مقالات آموزش فارکس

BOJ در فارکس چیست و سازوکار آن چگونه است؟

BOJ در فارکس چیست، بانک مرکزی ژاپن یکی از نهادهای مهم تنظیم کننده سیاست های پولی و مالی در جهان محسوب می شود. این بانک مسئولیت تدوین خط مشی هایی را برعهده دارد که هدف از آنها حفظ ثبات قیمت ها و استحکام سیستم مالی است.

نقش بانک مرکزی ژاپن در شکل دهی به بازار ارزهای خارجی انکارناپذیر است و معامله گران حرفه ای فارکس همواره تحرکات این نهاد را زیر نظر دارند تا بتوانند معاملات سودآوری انجام دهند.

در ادامه قصد داریم به معرفی جایگاه بانک مرکزی ژاپن BOJ و تاثیر آن بر بازار فارکس بپردازیم. امیدواریم اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

معرفی بانک مرکزی ژاپن Bank Of Japan

بانک مرکزی ژاپن یا نیچی‌گین، متولی اصلی سیاست‌گذاری پولی در این کشور به شمار می‌رود. این نهاد با انتشار ارز ملی ین، مسئول حفظ ثبات نظام مالی ژاپن است.

شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی به طور مرتب جلساتی را برگزار می‌کند تا در مورد اقدامات لازم در خصوص نرخ بهره و نحوه تاثیرگذاری بر تورم تصمیم‌گیری نماید. هدف از برگزاری این جلسات، وضع سیاست‌های پولی مناسب برای ثبات اقتصادی کشور است.

مالک بانک ژاپن چه کسی است؟

بانک مرکزی ژاپن دارای ساختار مالکیت دولتی است، به طوری که 55٪ از سهام آن متعلق به دولت بوده و 100٪ قدرت رأی‌گیری نیز در اختیار دولت قرار دارد. 45٪ باقی‌مانده سهام عمومی و شناور هستند که با عنوان JASDAQ مورد معامله قرار می‌گیرند. از آگوست 2019، هاروهیکو کورودا ریاست بانک مرکزی ژاپن را برعهده دارد که دوره دوم 5 ساله او در این سمت است و تا آوریل 2023 ادامه داشت. دوره قبلی وی از مارس 2013 آغاز شده بود. در حال حاضر، ریاست بانک مرکزی ژاپن را کازوئو هوندا در اختیار دارد.

در مورد تاثیر بانک مرکزی ژاپن BOJ بر بازار فارکس چه می دانید؟

بانک‌های مرکزی نقش بسزایی در شکل‌دهی بازارهای مالی و به ویژه فارکس ایفا می‌کنند. تصمیمات و سیاست‌های پولی آن‌ها بر بازار جفت ارز ها تأثیر مستقیم دارد.

از آنجا که ین یکی از پرمعامله‌ترین ارزها در بازار فارکس است، معامله‌گران نشست‌های خبری بانک مرکزی ژاپن را دنبال می‌کنند تا بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، استراتژی معاملاتی خود را طراحی نمایند.

برای معامله‌گری موفق، شناخت بانک مرکزی و تأثیر سیاست‌های آن بر بازار ضروری است. بانک مرکزی ژاپن مسئول تدوین سیاست‌های پولی برای ثبات مالی است. هیئت سیاست‌گذاری آن به‌طور مرتب برای تعیین نرخ بهره و کنترل تورم تصمیم‌گیری می‌کند. آگاهی از این فرآیند برای معامله‌گران حیاتی است.

اختیارات کلیدی اقتصادی بانک مرکزی ژاپن

برای اینکه در مورد تاثیر بانک مرکزی ژاپن(BOJ) بر بازار فارکس اطلاعاتی را بدست آوریم، ابتدا می بایست این بانک را بهتر شناخته و با وظایف و مسئولیت های اصلی آن آشنا شویم:

حفظ ثبات سیستم مالی

بانک مرکزی ژاپن با هدف حفظ ثبات نظام مالی، سیاست‌های پولی خود را اجرا می‌کند. این سیاست‌ها شامل کنترل ارز ملی ین، تدوین سیاست‌های پولی و توزیع اسکناس است. کنترل ین و سیاست‌گذاری پولی بخشی از برنامه‌ای است که بانک مرکزی برای ثبات قیمت‌ها و توسعه اقتصادی دنبال می‌کند. بنابراین اقدامات بانک مرکزی ژاپن در راستای حفظ ثبات مالی، به هدف دیگر آن یعنی تثبیت قیمت‌ها نیز کمک می‌کند.

حفظ ثبات قیمت ها

یکی دیگر از اهداف مهم بانک مرکزی ژاپن، حفظ ثبات قیمت‌ها است. با توجه به اهمیت صادرات در اقتصاد این کشور، بانک مرکزی تلاش می‌کند تا حد امکان قیمت‌ها را ثابت نگه دارد و نرخ بهره را به گونه‌ای مدیریت کند که منجر به توسعه اقتصاد ملی شود. بانک مرکزی ژاپن ثبات قیمت‌ها را به صورت افزایش حداکثر 2٪ در شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در هر سال تعریف می‌کند.

تاثیر بانک مرکزی ژاپن BOJ بر بازار فارکس چگونه است؟

بانک مرکزی ژاپن BOJ به طور مرتب جلسات سیاست‌گذاری پولی (MPMs) برگزار می‌کند. در این جلسات که 8 بار در سال و هر بار به مدت 2 روز تشکیل می‌شود، هیئت سیاست‌گذاری شامل رئیس، دو معاون اول و 6 عضو دیگر، در مورد نرخ بهره و سایر سیاست‌های پولی رسمی بحث و تصمیم‌گیری می‌کنند تا ثبات قیمت‌ها و نظام مالی حفظ شود. از ژوئیه 2018 نرخ بهره 0.1٪ ثابت نگه داشته شده تا رشد اقتصادی تسهیل شود. این نحوه عملکرد بانک مرکزی ژاپن برای انجام وظایف خود است.

چگونه سیاست های پولی بانک ژاپن بر ارزش ین تاثیر می گذارد؟

سیاست‌های پولی انبساطی بانک مرکزی ژاپن طی سال‌های اخیر تاثیر مهمی بر ارزش ین داشته است. ژاپن با نگه داشتن نرخ بهره در سطح پایین، در پی رونق اقتصادی است. نرخ بهره پایین باعث می‌شود مردم کمتر پس‌انداز کنند و بیشتر پول خود را خرج نمایند که این امر منجر به افزایش تورم می‌شود.

از زمان آغاز به کار کورودا در سال 2013، ارزش ین نسبت به سایر ارزهای عمده مانند دلار و یورو کاهش یافته است. جفت ارز USD/JPY پس از اعلام سیاست‌های کورودا از 94 به بالای 125 در سال 2015 رسید. با وجود نوسانات، ین همچنان در مقایسه با قبل از دوران کورودا، ارزش کمتری دارد و USD/JPY در حدود 105 در سال 2020 معامله می‌شود.

پس از دوره نسبتاً قدرتمند بودن ین در برابر دلار بین سالهای 2012 تا 2013، ارزش ین پس از اعلام سیاست های انبساطی کورودا در سال 2015 سقوط کرد و USDJPY به 125 رسید.

در ژانویه 2016 نیز با اعلام نرخ بهره منفی توسط کورودا، ارزش ین دوباره کاهش پیدا کرد. این سیاست با هدف ترغیب بانک‌ها به سرمایه‌گذاری پول نقد به جای نگهداری آن با نرخ منفی اتخاذ شد.

این تغییر غیرمنتظره سیاست‌ها موجب تعجب بازار شد و ین در برابر دلار و پوند ضعیف شد. همزمان شاخص نیکی ژاپن افزایش یافت. بنابراین تاثیر تصمیمات بانک مرکزی بر ارزش ین کاملاً مشهود است.

چگونه بر اساس تصمیمات نرخ بهره بانک ژاپن معامله کنیم؟

تصمیمات بانک مرکزی ژاپن BOJ در مورد نرخ بهره، فرصت‌های معاملاتی خوبی در بازار فارکس ایجاد می‌کند:

  • کاهش نرخ بهره باعث تضعیف ارزش ین و تقویت جفت‌های ارزی حاوی ین می‌شود. می‌توان روی USD/JPY یا EUR/JPY خرید داد.
  • افزایش نرخ بهره باعث تقویت ین و تضعیف جفت‌های حاوی آن می‌شود. روی آن‌ها می‌توان فروش رفت.
  • حتی ثابت ماندن نرخ بهره هم می‌تواند با توجه به انتظارات بازار، موجب حرکت قیمت شود.
  • همچنین پیش‌بینی تغییرات آتی نرخ بهره، فرصت‌هایی را فراهم می‌کند.

بنابراین پیگیری تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن و آمادگی برای واکنش سریع، کلید موفقیت در معامله است.

نرخ بهره کوتاه مدت، عامل بنیادی در ارزش گذاری ارز است، از این رو معامله گران از نزدیک آن را رصد می کنند. طرح کلی به صورت زیر می باشد:

انتظارات بازارنتایج واقعیتاثیر FX از نتایج
افزایش نرخ بهرهثابت ماندن نرخ بهرهکاهش ارز
کاهش نرخ بهرهثابت ماندن نرخ بهرهافزایش ارز
ثابت ماندن نرخ بهرهافزایش نرخ بهرهافزایش ارز
ثابت ماندن نرخ بهرهکاهش نرخ بهرهکاهش ارز
نرخ بهره و ارزش بازار فارکس

جمع بندی تاثیر BOJ بر بازار فارکس

بازار فارکس امروزه به یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی تبدیل شده است و معامله‌گران زیادی در آن فعالیت می‌کنند. عوامل متعددی بر این بازار تأثیر می‌گذارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تصمیمات بانک‌های مرکزی در مورد ارزهای مختلف است.

در این مقاله به بررسی تأثیر تصمیمات بانک مرکزی ژاپن BOJ بر بازار فارکس پرداخته شد. توضیح داده شد که تصمیم‌گیری‌های انجام شده در نشست های هشت گانه این بانک که هرساله برگذار می شود، چگونه می‌تواند بر قیمت ین و معاملات مربوط به آن در بازار فارکس اثر بگذارد. پیگیری تصمیمات بانک مرکزی ژاپن برای معامله‌گران فارکس حائز اهمیت است.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا