مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش استخراج

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج چیست؟

در مقاله امروز سعی داریم تا بررسی کنیم هاوینگ یا همان نصف شدن پاداش استخراج چیست، دلیل وجود هاوینگ چیست و این موضوع چه تاثیری بر قیمت بیت کوین می گذارد

هاوینگ چیست؟

تقریبا هر 4 سال یکبار یا بعد از 210 هزار بلاک در بلاکچین بیت کوین مقدار بیت کوین عرضه شده به شبکه یا همان پاداش ماینرها به طور ناگهانی نصف می شود. این موضوع توسط ساتوشی ناکاموتو در کدهای برنامه بیت کوین نوشته شده است تا تروم این رمزارز برتر کنترل شود. طبق گفته بسیاری از کارشناسان مبحث هاوینگ به دلیل اینکه عرضه بیت کوین را هر 4 سال یکبار کاهش می دهد می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین در طولانی مدت شود.

اما بیایید یکم کلی تر به موضوع نگاه کنیم:

اصلیت موضوع هاوینگ گریبانگیر ماینرها و کسانی که به عنوان استخراج کننده در شبکه بیت کوین فعالیت می کنند می شود. پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه این مقاله، مقاله استخراج چیست را مطالعه کنید تا با کلیت موضوع استخراج کردن، نحوه استخراج، ماینر و نودها آشنا شوید.

کاربران پس از تهیه ماینر قدرت پردازشی سیستم خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می دهند تا هم امنیت شبکه را تامین کنند و هم با حل مباحث پیچیده ریاضی به حیات شبکه کمک کنند و در قبال این فعالیت شبکه پاداشی (بیت کوین) به آن ها اهدا می کند که این پاداش همان عرضه بیت کوین به شبکه است. اولین پاداش در سال 2008 برابر 50 بیت کوین بود و سپس در سال 2012 به 25 بیت کوین رسید و اکنون در زمان نگارش مقاله این پاداش برابر 12.5 بیت کوین است. هاوینگ این مقدار پاداش را در طول بازه زمانی حدودا 4 ساله نصف می کند.

زمانی که ساتوشی بر روی شبکه بیت کوین کار می کرد روی 2 موضوع حساسیت کامل داشت.

  1. مقدار عرضه کلی بیت کوین باید محدود به 21 میلیون واحد بیت کوین باشد.
  2. پس از هر 210 هزار بلاک پاداش استخراج نصف شود.

هاوینگ هر چند سال یکبار رخ می دهد؟

با توجه به اینکه هر 10 دقیقه یک بلاک تولید می شود و پس از هر 210 هزار بلاک پاداش استخراج نصف می شود پس می توان نتیجه گرفت حدود هر 4 سال یکبار پاداش استخراج نصف می شود. اولین پاداش بیت کوین یعنی سال 2008 برابر 50 واحد بیت کوین بود یعنی پس از هر بلاکی که ساخته می شود. 50 بیت کوین به اولین ماینری که هش بلاک را پیدا می کرد اهدا می شد.
این پاداش پس از سال 2012 به تعداد 25 واحد بیت کوین رسید. اکنون هم برابر 12.5 بیت کوین است.

زمان هاوینگمقدار پاداش
2008 – 201250 بیت کوین
2012 – 201625 بیت کوین
2016 – 202012.5 بیت کوین
2020 – 20246.25 بیت کوین
2024 – 20283.125 بیت کوین
و الی آخر …
جدول زمان هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

با این محاسبات می توان نتیجه گرفت هاوینگ بعدی بیت کوین در می یا نهایت ژوئن سال 2020 صورت می گیرد یعنی اردیبهشت سال 1399 و پاداش استخراج پس از این هاوینگ برابر 6.5 واحد بیت کوین می شود.

علت وجود هاوینگ چیست؟

سوال نشده چرا باید غول هاوینگ هر 4 سال یکبار بیدار شود و همه چیز را نصف کند و برود؟ اینم اتفاق به ضرر ماینرها نیست؟

“همه چیز در عرضه و تقاضا خلاصه می شود”

اگر بیت کوین به صورت ثابت به ماینرها پاداش می داد و یا یک کالایی بود که همیشگی بود و محدود به 21 میلیون واحد نمیشد آیا بی ارزش به حساب نمی آمد؟ اگر تعداد بیت کوین هایی که ماینرها به دست می آوردند و وارد شبکه می کردند یک نرخ ثابتی بود طبیعتا مقدار عرضه از تقاضا خیلی بیشتر میشد و نتیجه این امر تورم و کاهش قیمت بیت کوین بود، یکی از بزرگترین مشکلاتی که پول های فیات که پشتیبان آنان بانک های مرکزی می باشند، این است که بانک ها می توانند به طور نا محدود پول چاپ کنند و همین امر باعث تورم و کاهش ارزش پول فیات می شود.

بیت کوین سعی کرده است ساختاری همانند طلا داشته باشد، با استخراج هر گرم طلا، طلاهای باقی مانده سخت تر بدست می آیند. طلا محدود است و یک کالای ابدی نیست. و همین دلایل باعث شده طلا در طول 6 هزار سال همچنان به عنوان یک کالای ذخیره ارزش بحساب بیاید.

تاثیر هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین

مهمترین سوال افراد درباره هاوینگ این است که هاوینگ چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین می گذارد؟ موضوع این است که کسی نمی تواند با اطمینان بگوید هاوینگ تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین می گذارد. در حالت تئوری اگر تقاضا یک رقمی بر فرض ده باشد و عرضه نیز ده باشد، سپس هاوینگ صورت بگیرد و عرضه نصف شود این تناسب ده در مقابل 5 می شود و این یعنی افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت. اما در این حالت یا باید تقاضا ثابت بماند و یا افزایش یابد و معلوم نیست که این اتفاق بیفتد.

به طور مثال در سال 2016 قیمت بیت کوین حدود 650 دلار بود و یک هفته بعد و مصادف با هاوینگ قیمت بیت کوین به 675 دلار رسید و خب این تغییر چشم گیری نیست. اما در سال بعد 2017 قیمت بیت کوین به بالاترین سطح تاریخ خود در آن موقع یعنی قیمت 20 هزار دلار رسید. پس اینکه هاوینگ بر قیمت بیت کوین تاثیر مثبت دارد یا منفی چیزی نیست که با اطمینان بتوان گفت و همه چیز را تنها عرضه و تقاضا مشخص می کند؟

سوالات متداول

5/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا