مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش بلاکچین

Algorand (الگوراند) و توکن ALGO چیست؟

Algorand یک بلاک چین قرارداد هوشمند است که از مکانیزم اجماع اثبات سهام خالص (PPoS) برای تسهیل تراکنش های کم هزینه و با سرعت بالا استفاده می کند. هدف این پلتفرم غلبه بر برخی از ناکارآمدی های مرتبط با بلاک چین های قدیمی و در عین حال به حداقل رساندن تأثیر زیست محیطی توسعه Web3 است. همچنین الگوراند بر برنامه های مالی برای مشاغل و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تمرکز دارد.

معرفی بلاک‌چین الگوراند

بنیاد Algorand متعهد به توسعه آینده و پذیرش انبوه پایدار فناوری بلاک چین با استفاده از پروتکل Algorand و نرم افزار متن باز است. Algorand با تعهد به بلاک چین های متن باز، بدون مجوز و عمومی، به دنبال ایجاد یک اکوسیستم مالی فراگیر و بدون مرز است که به هر کسی و در هر مکانی اجازه می دهد از یک ساختار مالی عادلانه، مدرن و مبتنی بر بلاک چین بهره مند شود. تمرکززدایی در قلب بنیاد الگوراند قرار دارد. به این ترتیب، بنیاد الگوراند بر حرکت به سمت یک ساختار حکمرانی غیرمتمرکز پس از یک پیشنهاد موفق برای آینده بلندمدت اکوسیستم الگوراند نظارت خواهد کرد.

الگوراند

اهداف الگوراند

Algorand یک پروتکل بلاک‌چین و ارز دیجیتال بسیار مقیاس‌پذیر است که برای پر کردن شکاف بین مالی سنتی و فناوری بلاک چین توسعه یافته است. با هدف غیرمتمرکز شدن کامل، Algorand از مکانیسم جدید Pure Proof-of-Stake اجماع برای امنیت شبکه استفاده می کند. علاوه بر این، Algorand در حال ایجاد محصولات و پروتکل های مالی نسل بعدی است. این ابزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مشاغل و افراد را قادر می‌سازند تا از قدرت و کاربرد بلاک‌چین‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند استفاده کنند.

Algorand همچنین کاربران را قادر می‌سازد تا ارزهای دیجیتال، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، اوراق بهادار و استیبل کوین‌ها را ایجاد و استقرار دهند. فناوری Algorand از یک سری از زنجیره‌های بلاک‌چین و زنجیره‌های مشترک لایه 1 برای تسهیل انتقال توکن و صدور دارایی‌های استاندارد Algorand قابل تنظیم (ASA) استفاده می‌کند. همه اینها به روشی ساده و مقرون به صرفه به دست می آیند. علاوه بر این، Algorand به کاربران امکان ایجاد ابزارها و خدمات مالی نوآورانه را می دهد که برای آینده امور مالی طراحی شده اند.

Algorand به گونه ای طراحی شده است که یک بلاک‌چین عمومی غیرمتمرکز و بدون مجوز باشد که بسیار قابلیت همکاری و مقیاس پذیری دارد. همچنین، Algorand “اولین بلاک چین خالص اثبات سهام در جهان” را برای خدمات رسانی به افراد و مشاغل طراحی کرده است. در آینده، می‌توان انتظار داشت که هم پیشنهادات بلاک چین خصوصی و هم عمومی را از Algorand به همراه عملکرد قرارداد هوشمند لایه ۲ ببینیم.

فناوری Pure Proof-of-Stake (PPOS)

مکانیسم اجماع اثبات سهام خالص تضمین می کند که مشارکت کامل، سرعت و مقیاس پذیری در سراسر شبکه غیرمتمرکز Algorand حفظ می شود. همچنین، Pure Proof-of-Stake (PPOS) به تایید بلوک و نهایی شدن تراکنش تقریباً فوری اجازه می دهد. بعلاوه، بلاک چین Algorand هرگز از بین نخواهد رفت و بسیاری از عدم قطعیت هایی که بسیاری از جوامع بلاک چین را به خوبی تثبیت کرده اند، از بین می برد.

Pure Proof-of-Stake (PPOS)

برای اینکه یک بلوک پیشنهادی به بلاک چین الگوراند الحاق شود، ابتدا باید با رای اندکی تایید شود. رای نرم (soft vote) پیشنهادها را قبل از اینکه یک کمیته جداگانه رای صدور گواهینامه‌ بدهد، به یک پیشنهاد فیلتر می کند. از اینجا، هر گره در شبکه یک گواهی برای بلوک انتخاب شده دریافت می کند که در دفتر کل نوشته می شود. با استفاده از مرتب سازی رمزنگاری، Algorand کاربران را برای پیشنهاد بلوک برای هر دور انتخاب می کند. سپس، یک کمیته منتخب از رای دهندگان باید قبل از تایید یک بلوک، اکثریت رای را از شرکت کنندگان دریافت کند.

علاوه بر این، پروتکل Algorand Byzantine Algorand به اندازه کافی قوی است که بتواند هر تعداد افراد مخرب را در سراسر شبکه تحمل کند، به شرطی که افراد صادق اکثریت زیادی از کل مبلغ ALGO را که برای ایمن سازی شبکه در اختیار دارند، در اختیار داشته باشند. این به این دلیل است که افراد مخرب احتمالی، نمی دانند به کدام شرکت کننده باید حمله کنند تا با موفقیت شبکه را خراب کنند. علاوه بر این، تا زمانی که افراد مخرب بتوانند هر شرکت کننده منتخبی را که ممکن است در برابر حمله آسیب پذیر باشند را ایجاد کنند، بلوک های هدف قبلاً تأیید شده اند و یک دور انتخاب جدید آغاز شده است.

معرفی توکن ALGO

توکن بومی ALGO پایه اصلی اکوسیستم الگوراند است. استفاده اصلی از توکن ALGO به عنوان یک تسهیلات برای پرداخت هزینه ها در داخل شبکه است. ALGO از طریق برخی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال از جمله Coinbase و Binance در دسترس است. علاوه بر این، توکن ALGO دارای ساختار توکنومیک شامل توزیع 10 ساله به روز شده است که در سال 2030 به پایان می رسد.

ALGO

10 میلیارد توکن ALGO وجود دارد که می توان آنها را استخراج کرد. این توکن را می توان از طریق بلاک چین Algorand تأیید کرد و تعداد رسمی عرضه در گردش را حفظ کرد. توکن ALGO در موارد استفاده مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در مرحله اول، به عنوان یک بلاک چین اثبات سهام، سهامداران سکه ALGO شبکه را ایمن می کنند و برای انجام این کار پاداش هایی در توکن های ALGO دریافت می کنند. همچنین، این توکن‌ها برای بنیاد Algorand در نظر گرفته شده است تا از بودجه توسعه پایدار اطمینان حاصل شود.

دارایی های استاندارد الگوراند (ASAs)

دارایی های استاندارد Algorand (ASA) دارایی های دیجیتالی بسیار قابل تنظیم هستند که می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. آنها یک مکانیسم لایه 1 استاندارد و یکنواخت را ارائه می دهند که می تواند انواع مختلفی از دارایی ها را در بلاک چین Algorand نشان دهد. این دارایی‌ها شامل توکن‌های قابل تعویض، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، استیبل کوین‌ها و موارد دیگر می‌شود!

Algorand Standard Assets (ASAs)

ASA ها به بسیاری از مسائل رایج در هنگام دیجیتالی کردن دارایی ها می پردازند. این شامل چالش هایی مانند دسترسی به بازارهای جهانی، قابلیت انتقال 24 ساعته، تسویه حساب فوری، و کنترل آسان قابل اجرا بر دارایی ها می شود. علاوه بر این، ASA ها انطباق، مدیریت و گزارش را ساده و سرراست می کنند.

یکی از ویژگی های کلیدی ASA ها، کنترل دارایی مبتنی بر نقش (RBAC) است. این “کنترل های دارایی اختیاری و انعطاف پذیر برای صادرکنندگان و مدیران برای کسب و کار، انطباق، و الزامات نظارتی” را فراهم می کند. با ASA ها، کاربران می توانند حساب ها را برای تحقیقات قرنطینه کرده و در صورت نیاز به دلایل قانونی یا نظارتی، دارایی ها را وادار کنند. همچنین، ASA ها یک “مدل ذخیره دارایی انعطاف پذیر برای الزامات تجاری سفارشی”، همراه با اسناد دارایی خارج از زنجیره، حفاظت از هرزنامه دارایی، و یک مدل لیست سفید برای تراکنش های ممتاز ارائه می دهند. ASA ها بسیار سریع، ایمن و مقرون به صرفه هستند. ASA ها بسیار قابلیت همکاری دارند و عملکرد منحصر به فردی دارند.

نتیجه گیری

الگوراند «دنیایی را پیش‌بینی می‌کند که در آن همه به طور کارآمد، شفاف و ایمن ارزش خلق می‌کنند و مبادله می‌کنند». با استفاده از ALGO و مجموعه ای جذاب از محصولات، بنیاد الگوراند در حال ارتقاء اعتماد جهانی از طریق یک اکوسیستم مالی بدون مرز و غیرمتمرکز با بلاک چین Algorand در مرکز آن است. Algorand با ترکیب فناوری زیبا با طراحی‌های ساده و شهودی، مجموعه‌ای از ابزارها و خدمات مبتنی بر بلاک چین را با مانع کم برای ورود ارائه می‌کند. با استفاده از مکانیسم اجماع اثبات سهام خالص، Algorand قصد دارد سه‌گانه بلاک چین را که غیرمتمرکز، ایمن و پایدار است، بدون قربانی حل کند.

Algorand

Algorand عملاً به هر دارنده توکن ALGO اجازه می دهد بدون توجه به اندازه سهام خود در اجماع شرکت کند. به همین دلیل، بلاک چین الگوراند ذاتاً غیرمتمرکز است. به روز رسانی اخیر State Proofs ارتباطات غیرمتمرکز زنجیره ای را بدون واسطه تسهیل می کند. همچنین، معماری پایدار Algorand تراکنش‌های سریع، کارمزدهای پایین و توان عملیاتی بالا را تسهیل می‌کند و توسعه‌دهندگان را آسان می‌کند تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود (dapps) را مقیاس‌بندی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا