مقالات آموزش ارز دیجیتال

دیفای DeFi چیست؟ سرمایه گذاری پر سود با DeFi

دیفای DeFi چیست؟ یکی از پر سرچ ترین سوالات سال 2021 در اینترنت، به همین منظور آکادمی ایران ریچ طی مقاله ای قصد دارد تا ماهیت دیفای DeFi را برای شما عزیزان بررسی کند و در ادامه بریم در دل ماجرا و ببینیم سرمایه گذاری در دیفای چقدر می تونه پر سود باشه، ببینیم اصلا دیفای جایی در آینده ما دارد یا خیر. به بررسی ارزهایی که در حوزه دیفای فعالیت می کنند می پردازیم و در آخر مثل همیشه تصمیم با شماست که وارد این حوزه بشید یا خیر.

بخش اول: دیفای DeFi چیست؟

ما در شرف یک انقلاب بزرگ در صنعت امور مالی هستیم. اگر الان شما نیاز به وام داشته باشید، قصد داشته باشید خونه بخرید، ماشین بخرید، خدمات مالی ساده بخواهید انجام بدید، باید از یک واسطه بگذرید و اون واسطه هم سازمان ها، بانک ها و موسسات خصوصی اند. بزارید اینجوری بگم که تا الان شاید شما فقط می دونستید هدف بیت کوین و بلاکچین انتقال مالی بدون واسطه و شخص به شخص است. اما با وجود دیفای این عملکرد فراتر رفته و دیگر بلاکچین تنها برای انتقال پول به کار نمی رود. می خواهید خونه بخرید؟ با دیفای اینکارو انجام بدید حتی خونه به نام شما سند هم می خوره. می خواهید ماشین بخرید؟ با دیفای ماشین بخرید، وام بگیرید؟ با خدمات مالی و وام دهی حوزه دیفای بدون نیاز به امضای 17 تن از اعضای کارمند خانواده وام بگیرید حتی با کارمزد کمتر.

خرید مستقیم تنها نوع معامله یا قرارداد تحت نظارت شرکت‌های بزرگ نیست. برنامه‌های مالی مانند وام، بیمه، سرمایه گذاری جمعی، مشتقات و موارد دیگر نیز در کنترل آن‌هاست. قطع واسطه‌ها از انواع معاملات از مزایای اصلی دیفای DeFi است.

می رسیم به پاسخ سوال اصلی:

دیفای DeFi یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز است که از چندین پروژه ساخته شده تا خدمات مالی ساده تر و راحت تری را در اختیار کاربران حوزه بلاکچین قرار دهد

کاربردهای دیفای Defi چیست؟

کاربردهای دیفای در چندین بخش خلاصه می شود:

  1. خرید بدون واسطه
  2. امور مالی بدون واسطه نظیر وام دهی
  3. خدمات بانکی پولی
  4. بازارهای پیش بینی

خرید بدون واسطه

در حالت سنتی اگر بخواهید خونه بخرید مراحلش به صورت خلاصه چیه؟ خونه انتخاب کنید، برید ببینید، با املاکی و فروشنده به تفاوق برسید، برید سند بزنید و پس از مدتی نه چندان طولانی سند خونتونو دریافت کنید و پایان. با کمک دیفای شما خونرو انتخاب می کنید و شخص فروشنده خونرو در حوزه دیفای قرارداده و شما با واریز مقدار مشخصی پول بدون چک و چونه که البته مزشم تو همونه خونرو می خرید. نتیجه چی میشه؟ فروش این خونه به صورت قرارداد هوشمند در دیفای قرار داشت. یعنی چی؟ یعنی تمام اتفاقات به صورت یک قرارداد در شبکه بلاکچین قرار داشت و کسی که مبلغ مشخص را واریز کند صاحب خونه می شود و سند خونه در شبکه بلاکچین به نام اون شخص زده می شود. همانطور که شما مقدار مشخصی بیت کوین می خرید و صاحب اون مقدار بیت کوین می شید خونرم می خرید و صاحب اون خونه می شید. به همین سادگی و خوشمزگی بدون وجود هیچ واسطه ای.

امور مالی بدون واسطه نظیر وام دهی

حالا فرض کنید می خواهید وام بگیرید، باید برید بانک ضامن ببرید، تو حسابتون گردش مالی مشخصی وجود داشته باشه. 20درصد بهره را به جون بخرید، ریسک ورشکست شدنه اون موسسرم به جون بخرید، حالا نه بانک ها ولی موسسات خصوصی رو همه یادمونه مثل آیندگان که با ورشکست شدنش چه پول هایی بود که رفتند و چه افرادی دچار مشکل شدند. خلاصه به همین راحتی می تونید وام بگیرید. البته اگه این چیزایی که گفتم مهم نبودن جدا از اینکه این پروسه برای افراد کم بضاعت سخته.

شما با کمک اکوسیستم دیفای DeFi می تونید وام بگیرید چطوری؟ یک شخصی در یک جای دنیا پول خودشو در صندوق یا همون استخر وام دهی قرار میده و شما میرید از اون صندوق وام برمیدارید و با بهره مشخص وامو پرداخت می کنید. این نکته لازم به گفته که با تمام رمزارزها نمی تواند در این زمینه فعالیت کرد تنها ارزهایی که در حوزه دیفای DeFI لیست هستند، مثلا شخصی پول خود را به صورت عرض Comp در صندوق وام ذخیره می کند تا وام گیردنگان از آن استفاده کنند. در ادامه لیست ارزهایی که در حوضه دیفای فعال هستند را برای شما بررسی می کنیم. و نکته دوم اینکه درصورت تقاضای بالای وام میزان بهره نیز افزایش پیدا می کند و برعکس البته بازهم مانند حالت سنتی کمر شکن نیست 🙂 یک وقت تصور نکنید حالا که متمرکز نیست و اقا بالاسری نداره پس بی حساب کتابه. همه چیز با قرارداد هوشمند ساخته و پرداخته می شود. اگر خطایی کنید طبق قرارداد هوشمندی که قبولش کردید دچار مشکل می شید. اگر بهره را پرداخت نکنید طبق قرارداد جریمه می شید و مبلغی که به عنوان وثیقه گذاشتید سلب میشه.

“هیچ چیز در حوزه دیفای بی حساب کتاب نیست. ولی همه چیز غیرمتمرکز است تفاوت در همینه”

خدمات بانکی پولی

با توجه به اینکه برنامه‌های DeFi طبق تعریف، برنامه‌های مالی هستند، خدمات بانکی پولی یکی از کاربردهای بدیهی این برنامه‌ها است. این خدمات می‌تواند شامل صدور استیبل کوین‌ها (Stable Coins – ارزهای دیجیتال باثبات)، رهن و بیمه‌نامه باشد.

با درنظرگرفتن روند بالغ‌شدن صنعت بلاک چین، تمرکز زیادی بر ایجاد استیبل کوین‌هایی وجود دارد که مانند تتر ارزش ثابت داشته باشند و درعین‌حال غیرمتمرکز هم باشند. استیبل کوین‌ به نوعی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که دارای پشتوانه یک دارایی یا کالای پایدار مانند دلار است. مثلاً یک ارز دیجیتال باثبات دلاری (مثل تتر) پشتوانه دلار دارد و ارزش آن همواره یک دلار است.

در مورد خدمات اعتباری، در سیستم سنتی به‌دلیل وجود واسطه‌های فراوان، فرایند ثبت رهن و وثیقه بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. با بهره‌مندی از قراردادهای هوشمند، هزینه‌های حقوقی و پذیره‌نویسی به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر،‌ صدور بیمه‌ روی بلاک چین نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد و ریسک نقض بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به این ترتیب، با حفظ کیفیت خدمات، مبلغ بیمه‌نامه می‌تواند کمتر شود.

بازارهای پیش بینی

پیش بینی کردن یکی از علایق افراد است و زمینه این کسب و کار در اکثر مناطق دنیا ممنوع است از جمله ایران. با کمک فناوری دیفای می توانید در هر کجای دنیا در این زمینه فعالیت کنید. مثلا قهرمان جام جهانی بعدی چه کشوری است و این موضوع به صورت قرارداد هوشمند بر روی پروتکل دیفای قرار می گیرد و در آخر تمام مبلغ به صورت قرارداد هوشمند برای برندگان فرستاده می شود.

دیفای در کجا اجرا می شود؟

پیشنهاد میدم اگر به کوب نشستید به خوندن برید یک آبی بخورید برگردید چون تازه داستان شروع شد. تا به اینجای کار تنها با ماهیت دیفای و عملکرد آن آشنا شدیم اکنون یکم وارد شبکه و ریزه کاریاش می شیم. به شخصه میرم آب بخورم بقیشو بنویسم 🙂

تمامی فناوری هایی که خود را دیفای DeFi می نامند بر بستر اتریوم اجرا می شوند، یعنی دومین پلتفرم رمزنگاری دنیای کریپتوکارنسی ها. بدون اغراق می تونیم بگیم 70 درصد کل اکوسیستم اتریوم را برنامه های دیفای پر می کنند. اما چرا اتریوم؟ طبیعتا باید انتخاب بین بیت کوین یا اتریوم صورت می گرفت، شبکه بیت کوین به هیچ عنوان قوی نیست در حقیقت بسیاری از ارزهایی که اکنون در دنیای کریپتوکارنسی ها وجود دارند شبکه ای به مراتب قوی تر و سریعتر از بیت کوین دارند نظیر همین اتریوم بیت کوین توانایی ارسال 7 تراکنش در ثانیه را در شبکه خود دارد و این به شدت کم است. البته بیت کوین هم از همان ابتدا برای شبکه قوی و سرعت بالا نیومد. از همون بدو تولد گفت: ” من می خوام معاملات را ساده تر و واسطه ها را حذف کنم و بستری شوم برای سرمایه گذاری برتر ” و اگر از این دید نگاه کنیم هیچ ارزی در دنیای کریپتوکارنسی ها توانایی شکست پادشاهو نداره.

اتریوم به دلیل شبکه قوی تر و انعطاف پذیری بالاتر مورد استقبال برنامه های دیفای قرار گرفت اما چرا شبکه قوی تر؟ اتریوم این پتانسیل را دارد که قرارداد های هوشمند بر روی آن اجرا شوند. یعنی در بلاکچین خود این توانایی را دارد و تمامی برنامه های دیفای هم به قرارداد هوشمند نیاز دارند و دلیل انعطاف پذیری بالاتر اتریوم هم همین قرارداد های هوشمند است.

اما این قرارداد هوشمن دچیست و چطوری در حوضه دیفای DeFi به درد می خورد؟ یادتونه گفتیم با دیفای می تونید خونه بخرید و پولو پرداخت کنید و طی یک قراردادی سند خونه خودکار به نام شما زده می شه؟ خب اون قرارداده همین قرارداد هوشمنده.

“مغز تمامی پروژها های دیفای DeFi قرارداد هوشمند و خونه تمام پروژه های دیفای DeFi بلاکچین اتریوم است

مشکل برنامه های دیفای چیست؟

برنامه های دیفای DeFi با یک مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می کنند و اون هم از سمت مغزشون و هم از سمت خونشونه.

برنامه های دیفای از بابت شبکه سرعت پایین رنج می برند. با اینکه سرعت شبکه اتریوم 2 برابر شبکه بیت کوینه اما بازهم ضعیفه. با اینکه انعطاف پذیری اون بالاست اما این کافی نیست. شبکه اتریوم تنها می تواند 14 تراکنش را در ثانیه اعمال کند. به این دلیل که الگوریتم شبکه اتریوم PoW یا اثبات کار است.

اما مشکل خونه چه زمانی رفع میشه؟

خوشبختانه مشکل خونه برنامه های دیفای DeFi مدتی بعد حل خواهد شد چرا؟ اتریوم 2 در راه است.

شبکه ای با سرعت به مراتب بالاتر، انعطاف پذیری بیشتر، مقیاس پذیری قوی تر، تراکنشی کم هزینه تر، وجود شاردینگ در بلاکچین اتریوم که پایگاه داده ها را کوچک کوچک اما منسجم می کنه، استفاده از الگوریتم PoS در بلاکچین اتریوم. همه و همه در اتریوم 2.

فاز0 اتریوم 2 در ماه سپتامبر سال 2020 اجرا شد و پیش بینی می شود هر فاز یک سال طول بکشد و این پروژه کلا 3 فاز دارد. پیشنهاد می کنم حتما مقاله اتریوم 2 را مطالعه کنید تا چم و خم کار دستتون بیاد.

Ethereum 2.0 دارو یا درمانی برای همه مشکلات دیفای DeFi نیست، اما یک شروع خوب است. پروتکل‌های دیگری مانند Raiden و TrueBit نیز برای حل بیشتر مقیاس‌پذیری اتریوم در دست ساخت هستند. اما توجه کنید که با وجود همین بلاکچین سرعت کم تمامی برنامه های دیفای به خوبی اجرا می شوند.

اما مشکل دوم برنامه های دیفای DeFi:

قراردادهای هوشمند، ریسک معاملات را بالا می برند در حقیقت دلیل اینکه وام گرفتن و انجام امورات با کمک حوزه دیفای خالی از ریسک نیست قراردادهای هوشمند است. کد برنامه نویسی قرارداد های هوشمند به این شکله که اگر چنین شد چنین شود. این میان کد مخربی وجود داشته باشد هیچ کاریش نمیشه کرد و حتی خود نویسنده قرارداد هوشمند هم قادر به متوقف کردن و دستکاری آن نیست و همین امر باعث شده تا ریسک معاملات بالا بره. تمام مسئولیت به عهده خود کاربران است، دیفای DeFi واسطه ها را حذف کرد اما خود کاربران در قبال دارایی های خود مسئولند. تصور نکنید قراره داراییتون گم و گور بشه یا دزدی بشه. خیر باوجود قراردادهوشمند و بلاکچین این امر غیر ممکنه. منظور تراکنش اشتباه به حساب اشتباه است و یا فراموشی کلید خصوصی.

اما خوشبختانه این مشکل هم در حال حل شدن است و با کارکردن بر روی کیفیت و دقت قرارداد های هوشمند ریسکی معاملات را تهدید نمی کند.

دو موردی که گفتیم مشکلاتی بود که فعلا حوزه دیفای با آن ها رو به روست و به زودی تمام این مشکلات خاطره می شند.

می رسیم به مبحث شیرین تر.

چگونه از حوزه دیفای DeFi درآمد کسب کنیم؟

کسب درآمد در حوزه دیفای وحشتناک بالاست، شما می تونید از طریق سرمایه گذاری در بخش DeFi یک سرمایه گذاری پر سودو تجربه کنید. ارزش نهفته در پروژه های دیفای در حال انفجار مالی است. منظور از سرایه گذاری در این زمینه چیست؟ یعنی ارز هایی رو بخرید که در حوزه دیفای DeFi لیست شده اند. نظیر Crv یا Reef در ادامه لیستی از ارزهایی که در حوزه دیفای DeFi لیست هستند را برای شما عزیزان آماده کردیم.

راه دوم اینکه می تونید در زمینه وام دهی حوزه دیفای درآمد کسب کنید. چطوری؟ ارزهایی را که پتانسیل وام دهی دارند نظیر Comp یا Ball را خریداری کنید و در استخر وام دهی قرار بدید و کسب درآمد کنید. به زودی مقاله آموزشیش بر روی سایت قرار می گیرد.

WBTC چیست؟

در این میان یک تنفسی اعلام می کنم و یک مبحثی نزدیک به مقاله امروزمونم باز می کنیم چون درخواست زیادی داشتیم مبنی بر انیکه WBTC چیه؟

WBTC یا Wrapped Bitcoins روشی برای ارسال بیت کوین به شبکه اتریوم است تا بیت کوین بتواند مستقیماً در سیستم DeFi اتریوم استفاده شود. WBTC به کاربران امکان می‌دهد سود بیت کوین‌های قرض داده شده از طریق سیستم عامل‌های وام غیرمتمرکز دریافت کنند در حقیقت با کمک WBTC کسانی که بیت کوین دارند می توانند در حوزه دیفای DeFi فعالیت کنند.

ارزهای لیست شده در حوزه دیفای

در آخر طبق قولمون لیستی از ارزهایی که در حوزه دیفای لیست هستند را برای شما آماده کردیم.

نام ارزنام ارزنام ارز
YFIIINJBAKE
PERLMKRNBS
YFIALPHADEGO
UMAKNCBADGER
COVERLITSRM
DEXEBANDPNT
GHSTUNINMR
RENBTCSNXLINA
SUSDRUNEOM
COMPHARDRAMP
FORWINGBTS
REQDODOSUPER
AUCTIONRENDIA
RCNREEFPROS
IDEXBIFIREP
CELOCRVBURGER
CVPXVSSPARTA
FRONTTRUFIS
FXSHEGICBZRX
OAXLINKTRB
FLMRSRUFT
SWRVBELEPS
BTCST1INCHORN
KP3RMFTCAKE
WNXMWUNSUSHI
BIFICREAMLUNA
AUTOLRCZRX
BNTJSTKAVA
AAVEAKRO
لیست ارزهای حوزه دیفای تا تاریخ 11 May

برای دسترسی به این ارزها و خرید آن ها خیلی راحت می توانید در صرافی بایننس وارد بخش Zones و سپس DeFi بشید. لیست تمامی ارزها در آنجا قرار دارد و می توانید به راحتی اقدام به خرید و سمرایه گذاری در آن ها کنید. برخی از این ارزها هم در بخش فیوچرز لیست هستند و می توانید با اهرم های مشخص باآن ها ترید کنید.

جمع بندی

حوزه دیفای یک حوزه تازه و پردرآمد است. ریسک دارد و مشکلاتی هم سر راه دارد اما این اطمینانو میدم که تمام این مشکلات برطرف خواهد شد و در شرف یک انقلاب بزرگ در صنعت مالی جهان هستیم. پس از اولین ها باشید و در این زمینه سرمایه گذاری کنید. و در آخر مثل همیشه ممنون از اینکه وقت با ارزشتونو در اختیار آکادمی ایران ریچ قراردادید.

سوالات متداول

5/5 - (2 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا