چرا بیت کوین ارزشمند است؟

بیت کوین قوی ترین ارزدیجیتال سال 2011 تا 2021 با عبور از سقف قیمتی 20000 که در سال 2017 برای خودش درست کرده بود و رسیدن به قیمت 30000 دلار توانست سال جدید میلادی را با اهداف 100هزار دلاری شروع کند. اما قصد داریم در این مقاله بررسی کنیم دلیل ارزشمند بودن بیت کوین، یک ارزدیجیتال غیر قابل لمس چیست؟

بیت کوین 30000 دلاری

حدود 1 ماه قبل از انتشار این مقاله بیت کوین در رسیدن به قیمت 20000 دلاری تلاش زیادی کرد اما هربار ناموفق بود تا اینکه با پامپی شدید قیمت به 22 هزار و سپس به 29هزار دلار رسید. شرایطی که برای اکثر تحلیلگران غیر قابل پیش بینی بود. اما برای برخی تحلیلگران فاندامنتال امیدواری بیت کوین 30000 دلاری را داده بودند. اما چرا؟

تحلیلگران فاندامنتال قبل از پامپ قیمتی بیت کوین اطلاع دادند که بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ وارد بیت کوین شدند و امید شکستن سقف قیمتی خودشو بهمون دادند. اما دلیل ورود این سرمایه گذاران به بیت کوین چیست؟ دلیل ورود پول های میلیون دلاری به بیت کوین چیست؟

  1. هیچکس در راس قدرت نیست.
  2. مشکل پول های الکترونیکی را ندارد.
  3. محدود بودن تعداد بیتکوین ها.
  4. تراکنش ها نیمه ناشناس هستند.
  5. غیر قابل جعل بودن.
  6. سهولت در تراکنش ها با بیتکوین.
  7. ارزش بالا برای سرمایه گذاری.
  8. بیت کوین دچار تورم و کم ارزش شدن نمی شود

این ها تمام دلایلی است که به خاطرشون بیت کوین ارزشمند شد و تونست در بین رنکینگ رمزارزها طی 11 سال متوالی رتبه اولو به خودش اختصاص بده.

تک تک این دلایلو به صورت خلاصه بررسی می کنیم.

1. هیچکس در راس قدرت نیست

بیت کوین یک شبکه مالی غیر متمرکز است. این جمله بدین معنیه که قدرت دست یک نفر نیست. بیت کوین داخل شبکه بلاکچین قراردارد و این شبکه این امکانو میده که یک نفر در راس نباشد و قدرت نقل و انتقالات و چک کردن تراکنشا دست همه باشد. بر خلاف سیستم های مالی متمرکز مثل بانک که مشکلات زیادی از قبیل هدر رفتن وقت و یا قطعی سیستم بوجود میاد در بیت کوین این خبرا نیست و هیچ سرور مرکزی وجود ندارد که با مشکل خوردنش یا در اختیار داشتن اطلاعات دست یک نفر قرار باشه مشکلی بوجود بیاد.

2. مشکل پول های الکترونیکی را ندارد

قبل بیت کوین یک سری ایده برای پول های الکترونیکی وجود داشت اما مشکلی که داشتند این بود که به صورت فایل بودند و به طور مثال با کپی کردن فایل پول ها بر میگشت و یا چند برابر می شد و راجب این موضوع فکری نمیشد کرد تا اینکه ساتوشی ناکاموتو ایده شبکه بلاکچین رو ارائه کرد البته وجود شبکه بلاکچین به قبل از پیدایش بیت کوین بر می گردد اما استفاده اصلی بلاکچین برای رمزارزها صورت گرفت. بلاکچین این امکان رو می دهد که تمام افراد حاظر در شبکه بلاکچین و تمام نودها انتقال تراکنش هارا ببینند و وقتی یک تراکنش از دید همه رد می شود دیگر امکان بازگشت اون تراکنش نیست و کسی اصطلاحا نمی تواند پول را دوباره خرج کند.
پس با این اوصاف بیت کوین اولین پول الکترونیکی ای بود که مشکل دوباره خرج کردن را برطرف کرد.

3. محدود بودن تعداد بیتکوین ها

اگر یک چیزی همیشه و تا ابد برای شما وجود داشته باشد طبیعتا بهش اهمیت نمیدید. چون براتون همیشگیه ولی بیت کوین محدوده و کلا به تعداد 21 میلیون از آن وارد شبکه می شود و تا حالا حدود 18 میلیون ان وارد شبکه شده است. چون طبیعتا این حسو در افراد بوجود میاره که از قافله عقب موندم و باید وارد دنیای بیت کوین شوم.

4. تراکنش ها نیمه ناشناس هستند

تراکنش های نیمه ناشناس در بیت کوین و اکثر رمزارزها یکی از بهترین مزیت ها برای بسیاری از افراد است. تراکنش ها در بانک کاملا رسیدگی می شود حتی هنگام ثبت حساب تمام اطلاعات شما درخواست داده می شود. اما در رمزارزها اینگونه نیست و به راحتی با ساخت یک کیف پول دیجیتال می توانید در اصل یک حساب بانکی باز کنید و انتقال رمزارزها از کیف پولی به کیف پول دیگر نیمه ناشناس هستند یعنی اطلاعات ارسالی تنها در حد کلید عمومی فرستنده و کلید عمومی دریافت کننده است و همچنین مقدار ارسالی و در بعضی رمزارزها نظیر مونرو هیچ اطلاعاتی ارسال نمی شود. به صورت خلاصه، تراکنش ها در دنیای رمزارزها کاملا مشهود نیستند و همین امر باعث شده تا برخی کشور ها واکنش تدافعی جلوی آن بگیرند.

5. غیر قابل جعل بودن

بیت کوین و یا سایر رمزارزها غیر قابل جعل هستند و به لطف شبکه بلاکچین کسی نمی تواند بیت کوینی را خارج قوانین وارد و یا خارج شبکه کند. این قوانین در کدهای بیت کوین و سایر رمزارزها نوشته شده است و باعث شده بستری امن برای ذخیره مالی باشد.

6. سهولت در تراکنش ها با بیت کوین

انتقال یک تراکنش در بیت کوین و شبکه بلاکچین بسیار راحت تر از انتقال پول های فیزیکی است. در بلاکچین بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلاک تراکنش ایجاد و ارسال می شود. متاسفانه سرعت انتقال تراکنش بیت کوین در ثانیه کم است و حدود 7 تراکنش در ثانیه است. این در حالی است که رمزارزهایی نظیر ترون در هر ثانیه تا 2000 تراکنش را ارسال می کنند. با وجود این نقاط ضعف انتقال پول با بیت کوین بسیار راحت تر و سریعتر و همچنین ایمن تر از انتقال پول های فیزیکی با حساب های بانکی است. مخصوصا اگر این انتقال از کشوری به کشور دیگر باشد. برای بیت کوین فرق نداره شما می خواهید به همسایه خونه بغلیتون بیتکوین ارسال کنید و یا به دوستتون توی یک قاره دیگه. این انتقال تراکنش سریع و راحت و بدون مشکل قانونی صورت می گیرد.

7. ارزش بالای بیت کوین برای سرمایه گذاری

بیت کوین از قیمت 0.003 دلار شروع و اکنون به قیمت 30000 دلار رسیده است. کدوم بانک، موسسه، شخص و یا سازمانی می تونه رشد یک میلیارد درصدی به شما بده؟ ارزش بیت کوین روز به روز با ورود موسسات و سرمایه های سنگین بیشتر و بیشتر می شود روز به روز سرمایه داران عظیم پول های فیزیکی خودشونو بیت کوین کرده و در حساب های خودشون ذخیره می کنند. یک ماه قبل از نگارش این مقاله ارزش هر واحد بیت کوین 19000 دلار بود اما اکنون حدود 30000 دلار ارزش دارد. همین افزایش قیمتی یک مثال واضح از بیت کوینه که یک بستر خیلی مناسب برای سرمایه گذاری می باشد.

8. بیت کوین دچار تورم و کم ارزش شدن نمی شود

یکی از دلایل ایجاد تورم و در نتیجه آن بی ارزش شدن پول چاپ اسکناس های بی رویه و بدون برنامه ریزی می باشد. چون حجم نقدینگی افزایش پیدا می کند خود به خود ارزش پول کاهش می یابد. اما در نقطه مقابل بیت کوین تحت حمایت هیچ سازمان، دولت و اورگانی نیست که با انجام فعالیت هایی باعث بالا رفتن ارزش آن شود. ارزش بیت کوین را مهمترین اصل بازارهای مالی مشخص می کند ” عرضه و تقاضا ” با افزایش تقاضا قیمت افزایش می یابد و با افزایش عرضه قیمت کاهش می یابد.حتی با اتفاق افتادن هاوینگ می توان این انتظار را داشت که قیمت بیت کوین افزایش یابد. نه فقط بیت کوین بلکه بالغ بر 90درصد رمزارزها روی همین اصل زنده اند، عرضه و تقاضا.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا