مقالات آموزش ارز دیجیتال

عرضه اولیه توکن ICO چیست؟

عرضه اولیه سکه ICO روشی برای جذب سرمایه است که سرمایه گذاران در آن می توانند پیش از راه اندازی پروژه در آن سرمایه گذاری کنند و در صورت موفقیت پروژه سرمایه اشخاص سرمایه گذار پتانسیل این را دارد که چند برابر شود.

پروژه های ICO مزایا و معایب خود را دارند، دارای ریسک بسیار زیادی هستند و در صورت موفقیت سود بالایی دارند. طبیعتا باید با سرمایه ای وارد بازی شوید که از دست رفتن آن ضرری به زندگی شما وارد نمی کند.

برای درک ICO بگذارید یک مثال بزنیم:

فرض کنید شما یک ایده بسیار عالی دارید و هر چه سریعتر به دنبال سرمایه گذار هستید تا ایده خود را نهایی کنید. فرآیند جذب سرمایه در دنیای رمزارزها نسبت به روش سنتی راحت تر است. در دنیای رمزارزها شخصی که به دنبال سرمایه است می تواند با ساخت توکن خود و عرضه اولیه آن پیش از ورود به صرافی های بزرگ و معتبر سرمایه گذار مورد نیاز خود را جمع کند. به این فرآیند عرضه اولیه توکن – Initial Coin Offering (ICO) گفته می شود. مثلا توکنی که مجموعه شما می خواهد بسازد قصد دارد هزینه غذاهای رستوران ها را پرداخت کند پس یعنی یک توکن کاربردی است. برای جذب سرمایه می توانید با یک سرمایه گذار حقیقی هم قرارداد ببندید و یا حتی می توانید یک سری به شرکت های یاری رسان، اصطلاحا شتاب دهنده بزنید. ولی شما می توایند از بلاکچین در این زمینه کمک بگیرید و از این روش سرمایه خود را جمع آوری کنید. پس تصمیم می گیرید با کمک فناوری بلاکچین اتریوم توکن خود را بسازید و سرمایه گذار خود را جذب کنید و در همین هنگام به کمک تیم خود، سایت مربوط به پروژه ICO را راه اندازی می کنید و توضیحات و اهداف پروژه را در آن قرار می دهید. سرمایه گذاران زیادی در سراسر دنیا با پروژه شما آشنا می شوند و در آن سرمایه گذاری می کنند. پس از آن که پروژه حداقل سرمایه لازم را به دست آورد شروع به کار می کند، شبکه بلاکچین خود را راه اندازی می کند، به اهداف خود دست پیدا می کند و سرمایه گذاران آن هم سودی چند صد درصدی کسب می کنند.

تاریخچه پروژه های ICO

ریپل را می توان به عنوان اولین ICO معرفی کرد و پس از آن مستر کوین. اما نمی توان از این چشم پوشی کرد که موفق ترین ICO اتریوم بود که در سال 2014 سرمایه ای حدود 20 میلیون دلار کسب کن د که در آن زمان بزرگترین ICO لقب گرفت. و این بود شروعی برای ورود ICO های بیشتر زیرا اتریوم زمینه را برای آن ها با کمک بلاکچین خود فراهم کرد.

نمونه ای از رمزارزهای ICO شده موفق بر روی بلاکچین اتریوم:

  • Augur
  • Melonport
  • Golem
  • ICONOMI
  • Singular DTV
  • First Blood
  • Digix DAO

مزایا و معایب وجود ICO ها

اولین و بهترین مزیت ICO ها این است که روش جذب سرمایه را بسیار راحت کرده اند و هر شرکت و یا شخصی می تواند به راحتی با کمک بلاکچین اتریوم توکن خود را بسازد و آن را در اختیار کاربران قرار دهد و سرمایه خود را جذب کند. نکته منفی وجود ICO ها این است که زمان عرضه شدن چندین شخص می توانند سهم زیادی از توکن ها را بخرند و درصد زیادی از دارایی شبکه را تحت اختیار خود قرار دهند در این حالت شبکه دیگر از حالت غیر متمرکز درآمده و قیمت ها می تواند دستکاری شود. نکته منفی دیگر این است که قانون گذاری خاصی در رابطه با ICO ها هنوز وجود ندارد زیرا ICO ها به عنوان دارایی مالی شناخته نمی شوند و دارایی دیجیتال هستند اما با این وجود در برخی کشورها فرآیند قانون گذاری آغاز شده است. و نکته منفی آخر در رابطه با ICO ها این است که کلاهبرداری در آن ها بسیار زیاد است زیرا هیچ پشتوانه و هیچ فضایی نیست که همه چیز را بررسی کند و شما تنها می توانید امیدوار باشید مدیر پروژه فرد صالحی باشد در غیر این صورت باید با سرمایتان خداحافظی کنید.

با یک برآیند ساده معایب ICO بیشتر از مزایای آن است.

روش های جایگزین ICO ها

تا به اکنون دو روش جایگزین برای ICO ها وجود دارد.

  1. عرضه اولیه صرافی IEO
  2. عرضه اولیه توکن اوراق بهادار STO

عرضه اولیه صرافی IEO
در روش IEO همانطور که از اسم آن پیداست یک صرافی به عنوان واسطه وجود دارد. یعنی مدیران پروژه باید با یک صرافی رای زنی کنند و مدارک و مستندات خود را در اختیار آن صرافی قرار دهند و صرافی در صورت پذیرفتن پروژه و محکم کاری های لازم آن توکن را در صرافی خود لیست می کند تا کاربران در آن سرمایه گذاری کنند. کاربران با اطمینان به صرافی در آن پروژه سرمایه گذاری می کنند و صرافی هم هیچوقت حاظر نیست تا اعتبار خود را خدشه دار کند.

عرضه اولیه توکن اوراق بهادار STO
در این روش دارایی های دیجیتال همانند دارایی ها سهام حساب می شوند و دارای قانون می شوند، و دو طرف خریدار و فروشنده موظف هستند شرایطی را قبول کنند.

جمع بندی:

ICO یک روش جذب سرمایه بوده و است اما با وجود کلاهبرداری های شدیدی که در آن صورت گرفت اعتماد کاربران نسبت به این روش بسیار کم شد. معایب ICO به مراتب بیشتر از مزایای آن است و اگر به دنبال روش های مشابه هستید IEO به مراتب بهتر و معتبر تر است.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا