دسته‌بندی نشده

توکن حاکمیتی یا توکن مدیریتی چیست و چه کاربردی دارد؟

رای دادن و در اجتماع بودن امروزه یکی از نیازهای اساسی بشر حساب میشه، اینکه صحبت و نظرت در یک جامعه تاثیرگذار باشه و بدونی که تو هم در پیشرفت این جامعه نقش داری، تو دنیای فیزیکی ما اینکارو با رای دادن انچام میدیم و خودمونو در امور جامعمون شرکت میدیم. اما براتون سوال نشده که آیا در دنیای رمزارزها هم می تونیم خودمونو وارد جامعه کنیم و نقش داشته باشیم؟ یا از یک دید دیگه نگاه کنیم، یک وقت مدیران و توسعه گران رمزارز محبوب من تصمیم غلطی نگیرن و من رو از سود کردن عقب بندازن.

اینجاست که پایه توکن حاکمیتی Governance Token یا همون توکن مدیریتی باز میشه. اما اینکه توکن مدیریتی چیه و چه کاری از دستش برمیاد چیزیه که قرار تو این مقاله با هم بررسی کنیم پس همراه من باشید تا یک سری به دنیای دموکراسی در رمزارزها بزنیم.

توکن حاکمیتی چیست؟

توکن حاکمیتی با نام دیگه توکن مدیریتی نیز شناخته میشه. پیش میاد یک رمزارز قصد داره یک تغییری در پلتفرم خودش بده یا یک چیز جدیدی به شبکه خودش اضافه کنه، به طور مثال قصد داره الگوریتم خودشو از PoW به PoS تغییر بده. اما نمی دونه ایا تمام جامعه حامی از این اتفاق راضی اند؟ آیا تمام هولدرهای این رمزارز موافق این کارند؟ پس چی کار می کنه؟ رای گیری میزاره کسایی که موافقن دستا بالا، کسایی که مخالفن دستا بالا.

پس:
توکن های مدیریتی دسته ای از انواع توکن ها هستند که
به دارندگان خودشون اجازه شرکت و رای دادن در اهداف پروژه رو می دهند.

در دنیای فیزیکی هم هر کس بخواد رای بده باید واجد شرایط باشه. در دنیای رمزارزها هم تنها کسایی می تونن تو رای گیری شرکت کنند که هولدر اون رمزارز باشند. مثلا رمزارز Bal قصد داره تا تغییراتی در شبکه خودش بده، رای گیری برگذار می کنه، تنها کسایی که توکن Bal دارن می تونن تو این رای گیری شرکت کنند و نظر بدن نه همه جامعه کریپتو. چرا فقط کسایی که توکن Bal دارند؟ چون توکن Bal یک توکن حاکمیتی است.

این توکن های مدیریتی بیشتر در دنیای دیفای وجود دارند یعنی تماما پروژه های دیفای DeFI توکن حاکمیتی هستند و افراد می تونند تو تصمیمات پروژه دخیل باشند. دلیل این امر هم واضحه، چون پروژه های دیفای با سیستم های مالی در ارتباطند.

یک موضوع جالب درباره توکن حاکمیتی وجود داره و نگفته نمونه اینکه، هر یک توکن از اون رمزارز یک رای حساب میشه و هر کس که تعداد توکن های بیشتری داشته باشه در نتیجه تعداد رای بیشتری داره.

توکن های حاکمیتی چه کاربردی دارند؟

من یکم جلوجلو رفتم و کاربرد این توکن هارو هم گفتم، همونطور که گفتم توکن های حاکمیتی برای اظهار نظر کردن درباره یک جامعه است شما با داشتن توکن های اون پروژه می تونید تو اهداف و تصمیمات اون پروژه سهیم باشید درست مثل یکی از شرکا.

جالبه اگه بدونید که توکن های مدیریتی کارشون در صنعت دیفای تموم نمیشه، توکن مدیریتی برای خرید سهام شرکت ها نیز مورد استفاده قرار می گیره. شرکت ها سهامشونو در قالب توکن حاکمیتی به فروش می رسونند. اینجاست که اسم دیگه توکن حاکمیتی یعنی توکن های مدیریتی بیشتر به چشم میاد. شما با داشتن این توکن ها در تصمیمات یک شرکت دخیل هستید.

نمونش هم توکن مدیریتی DGD است. که متعلق به یک شرکت سنگاپوری می باشد. این شرکت با فروش ۱.۷ میلیون توکن تونست بیش از ۵.۵ میلیون دلار اتریوم به دست بیاره.

تاریخچه شروع توکن حاکمیتی

داستان توکن های حاکمتی متعلق به خیلی قبل تره و معطوف به الان نیست فقط. توکن مدیریتی از سال های ۲۰۱۷ یعنی در اوج جریان ICO ها شروع و وارد چرخه بازار شد. اولین توکن مدیریتی توکن های میکر MKR بودن. اما در اون زمان زیاد جدی گرفته نمیشدن؟ چرا؟ چون دنیای دیفای جدی گرفته نمیشد. صنعت دیفای در سال های ۲۰۱۷ رشدی نکرده بود، دیده نشده بود، طبیعتا توکن هاشم جدی گرفته نمیشدن. اما امسال میبینم که صنعت دیفای چقدر زیبا تموم سرمایه گذاران رو انگشت به دهن گذاشت و چقدر در جهت مثبت حرکت کرد.

معرفی محبوب ترین توکن های حاکمتی

در اینجا باهم محبوب ترین توکن های مدیریتی رو بررسی خواهیم کرد:

نام توکنرتبه کوین مارکت کپمارکت کپ
توکن مدیریتی کامپ COMP44$2,257,114,247.89
توکن حاکمیتی AAVE26$4,295,890,281.31
توکن حاکمیتی Bal186$147,443,436.38
توکن حاکمیتی SNX68$1,178,403,453.70
توکن حاکمیتی MKR36$2,766,957,353.65
توکن حاکمیتی YFI67$1,185,204,981.40

این توکن ها تنها توکن های حاکمیتی نیستند و تنها محبوب ترین ها هم نیستند”

هیجان خرید برای توکن COMP به حدی زیاد بود که در زمان کوتاهی بعد از لیست شدن ۴۰۰درصد رشد کرد و از قیمت ۸۰ دلار به بیش از ۳۰۰ دلار به ازای هر واحد COMP رسید.

اما چرا توکن های حاکمیتی انقدر محبوب شدند؟

دلیل محبوبیت توکن های حاکمیتی رو می تونیم به دو علت نسبت بدیم.

  • علت اول: توکن های حاکمیتی در بستر دیفای ها شکل می گیرند و گذشته ثابت کرده که پروژه های دیفای پتانسیل زیادی دارند پس وقتی کاربران چنین پتانسیلی رو در فضای دیفای می بینند وارد اون میشن.
  • علت دوم: دلیل دومی که می تونیم برای محبوبیت این پروژه ها نسبت بدیم شرایطی است که این پروژه ها در اختیار هولدرهای خود می گذراند. جدای از حق رای دادن، توکن های حاکمیتی سود به نگهداری پرداخت می کنند، یعنی شما می تونید با نگهداری و استیک کردن این توکن ها، وام دادن و وام گرفتن در حوزه دیفای ازشون کسب سود کنید.

جمع بندی و پایان

توکن های مدیریتی آینده بسیار روشنی در پیشروی خودشون دارند چون هم در بستر دیفای در حال تقویت شدن هستند و هم در بستر Yield Farming. با پتانسیل روز افزون و بالای این پروژه ها پیشنهاد می کنم اگه تو سبد خودتون از این توکن ها ندارید حتما تهیه کنید.

سوالات متداول

صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا