دسته‌بندی نشده

روند به تکامل رسیدن پول مدرن

پول روند تکاملی چند هزار ساله ای را طی کرده است و در گذر زمان نا ملموس تر، مجازی تر و دیجیتالی تر شده است (مشاهده تاریخچه پول). این روند به تکامل رسیده است و شما هم اکنون با واژه بیت کوین آشنا شده اید. با گسترش فناوری پول الکترونیکی به وجود آمد که همان ماهیت اسکناس های کاغذی است. پول از حالت فیزیکی و ملموس به یکسری اعداد و ارقام داخل کامپیوتر تبدیل شد که به عبارتی پول های الکترونیک یا دیجیتال وارد مکانیسمی جدید شدند که با اسکناس های بانکی تفاوت زیادی دارند. که با یک واحد جدید به نام رمزینه ارز را به وجود آورد. در این مطلب روند به تکامل رسیدن تاریخچه پول و سکه تا رمز ارز را مشاهده می کنید.

روند تکامل پول مدرن

مروری بر تاریخچه پول و سکه

هزاره سوم پیش از میلاد:

برای اولین بار در اسناد مکتوب در ناحیه بین النهرین یا میان‌رودان یا میانْ دو رود، پول مورد اشاره قرار می گیرد.

سده هفتم پیش از میلاد:

نخستین سکه جهان از جنس آلکتروم
نخستین سکه جهان از جنس آلکتروم

کشور باستانی لیدی نخستین سکه های فلزی همسان را ارائه می کنند. پس نخستین سکه جهان از جنس آلکتروم (طلا و نقره) در کشور لیدی ضرب شد.

سده پنجم پیش از میلاد:

شهر اسپارت در یونان استفاده از سکه های طلا را به دلیل مغایرتش با روحیه جنگاوری ممنوع می کند.

سده 3 پیش از میلاد:

امپراطوری روم ضرب سکه ها را آغاز می کند.

سده پنجم پس از میلاد:

با سقوط رم، استفاده از پول در غرب کاهش می یابد.

سده 9:

پیدایش فئودالیسم در اروپا تمایل به استفاده از پول را کاهش می دهد. فئودالیسم در واقع نحوی نظام زمین داری است ویژگی این سیستم این است که هر قسمت بزرگ از اراضی کشور به نام املاک در تصرف یکی از اشراف فئودال یا زمین دار قرار داشته است که این زمین از طرف پادشاه و یا زمین دار بزرگتری که سینیور نامیده می‌شود به او واگذار گردیده است.

سده 12:

بازرگانی در اروپا دوباره جان می گیرد، در کشور ایتالیا یک سامانه بانکی پدید می آید. اصطلاح بانک از واژه (Banko) در زبان ایتالیایی به معنای نیمکت گرفته شده است. در قرون وسطی ایتالیای‏ها به هنگام انجام معاملات تجاری بر روی نیمکت می‌نشستند. این واژه به تدریج تغییر کرد و به واژه (Bank) که یک واژه آلمانی است، تبدیل شد.

نخستین موسسه مالی خصوصی با نام بانک در سال 1157 در ونیز تحت حمایت دولت ایجاد شد. در حقیقت، عملکرد درست بانکداری در اواسط قرن 12 آغاز شد.

سده 13:

چائو (Chao)
چائو (Chao)

کوبلای خان نخستین پول کاغذی را معرفی می کند که چائو (Chao) یا چااو نام دارد و به پول اصلی سراسر چین تبدیل می شود. چاو عبارت بود از یک قطعه کاغذ مربع شکل که در یک طرف آن اسم گیخاتو و کلمات «لا اله الا الله محمد رسول‌الله» به خط چینی منقوش و در وسط آن ارزش چاو (از نیم درهم تا ده درهم) درج می‌شد.

نخستین چاو در چاوخانه تبریز، چاپ و منتشر گردید.

سده 15:

برات (draft) یا حواله اختراع می شود. منشأ پیدایش برات برای انتقال طلب بوده‌است. به این ترتیب که وقتی شخصی طلبی از دیگری داشته که هنوز موعد پرداخت آن فرا نرسیده، با انتقال طلب خود به شخصی دیگر امکان یک معامله نسیه را برای خود فراهم می‌کند و بدین‌ترتیب باعث صرفه جویی در یک نوبت جابجایی پول می‌شده‌است، یا شخص برای جلوگیری از خطرات حمل و نقل پول در سفرهای طولانی پول خود را به شخص دیگری پرداخته و همان مبلغ را از همکار یا دوست آن شخص در شهر مقصد دریافت می‌کرده‌است. اما امروزه با تحول در روش‌های جابجایی پول اهداف صدور برات تغییر کرده و صدور برات لزوماً به معنای انتقال طلب نیست.

سده 16:

انباشت نقره و طلای پرتقال و اسپانیا تورم گسترده ای را پدید می آورد.

سال 1690 میلادی:

کنگره اقلیمی آمریکا پول کاغذی بی‌پشتوانه منتشر می کند. در ایالات متحده طبق اصلاحات ریچارد نیکسون به‌نام «شوک نیکسون» در ۱۹۷۱ بر نمایندگی پولی مستقیم دلار آمریکا به طلا پایان داد. از آن زمان تا به حال همهٔ پول‌های مورد استفاده در سراسر دنیا از جمله دلار آمریکا، پوند انگلستان، یورو و ریال ایران پول بی‌پشتوانه‌اند.

سال 1787:

قانون اساسی ایالات متحده آمریکا استفاده از هر پولی غیر از طلا و نقره را ممنوع می کند.

سال 1821:

بانک انگلستان استاندارد طلا Gold Standard را بعنوان اولین سیستم رسمی برای ارزیابی نرخ مبادلات ارزی مورد استفاده قرار داد.

سال 1871:

اتحادیه غرب سرویس انتقال پول را معرفی می کند. این بانک‌ها، پرداخت و انتقال وجوه را با استفاده از تلگراف در دستور کار خود قرار دادند.

سال 1873 تا 1896:

کمبود طلا در خلال رکورد طولانی باعث پس رفت اقتصادی در سراسر جهان می شود.

سال 1914 تا 1918:

جنگ جهانی اول رویه مبتنی بر پایه بودن طلا را بر هم می زند.

سال 1921 تا 1924:

تورم شدید در جمهوری وایمار اسکناس های این کشور را به شدت بی ارزش می کند.

دهه 1930:

رکورد بزرگ نشان داد که دوران استاندارد طلا به پایان رسیده است.

سال 1944:

توافق بر سر سیستم برتون وودز Bretton Woods مکانیسم های لازم برای یک سیستم جهانی پول را پایه گذاری می کند. در نظام برتون وودز هر کشور باید سیاست پولی خود را چنان اتخاذ کند که نرخ مبادله ارز خود را به طلا گره زده و این نرخ را ثابت نگه دارد.

سال 1950:

شرکت شارژ دینرز کلاب Diners Club
شرکت شارژ دینرز کلاب Diners Club

شرکت شارژ دینرز کلاب Diners Club نخستین کارت اعتباری مدرن را عرضه می کند. نام این کارت سفر و سرگرمی بود که به اختصار T&E Card نام داشت. این شرکت در سال ۱۹۵۰ به‌وسیله فرانک ایکس مک‌نامارا و رالف اشنایدر و متی سیمونز تأسیس گردید. این شرکت اولین شرکت کارت اعتباری و اولین شرکت کارت اعتباری مستقل بود.

سال 1995:

بیش از 90 درصد تراکنش ها در ایالات متحده به صورت الکترونیک انجام می پذیرد.

سال 1997:

بانک مریتای فنلاند Merita Bank نخستین سرویس بانکی پیامکی با استفاده از تلفن های همراه را معرفی می کند.

سال 1999:

یورو به واحد پول 11 کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل می شود.

سال 2009:

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده
بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده

تکامل پول تا بیت کوین

پول دیجیتال بیت کوین BTC معرفی می شود. بیت کوین را می توان اولین ارز رمزنگاری شده عنوان کرد، ارز که توسط یک برنامه نویس یا یک گروه با تحت نام ساتوشی ناکاماتو آغاز به کار کرد.

سوالات متداول

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا