرالیا (AUD), دلار نیوزیلند (NZD) و دلار هنگ کنگ (HKD) و …

currency pair

خرید و فروش جفت ارزها

جفت ارزها در بازار ارز، از طریق بروکرها و صرافی‌ها قابل خرید و فروش هستند. صرافی‌ها و بروکرها معمولاً کارمزدی بابت خدمات خود دریافت می‌کنند.

وقتی شما جفت ارزها را خریداری می‌‌کنید، شما در واقع ارز یک کشور را خریداری و در عوض ارز دیگری را به فروش می‌رسانید. به عنوان مثال، اگر شما جفت ارز دلار آمریکا و یورو را خریداری کنید، به اصطلاح شما دلار را خریداری کرده و یورو را فروخته‌اید. در این معامله، شما در انتظار این هستید که نرخ تبادل دلار به نسبت یورو بالا رود و سپس بتوانید ارز دلار را با نرخی بیشتر از قیمت خریدتان بفروشید و سود کنید.

جفت ارزها معمولاً برای معاملات در بازار فارکس استفاده می شود، اما ممکن است در بازارهای دیگر مانند بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از معروف ترین جفت ارزها شامل دلار آمریکا و یورو، دلار آمریکا و ین ژاپن، دلار آمریکا و پوند انگلیس، یورو و پوند انگلیس و دلار آمریکا و دلار کانادا می باشند.

best currency pairs

جفت ارزهای رایج

تقریباً ارز هر کشوری ممکن است معامله شود، اما برخی از ارزها بیشتر از سایر پول ها معامله می‌شوند. همه جفت ارزهای اولیه حاوی USD هستند. بسیاری از جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس در سراسر جهان وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از رایج ترین جفت ارزهای خارج از یورو/لار عبارتند از:

نمادمفهموم جفت ارز
USD/JPYاین جفت ارز، دلار آمریکا را در برابر ین ژاپن تنظیم می‌کند.
USD/GBPاین جفت ارز، دلار آمریکا را در برابر پوند بریتانیا تنظیم می‌کند و معمولاً به آن پوند-دلار می گویند.
USD/CHFاین جفت ارز، دلار آمریکا را در برابر واحد پول سوئیس تنظیم می‌کند. به آن دلار سوئیسی می‌گویند.
USD/CADاین جفت ارز، دلار آمریکا را در برابر دلار کانادا تنظیم می‌کند. از آن به عنوان دلار-لونی یاد می‌شود.
AUD/USDاین جفت ارز، دلار آمریکا را در برابر دلار استرالیا تنظیم می‌کند و به آن دلار استرالیا می‌گویند.
NZD/USDاین جفت ارز، واحد پول نیوزلند را در برابر دلار آمریکا تنظیم می‌کند و از آن به عنوان دلار کیوی یاد می‌شود.

چه چیزی بر نرخ جفت ارزهای اصلی تأثیر می‌گذارد؟

عوامل بنیادی اصلی که بر جفت ارز ها تأثیر می‌گذارد، تغییرات در نرخ بهره یک شبه توسط بانک های مرکزی، داده های اقتصادی و سیاست است.

نرخ بهره

بانک های مرکزی حفظ ثبات پولی و مالی را در دستور کار خود دارند. آنها این کار را با تأثیرگذاری بر نرخ بهره انجام می‌دهند. هنگامی که بانک مرکزی نرخ بهره یک شبه خود را افزایش می‌دهد باعث افزایش تقاضا برای آن ارز می‌شود زیرا سرمایه گذاران و معامله گران به دنبال سود بالاتر هستند که به نوبه خود ارزش ارز را نسبت به سایر ارزها افزایش می‌دهد.

داده های اقتصادی

انتشارات اقتصادی‌، گزارش‌هایی هستند که به معامله گران نگاهی اجمالی به عملکرد اقتصاد یک کشور می‌دهند. داده‌های اقتصادی مهمی که بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارند عبارتند از داده‌های CPI (تورم)، حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (داده‌های اشتغال)، تولید ناخالص داخلی (GDP)، خرده‌فروشی، شاخص مدیران خرید (PMI) و غیره.

سیاست

جنگ معامله‌گران، انتخابات، رسوایی های فساد و تغییر در سیاست ها، بی ثباتی را ایجاد می‌کند که در بازار فارکس منعکس می‌شود. دولت این قدرت را دارد که بر اقتصاد تأثیر بگذارد که می‌تواند ارزش نسبی یک ارز را تقویت یا کاهش دهد.

نوسانات

معامله گران معمولاً موقعیت های کوچک تری را در ارزهای پر نوسان تر و موقعیت های بزرگ تری در موقعیت های با نوسان کمتر دارند. به دلیل تغییرات ناگهانی در نرخ‌های بهره، تغییرات شدید چشم‌انداز اقتصادی یا بی‌ثباتی سیاسی، نوسان‌ها می‌توانند در هر زمانی به هر یک از این جفت‌ها ضربه بزنند.

جفت ارز چیست

نکاتی برای معامله جفت ارزها

معامله گران از نظم و ثبات در معاملات خود استفاده می‌کنند. در اینجا چند نکته تخصصی برای شروع تجارت آورده شده است:

  • اگر در تجارت فارکس تازه کار هستید، جفت ارزهای نقدی مانند EUR/USD یا USD/JPY را انتخاب کنید. سپس اصول و نکات فنی را تجزیه و تحلیل کنید تا زمانی که با آنچه جفت ارزها حرکت می کند آشنا شوید.
  • تعیین اهرم مناسب هنگام معامله ارز از اهمیت اساسی برخوردار است. بسیاری از معامله گران مبتدی فارکس سرمایه های خود را از دست میدهند زیرا از اهرم اشتباه و اضافی استفاده می‌کنند.
  • یک استراتژی معاملاتی فارکس می‌تواند به اطمینان از منضبط بودن معامله گران کمک کند. این می تواند منجر به سودآوری شود و از رفتارهای زیان آور جلوگیری کند.
  • بهترین بازه زمانی معاملاتی را متناسب با نیاز و تجربه خود انتخاب کنید. بسته به اینکه کدام یک بیشتر برای شما جذابیت دارد، می‌توانید از بین معاملات نوسانی، معاملات روزانه یا اسکلپینگ یکی را انتخاب کنید.
  • برای به‌روزرسانی‌های روزانه در مورد جفت‌های اصلی فارکس، اخبار بازار ارز و مقالات تحلیل تکنیکال را دنبال کنید.

جمع بندی

در کل، جفت ارزها در بازار ارز نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت‌ها، معاملات تجاری و مدیریت ریسک دارند و باعث می‌شوند تا تاجران و سرمایه گذاران بتوانند در بازار ارز به صورت کارآمد و سودآور عمل کنند. این که یک تاجر باید کدام جفت ارز را انتخاب کند و سرمایه‌گذاری کند بستگی به ریسک پذیری، اهداف سرمایه‌گذاری و دانش بازار ارز دارد.

در کل، خرید و فروش جفت ارزها بر اساس تحلیل و پیش بینی نوسانات بازار، اخبار اقتصادی و عوامل دیگری که قیمت ارزها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، انجام‌می شود. کسب و کار در این حوزه نیازمند پیش زمینه و دانش کافی در زمینه بازارهای مالی و معاملات ارزی است.

سوالات متداول

جفت ارز به چه معناست؟

جفت ارز، مظنه دو ارز مختلف است که ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر می‌باشد.

4 جفت ارز اصلی بازار کدامند؟

جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس عبارتند از EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD و USD/CHF.

قوی ترین ارز در جفت ارزها چیست؟

دینار کویت (KWD) با ارزش‌ترین ارز ملی در جهان است.

کدام جفت ارز برای معامله خوب است؟

دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار کانادا و دلار استرالیا.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا