انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال

در این مقاله قصد داریم انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال را بر مبنای میزان دارایی و عملکرد آن‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال مورد برسی قرار دهیم.

ارزهای دیجیتال آن دسته از دارایی های دیجیتالی هستند که شفافیت و ناشناس بودن را به رخ می کشند. ارز‌های دیجیتال دنیای خاص خود را دارند، در دنیای ارز‌های دیجیتال اصطلاحاتی وجود دارد که ممکن است برای برخی گیج کننده باشد. اصطلاحاتی مانند: “نهنگ”، “خرس” و “گاو نر”. معامله گران و سرمایه گذاران در تجارت ارزهای دیجیتال اغلب از این استعاره‌های حیوانی برای نشان دادن وضعیتی در بازار یا اشاره به سرمایه‌گذار خاصی استفاده می کنند.

انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال بر مبنای میزان دارایی

نهنگ‌ها

مدت‌ها تصور می‌شد نهنگ بزرگترین حیوانی است که تا به حال روی زمین زندگی کرده است. در اصطلاح کریپتوکارنسی، نهنگ به شخص یا موجودی اطلاق می شود که مقادیر زیادی ارز دیجیتال را در اختیار دارد. مقدار ارز دیجیتال نهنگ‌ها بین 1000تا 5000 بیت‌کوین می‌باشد. نهنگ های بیت کوین اولین بار در سال 2013، توسط تاجر ارزهای دیجیتال، وینی لینگهام، سرمایه گذاران بزرگ نامیده شدند. او این اصطلاح را از معامله گران بازار سهام که در قرن گذشته از آن استفاده می کردند، گرفت. اصطلاح نهنگ قبل از اینکه در دنیای ارزهای دیجیتال به کار گرفته شود، برای توصیف سرمایه گذاران سخاوتمند، قماربازان خوش شانس یا یک هلدینگ قدرتمند استفاده می‌شد. همچنین در بازاریابی، و در بازی‌های فریمیوم، برای نشان دادن مشتری یا بازیکنی که درآمد خوبی دارد، استفاده شده است.

نهنگ‌های معروف ارز دیجیتال

یکی از نهنگ های معروف شامل ساتوشی ناکاموتو، خالق(های) مرموز بیت کوین است که تصور می‌شود حداقل یک میلیون بیت کوین دارد.
دوقلوهای Winklevoss، کامرون و تایلر وینکلووس که توسط آرمی هامر در فیلم (The Social Network) به بازی گرفته شدند، از طرفداران اولیه بیت کوین بودند. گزارش شده است که آن‌ها بیش از 100،000 بیت کوین دارند و آن‌ها را در لیست سه نهنگ برتر قرار می‌دهد.

برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) مدیر‌عامل صرافی کوین بیس (Coinbase) یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در جهان است. کوین بیس روزانه تراکنش‌هایی را به ارزش میلیاردها دلار پردازش می‌کند. دارایی خالص آرمسترانگ در حال حاضر حدود ۳.۶ میلیارد دلار استو یکی از نهنگ‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) که بیشتر با لقب CZ در جامعه کریپتو شناخته می‌شود، بنیان‌گذار و مدیر‌عامل بایننس یکی دیگر از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال است. CZ در سال ۲۰۱۴ مقادیر زیادی بیت کوین خریداری و بایننس را در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی کرد.

از آن زمان تاکنون CZ شرکت‌های مختلفی مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر و استخرهای استخراج بیت کوین را مدیریت می‌کند. براساس گزارش بلومبرگ که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، ثروت خالص CZ در حال حاضر بیش از ۱۳.۱ میلیارد دلار است و یکی از شناخته‌ترین نهنگ‌های بازار رمزارزها محسوب می‌شود.

ناثیر نهنگ‌ها بر بازار

بسیاری از نهنگ های بیت کوین، معامله گران، صرافی ها و صندوق های تامینی ناشناس هستند. و از آنجایی که افراد می‌توانند هنگام معامله و تراکنش ارزهای دیجیتال ناشناس باشند، نهنگ‌ها تمایل دارند از این امتیاز استفاده کنند. از آنجایی که آنها مقدار زیادی ارزهای رمزنگاری شده را در اختیار دارند، افشای هویت آن‌ها می تواند برای بازار و همچنین رفاه خود آنها مشکل ساز باشد. به همین دلیل است که نهنگ ها عمدتاً تنها با آدرس های عمومی خود قابل شناسایی هستند.

علاوه بر این، بسیاری از مردم از ارزهای رمزنگاری شده برای فرار مالیاتی استفاده می کنند و ناشناس بودن نقش مهمی در این تلاش ایفا می کند. یک مثال زمانی بود که یک نهنگ در اوایل سپتامبر 2019 یک میلیارد دلار بیت کوین جابه‌جا کرد، بدون اینکه کسی بداند آن شخص کیست. آن نهنگ تنها 700 دلار برای جابجایی 94504 بیت کوین پرداخت کرد. علیرغم اینکه نهنگ ها نسبتا ناشناخته باقی مانده اند، می توانند تأثیری بر حرکت بازار به سمت دلخواه خود داشته باشند. نهنگ ها ممکن است بازار را برای افزایش سود خود از طرق مختلف دستکاری کنند. با توجه به اندازه آنها، تأثیر این نهنگ ها خرد کننده است.

دو استراتژی نهنگ‌های کریپتو که می‌توانند باعث نوسانات کوتاه‌مدت قیمت شوند به شرح زیر است:

استراتژی 1:

از مبانی علم اقتصاد، زمانی که عرضه از تقاضا بیشتر شود، قیمت به طور قطع کاهش می یابد. بنابراین، یک نهنگ بیت کوین می تواند با فروش بخش عظیمی از دارایی بیت کوین خود باعث کاهش قیمت بیت کوین شود. اگر تقاضای کافی برای بیت کوین وجود نداشته باشد، قیمت بیت کوین احتمالا به شدت سقوط خواهد کرد. هنگامی که قیمت به اندازه کافی کاهش یافت، نهنگ می تواند شروع به خرید BTC با ارزشی کمتر از قیمت فروش اولیه خود کند. اگر این کار به درستی انجام شود، نهنگ بیشتر از آنچه که با آن شروع کرده بود، BTC دریافت می کند.

انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال
استراتژی 2:

یکی دیگر از اصول اساسی اقتصادی که نهنگ ها می توانند از آن استفاده کنند، می گوید که اگر تقاضا از عرضه بیشتر شود، قیمت دارایی افزایش می یابد. با در نظر گرفتن این موضوع، یک فرد یا گروهی از نهنگ های بیت کوین می توانند فشار خرید را آغاز کنند. اگر عرضه سکه این تقاضای بالا را برآورده نکند، قیمت BTC افزایش خواهد یافت. این وضعیت ممکن است ترس از دست دادن (FOMO) را در میان معامله گران دیگر ایجاد کند. در نتیجه، معامله گران احتمالاً شروع به خرید بیت کوین خواهند کرد به این امید که قیمت همچنان افزایش یابد. هنگامی که بیت کوین به قیمت مورد نظر رسید، نهنگ می تواند با سود شروع به فروش کند.

در دو استراتژی ذکر شده در بالا، نهنگ بیت کوین نقدینگی پایینی را در بازار بیت کوین فراخوانی می کند و از عدم تعادل سود می برد.

ردیابی نهنگ های ارز دیجیتال چه سودی دارد؟

اگر در مورد معامله ارزهای دیجیتال جدی هستید باید افراد و رویداد‌هایی را که بر بازار کریپتو تاثیر می‌گذارند بشناسید. وقتی نهنگها را دنبال می‌کنید می‌توانید درباره بازار اطلاعات بیشتری کسب کنید و فرصت‌ها را قبل از اینکه دیر شود شناسایی کنید. یکی از مزیت‌های اصلی رصد نهنگ ها مطلع شدن از احساسات بازار (Market Sentiment) است. از آنجایی که نهنگ ها معاملات بزرگی انجام می‌دهند، فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند روی نظر سرمایه‌گذاران در مورد یک تاثیر دارایی خاص تاثیر قابل توجهی بگذارد.

اگر نهنگ ها شروع به فروش بخش بزرگی از یک ارز دیجیتال کنند، اعتماد سرمایه‌گذاران به آن متزلزل می‌شود که منجر به فشار نزولی بر قیمت آن رمز ارز خواهد شد. برعکس، نهنگ ها ممکن است با خرید مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال قیمت آن را بالا ببرند و احساس مثبتی در میان سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. اگر زودتر از سایرین با رصد نهنگ های ارز دیجیتال از این اقدامات مطلع شوید، می‌توانید یک قدم از آن‌ها جلوتر باشید.

بسیاری از بازرگانان به نهنگ ها توجه زیادی می کنند و نحوه، زمان و میزان تجارت آنها را مشاهده می کنند. درک این موضوع آنها را با اطلاعات مورد نیاز برای پیش بینی روندهای رفتاری و نوسانات قیمت به روز نگه می دارد.

سایر سرمایه‌داران در بازار ارز دیجیتال

در حالی که اصطلاح “نهنگ” به طور گسترده استفاده می شود و محبوب ترین آنها است، انجمن‌های ارز دیجیتال نام حیوانات دیگر را برای توصیف انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال بر اساس مقدار دارایی به کار می‌برند. به عنوان مثال:

  • میگوها (کمتر از یک بیت کوین)
  • خرچنگ‌ها (یک تا ۱۰ بیت کوین)
  • هشت‌پاها (۱۰ تا ۵۰ بیت کوین)
  • ماهی‌ها (۵۰ تا ۱۰۰ بیت کوین)
  • دلفین‌ها (۱۰۰ تا ۵۰۰ بیت کوین)
  • کوسه‌ها (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین)
  • نهنگ‌ها (۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ بیت کوین)
  • نهنگ‌های گوژپشت (بیشتر از ۵۰۰۰ بیت کوین)

در این نوع دسته‌بندی، صرافی‌های شناخته‌شده و استخراج‌کنندگان را به‌طور جداگانه نام میبریم. 

نهنگ‌ها و نهنگ‌های گوژپشت

نهنگ‌ها و نهنگ های گوژپشت (Humpback) بزرگ‌ترین نهادهای غیر صرافی هستند.

بسیاری از ما نام نهنگ‌ها را در دنیای کریپتوکارنسی، بارها شنیده‌ایم، اما نهنگ‌های گوژپشت‌ حتی از نهنگ‌ها هم سرمایه‌داران بزرگ‌تری هستند. این دو گروه، مؤسسات بزرگ و افرادی هستند که خیلی زود وارد بازار بیت کوین شدند؛ نهنگ‌های گوژپشت، صاحب آدرس‌هایی با بیش از ۵۰۰۰ بیت کوین هستند و نهنگ‌ها هم آدرس‌هایی را در اختیار دارند که حاوی ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ بیت کوین است.

اقدامات این دو گروه می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد و همین نهنگ‌ها و نهنگ‌های گوژپشت در مجموع ۳۱ درصد موجودی کل بیت کوین را کنترل می‌کنند.

کوسه‌ها و دلفین‌ها

این دسته از سرمایه‌داران مقدار قابل‌توجهی بیت کوین دارند، اما این مقدار، به‌اندازه‌ای نیست که تأثیر عمده‌ای بر بازار داشته باشد. کوسه‌ها، آدرس‌هایی با ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین هستند و دلفین‌ها هم بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ بیت کوین دارند. اکثر مؤسساتی که در دو دسته اول قرار نمی‌گیرند، بخشی از این دو گروه خواهند بود. تجزیه‌وتحلیل‌های اخیر روی داده‌های زنجیره نشان می‌دهد که به‌تازگی تعداد کوسه‌ها در حال افزایش و تعداد نهنگ‌ها در حال کاهش است.

ماهی‌ها و اختاپوس‌ها

شاید خیال کنید ماهی‌ها سرمایه‌گذاران کوچکی هستند، اما واقعیت این است که کیف پول‌های ماهی‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ بیت کوین دارند و اختاپوس‌ها هم دارای ۱۰ تا ۵۰ بیت کوین هستند ماهی‌ها سرمایه‌گذاران کوچکی هستند. با اینکه این آدرس‌ها از دید فردی، مقادیر زیادی پول دارند، اما تأثیر آن‌ها بر بازار بسیار ناچیز است.

خرچنگ‌ها و میگوها

خرچنگ‌ها و میگوها، پایین‌ترین دسته‌بندی در سلسله مراتب هولدرهای بیت کوین هستند؛ خرچنگ‌ها ۱ تا ۱۰ بیت کوین و میگوها کمتر از ۱ واحد بیت کوین دارند. این دو گروه با هم بیشترین تعداد کیف پول‌های بیت کوین را تشکیل می‌دهند، بااین‌حال، تنها ۱۷ درصد از کل عرضه بیت کوین را در اختیار دارند.

انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال

انواع سرمایه‌داران ارز دیجیتال بر مبنای عملکرد در بازار

تک شاخ یا Unicorn

اصطلاح تک شاخ یا Unicorn که بطور مشخص در جامعه ارزهای دیجیتال استفاده نمی شود، برای توصیف شرکت هایی با ارزش بیش از 1 میلیارد دلار استفاده می شود. این اصطلاح توسط آیلین لی سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز ابداع شد که کلمه «یونیکورن» را به دلیل کمیاب بودن آن انتخاب کرد.

سایر اصطلاحات مرتبط با تک شاخ ها عبارتند از:

  • Decacorns (بیش از 10 میلیارد دلار)
  • Hectocorns (بیش از 100 میلیارد دلار)

این اصطلاحات در ابتدا برای توصیف استارت‌آپ‌ها به کار گرفته می‌شد، اما بین سال‌های 2014 تا 2017، اصطلاح “تک شاخ” در دنیای ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرارگرفت.

همستر‎ها

«همسترها» معمولاً به سرمایه‌داران بی‌تجربه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال گفته می‌شوند که تحت تأثیر دستکاری‌های روان‌شناختی قرار می‌گیرند، به شایعات اعتقاد دارند، وحشت می‌کنند یا به امید کسب سود خوب، به سازمان‌های تأیید نشده اعتماد می‌کنند. “همسترها” افرادی هستند که ظاهراً همان “تجار” هستند. آنها یک دارایی را در اوج قیمت می خرند و سقوط شدید آن را تماشا می کنند. سپس معمولا تصمیم به فروش آن می گیرند. “همسترها” همچنین اهداف جذابی برای پروژه هایی هستند که درگیر کلاهبرداری هستند. کلاهبرداران سعی می کنند با وعده نرخ بازده بالا، “همستر” را فریب دهند تا پول خود را سرمایه گذاری کند. با این حال، این نوع از فعالان بازار نیز می توانند با خرید بیت کوین و نگه داشتن آنها برای یک یا دو سال محافظت شوند. اگر یک “همستر” تصمیم بگیرد بیت کوین بخرد و چندین سال به آنها دست نزند، سرمایه گذار موفقی خواهد شد.

خرس و گاو نر

این دو اصطلاح برای اولین بار توسط بورس های سنتی ابداع شد. این دو واژه نشانه دو روند کاملا مخالف یکدیگر هستند؛ یکی روند صعودی و دیگری روند نزولی.

گاو‌های نر

گاوهای نر نماد سرمایه گذارانی هستند که معتقدند قیمت سهام با رشد مواجه خواهد شد. گاوها نماد سرمایه گذاران موفق و امیدوار است و در واقع این دسته از سرمایه گذاران ریسک پذیرتر هستند هرچند ممکن است که همیشه موفق عمل نکنند. اصطلاح بازار گاوی یا Bullish Market را زمانی برای بازار ارزهای دیجیتال به کار می برند که بازار صعودی و روبه رشد بوده و روند قیمت ارزهای دیجیتال صعودی و افزایشی باشد. 

Bullish از ریشه کلمه bull به معنی گاو نر می‌آید و با توجه به جهت شاخ های گاو که به سمت بالا می‌باشد روند صعودی بازار را نشان می دهد و نشان دهنده بازاری است که در آن اعتماد سرمایه گذاران افزایش می یابد و به امید افزایش قیمت در آینده (سود در سرمایه گذاری) به افزایش سرمایه گذاری می پردازند.

خرس‌ها

اصطلاح خرس برای فروشندگان ارزهای دیجیتالی به کار می رود که روندهای نزولی بازار را به خوبی تشخیص می دهند و در این روند ها با فروش ارزهای دیجیتال خود از ریزش قیمت ها هم به سود خوبی می رسند. بازار خرسی یا Bearish Market به بازارهای نزولی و کاهشی اطلاق می شود که روند قیمت ارزهای دیجیتال در حال کاهش است. 

bearish که از ریشه کلمه bear به معنی خرس است و نشان از وضعیت ایستایی خرس به سمت پایین دارد و روند نزولی بازار را نشان می دهد و نشان دهنده ترس، بدبینی و بی اعتمادی سرمایه گذاران به روند کنونی بازار است (ضرر در سرمایه گذاری) در این نوع بازار فروشندگان، قدرت و کنترل بازار را در اختیار دارند. 

حرکت قیمت، در جهتی خاص را روند می‌نامند. این روند می تواند ” صعودی” یا “نزولی” باشد. درک اینکه چه نوع روندی در یک بازه زمانی خاص است به معامله گران با تجربه اجازه می دهد تا معاملات سودآور انجام دهند. این وضعیت برای مبتدیان سخت تر است. فقدان دانش معاملاتی مناسب و درک نادرست از روند فعلی اغلب منجر به خرید یک دارایی با قیمت بالا و فروش آن به قیمت پایین می شود. منجر به خسارات جدی می شود. البته اگر بیت کوین را در نظر بگیریم، در بلندمدت یک دارایی « صعودی» است، زیرا رشد آن سال‌هاست ادامه داشته است. این بدان معناست که بهترین استراتژی برای تعامل با بیت کوین حفظ طولانی مدت خواهد بود.

خوک‌ها و گوسفند‌ها

خوک ها به نوعی نماد طمع و طمع کاران هستند و در واقع معامله گرانی شناخته می شوند که آنقدر طماع هستند که معاملاتی را به طمع کسب سود بیشتر انجام می دهند، اما شکست خورده و قربانی می شوند. خوک ها معمولا دو نوع رفتار از خود نشان می دهند؛ یا خریدهای با حجم بالا نسبت به میزان کل سرمایه شان انجام می دهند که این ها با یک نوسان کوچک کل سرمایه شان را از دست می دهند و امکان فعالیت مجدد ندارند. 

یا اینکه در معاملات سودده به مدت طولانی به طمع سود بیشتر می مانند و آنقدر در این حالت می مانند که بازار عوض شده و باز ضرر می کنند. این افراد یا هیچ سودی نمی کنند و حتی سرمایه خود را از دست می دهند یا سودهای بسیار ناچیزی نصیبشان می شود.

در بازار ارزهای دیجیتال اصطلاح گوسفند برای افرادی به کار برده می شود که بدون داشتن علم، دانش و آگاهی صرفا از عملکرد دیگران پیروی می کنند؛ افراد ترسویی که بدون داشتن برنامه تنها چشم به رفتار سایر معامله گران دوخته و کورکورانه تقلید می کنند. 

این دسته از سرمایه گذاران که تقریبا اکثریت بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند؛ گاهی مانند گاوها شاخ می زنند، گاهی مثل خرس مبارزه می کنند، گاهی بخاطر طمع یک خوک می شوند و وقتی بازار ارزهای دیجیتال خراب و نوسان بازار زیاد می شود هیچ راهکار و استراتژی نداشته و فقط ناله می کنند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا