آموزش فارکس

پیپ در فارکس به چه معناست؟

پیپ یک مفهوم اساسی در تجارت فارکس است. معامله‌گران در فارکس ارزی را خرید و فروش می‌کنند که ارزش آن در رابطه با ارز دیگری بیان می‌شود. حرکت در نرخ مبادله‌ی جفت ارزها با پیپ اندازه‌گیری می‌شود و کوچکترین تغییر در اکثر جفت ارزها یک پیپ است.
در بازار مالی فارکس، “Pip” مخفف “percentage in point ” یا “price interest point” است. طبق قرارداد بازار فارکس، یک پیپ کوچکترین واحد حرکت قیمت است که در نرخ جفت ارز ‌ها به وجود می‌آید.

بیشتر جفت ارزها تا چهار رقم اعشار قیمت گذاری می‌شوند و یک پیپ با رقم چهارم اعشار نشان داده می‌شود که معادل 1/10000 حرکت قیمت است. برای مثال، کوچکترین تغییر کل واحدی که جفت ارز USD/CAD می‌تواند ایجاد کند 0.0001 دلار یا یک پیپ است.

پیپ در فارکس

پیپت چیست؟

در برخی از کارگزاری ‌ها، نرخ جفت ارز ‌ها تا 5 رقم اعشار ادامه می‌یابد تا تریدر ‌ها بتوانند دقیق تر نوسانات را تشخیص دهند.

در این حالت رقم 5ام اعشار برابر با پیپت Pipet است. به زبان ساده هر پیپت برابر است با یک دهم پیپ، یا هر پیپ برابر با ده پیپت می‌باشد. در این حالت هم همچنان عدد چهارم اعشار نشان دهنده‌ی پیپ می‌باشد. اسپرد،نرخ ask و bid مبادله‌ی جفت ارز ‌ها معمولاً بر حسب پیپ اندازه‌گیری می‌شود.

پیپ در فارکس چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه‌ پیپ در فارکس به جفت ارز، نرخ مبادله و حجم معامله (میزان لات) بستگی دارد.

در اصل محاسبه‌ی ارزش پیپ دو حالت دارد:

1- دلار آمریکا ارز دوم(ارز مظنه) در جفت ارز باشد، مانند EURUSD
2- دلار آمریکا ارز اول(ارز اصلی) در جفت ارز باشد، مانند USDCAD

هنگامی‌که حساب فارکس شما با دلار آمریکا شارژ شود و در جفت ارز مورد نظر شما USD ارز دوم (یا ارز مظنه) باشد، (مانند جفت EUR/USD)، پیپ روی 0.0001ثابت می‌باشد.

در این حالت، ارزش یک پیپ با ضرب ارزش معامله (یا اندازه لات) در 0.0001 محاسبه می‌شود. بنابراین، برای جفت EUR/USD، اگر شما با 0/1 لات وارد معامله شوید، باید 10,000 یورو را در 0.0001 ضرب کنید که برابر با 1 می‌شود. پس در این شرایط ارزش هر پیپ 1 دلار است.

اگر 10,000 یورو در برابر دلار با قیمت 1.0501 خریده باشید و با قیمت 1.0511 بفروشید، 10 پیپ یا 10 دلار سود خواهید داشت. از سوی دیگر، زمانی که USD ارز اول ( ارز پایه) در جفت ارز باشد، مانند USD/CAD، ارزش پیپ شامل نرخ مبادله می‌شود.

در این حالت اندازه‌ ی پیپ را بر نرخ مبادله تقسیم کنید و سپس در میزان حجم معامله( میزان لات) ضرب کنید. فرمول محاسبه ی ارزش هر پیپ به صورت زیر می باشد:

ارزش پیپ= ( حجم معامله) X ( نرخ مبادله/ اندازه‌ی پیپ)

در نظر داشته باشید هر لات 100,000 واحد از ارز پایه می‌باشد. اگرحجم معامله‌ی شما یک لات باشد باید در محاسبات خود عدد 100,000 را جایگذاری کنید.

به عنوان مثال، 0.0001 تقسیم بر نرخ مبادله USD/CAD 1.3729 و سپس ضرب در اندازه استاندارد لات 100,000 منجر به ارزش پیپ 7.29 دلار می‌شود. اگر 100,000 دلار در برابر دلار کانادا با نرخ 1.3729 خریده باشید و با نرخ 1.3730 بفروشید، 1 پیپ یا 7.29 دلار سود خواهید کرد.

محاسبه‌ پیپ در ین ژاپن

در جفت ارز ‌هایی که‌ ین ژاپن ارز دوم( ارز مظنه) باشد، نرخ مبادله دارای دو عدد اعشار است. در این حالت عدد دوم اعشار معادل پیپ می‌باشد. در نظر داشته باشید در برخی از بروکر ‌ها، جفت ارز ‌های دارای ین ژاپن دارای سه عدد اعشار است که در این حالت عدد سوم برابر با پیپت است و همچنان عدد دوم پیپ را نشان می‌دهد.

برای مثال در جفت ارزهایی مانند EUR/JPY و USD/JPY، ارزش پیپ برابر است با 0.01 تقسیم بر نرخ مبادله. به عنوان مثال، اگر نرخ مبادله درUSD/JPY به میزان 149.87 باشد، باید محاسبات را به شیوه‌ی زیر انجام دهیم:

0.01÷149.87=0/0000667

با حجم معامله ی 100,000 دلار یا همان یک لات، ارزش یک پیپ 6.67 دلار خواهد بود.

محاسبه پیپ در تریدینگ ویو

محاسبه پیپ در تریدینگ ویو

یادگیری نحوه شمارش پیپ ‌ها در Tradingview می‌تواند بسیار ساده باشد. شما می‌توانید این کار را با استفاده از ابزار Price Range که در نوار ابزار ‌های تریدینگ ویو در بخش چارت وجود دارد، میزان پیپ را اندازه‌گیری کنید. البته این کار به صورت دستی هم مقدور است. برای این کار باید نرخ مبادله ی جفت ارز را چک کنید که معمولا در بخش راست چارت قابل مشاهده است.

فرض کنید نرخ مبادله‌ی EURUSD امروز از 1.0447 به 1.0497 افزایش یافته است؛ در این صورت شاهد رشد 50 پیپ در نرخ مبادله‌ی EURUSD هستیم.

محاسبه پیپ در جفت ارز ‌ها

برای درک نحوه عملکرد پیپ ‌ها در جفت ارز، اجازه دهید جفت ارز EUR/USD را مثال بزنیم. فرض کنید ارزش یک پیپ 8.93 یورو ((0.0001/1.1200) * 100000) باشد. برای تبدیل ارزش پیپ به دلار آمریکا، ارزش پیپ را در نرخ مبادله ضرب کنید، بنابراین ارزش به دلار آمریکا 10 دلار (8.93 * 1.12) است. (این محاسبات بر اساس حجم معامله‌ی یک لات صورت گرفته است.)

هر پیپ چند دلار است؟

ارزش یک پیپ از هر جفت ارز به جفت ارز دیگری متفاوت است، زیرا نرخ مبادله در جفت ارز ‌ها یکسان نیست. با این حال، زمانی که دلار ایالات متحده به عنوان ارز مظنه ذکر می‌شود، یک پدیده‌ی خاص رخ می‌دهد. در این حالت، برای مبلغ فرضی 100,000 واحد ارزی یا همان حجم یک لات، ارزش هر پیپ همیشه برابر با 10 دلار آمریکا است.

پیپ در ترید

درک مفهوم پیپ برای تریدر ‌های فارکس بسیار مهم است. به عنوان یک معامله‌گر موفق باید بدانید برای کسب سود 100 دلاری در 10 پیپ باید با چه مقدار حجم لات وارد پوزیشن شوید. ابزار ‌های زیادی در مبحث محاسبه‌ی پیپ برای معامله‌گران در نظر گرفته شده است که میتوانید با یک سرچ ساده آنهارا بیابید و برای معاملات روزمره‌ی خود از آنها استفاده کنید.

محاسبه‌ پیپ در طلا

اگر در بازار فارکس بر روی جفت ارزهای اصلی معامله می‌کنید، ممکن است معامله اونس طلا برای شما کمی‌ متفاوت باشد. زیرا ارزش پیپ برای یک اونس طلا با جفت ارزهای فارکس تفاوت دارد.
اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم: قیمت یک اونس طلا معمولاً با دو رقم اعشار بیان می‌شود و یک پیپ در اونس طلا برابر با 0.01 (یک سنت) است، در حالی که در جفت ارزهای فارکس، یک پیپ برابر با 0.0001 (یک صدم یک سنت) است.
اما نگران نباشید، اگر در متاتریدر با استفاده از لات معامله می‌کنید، محاسبه تعداد پیپ ‌ها در هر اونس طلا بسیار آسان است. به عنوان مثال، اگر یک اونس طلا از 1980.00 به 1981.00 برسد، به معنای افزایش قیمت 100 پیپ است. و اگر این تفاوت قیمت را با 1 لات معامله کنید، 100 دلار سود خواهید کرد. درست است، 1 پیپ در هر اونس طلا با 1 لات معامله برابر با 1 دلار است.
بنابراین، هرگاه از کسی می‌شنوید که قیمت اونس طلا 1 پیپ افزایش یافته است، به این معنی است که قیمت اونس طلا 1 سنت افزایش یافته است، مانند تغییر از 1980.00 به 1980.01.

امیدوارم به خوبی محاسبه‌ی پیپ در فارکس را یاد گرفته باشید، اکنون میتوانید با دانش بیشتری از فرصت ‌های بی شمار برای کسب سود در این بازار جهانی استفاده کنید.برای مشاهده مقالات آموزشی بیشتر و شروع ترید در فارکس به بروکر ایکس چیف https://xchief.com/fa/ مراجعه کنید.

با تشکر

3.7/5 - (3 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا