مقالات آموزش ارز دیجیتال

اتریوم 2 چیست؟ رو نمایی از نسخه دوم ارز دیجیتال اتریوم و بلاکچین آن

اتریوم 2 چیست و چه تفاوت هایی با اتریوم 1 دارد

انگار حدود همین 8 سال پیش بود که ویتالیک بوترین در سن 17 سالگی ایده ساخت ارزرمزنگاری خود با نام اتریوم به ذهنش رسید. ارزی که به گفته و رنک بندی سایت Coinmarketcap پس از بیت کوین در رتبه دوم ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد. حدود 8 سال از تولد این ارزقدرتمند می گذرد و قرار بود در تاریخ 1 دسامبر سال 2020 دروازه ای جدید از این رمزارز برای دنیا باز شود و اتریوم یک گام به سمت گرفتن رتبه اول بیت کوین نزدیک تر شود. در ادامه این مطلب به اتریوم 2 خواهیم پرداخت و تمامی سوالات شما درباره اتریوم 2 را برطرف خواهیم کرد. با آکادمی ایران ریچ همراه باشید.

اتریوم 2 چیست؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدیم بیایید اول ببینیم اتریوم 1 چی بود و چه خطایی کرد تا اتریوم 2 جاشو گرفت.
در ابتدا باید بگم اتریوم 1 هیچ خطایی نکرد، فقط در دنیای امروز همیشه اونی که به روز تره قوی تر و محبوب تره، اتریومم با رو نمایی از نسخه دومش قصد کرد تا از این رالی عقب نمونه.

همانطور که می دانید در اتریوم 1 تایید تراکنش ها با الگریتم اثبات کار یا همان ماینینگ صورت می گرفت، به این معنی که برای انجام تراکنش های شبکه اتریوم مانند شبکه بیت کوین، دستگاه های ماینری وجود داشتند که با مصرف برق و انرژی و سخت افزارهای سنگین و پرقدرت باعث ایجاد بلاک در شبکه می شدند که این بلاک ها تراکنش ها را در خود قرار داده و به مقصد می رساندند. این بود خلاصه ای از اتریوم 1 البته شما می توانید با مطالعه مقاله اتریوم چیست ما همه چیز را درباره اتریوم بدانید.

مشکل الگریتم اثبات کار چه بود؟

به شخصه علاقه دارم اسم قرن بعدیو قرن سرعت بزارم، الگریتم اثبات کار نیاز به سخت افزارهای سنگین دارد، نیاز به نیروی برق بالا دارد و به دلیل اینکه در الگریتم اثبات کار هر فول نود ( نود کامل ) باید در تایید تمام تراکنش ها در بلاک های متوالی خود نیز شرکت کند سرعت شبکه پایین است و تایید تراکنش ها در شبکه اتریوم طول می کشند. چیزی حدود 15 تراکنش در ثانیه شاید فکر کنید 15 تراکنش در ثانیه زیاده لازم به ذکره بگم ترون که رتبه 15 ام را در میان ارزهای رمزنگاری به خود اختصاص داده توانایی انجام 2000 تراکنش در ثانیه را داراست. متوجه عمق فاجعه شدید؟

پس اتریوم نسخه 1 یک از الگریتم اثبات کار استفاده می کند از امنیت بسیار بالایی برخوردار است اما سرعت این شبکه پایین است، و برای مشارکت کردن در این زنجیره به سخت افزارهای سنگین و نیروی برق زیادی احتیاج دارید.

بر می گردیم به سوال اصلیمون یعنی اتریوم 2 چیست؟

تفاوتی که در اتریوم 2 و اتریوم 1 وجود دارد در دو چیز است:

  1. الگریتم اثبات سهم
  2. شاردینگ

الگریتم اثبات سهم:

در اتریوم 2 از الگریتم اثبات کار استفاده نشده، پس شبکه چطوری تراکنش ها را انجام میده و امنیت شبکه را برطرف می کنه؟ با کمک الگریتم اثبات سهم. به صورت خلاصه در جدول زیر تفاوت الگریتم اثبات کار و اثبات سهم را برای شما نشان می دهیم.

“الگریتم اثبات سهم”“الگریتم اثبات کار”
در الگریتم اثبات سهم همه می توانند ماینر باشد و هر کسی بر اساس ارزش دارایی اش سهمی در استخراج دارد.در الگریتم اثبات کار کامپیوتر ها وظیفه ماینینگ را بر عهده دارند.
در سیستم اثبات سهم هیچ پاداش بلاکی وجود ندارد،
بنابراین ماینرها کارمزد را کسب می کنند.
برای اولین ماینری که محاسبات را به درستی انجام دهد پاداش تعلق می گیرد.
در الگریتم اثبات سهم هیچ رقابتی وجود ندارد.ماینرها در درون شبکه اثبات کار برای حل زودتر الگریتم با یکدیگر در رقابت هستند.

در الگریتم اثبات سهم هم پاداش وجود دارد و هر کس با توجه به ارزش دارایی خود که در اختیار شبکه قرار داده پاداش دریافت می کند. در این الگریتم نیازی به سخت افزارهای سنگین و برق زیاد نیست. برای شرکت در این الگریتم از دو راه می توانید این کار را انجام دهید:

  1. شرکت به طور مستقیم
  2. شرکت به طور غیر مستقیم

برای اینکه به طور مستقیم در این الگریتم شرکت کنید شما نیازمند این هستید که حداقل 32 اتر داشته باشید در واقع این 32 اتر گذرنامه شما به قسمت VIP می باشد. سود این حالت متغیر می باشد اما حدودا سالی 4 تا 10 درصد است، در نظر داشته باشید که شرکت به صورت مستقیم بیشتر برای کسانی است که روی اتریوم سرمایه گذاری بلند مدت کرده اند و می خواهند در این میان از سود آن نیز بهره مند شوند.

اما حالت دوم که به صورت یر مستقیم است شما با هر مقدار که سرمایه دارید می توانید وارد استخر اثبات سهم بشوید و با توجه به سرمایتون سهمی در پاداش استخر دارید.

نکته مثبت الگریتم اثبات سهم چیست؟

در این حالت دیگر نیازی به سخت افزارهای سنگین و نیروی برق وحشتناک نیست، تنها یک لپ تاپ نیاز است حتی در برخی نرم افزارها فرایند به حدی ساده سازی شده که با یک تلفن همراه هم می توان در این الگریتم شرکت کرد و سود کسب کرد، تصور کنید قبلا همه نمی تونستند ماینر های سنگین تهیه کنند و استخراج کنند اما اکنون میلیون ها حتی میلیارد ها آدم از این 8 میلیارد جمعیت می توانند تنها با تلفن همراه خود به عملیات انتقال تراکنش های شبکه اتریوم کمک کنند و سود دریافت کنند.

نتیجه میشه بالا رفتن سرعت و امنیت تراکنش ها درشبکه اتریوم 2

مزیت و معایب شرکت در الگریتم اثبات سهم چیست؟

الگریتم اثبات سهم در شبکه اتریوم 2 در کنار خوبی هایی که دارد معایبی نیز دارد، ممکن است بخش و یا تمام دارایی خود را در این پروسه از دست دهید، البته نه همینطور کشکی، در صورتی که خطایی کنید. در الگریتم اثبات کار مجازاتی وجود نداشت، اگر تلاش می کردید به شبکه نفوذ کنید یا می توانستید که عمرا می تونستید و یا نمی تونستید، اما در الگریتم اثبات سهم اگر تفکر شومی داشته باشید و قصد کنید به شبکه نفوذ کنید و باعث تداخل در شبکه بشید، شبکه بخش و یا کل داراییتان که به اشتراک گذاشته اید را به عنوان جریمه بر می دارد. البته اگر سرتونم بندازید پایین و خیلی مظلومانه فقط به فرآیند در ارسال تراکنش ها کمک کنید هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.
البته اگر این میان و زمانی که شبکه شما را به عنوان یکی از شرکا و افرادی که قرار است با اشتراک گذاشتن سرمایه خود در ارسال تراکنش ها کمک کنند آفلاین شوید بسته به مدت زمان آفلاینیتان جریمه می خورید البته این جریمه از سودی که قرار است به شما پرداخت شود کم می شود و نه از دارایی اصلیتان.

تا به اینجای کار به یکی از ویژگی های مثبت اتریوم 2 پرداختیم ویژگی مثبت بعدی شاردینگ یا همان خرد کردن است.

اتریوم 2

شاردینگ در اتریوم 2 چیست؟

شاردینگ در معنای خود به معنی خورد کردن است. اما این خرد کردن چه سودی برای شبکه اتریوم 2 دارد؟ در اتریوم 1 انجام تراکنش ها به وسیله نودهای کامل موجود در شبکه صورت می گرفت و این نودها مجبور بودند تمامی تراکنش ها در بلاک های متوالی خود را هم بررسی کنند و این موضوع باعث پایین اومدن سرعت هم میشد چون تعداد نود ها خیلی زیاد نیست و دلیل اون هم توصیح دادیم چون نیازمند سخت افزارها و نیروی برق زیاد است و هر آدمی توانایی اینو نداره که همچین سیستم قدرتمندی راه بندازه. اما شاردینگ چی کار می کنه؟

زنجیره شارد ( Shard Chain ) در اتریوم 2 مکانیزمی است که باعث بالارفتن قدرت مقیاس پذیری و سرعت شبکه بلاکچین اتریوم 2 می شود. شاردینگ به نوعی بخش بندی گفته می شود که در آن یک پایگاه داده بزرگ به بخش های کوچک تر تقسیم می شود، مانند یک سیستم پیچیده که هر جز فرآیندی را برای کل انجام می دهد.

در حال حاظر شبکه بلاکچین اتریوم 1 از یک زنجیره واحد با بلاک های متوالی ساخته شده است. خب هم امنیت شبکه بالاست و هم بررسی و تایید اطلاعات در آن به آسانی صورت می گیرد اما چون در این حالت هر فول نود باید در تایید تراکنش ها در بلاک های متوالی همکاری کند سرعت شبکه بسیار کمتر می شود. مخصوصا زمانی که تعداد تراکنش ها بالاست. به همین خاطر است که در هر ثانیه نهایتا 15 تراکنش اتریوم صورت می گیرد. باز خدارو شکر به اتریوم شبکه بیت کوین 7 تراکنش را در ثانیه انجام می دهد. زنجیره شارد مکانیزمی است که بلاکچین اتریوم را به چند بخش جدا جدا شکاف می دهد و مسئولیت پردازش داده ها را بین نود ها تقسیم می کند.

جوزف چو یکی از توسعه دهندگان شبکه بلاکچین اتریوم برای نشان دادن تفاوت اتریوم 1 و اتریوم 2 مثال جالبی زده، جوزف چو می گوید می توانیم اتریوم 1 را بعنوان یک جاده تک لاینه و اتریوم 2 را به عنوان یک اتوبان در نظر بگیریم.

اتریوم 2 کی راه اندازی می شود؟

اتروم 2 برای راه افتادن و تکمیل نهایی 3 فاز را باید پشت سر بگذارد فاز 0، فاز 1 و فاز 2
فاز 0 اتریوم 2 امروز به تاریخ 1 دسامبر سال 2020 با موفقیت استارت خورد، اطلاعاتی نیست که دو فاز بعدی کی راه اندازی شوند اما به احتمال زیاد فاز1 سال 2021 و فاز دوم سال 2022 فعال شود.

در هر یک از فازهای اتریوم 2 چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لازم است بررسی کنیم در هر یک از فازهای اتریوم 2 چه اتفاقی خواهد افتاد.

فاز 0:

در فاز 0 “بیکن چین” (Baken Chain) اجرا می شود. که البته برای اجرای آن نیازمند حداقل 16,384 اعتبار سنج لازم است یعنی چیزی حدود 544,288 اتریوم. که خوشبختانه هنگام نوشتار این مقاله این تعداد فراهم شده است و در تاریخ 1 دسامبر 2020 بیکن چین اجرا شد. بیکن چین دفترثبت اطلاعات اعتبارسنج ها را مدیریت می کند و مکانیزم اجرای اثبات سهام را در اتریوم 2 اجرایی خواهد کرد. البته فعال شدن بیکن چین و شروع آرام آرام فرآیند اثبات سهام باعث نمی شود تا فرآیند اثبات کار یا همان ماینینگ تعطیل شود. فعالیت اثبات کار همچنان در فاز 0 به فعالیت خود ادامه می دهد تا شکافی در شبکه بوجود نیاید.

فاز 1:

در این فاز که به احتمال زیاد سال 2021 به مرحله اجرا در خواهد آمد زنجیره های شارد با شبکه بلاکچین اتریوم 2 ادغام می شوند. شاردینگ یک مکانیزم مقیاس پذیری می باشد که باعث می شود زنجیره های بلوک بلاکچین اتریوم به 64 واحد جداگانه تقسیم شوند. به همین دلیل تمامی تراکنش ها، تاییدیه ها و پردازش اطلاعات با سرعت بسیار بالاتری انجام می گیرد. اینکه شاردینگ شبکه بلاکچین اتریوم 2 را به 64 قسمت تقسیم می کند به این معنی نیست که سرعت شبکه اتریوم 2 تنها 64 برابر شده است، خیر در بدترین حالت 64 برابر است اما با ساختار شاردینگی که برایش انجام داده اند سرعت شبکه اتریوم 2 تا صدها برابر افزایش میابد.

فاز 2:

فاز دو آخرین فاز از نسخه اتریوم 2 می باشد که احتمالا در سال 2022 اجرا شود. اطلاعاتی که از فاز 2 داریم بسیار کم است، تنها فعلا می دانیم با فعال شدن فاز 2 و قرار گرفتن کامل شاردینگ عملیات اثبات کار در اتریوم به پایان می رسد و عملیات اثبات سهام کارش می شود.

در این میان یک سری سوال پیش می آید:

  1. چگونه اتریوم 2 را دریافت کنیم؟
  2. با آپدیت شدن اتریوم 2 آیا مشکلی برای دارایی ها و سهام هایمان پیش میاید؟
  3. چگونه می توانیم یکی از اعتبار سنج ها در شبکه اتریوم 2 باشیم؟
  4. پاداش های دریافتی در الگریتم اثبات سهام اتریوم 2 بر چه اساس است؟

چگونه اتریوم 2 را دریافت کنیم؟

با آپدیت اتریوم 2 رمزار جدیدی بوجود نخواهد آمد و قرار نیست شما در صرافی های خود Eth 2 ببینید. رمزارز اتریوم 2 همان رمزارز اتریوم 1 است و تنها تفاوتی که این وسط وجود دارد در شبکه بلاکچین اتریوم 2 و اتریوم 1 است. پس لازم نیست به دنبال اتریوم 2 بگردید.

با آپدیت شدن اتریوم 2 آیا مشکلی برای دارایی ها و سهام هایمان پیش میاید؟

با لانچ شدن اتریوم 2 هیچ مشکلی برای دارایی های هیچکس پیش نخواهد آمد تمام دارایی ها در شبکه بلاکچین اتریوم ذخیره شده اند و قرار نیست شبکه بلاکچین اتریوم 2 نابود شود، این شبکه تنها دستخوش آپدیت و به روز رسانی هایی می شود.

چگونه می توانیم یکی از اعتبارسنج ها در شبکه اتریوم 2 باشیم؟

همانطور که گفتیم برای اینکه به یکی از اعتبار سنج ها بدل شوید 2 راه وجود دارد ” مستقیم ” یا ” غیر مستقیم ” در حالت مستقیم شما نیازمند این هستید که حداقل 32 دانه اتریوم داشته باشید و آن ها را در اختیار شبکه قرار دهید و سود کسب کنید. راه دوم روش غیر مستقیم است که در آن مانند الگریتم اثبات کار در استخرهایی عضو می شوید که با به اشتراک گذاشتن دارایی خود و با کمک دیگر افراد حاظر در شبکه عضوی از اعتبار سنج ها می شوید و بسته به دارایی که به اشتراک گذاشتید سود کسب می کنید.

پاداش های دریافتی در الگریتم اثبات سهام اتریوم 2 بر چه اساس است؟

شیرین ترین مبحث، پاداش چقدر است؟
در الگریتم اثبات کار پاداش دریافتی متغیر و پویا است. نرخ صدور پاداش تابعی از میزان اتر سپرده گذاری شده و میانگین درصد اعتبار سنج آنلاین است. این حالت برای روش غیر مستقیم بود. پاداش افرادی که به صورت مستقیم فعالیت می کنند، به تعداد کل نودهای اعتبارسنج و زمان اجرا شدن یک نود اعتبار سنج بستگی دارد.

این میان جریمه هم وجود دارد که درباره آن اشاره کردیم. جریمه ها از پاداش کسر می شوند و در هر دوره 384 ثانیه ای به کیف پول الکترونیک اشخاص واریز می شود.

جمع بندی:

با فعال شدن اتریوم 2 شبکه بلاکچین اتریوم 2 دستخوش تغییر می شود. این تغییرات در دو عامل شاردینگ و الگریتم اثبات سهام صورت می گیرند و هر دو با هم باعث بالا رفتن سرعت، مقیاس پذیری، امنیت و دقت شبکه می شوند، هیچ مشکلی برای دارایی های هیچ شخصی بوجود نمیاید زیرا بیکن چین که ستون فقرات اتریوم 2 است به گونه ای طراحی شده است تا بر روی اتریوم 1 پیاده سازی شود تا پیوستگی داده ها حفظ شود. و ما هم از 2 طریق مستقیم و غیر مستقیم می توانیم یکی از اعتبار سنج های شبکه اتریوم 2 شویم.

آینده تازه برای اتریوم شروع شده

سوالات متداول

4.8/5 - (25 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا