مقالات آموزش بلاکچین

دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) مخفف (Distributed Ledger Technology) یک سیستم دیجیتال برای ثبت تراکنش دارایی‌ها است که در آن تراکنش‌ها و جزئیات آن‌ها در چندین مکان به طور همزمان ثبت می‌شود. بر خلاف پایگاه داده‌های سنتی، دفتر کل توزیع شده هیچ ذخیره مرکزی داده یا عملکرد مدیریتی ندارند.

در یک دفتر کل توزیع شده، هر نود هر مورد را پردازش و تأیید می‌کند، در نتیجه یک رکورد از هر مورد ایجاد می‌کند و در مورد صحت آن اجماع ایجاد می‌کند. دفتر کل توزیع شده را می‌توان برای ثبت داده‌های ثابت مانند رجیستری و داده‌های پویا مانند تراکنش‌های مالی استفاده کرد.

بلاکچین یک نمونه شناخته شده از فناوری دفتر کل توزیع شده است.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به طور خاص به زیرساخت‌ها و پروتکل‌های تکنولوژیکی اشاره دارد که امکان دسترسی همزمان، اعتبارسنجی و به روز رسانی سوابق را فراهم می‌کند که مشخصه‌های دفتر کل توزیع شده است. این فناوری بر روی یک شبکه کامپیوتری پراکنده در چندین نهاد یا مکان کار می‌کند.

DLT از رمزنگاری برای ذخیره ایمن داده ها، امضاهای رمزنگاری و کلیدها استفاده می‌کند تا فقط کاربران مجاز دسترسی داشته باشند.

این فناوری همچنین یک پایگاه داده غیر قابل تغییر ایجاد می‌کند، به این معنی که اطلاعات، پس از ذخیره شدن، قابل حذف نیستند و هرگونه به روز رسانی به طور دائم برای آیندگان ثبت می‌شود.

این معماری نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در نحوه جمع‌آوری و انتقال اطلاعات با انتقال سوابق از یک مکان معتبر به یک سیستم غیرمتمرکز است که در آن همه نهادهای مرتبط می‌توانند دفتر کل را مشاهده و اصلاح کنند. در نتیجه، همه موجودیت‌های دیگر می‌توانند ببینند چه کسی از دفتر کل استفاده می‌کند و آن را اصلاح می‌کند. این شفافیت DLT سطح بالایی از اعتماد را در بین شرکت کنندگان فراهم می‌کند و عملاً احتمال وقوع فعالیت‌های متقلبانه در دفتر کل را از بین می‌برد.

به این ترتیب، DLT نیاز نهادهایی را که از دفتر کل استفاده می‌کنند برای تکیه بر یک مرجع مرکزی قابل اعتماد که دفتر کل را کنترل می‌کند، یا یک ارائه‌دهنده شخص ثالث خارجی برای انجام آن نقش و به عنوان یک بررسی در برابر دستکاری، برطرف می‌کند.

توزیع یک نسخه از دفتر کل در هر نود در دفتر کل توزیع شده
دفتر کل توزیع شده

تفاوت اصلی DLT با دفتر کل سنتی و متمرکز این است که یک نسخه از دفتر کل در هر نود در شبکه توزیع می‌شود و هر نود می‌تواند دفتر کل را مشاهده، اصلاح و تایید کند که به اطمینان و شفافیت کمک می‌کند.

علاقه به فناوری دفتر کل توزیع شده پس از راه اندازی بیت کوین در سال 2009 به طور قابل توجهی افزایش یافت، یک ارز دیجیتال با فناوری بلاکچین که نشان داد این فناوری نه تنها کار می‌کند، بلکه می تواند مقیاس پذیر باشد و ایمن بماند.

از آن زمان به بعد، سازمان‌ها در سراسر صنایع با DLT و نحوه استفاده از آن را در فرآیندهای سازمانی آزمایش کردند. بخش‌های خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و دارویی پیشروان اولیه بودند و مدیریت زنجیره تامین یک کاربرد رایج بود.

توجه به این نکته مهم است که مفهوم دفتر کل توزیع شده جدید نیست. سازمان‌ها مدت‌هاست که داده‌ها را در مکان‌های مختلف، چه بر روی کاغذ یا در نرم افزار Siloed، جمع‌آوری و ذخیره کرده‌اند، و داده‌ها را تنها به صورت دوره‌ای در یک پایگاه داده متمرکز گرد هم می‌آورند. برای مثال، یک شرکت ممکن است دارای بیت‌های متفاوتی از داده‌ها باشد که توسط هر یک از بخش‌هایش نگهداری می‌شود، و بخش‌هایی که این داده‌ها را تنها در صورت نیاز به یک دفتر کل متمرکز می‌کنند. به طور مشابه، سازمان‌های متعددی که با هم کار می‌کنند، معمولاً داده‌های خود را نگه می‌دارند و تنها در صورت درخواست یا نیاز، آن‌ها را به یک دفتر کل مرکزی که توسط یک شخص مجاز کنترل می‌شود، ارائه می‌کنند.

پیشرفت بزرگ DLT توانایی آن در به حداقل رساندن یا حذف فرآیندهای اغلب وقت گیر و مستعد خطا است که برای تطبیق مشارکت‌های مختلف با دفتر کل، اطمینان از دسترسی همه به نسخه فعلی و اینکه می‌توان به صحت آن اعتماد کرد.

خاستگاه دفاتر کل

دفتر کل — که اساساً رکوردی از تراکنش‌ها و داده‌های مشابه است — برای هزاران سال به صورت کاغذی وجود داشته است. آن‌ها با ظهور رایانه‌ها در اواخر قرن بیستم دیجیتالی شدند، اگرچه دفتر کل رایانه‌ای معمولاً آنچه را که قبلا روی کاغذ وجود داشت منعکس می‌کرد.

دفاتر کل از نظر تاریخی به یک مرجع مرکزی نیاز داشته‌اند تا صحت معاملات ثبت شده در آن‌ها را تأیید کند. به عنوان مثال، بانک‌ها باید تراکنش‌های مالی را که پردازش می‌کنند تأیید کنند.

اکنون، فناوری قرن بیست و یکم، گام بعدی را در ثبت سوابق با ویژگی رمزنگاری، الگوریتم‌های پیشرفته و قدرت محاسباتی قوی‌تر و تقریباً فراگیر، امکان پذیر کرده است و دفتر کل توزیع شده را به شکل فزاینده‌ای برای نگهداری سوابق قابل دوام تبدیل کرده است.

فناوری دفتر کل توزیع شده در قرن بیست و یکم
فناوری دفتر کل توزیع شده

این پیشرفت در زمانی اتفاق می‌افتد که چنین فناوری بسیار مورد نیاز است. فعالیت اقتصادی همیشه چندین شرکت کننده را درگیر کرده است و تجارت تقریباً همیشه از حوزه‌های قضایی و مرزهای متعددی عبور کرده است. اما شبکه‌های تجاری مدرن تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان را در مناطق بیشتری شامل می‌شوند و آن‌ها نیاز بیشتری به ثبت داده‌ها برای مصارف خود و همچنین برای برآوردن خواسته‌های سایر شرکت‌کنندگان در شبکه‌های خود دارند. این امر بر دفتر کل متعارف فشار وارد کرده است و نگهداری آن‌ها را پر هزینه و در برابر خطاها، هک رایانه و دستکاری آسیب پذیرتر کرده است.

نمونه‌هایی از فناوری دفتر کل توزیع شده

انواع مختلفی از فناوری دفتر کل توزیع شده در حال حاضر در حال استفاده است.

بلاکچین، که تراکنش‌ها را به بلاک‌هایی که به هم زنجیر شده‌اند، دسته بندی می‌کند و سپس آن‌ها را به نودهای شبکه پخش می‌کند، شناخته شده‌ترین نوع DLT است. این فناوری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تقویت می‌کند.

Tangle، نوع دیگری از DLT، برای اکوسیستم های IoT طراحی شده است. بنیاد Eclipse و بنیاد IOTA گروه کاری Tangle EE را ایجاد کردند که Tangle را به عنوان “یک دفتر کل توزیع شده بدون مجوز، مقیاس پذیر، طراحی شده برای پشتیبانی از داده‌های قابل اعتماد و انتقال ارزش بین انسان و ماشین” توصیف می‌کند.

سایر فناوری‎های شناخته شده دفتر کل توزیع شده عبارتند از اتریوم، کوردا و هایپرلجر فابریک.

چرا DLT مهم است؟

فن‌آوری دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند با تغییر برخی از اصول نحوه جمع‌آوری و اشتراک گذاری داده‌هایی که سازمان‌ها در دفترشان انجام می‌دهند، پیشرفت‌های چشمگیری در نگهداری سوابق ایجاد کند.

برای درک این موضوع، هم دفتر کل الکترونیکی مبتنی بر کاغذ و هم دفتر کل الکترونیکی معمولی را در نظر بگیرید که نیاز به تمام اضافات و تغییرات برای عبور از یک نقطه کنترل متمرکز دارند.

چرا DLT مهم است؟
دفتر متمرکز، غیرمتمرکز و توزیع شده

در چنین سیستمی، سازمان‌ها باید نیروی کار و منابع محاسباتی قابل توجهی را برای حفظ کنترل متمرکز متعهد کنند. علاوه بر این، کنترل متمرکز به این معنی است که دفتر کل همیشه کامل یا به روز نیست.

این فرآیند همچنین مستعد اشتباهات و دستکاری است، زیرا هر مکانی که داده‌ها را به دفتر کل ارائه می‌کند می‌تواند به منبع کلاهبرداری یا اشتباه تبدیل شود.

علاوه بر این، هیچ یک از سایر شرکت کنندگانی که داده‌ها را در دفتر کل مرکزی مشارکت می‌دهند، نمی‌توانند صحت داده‌های دریافتی از سایر مشارکت کنندگان را به طور موثر تأیید کنند.

با این حال، فناوری دفتر کل توزیع شده امکان به اشتراک گذاری داده‌ها را در زمان واقعی فراهم می‌کند، به این معنی که دفتر کل همیشه به روز است.

این فناوری همچنین شفافیت را فراهم می‌کند، زیرا هر نود شرکت کننده می‌تواند شاهد آن تغییرات باشد.

طبیعتا ایمن تر است، زیرا تنها نقطه شکست و هدف واحد را برای هکرها و دستکاری که برای دفتر کل وجود دارد حذف می‌کند.

فناوری دفتر کل توزیع شده پتانسیل سرعت بخشیدن به تراکنش ها را دارد زیرا نیاز به انجام یک مرجع مرکزی یا واسطه را از بین می‌برد. به طور مشابه، DLT می‌تواند هزینه تراکنش‌ها را کاهش دهد. با این حال، اجرای فرآیند راستی آزمایی بسیار غیرمتمرکز و توزیع نسخه‌های دفتر کل، منابع محاسباتی قابل توجهی را می‌طلبد، که نشان داده شده است که به عملکرد DLTها در محیط‌های شبکه‌ای خاص در مقایسه با دفتر کل متمرکز آسیب می‌زند.

مزایای دفتر کل توزیع شده

بیشتر علاقه اولیه به فناوری دفتر کل توزیع شده بر روی کاربرد آن در معاملات مالی متمرکز شده است. این علاقه قابل درک است، با توجه به اینکه ارز دیجیتال بیت کوین در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت و به طور همزمان ثابت کرد که DLT در واقع می‌تواند کار کند. بانک‌ها و سایر موسسات مالی مبتکران اولیه در DLTها شدند.

با این حال، طرفداران DLT می‌گویند دفتر کل دیجیتال را می‌توان در صنایع دیگر علاوه بر خدمات مالی استفاده کرد. سازمان‌های دولتی در حال بررسی چگونگی استفاده از این فناوری برای ثبت تراکنش‌هایی مانند نقل و انتقالات ملکی هستند. سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی DLT را آزمایشی برای تسهیل روش کارآمدتر برای به روز رسانی سوابق بیماران استفاده می‌کنند. بسیاری از کسب و کارها DLT را برای حفظ داده‌های زنجیره تامین آزمایش می‌کنند و حرفه حقوقی به دنبال این است که چگونه می‌تواند از DLT برای پردازش و اجرای اسناد قانونی استفاده کند.

مزایای فناوری دفتر کل توزیع شده
مزایای دفتر کل توزیع شده

به علاوه، کارشناسان این فناوری را به عنوان امکانی می‌دانند که افراد بتوانند کنترل بهتری بر اطلاعات شخصی خود داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بخش‌هایی از سوابق خود را در صورت نیاز به اشتراک بگذارند و دسترسی را محدود می‌کنند یا زمان در دسترس بودن اطلاعات را برای سایر نهادها محدود می‌کنند.

علاوه بر این، طرفداران می‌گویند دفتر کل دیجیتال می‌تواند به ردیابی بهتر حقوق مالکیت معنوی و مالکیت هنر، کالاها، موسیقی، فیلم و موارد دیگر کمک کند.

اگرچه پذیرش DLT در مراحل اولیه خود است، این فناوری قبلاً توانایی خود را در بسیاری از موارد برای به ارمغان آوردن مزایایی برای کاربران نشان داده است، از جمله موارد زیر:

  • افزایش دید و شفافیت داده‌ها
  • کاهش هزینه‌های عملیاتی به لطف حذف یک مقام مرکزی
  • سرعت تراکنش سریع‌تر، زیرا هیچ تاخیری در به روز رسانی دفتر کل وجود ندارد.
  • تا حد زیادی خطرات فعالیت‌های کلاهبردارانه و دستکاری را کاهش داد.
  • افزایش قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری زیرا دیگر یک سیستم مرکزی وجود ندارد که پتانسیل یک نقطه شکست را ایجاد کند.
  • سطوح امنیتی به طور قابل توجهی بالاتر

بلاکچین و DLT: نحوه ارتباط و تفاوت آن‌ها

اصطلاحات فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاکچین اغلب با هم استفاده می‌شوند – و گاهی اوقات حتی به جای یکدیگر. با این حال آن‌ها یکسان نیستند.

به بیان ساده‌تر: بلاکچین نوعی DLT است، اما همه فناوری‌های دفتر کل توزیع شده از فناوری بلاکچین استفاده نمی‌کنند.

این سردرگمی قابل درک است، با توجه به اینکه چگونه علاقه به فناوری‌ها پس از ظهور بیت کوین افزایش یافت و چقدر فناوری‌ها می‌توانند در استفاده واقعی قابل تعویض باشند.

بلاکچین و DLT: نحوه ارتباط و تفاوت آن‌ها
بلاکچین و DLT

هر دو برای ایجاد دفتر کل غیر متمرکز با استفاده از ویژگی رمزنگاری استفاده می‌شوند. هر دو رکوردهای تغییر ناپذیر ایجاد می‌کنند که شامل تمبرهای زمانی می‌شود و هر دو تقریبا غیرقابل هک در نظر گرفته می‌شوند.

هر دو می‌توانند عمومی باشند، و مانند بیت‌کوین، برای استفاده همه باز شوند، یا می‌توان آن‌ها را خصوصی کرد و در نتیجه محدود کاربران مجاز که با استانداردهای خاص استفاده موافق هستند شود.

اکنون، تفاوت بزرگ اینجاست: بلاکچین از بلاک‌هایی از داده‌ها استفاده می‌کند که برای ایجاد دفتر کل توزیع شده به هم متصل می‌شوند، درست همان‌طور که نام آن را توضیح می‌دهد. اما DLT همچنین شامل فناوری‌هایی می‌شود که از سایر اصول طراحی برای ایجاد یک دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کنند. برای اینکه این فناوری به عنوان یک DLT در نظر گرفته شود، نیازی نیست که داده‌های خود را در بلاک‌ها ساختار دهد.

آینده فناوری دفتر کل توزیع شده

اینکه آیا فناوری دفتر کل توزیع شده مانند بلاکچین انقلابی در نحوه عملکرد دولت‌ها، موسسات و صنایع ایجاد می‌کند یا خیر، یک سوال باز است.

متخصصان در این زمینه DLT را به عنوان یک فناوری مهم ترویج می‌کنند که نه تنها می‌تواند فرآیندهای موجود را به شدت بهبود بخشد، بلکه می‌تواند برنامه‌های کاربردی جدید نوآورانه را تحریک کند.

علاوه بر این، آن‌ها DLT را به عنوان بخشی از “اینترنت ارزش” می‌بینند، جایی که تراکنش‌ها در زمان واقعی در سراسر شبکه‌های جهانی انجام می‌شود. در واقع، فناوری دفتر کل دیجیتال تنها به این دلیل وجود دارد که اینترنت که آن را فعال می‌کند بسیار فراگیر است.

با این حال، کارشناسان به طور کلی بر این باورند که پذیرش DLT از منحنی فناوری معمولی پیروی می‌کند، با چند رهبر در جلو، سپس دنبال کنندگان سریع و در نهایت عقب مانده‌ها. آن‌ها همچنین خاطرنشان می‌کنند که سازمان‌ها در پیاده سازی، مقیاس‌بندی و عملیاتی کردن DLT با چالش‌هایی روبرو هستند.

برای این منظور، مدیران شرکت‌ها، کارآفرینان و آینده نگران اکنون با چالش ایجاد شبکه‌هایی از نهادها که با هم می‌توانند از مزایای DLT برای تغییر اساسی نحوه اشتراک‌گذاری و نگهداری سوابق و نوآوری در جایی که DLT می‌تواند فرآیندها و مدل‌های تجاری کاملاً جدید را ایجاد کند، مواجه هستند.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا