پیش بینی قیمت

پامپ و دامپ چیست؟ Pump and Dump

قطعا شما نیز در بازار ارزهای دیجیتال شاهد افزایش ناگهانی قیمت یک ارز و سپس کاهش آن بوده‌اید. امروزه با رشد تبلیغات گسترده رسانه‌های مختلف مبنی بر سودگیری قابل توجه از یک ارز خاص، سرمایه‌گذاران را ترغیب به خرید ارز مطرح شده می‌کنند. سرمایه‌گذاران پس از خرید آن ارز خاص و در بسیاری موارد جدید متوجه می‌شوند قیمت واقعی آن ارز بسیار کمتر از محاسبات آن‌ها بوده است. قیمت ارز خریداری شده پس از رشد شدید و قابل توجه به طور ناگهانی در طی تنها چند ساعت افت شدیدی را تجربه می‌کند و معامله‌گران سرمایه خود را از دست می‌دهند. به این حالت به اصطلاح پامپ و دامپ گفته می‌شود.

پامپ و دامپ چگونه انجام می‌شود؟

پامپ و دامپ نوعی حیله است که سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا سهام یک شرکت را خریداری کنند. می‌توان از پامپ و دامپ برای افزایش قیمت سهام از طریق توصیه‌های مبتنی بر اطلاعات نادرست یا گمراه کننده استفاده کرد.

معامله‌گران پامپ و دامپ از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا برنامه‌های پیام رسانی برای شروع شایعات، انتشار اطلاعات نادرست یا تبلیغات برای افزایش علاقه استفاده می‌کنند تا افزایش قیمت سهام مورد نظر را انجام دهند. هنگامی که قیمت سهام افزایش یافت ترویج کنندگان تبلیغات سهام را در قیمت‌های بالا می‌فروشند و در نتیجه با فروش این افراد قیمت سهام دامپ می‌شود یا کاهش می‌یابد.

با فناوری‌های جدید و در دسترس بودن اینترنت، دسترسی به پامپ و دامپ بیشتر شده است. این طرح دارای دو بخش است:

اصطلاح پامپ Pump چیست؟

حیله‌گران پیام‌هایی را به صورت آنلاین ارسال می‌کنند که سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا با ادعای دسترسی به داده‌های محرمانه سهام را به سرعت خریداری کنند. این امر موجب افزایش شدید حجم و در نتیجه افزایش قابل توجه قیمت آن سهم می‌شود.

اصطلاح دامپ Dump چیست؟

هنگامی که قیمت‌ها افزایش می‌یابد، عاملان سهام خود را با نرخ بالایی می‌فروشند. اگر پس از فروش سهام توسط معامله‌گران، قیمت‌ها به شدت کاهش یابد، سرمایه‌گذاران جدید پول خود را از دست می‌دهند.

پامپ و دامپ چگونه انجام می‌شود
پامپ و دامپ

طرح‌های پامپ و دامپ بیشتر سهام‌های با سرمایه کوچک را هدف قرار می‌دهند، زیرا می‌توان آنها را به راحتی دستکاری کرد. تنها چند سهم از این نوع سهام در بازار جریان دارد است و فروخته می‌شود، تنها چند خریدار جدید برای افزایش قیمت سهام مورد نیاز است. این هجوم جدید خریداران باعث افزایش سریع قیمت سهام می‌شود. پس از افزایش قیمت، معامله‌گران سهام خود را می‌فروشند تا سود کوتاه مدت قابل توجهی به دست آورند. جزئیات هر کلاهبرداری پامپ و دامپ می‌تواند متفاوت باشد، اما این طرح همان اصل اساسی را دارد: تغییر عرضه و تقاضای سهام.

پامپ و دامپ توسط چه کسی انجام می‌شود؟

طرح پامپ و دامپ می‌تواند توسط هر کسی که به یک حساب معاملاتی آنلاین دسترسی دارد انجام شود. معامله‌گر مقدار زیادی از سهامی را که حجم معاملات کمتری دارد خرید می‌کند. این امر می‌تواند قیمت سهم را افزایش دهد. این افزایش قیمت می‌تواند سایر سرمایه‌گذاران را برای خرید این سهام حتی در قیمت بالاتر ترغیب کند. در هر لحظه، معامله‌گر سهام خود را برای سود قابل توجهی می‌فروشد و در نتیجه قیمت سهام کاهش می‌یابد.

انواع طرح‌های پامپ و دامپ

طرح‌های مختلف پامپ و دامپ که ممکن است توسط کلاهبرداران استفاده شود عبارتند از:

طرح پامپ و دامپ کلاسیک

این طرح شامل دستکاری اطلاعات مربوط به یک شرکت و سهام آن از طریق انتشار اخبار جعلی و توزیع برخی اطلاعات “داخلی” است که می‌تواند قیمت سهام را افزایش دهد.

طرح دیگ بخار

یک شرکت کارگزاری کوچک چندین کارگزار را که از روش‌های فروش غیر صادقانه برای فروش دارایی به سرمایه گذاران استفاده می کنند استخدام می‌کند. آن‌ها تا آنجا که ممکن است سهام لازم برای افزایش قیمت را می‌فروشند. هنگامی که قیمت سهام افزایش می‌یابد، شرکت کارگزاری بخشی از سهام خود را برای سود کلان می‌فروشد.

طرح “عدد اشتباه”

روش “عدد اشتباه” یک طرح پامپ و تخلیه جدید است. برخی از افراد ممکن است از غریبه‌ها پیام‌های صوتی با یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری «داغ» دریافت کنند. کلاهبرداران از شما می‌خواهند باور کنید که پست صوتی به طور تصادفی در تلفن شما باقی مانده است. با این حال، این اقدامی هدفمند برای جلب توجه سرمایه‌گذاران به یک سهم خاص و افزایش تقاضا برای آن سهم است.

انواع طرح‌های پامپ و دامپ را بشناسید
انواع طرح‌های پامپ و دامپ

این پیام‌ها معمولاً ادعا می‌کنند که اطلاعات داخلی در مورد یک توسعه قریب الوقوع دارند که منجر به افزایش چشمگیر قیمت سهم می‌شود. هنگامی که خریداران وارد بازار می‌شوند و سهام به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، عاملان طرح سهام خود را می‌فروشند. در این موارد، حجم فروش این سهام معمولاً قابل توجه است و باعث کاهش شدید قیمت سهام می‌شود. در پایان، بسیاری از سرمایه‌گذاران زیان زیادی را تجربه می‌کنند.

اجتناب از طرح‌های پامپ و دامپ

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) نکاتی برای کمک به جلوگیری از قربانی شدن یک طرح پامپ و دامپ دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشت:

نسبت به پیشنهادات سرمایه‌گذاری ناخواسته بسیار محتاط باشید.

اگر ارتباطی ناخواسته در مورد «فرصت سرمایه‌گذاری» دریافت کردید، بسیار احتیاط کنید. انبوهی از راه‌ها برای ارتباطات مجازی به این معنی است که چنین سرمایه‌گذاری‌های مشکوکی می‌توانند از راه‌های مختلف به شما دسترسی پیدا کنند – از طریق ایمیل، نظر یا پست در صفحه رسانه‌های اجتماعی شما، یک پیام مستقیم یا یک تماس یا پست صوتی در تلفن همراه شما. این پیام‌ها را نادیده بگیرید. عمل بر روی آن‌ها ممکن است منجر به زیان‌های قابل توجهی شود.

مراقب پرچم های قرمز آشکار باشید.

آیا سرمایه‌گذاری ادعا شده بیش از حد خوب به نظر می‌رسد که درست باشد؟ آیا بازده “تضمین شده” عظیمی را وعده می‌دهد؟ آیا در حال حاضر، قبل از صعود سهام، برای خرید تحت فشار هستید؟ اینها همه تاکتیک‌های رایجی هستند که توسط ترویج‌کنندگان بی‌وجدان استفاده می‌شوند و باید توسط سرمایه‌گذاران به عنوان پرچم قرمز در نظر گرفته شوند.

مراقب رابطه خود باشید.

پیشنهاد سرمایه‌گذاری از سوی یکی از اعضای گروهی که شما به آن وابسته هستید ممکن است باعث شود که اعتبار آن را باور کنید. مشکل این است که ممکن است عضو ناخواسته فریب خورده باشد و باور کند که سرمایه‌گذاری مشروع است (در حالی که در واقعیت، این فقط یک کلاهبرداری است).

تحقیق و بررسی خود را انجام دهید.

قبل از اینکه پولی را که به سختی به دست آورده‌اید سرمایه‌گذاری کنید، تحقیق و بررسی دقیق خود را انجام دهید. به دست آوردن انبوهی از اطلاعات آنلاین در مورد شرکت‌های قانونی – از چشم انداز تجاری و مدیریت آن‌ها گرفته تا صورت‌های مالی آن‌ها، نسبتاً آسان است. فقدان چنین اطلاعاتی اغلب می‌تواند به خودی خود یک پرچم قرمز باشد.

پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به جدیدترین عرصه برای طرح‌های پامپ و دامپ تبدیل شده است. دستاوردهای عظیم بیت کوین و اتریوم، علاقه فوق العاده‌ای را به ارزهای دیجیتال از هر رشته‌ای برانگیخته است. متأسفانه ارزهای دیجیتال به دلیل فقدان مقررات، شفاف نبودن و پیچیدگی فنی، برای طرح‌های پامپ و دامپ مناسب هستند.

پامپ و دامپ در بازار ارزهای دیجیتال
افزایش و کاهش قیمت در بازار ارزهای دیجیتال

مطالعه‌ای که در سال 2018 انجام شد، شیوع طرح‌های پامپ و دامپ را در بازار ارزهای دیجیتال بررسی کرد. محققان بیش از 3400 طرح از این قبیل را طی تنها شش ماه با مشاهده دو پلتفرم پیام‌رسانی گروهی که در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال محبوب هستند شناسایی کردند.

در مارس 2021، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) به مشتریان توصیه کرد که از طرح‌های پامپ و دامپ که ممکن است در ارزهای دیجیتال با رمزارزهای جدید رخ دهد، اجتناب کنند. CFTC همچنین برنامه‌ای را رونمایی کرد که هر افشاگر را واجد شرایط دریافت پاداش پولی بین 10 تا 30 درصد می‌کند تا زمانی که اقدامات اجرایی اصلی را که منجر به تحریم‌های پولی 1 میلیون دلاری یا بیشتر علیه طرح پامپ و دامپ شود فاش کند.

سوالات متداول

آیا پامپ و دامپ غیرقانونی است؟

بله، پامپ و دامپ بر اساس بسیاری از قوانین، مانند قانون اوراق بهادار سال 1933، غیرقانونی هستند، زیرا قربانیان بی گناه را با خسارات مالی سنگین مواجه می‌کنند. نهادهای نظارتی به شدت مراقب هر گونه دستکاری قیمت هستند و متخلفان را مجازات می‌کنند.

چرا پامپ و دامپ بد است؟

پامپ و دامپ شامل افزایش مصنوعی قیمت سهام با استفاده از اطلاعات نادرست هستند. افزایش قیمت ناشی از رشد واقعی نیست. زمانی که دستکاری به پایان می‌رسد، آنها به سرعت سقوط می‌کنند و بسیاری از سرمایه‌گذاران تمام پول خود را از دست می‌دهند.

از کجا طرح پامپ و دامپ را تشخیص دهیم؟

فرض کنید به طور ناگهانی ایمیل‌ها، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی یا تماس‌های تلفنی بیش از حد، به‌ویژه در مورد یک سهام جدید که می‌خواهد فوراً سرمایه‌گذاری کنید تا از مزایای قابل توجه‌تری بهره ببرید – دریافت کنید. در این صورت، احتمالاً یک طرح پامپ و دامپ است.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا