مقالات آموزش ارز دیجیتال

عرضه اولیه دیفای IDO چیست؟

روز به روز روش های جذب سرمایه قوی تر و بهتری روی کار می آیند و در کنار آن روش های قدیمی منسوخ می شوند. در ابتدا و قبل از پیدایش روش های الکترونیکی، روش های سنتی وجود داشت و جمع آوری سرمایه به صورت سنتی انجام می گرفت، اما با گذر زمان و الکترونیکی شدن تقریبا همه چیز، روش های جذب سرمایه هم پا به دنیای جدیدی گذاشتند.

در ابتدا و در سال 2017 جذب سرمایه از طریق ICO ها صورت می گرفت، ICO ها بسیار پر سر و صدا شدند و افراد زیادی با این روش جذب سرمایه کردند تا اینکه فضا برای کلاهبرداران باز شد و با نوشتن یک وایت پیپر اقدام به کلاهبرداری از کاربران کردند. پس از ICO ها در سال 2019 IEO ها به وجود آمدند. روش های جذب سرمایه با وجود یک صرافی به عنوان واسط. IEO ها عملکرد بهتری نسبت به ICO ها داشتند اما هر دو این روش ها در گذر زمان از بین رفتند. چیزی که الان وجود دارد و تمرکز بالایی را از آن خود کرده است، جذب سرمایه از طریق IDO ها می باشد یا Initial Dex Offering یعنی عرضه اولیه صرافی های غیر متمرکز.

(Initial Dex Offering (IDO

IDO روشی برای جذب سرمایه از طریق امور مالی غیر متمرکز است. کلیت ماجرا به این شکل است که یک توکنی برای رونمایی و جمع آوری سرمایه در یک صرافی غیر متمرکز قرار می گیرد و در ابتدا توکن در استخری وجود دارد و کاربران با روش های مختلف ( بستگی به صرافی ) اقدام به بدست اوردن توکن می کنند. طی زمان مشخصی توکن در صرافی لیست می شود و معمولا پس از لیست شدن رشد نجومی زیادی می کند و پس از آن با یک دامپ رو به رو می شود و به تدریج نوسانات آن کمتر و با ثبات تر می شود. در ادامه به چندین پروژه IDO خواهیم پرداخت. در این روش هم همانند IEO ها پای یک صرافی در میان است اما یک قرار داد هوشمند هم وجود دارد تا بر همه چیز نظارت داشته باشد.

چندین نمونه پروژه معرفی شده توسط IDO

در حالی که چندین پروتکل در حال آزمایش بر روی IDO هستند، سایر پروتکل‌ها نیز پروتکل خود را تکمیل کرده‌اند. Raven Protocol اولین پروژه برگزار کننده عرضه اولیه دیفای یا IDO است که در صرافی غیرمتمرکز بایننس میزبانی شد. البته در حال حاضر صرافی غیر متمرکز Uniswap اصلی‌ترین مکان برای عرضه اولیه دیفای برای پروژه‌های مختلف است.

توکن COMP

توکن COMP در اوایل جولای 2020 به عنوان بزرگترین پروژه دیفای برگذار شد. این پروژه دارای ارزش کل قفل شده 679 میلیون دلار بود. اما مقدار قابل توجهی از افزایش ذخیره کامپوند از طریق راه‌اندازی توکن حاکمیتی آن حاصل شده است. برای اولین بار در فوریه سال ۲۰۲۰ توکن COMP به عنوان ابزاری برای توزیع قدرت به سازندگان Compound، رونمایی شد. در ماه می ۲۰۲۰، سازندگان کامپوند طرح توزیع توکن COMP را ترسیم کردند که مستلزم کنار گذاشتن بیش از ۴.۲ میلیون از ۱۰ میلیون توکن آن به عنوان دخیره پلتفرم بود. قرار بود توزیع از ۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۰شروع شود و به میزان ۲۸۸۰ توکن COMP در روز باشد. اما در عرض چند ساعت از آغاز توزیع، یک ارائه دهنده نقدینگی ناشناس بازار یک استخر COMP/ETH را در Uniswap افتتاح کرد و با عرضه اولیه دیفای شروع به مبادله این توکن کرد. در روز اول معاملات این استخر Uniswap، نزدیک به ۱۴۰۰ توکن COMP و ۳۷۵۰ اتر عرضه شد و قیمت COMP از ۳۴ دلار به بیش از ۶۰ دلار رسید. در روزهای پس از آن ، فشار خرید باعث افزایش قیمت تا ۴۲۷ دلار شد، هرچند این توکن پس از لیست شدن در Coinbase.com در اواخر ژوئن با کاهش قیمت مواجه شد.

توکن Bal

در ماه مارس ۲۰۲۰، آزمایشگاه‌های بالانسر، تیم پشتیبان این پروتکل، ۳ میلیون دلار در مرحله نهایی از سرمایه گذاران مانند Placeholder و Accomplice برای راه‌اندازی توکن بومی این پلتفرم جمع کرد. گزارش شده است که قیمت هر توکن ۰.۶ دلار بوده است. کمپین استخراج نقدینگی این پروتکل از اول ژوئن آغاز شد و اولین توزیع‌های توکن BAL در ۲۳ ژوئن آغاز شد. با برگزاری عرضه اولیه دیفای برای این توکن و قرار گرفتن در لیست Balancer ،Uniswap و 1inch در ۲۳ ژوئن، قیمت توکن BAL به سرعت بالا رفت و به بالای ۱۵ دلار برای هر توکن رسید. پس از رسیدن قیمت این توکن به بیش از ۱۷ دلار، قیمت توکن BAL طی دو هفته به محدوده ۱۰ دلار بازگشت.

توکن UMA

در آوریل ۲۰۲۰، تیم پروتکل UMA برنامه‌هایی را برای عرضه اولیه دیفای و لیست شدن در Uniswap در تاریخ ۲۹ آوریل برای توکن حاکمیتی UMA اعلام کرد. برای راه‌اندازی پروژه، حامیان آن ۲ میلیون توکن UMA، یا ۲ درصد از ظرفیت کلی ۱۰۰ میلیونی UMA را با استفاده از اتریوم به ارزش تقریبی ۵۳۵۰۰۰ دلار، در یک استخر نقدینگی Uniswap افتتاح کردند. و این اولین باری بود که توکن UMA در اختیار مردم قرار داشت و قیمت آن در حدود ۰.۲۶ دلار بود. با توجه به قیمت توکن UMA در زمان لیست شدن در Uniswap، قیمت آن به شدت افزایش یافت و تنها در عرض ۵ دقیقه از زمان عرضه اولیه، از ۰.۲۶ دلار به بیش از ۲ دلار رسید.

سخن پایانی

تازه کار برای IDO ها شروع شده است و با توجه به زیبایی که در روند کار وجود دارد و پروتکل هایی که در مدت زمان کم توانستند در این دریا جایی برای خود باز کنند می توان نتیجه گرفت پروژه های IDO بیشتری روی کار خواهند آمد البته باید دید آیا با گذشت زمان پروتکل بهتری نسبت به IDO ها روی کار میاید یا خیر.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا