آموزش کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال Digital Wallet چیست؟

امن ترین مکان برای حفظ ارزهای دیجیتال شما

کیف پول ارز دیجیتال نوعی کیف پول دیجیتالی ایمن می باشد که برای ذخیره، ارسال و دریافت ارز های دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود. بیشتر کوین های دیجیتالی کیف پول رسمی دارند.

برای استفاده از ارز های دیجیتالی، می بایست کیف پول دیجیتالی داشته باشید تا بتوانید آن ها را نگهداری کنید.

برخی از کیف پول ها برای یک ارز دیجیتالی ساخته شده اند، برخی از آنها می توانند برای بیش از یک کوین مورد استفاده قرار گیرند، برخی از آن ها تحت مدیریت شما و برخی دیگر مانند کیف پول های صرافی چند کاره می باشند.

حال می دانیم که انواع مختلفی از کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد.

در این مقاله انواع کیف پول ها را بررسی خواهیم کرد. همچنین نحوه کار آن ها را برای شما شرح خواهیم داد و در نهایت به شما ایران ریچی های عزیز خواهیم گفت که در شرایط های مختلف از کدام کیف پول استفاده کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

کیف پول دیجیتالی نرم افزاری است که می توان از آن برای مشاهده موجودی ارزهای رمزنگاری شده و انجام معاملات استفاده کرد.

انواع آن ها با یکدیگر تفاوت دارند، اما به طور کلی، هر کیف پول به صورت مشخصی با یک یا چند رمز ارز کار می کند و قادر به ذخیره یک یا چند “آدرس عمومی” مخصوص ارزهای رمزنگاری شده خواهد بود.

آدرس های عمومی مانند شماره حساب های خاص ارزهای دیجیتالی می باشند. می توان از آنها برای دریافت نوع خاصی از ارزهای رمزپایه استفاده کرد (مثلاً برای دریافت بیت کوین، به آدرس بیت کوین نیاز دارید).

این آدرس ها را می توان به صورت عمومی به اشتراک گذاشت.

هر آدرس و کلیه معاملات مرتبط با آن آدرس در بلاکچین همان کوین بارگذاری می شود.

کیف پول های دیجیتالی به شما امکان می دهند تا مانده های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنید و بتوانید پول را در بلاکچین جابجا کنید.

اثبات مالکیت آدرس با استفاده از یک کلید خصوصی (کد مخفی مرتبط با آدرس عمومی) در کیف پول های دیجیتالی انجام می شود. در کیف پول های دیگر، متولی (شخص ثالث مانند صرافی، کارگزاری و غیره) کلید را برای شما نگه داری می کنند و برای ورود به آن ها به رمز عبور برنامه احتیاج دارید.

اساساً کیف پول مانند پلت فرم حساب بانکی آنلاین شماست، آدرس شما مانند شماره حساب شما می باشد، بلاکچین مانند دفتر بانکی است و کلید خصوصی هم مانند رمز حساب شما می باشد.

اهمیت کلید خصوصی

کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک نگذارید: همانطور که از نام آن ها پیداست، می توانید آدرس عمومی خود را به صورت عمومی به اشتراک بگذارید اما هرگز نباید کلیدها و رمزهای ورود خصوصی خود را با کسی به اشتراک بگذارید. می توانید از پیشنهادات امنیتی اضافه همانند احراز هویت دو عاملی استفاده کنید.

ذخیره رمز ارز ها

ارز های دیجیتالی در واقع در کیف پول شما ذخیره نمی شود، بلکه در بلاکچین کوین ها ذخیره می شود. کیف پول شما نرم افزاری است که برای تعامل با بلاکچین طراحی شده است. کیف پول ارز دیجیتال آدرس ها را ذخیره می کند، نه رمز ارز ها را (با عنوان کوین). به عنوان مثال، کیف پول بیت کوین با بلاکچین بیت کوین ارتباط برقرار می کند، اجازه می دهد بیت کوین بین آدرس های صاحبان آن کوین ها منتقل شود و به کاربران اجازه می دهد مانده های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های دیجیتالی انواع مختلفی دارند:

 • کیف پول آنلاین
 • کیف پول آفلاین
 • کیف پول موبایل
 • کیف پول سخت افزاری
 • کیف پول روی دسکتاپ
 • کیف پول کاغذی

هر نوع از این کیف پول ها به این معنی است که کیف پول روی چه نوع رسانه ای ذخیره شده است، چه کسی کنترل کیف پول را بر عهده دارد و اینکه آیا داده ها بصورت آنلاین ذخیره می شوند یا خیر.

برخی از کیف پول ها بیش از یک روش دسترسی به کیف پول را ارائه می دهند. به عنوان مثال کیف پول Bitcoin.com هم یک برنامه دسک تاپ و هم یک برنامه موبایل می باشد.

همچنین، بیشتر کیف پول ها در بیش از یک دسته قرار می گیرند. به عنوان مثال Bitcoin Core یک کیف پول دسک تاپ مخصوص کوین با گره های کامل می باشد.

تجزیه و تحلیل انواع مختلف کیف پول های دیجیتالی

کیف پول هایی با گره کامل

این نوع کیف پول کیف پولی است که در آن کلیدهای خصوصی خود را کنترل و یک نسخه کامل از بلاکچین را میزبانی می کنید. اساساً هر کوین یک کیف پول رسمی از این نوع را دارد و می توان آن ها را در سایت رسمی GitHub یافت (اغلب در وب سایت رسمی یک لینک وجود دارد).

توجه: منظور از “رسمی” این است که “توسط توسعه دهندگانی که کوین را خلق کرده اند تأیید شده است.” بسیاری از ارز های دیجیتالی غیرمتمرکز هستند، بنابراین هیچ مقام رسمی وجود ندارد.

کیف پول هایی که کلید خصوصی آن ها به صورت مستقیم کنترل نمی شود (custodial)

برخی از کیف پول ها به شما امکان می دهند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید، برخی از آنها مخفی هستند (کلیدهایتان را مستقیماً کنترل نمی کنید). بیشتر کیف پول های صرافی ها از این نوع هستند.

کیف پول های دسکتاپی

این نوع از کیف پول ها رایج ترین نوع بین تمامی کیف پول های دیجیتالی می باشد.آن ها معمولاً برنامه ای هستند که مستقیماً به کوین های یک شخص متصل می شوند.

کیف پول های موبایل

این نوع، کیف پولی می باشد که از طریق برنامه تلفن های هوشمند اجرا می شود.

کیف پول های آنلاین

کیف پول آنلاین کیف پولی تحت نظر وب می باشد. شما برنامه ای را بارگیری نمی کنید، بلکه داده ها در یک سرور واقعی یا مجازی میزبانی می شوند. برخی از کیف پول های آنلاین کیف پول های ترکیبی هستند که اجازه رمزگذاری داده های خصوصی را قبل از ارسال به سرور آنلاین می دهند.

کیف پول نرم افزاری

به هر کیف پول مبتنی بر نرم افزار، کیف پول نرم افزاری گفته می شود.

کیف پول سخت افزاری

سخت افزار اختصاصی که به طور خاص برای نگه داشتن ارز های دیجیتالی و امنیت آن ها ساخته شده است. این سخت افزار ها شامل دستگاه های USB می باشد. این دستگاه ها می توانند برای انجام معاملات و دریافت اطلاعات به صورت آنلاین و سپس برای حمل و نقل و امنیت به صورت آفلاین استفاده شوند.

کیف پول های کاغذی

می توانید یک کد QR برای کلید عمومی و کلید خصوصی خود چاپ کنید. با این کار می توانید ارز دیجیتالی خود را با استفاده از کیف پول های کاغذی ارسال و دریافت کنید. با استفاده از این گزینه می توانید با استفاده از کیف پول کاغذی کاملاً از ذخیره داده های دیجیتالی درباره رمز ارز خود جلوگیری کنید.

کیف پول های مخصوص یک کوین

کیف پولی که فقط با یک کوین خاص کار می کند.

کیف پول های مخصوص یک شبکه

کیف پولی که می تواند چندین توکن را در یک شبکه واحد در خود جای دهد.

کیف پول های چند کاره

کیف پولی که می توانند آدرس های چندین کوین را در خود جای دهند. لطفا توجه داشته باشید که “چند کاره” بودن کیف پول به معنای واقعی نگه داشتن هر دارایی دیجیتالی نیست. از صرافی ها گرفته تا بهترین کیف پول های چند کاره موجود، محصولی وجود ندارد که به معنای واقعی کلمه هر رمز ارزی را در خود جای داده باشد.

کدام نوع از کیف پول ارز دیجیتال را باید استفاده کرد؟

با جمع آوری همه موارد بالا، در اینجا چند ایده در مورد استفاده از کیف پول های مختلف را ذکر خواهیم کرد.

معمولاً استفاده از کیف پول تایید شده رسمی برای هر کوین، به شما کاربران عزیز پیشنهاد می شود. بنابراین، می توانید برای بیت کوین از کیف پول رسمی آن یعنی Bitcoin Core، برای لایت کوین از کیف پول رسمی آن یعنی Litecoin Core، و برای اتریوم از کیف پول رسمی آن یعنی MyEtherWallet استفاده کنید.

نکته: توصیه های وب سایت رسمی یک کوین را بررسی کنید. لطفا توجه داشته باشید، کیف پول رسمی یک کوین به فضای هارد زیادی احتیاج دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل، گزینه های دیگر را زیر برای شما شرح خواهیم داد.

از آنجا که کیف پول رسمی کوین ها کاربران را مجبور به بارگیری پرونده هایی با حجم بالا می کنند، و از آنجا که برخی از افراد تمایل به داشتن کوین های زیادی دارند، خوب است که به گزینه های جایگزین آن نیز توجه کنید.

سرمایه گذاری در کوین های متعدد

برای کسانی که مایل به استفاده یا سرمایه گذاری در بسیاری از کوین ها هستند، کیف پول چند کاره انتخاب خوبی می باشد. کیف پول های نرم افزاری مانند Coinomi ،Exodus ،Atomic Wallet و Ethos کیف پول هایی هستند که به طور معمول دارای نسخه های برنامه دسکتاپ و تلفن می باشند و کیف پول های سخت افزاری چند کاره مانند TREZOR و Nano S نیز برای این کار استفاده می شوند.

در انتخاب کیف پول همچنین باید بین کیف پول custodial و non-custodial انتخاب کنید. کیف پول های non-custodial مانند Blockchain Wallet و MyEtherWallet کیف پول هایی هستند که در آن ها کلیدهای خصوصی خود را مستقیماً کنترل می کنید اما از کیف پول به عنوان رابط استفاده می کنید و کیف پول های custodial کیف پول هایی هستند که کلیدهای خصوصی خود را مستقیماً مانند Coinbase کنترل نمی کنید.

در آخر، باید از این موضوع آگاه باشید که کیف پول هایی برای شبکه های خاص و ویژگی های آنها طراحی شده اند. به عنوان مثال Coinbase Wallet (محصول Coinbase) و Trust به عنوان کیف پول های مبتنی بر اتریوم می باشد که به شما امکان می دهند طیف وسیعی از توکن های مبتنی بر اتریوم را ذخیره کنید و همچنین به عنوان مرورگر وب برای وب های غیر متمرکز نیز استفاده می شود.

به زبان ساده ، کیف پول انتخابی شما بستگی به نیاز شما از دنیای ارز های دیجیتالی دارد. به طور کلی کیف پول های non-custodial مانند TREZOR برای ذخیره سازی طولانی مدت عالی می باشند، استفاده از کیف پول های custodial مانند Binance نیز اساساً برای تجارت اجباری هستند.

برای تازه وارد های دنیای ارز های دیجیتال

با توجه به موارد فوق، اگر تازه وارد دنیای ارز های دیجیتالی شده اید، پیشنهاد می کنیم موارد زیر را مطالعه کنید:

 • کیف پول رسمی هر کوین را از وبسایت رسمی آن دانلود کنید.
 • می توانید از یک سرویس کیف پول custodial مانند Coinbase یا سرویس کیف پول non-custodial مانند Blockchain Wallet استفاده کنید.
 • برای ذخیره سازی طولانی مدت کیف پول های سخت افزاری مانند TREZOR را خریداری کنید.
 • می توانید از کیف پول های نرم افزاری یا کیف پول دیگری استفاده کنید که متناسب با نیازهای شما باشد مانند موارد ذکر شده در بالا (به عنوان مثال، Trust نگهداری Ethereum یا کیف پول اتمیک برای نگهداری طیف وسیعی از کوین ها).

در موارد بالا Coinbase و TREZOR گزینه های خوبی می باشند، زیرا آنها به دانش فنی زیادی احتیاج ندارند، دارای راهنما هستند، ایمنی بالایی دارند و نیازی به بارگیری کامل بلاکچین برای کوین ها ندارند.

نکاتی درباره کیف پول های دیجیتال

در زیر چند توصیه مفید در مورد کیف پول های مختلف آورده شده است:

نکته: هیچ کیف پول واحدی وجود ندارد که بتواند هر کوینی را ذخیره کند. بنابراین شما باید بر اساس کوین هایی که می خواهید در آنها سرمایه گذاری یا از آن ها استفاده کنید بفهمید که به چه کیف پول هایی نیاز دارید.

نکته: شما می توانید تمام توکن های ERC-20 (توکن های مبتنی بر پلتفرم اتریوم) را در یک کیف پول ERC-20 مانند MyEtherWallet ،Trust یا Coinbase Wallet ذخیره کنید. بسیاری از توکن های مبتنی بر اتریوم نیز کیف پول های خاص خود را دارند. اگر در حال سرمایه گذاری در یک ICO هستید، برای ذخیره / ارسال توکن به یک کیف پول ERC-20 نیاز خواهید داشت.

نکته: به کیف پول کامل گره ای که بلاکچین کامل یک کوین را بارگیری می کند، “گره کامل” گفته می شود. این کیف پول ها می توانند فضای زیادی را اشغال کنند و از انرژی بالایی استفاده کنند زیرا نیاز به بارگیری کل بلاکچین و بروزرسانی آن دارند. Bitcoin Core ،Litecoin Core و کیف پول اتریوم نمونه هایی از کیف پول های کامل گره ها می باشند. اگر فضای دیسک زیادی برای اجرای یک گره ندارید، می بایست گزینه های دیگر را بررسی کنید.

نکته: اگر از کیف پول های آنلاین استفاده می کنید مراقب بدافزار افزونه مرورگر باشید، سعی کنید برای کیف پول آنلاین خود از مرورگری متفاوت از مرورگر روزانه اینترنت خود استفاده کنید.

کیف پول های سرد و گرم (Cold wallet and Hot wallet)

اصطلاح “کیف پول گرم” به معنای کیف پول های متصل به اینترنت می باشد. اصطلاح “کیف پول سرد” به معنای کیف پول متصل نشده به اینترنت است ( کیف پول های سخت افزاری) . وجوهی که می خواهید مانند پول نقد استفاده کنید باید در کیف پول گرم باشد، وجوهی که می خواهید بلند مدت ذخیره کنید بهتر است در کیف پول های سرد و آفلاین ذخیره شود. کیف پول های گرم گزینه های بسیار خوبی برای مورد هدف قرار گرفتن توسط هکر ها می باشد. بنابراین اگر قصد استفاده از این نوع کیف پول ها را دارید، تمامی موارد امنیتی را در نظر گرفته و با استفاده از آن ها احتمال هک شدن را کمتر کنید.

مهم: به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از کیف پول های دیجیتال، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، پول خود را نیز از دست می دهید. این نکته برای کیف پول های کاغذی، کیف پول های سخت افزاری یا هر نوع کیف پول دیگر نیز صدق می کند. هیچ راهی برای بازگردانی ارز های رمزنگاری شده شما بدون این کلید ها وجود ندارد. همچنین اگر کیف پول شما هک شود، وجوه خود را از دست داده اید. پس استفاده از کیف پول ارز دیجیتال همیشه سرگرم کننده نمی باشد. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، احتمال رقم خوردن تجربه ای تلخ برای شما وجود خواهد داشت.

بررسی امنیت کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های دیجیتالی در واقع برای بالا بردن امنیت به وجود آمده اند اما مشکلات امنیتی نیز در آن ها وجود دارد. به طور کلی، مانند نام های کاربری و رمزهای عبور خود، امنیت کیف پول شما از طریق استفاده از بهترین روش های امنیتی ناشی می شود. می توانید ارزهای مورد نیاز خود را در کیف پول مستقیمی که مرتباً استفاده می کنید نگهداری نکنید. برای محافظت بیشتر می توانید از احراز هویت دو عاملی گوگل و یا قرار دادن رمز عبور قوی استفاده کنید. همچنین می توانید از تراکنش های چند امضایی نیز استفاده کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول و کلیدهای شخصی و رمزگذاری آنها گزینه هوشمندانه ای می باشد. حداقل یک نسخه پشتیبان باید روی CD باشد تا اطمینان حاصل شود که یک “نسخه چاپی” از آن وجود دارد.

نکات اضافی برای ایمن نگه داشتن کیف پول و کوین ها

 • برخی از نرم افزارهایی که به عنوان کیف پول ارائه می شوند، بدافزارهایی می باشند که سعی درسوء استفاده از کسانی که مایل به بارگیری و نصب نرم افزار های غیررسمی از اینترنت می باشند، دارند. هرگز به نرم افزار های استخراج یا کیف پول هایی که منابع آن ها ناشناس هستند، اعتماد نکنید. می توانید از کیف پول های ذکر شده استفاده کنید تا خیالتان از بد افزار نبودن آن ها راحت شود.
 • همیشه از یک رمز عبور قوی و تمامی اقدامات امنیتی موجود استفاده کنید. همچنین می توانید از احراز هویت دو عاملی استفاده کنید.(به عنوان مثال Google Authenticator)
 • هرگز رمز عبور و کلید خصوصی کیف پول خود را به اشتراک نگذارید و مطمئن شوید که آنها را در جایی امن (و در حالت ایده آل آفلاین) ذخیره می کنید. برای ارسال و دریافت کوین فقط باید آدرس کیف پول عمومی خود را (“کلید عمومی”) خود به اشتراک بگذارید.
 • همیشه در صورت امکان به صورت آفلاین به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. و هرگز رمز عبور و کلید خصوصی خود را در جایی غیر از کیف پول یا مکان امنی که رمز عبور خود را ذخیره می کنید وارد نکنید.

سایر موارد استفاده برای کیف پول های دیجیتالی

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق برنامه های کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل یا لایت کوین استفاده می شود، این نرم افزار همچنین می تواند کلیدهای توکن های دیجیتال قابل تعویض و غیر قابل تصور را که نمایانگر کالاها، دارایی های مالی، اوراق بهادار و خدمات هستند، ذخیره کند.

به عنوان مثال، توکن ذخیره شده در کیف پول رمزنگاری می تواند نشان دهنده بلیط های کنسرت یا هواپیما، یک اثر هنری منحصر به فرد یا کالاهایی در زنجیره تأمین باشد – تقریباً هر چیزی که ارزش دیجیتالی به آن متصل است.

کلیه کتابهای توزیع شده با سازوکارهای اجماع غیرمتمرکز متکی به یک مدل امنیتی قابلیت هستند.

به این معنی که مالکیت یک کلید رمزگذاری که توسط یک امضای دیجیتال از طریق یک معامله تأیید شده است عملی را که معامله نشان می دهد را تأیید می کند.

در آینده، اقتصاد جهانی جدید قابل اعتماد تر خواهد شد. این اقتصاد می تواند مبتنی بر بلاکچین و کیف پول های دیجیتالی باشد که این کار از رزومه شخصی مالی یا شغلی، اطلاعات مالیاتی، اطلاعات پزشکی یا ترجیحات مصرف کننده گرفته تا شرکت هایی که هویت دیجیتالی کارمندان یا شرکا را حفظ می کنند و دسترسی به برنامه ها را کنترل می کنند، امکان پذیر است.

کیف پول های دیجیتالی همچنین می توانند بازنمایی دیجیتالی شده اسناد هویتی سنتی مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، شناسنامه، اسناد پزشکی، اطلاعات ثبت نام رای دهندگان و سوابق رأی گیری را در اختیار داشته باشند.

و این باعث می شود که این کیف پول های دیجیتالی از ارزش بیشتری برخوردار باشند و حفظ امنیت آن ها نیز بسیار ضروری باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا