دسته‌بندی نشده

دلار چیست؟ تاریخچه و پیش بینی قیمت انواع دلار آمریکا

اگر یک ایرانی باشید بیشتر از همه دوست دارید بدونید که دلار چیست؟ و چرا قیمت ها براساس این دلار آمریکا بالا میرود. در این مطلب می خواهیم با هم دلار رو بررسی کنیم و نسل جدید دلار مجازی مانند دلار تتر رو هم توضیح دهیم.

تعریف دلار

دلار یا دالر (به لاتین: Dollar، آوایش انگلیسی: دالِر، آوایش فرانسوی: دلار) نام یکای پول ۳۳ کشور جهان از جمله کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، و سنگاپور است.

معنی کلمه دلار Dollar چیست؟

کلمۀ دلار برآمده از دو کلمۀ قدیمی آلمانی دالر یا تالر (مخفف یوآخیمس تالر) نام سکه ای نقره با تصویری حک شده از یوآخیم مقدس است که برای اولین بار در ۱۵۱۹ در سرزمینی ضرب شد که آلمان فعلی را تشکیل می دهد. بعدها، سکۀ بزرگ نقره ای و حاشیه داری با نام پسودورا (معروف به دلار سخت) در اسپانیا به ضرب رسید و در مستعمرات اسپانیایی و انگلیسی بّر جدید رواج گسترده ای یافت.دلار کانادایی. کانادا در ۱۸۶۷، سیستم اعشاری (دهگانه) ضرب مسکوکات را اتخاذ کرد و دلار، سنت و میل را واحدهای پولی در نظر گرفت و دلار را معیار ارزشی سیستم پولی کشور قرار داد.

دلار آمریکا چیست؟

دلار امریکایی چیست؟. بعد از انقلاب امریکا، کنگرۀ مهاجران، سیستم اعشاری ضرب مسکوکات را پذیرفت. دولت فدرال، اولین دلارهای امریکا را در ۱۷۹۴ در پی تصویب قانون ضرب مسکوکات ۱۷۹۲ در فیلادلفیا ضرب کرد. این قانون دو معیار ارزشی را پیش بینی کرد: یک دلار نقره، حاوی 25.371 گرم نقرۀ خالص و یک دلار طلا، حاوی۲۴.۷۵ گرم طلای خالص. دلار طلا که سکۀ کوچکی بود فقط از ۱۸۴۹ تا ۱۸۸۹ به ضرب رسید. با تغییرات قانون مسکوکات در سال های بعد، مقدار طلا و نقرۀ سکۀ دلار نیز تغییر یافت. مصوبۀ قانونی کنگره در ۱۹۰۰، دلار طلا را معیار پولی ایالات متحده قرار داد و ارزش دلار کاغذی را بر پایۀ سکۀ دلار طلا تثبیت کرد. پیش از ۱۹۳۴، وزن کامل سکه های طلا (یا نقره) پشتوانۀ دلار کاغذی بود ولی با تصویب قانون ذخیرۀ طلا (۱۹۳۴) مقدار طلای هر دلار به ۱۳.۷۱ گرم تقلیل یافت. از آن به بعد، پول کاغذی و سکۀ پولی، بی پشتوانه اند و ارزش آن ها به جای ارزش پشتوانۀ فلزی، به قدرت خریدشان ارتباط دارد. ایالات متحده در این فاصله چندین بار به کاهش ارزش برابری دلار دست زد. سکه های دلار نقره تا ۱۹۶۵ در گردش بودند ولی با بیشتر شدن ارزش مقدار نقرۀ هر دلار از ارزش اسمی آن، این سکه ها از جریان خارج شدند. با آغاز ۱۹۷۵، اتباع ایالات متحده اجازه یافتند طلا را مانند کالا خرید و فروش کنند یا در تملک داشته باشند، اما سکه های طلا مانند پول در گردش نبودند.

عکس دلار آمریکا

تاریخچه دلار

تاریخچه دلار ایالات متحده (انگلیسی: History of the United States dollar) به بیش از ۲۰۰ سال برمی گردد نظر به اینکه کنگره قاره‌ای ایالات متحده آمریکا اجازه به انتشار دلار آمریکا در تاریخ ۸ اوت ۱۷۸۶ داد. اصطلاح دلار به طور عام از تاریخ استعماری ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است به زمانی که سکه هشت رئالی (دلار اسپانیایی) توسط مردم اسپانیا در سراسر اسپانیای نو استفاده می‌شده است، اشاره دارد. اگرچه چندین نظام پولی در اوایل جمهوری پیشنهاد شد. دلار توسط کنگره برای انتشار در انواع سکه‌ها و اسکناس‌های مختلف پذیرفته شد.

تاریخچه قیمت دلار در ایران

در سال ۱۳۵۷ نرخ رسمی دلار ۷ تومان بود. دولت به‌خصوص در سال‌های جنگ سعی می‌کرد قیمت ۷ تومانی را نگه دارد، به شکلی که در سال ۱۳۷۰ با وجود قیمت ۱۴۲ تومنی بازار، نرخ رسمی ارز ۶ تومان بود.

آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مصادف بود با اولین تلاش برای تک‌نرخی کردن ارز و استفاده از منابع ارزی کشور برای سازندگی.

از سازندگی تا اصلاحات
اما بازار گوش به فرمان سردار سازندگی نماند. وقتی سیدمحمد خاتمی دولت را با ارز ۱۷۵ تومانی تحویل می‌گرفت، بازار آزاد رقم ۴۷۸ تومان را به عنوان قیمت می‌شناخت.

دولت خاتمی تا ۱۳۸۰ به نرخ ارز دولتی دست نزد. اما مردم خوش‌بین به آینده هم باعث شدند که ارز همگام با تورم رشدی معقول داشته باشد و با وجود ناهمواری‌های ۱۳۷۸ به مرز ۸۰۰ تومان برسد.

دوران احمدی‌نژادی
همه منتظر بودند که در دور دوم ریاست‌جمهوری خاتمی فنر تورمی در برود. اما خاتمی دلار ۹۰۰ تومانی را به سلامت به محمود احمدی‌نژاد تحویل داد.

دور اول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد به خیر گذشت. اما در سال ۹۰ دلار ۱۱۰۰ تومانی به ۱۸۰۰ تومان و سال بعد به مرز ۴ هزار تومان رسید.

و اما حسن روحانی
مردم زخم‌خورده از این حادثه، سراغ حسن روحانی رفتند، مردی که توانست تا سال ۱۳۹۶ نرخ دلار را در کانال ۴ هزار تومان نگاه دارد.

اما در سال ۱۳۹۷ و در پی تصمیم‌های عجیب دونالد ترامپ و اعمال تحریم‌های ظالمانه و برخلاف توافق‌های بین‌المللی، کلید بازار از دست روحانی افتاد و قیمت دلار با سرعتی عجیب پر کشید.

نماد $ چیست؟

علامت $ برای دلار آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می شود. در قرن ۱۸ میلادی ps برای پزو استفاده می شد و به مرور دو حرف s و p به هم چسبیده شده و علامت $ را تشکیل دادند. اس با خط عمودی «$» که علامت بین المللی دلار است نیز از اسپانیایی ها اقتباس شده که پول خود را با علامت P (پی) مشخص می کردند و این “P” در آمریکای شمالی به تدریج و در جریان نوشتن به شکل «$» درآمد.

قیمت دلار

بیشتر درآمد ایران از فروش نفت حاصل می‌شود. این درآمد به شکل دلار در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد که به ریال تبدیل شود. هرگونه تغییر در ذخایر ارزی کشور، می‌تواند به سرعت بر روی سایر قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

انواع دلار در ایران :

  1. دلار آزاد یا دلار بازار آزاد چیست؟
    با توجه به چند نرخی شدن ارز در ایران به قیمت دلاری که در بازار آزاد بصورت روزانه در بین دلالان و مردم خرید و فروش میشود را دلار آزاد می گویندمعمولا قیمت دلار در بازار آزاد بیشتر است.
  2. دلار سنا ( سنایی ) چیست؟
    سنا در واقع یک سایت است که بانک مرکزی برای اعلام متوسط قیمت دلار در صرافی ها راه اندازی کرده است. این سایت به صورت آنلاین میانگین قیمت دلار در صرافی ها را در ساعات مختلف ثبت می کند.
  3. دلار نیما ( نیمایی ) یا دلار دولتی یا دلار مبادله ای
    منظور از دلار نیما در واقع حواله دلار نیمایی است این حواله بصورت معمول برای مبادلات خارج از کشور و در حوزه های صادرات و واردات ایفای نقش می نماید ضمن اینکه مبنای سیاست گذاری های بازارهای کالایی مسئولان در بازار داخلی نیز در واقع همین نرخ است.
  4. دلار جهانگیری: جهانگیری در روز دوشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۷ و در پایان جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز به ریاست حسن روحانی، اعلام کرد که عرضه دلار بالاتر از ۴۲۰۰ تومان، قاچاق است. از آن تاریخ این نرخ به عنوان دلار جهانگیری شناخته می شود. این تصمیم باعث به وجود آمدن چالش های فراوانی در اقتصاد ایران شد و صدمات جبران ناپذیری وارد نمود.

دلار تتر Tether چیست؟

تتر (Tether) با واحد اختصاری USDT یک ارز دیجیتال است که با قیمت ثابت خود از شما در مقابل نوسانات شدید بازار محافظت می‌کند و با آن می‌توانید به صورت دیجیتالی دلار منتقل کنید.

صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا