آموزش ترید

لوریج چیست؟ مفهوم اهرم یا لوریج (Leverage) در ترید

لوریج (leverage) یک مفهوم اساسی در ترید و معامله‌گری است که به معنای استفاده از منابع اضافی برای افزایش سرمایه در معاملات است. با داشتن لوریج، معامله‌گران می‌توانند سرمایه‌گذاری بزرگتری را در مقایسه با سرمایه خود، انجام دهند. استفاده از لوریج یا اهرم، باعث چند برابر شدن سرمایه شما برای ترید و معامله‌گری می‌شود.

لوریج چیست؟

یک معامله‌گر معمولاً از وام‌هایی استفاده می‌کند تا سرمایه‌ خود را افزایش دهد و بتواند سرمایه بیشتری را به معاملات خود اختصاص دهد. برای این کار، معامله‌گر باید به بروکر یا بانک خود درخواست وام کند که دارای شرایطی مانند دریافت تضمینات و پرداخت بهره است.

یک نمونه از لوریج یا اهرم، استفاده در ترید ارزهای دیجیتال است. اگر معامله‌گر بیت کوین با لوریج 10x یا 1:10 داشته باشد، او می‌تواند تعداد 1 بیت کوین را با استفاده از 0.1 بیت کوین سرمایه‌گذاری کند. در صورتی که ارزش بیت کوین افزایش یابد، سود معامله برای معامله‌گر بسیار بزرگتر خواهد بود. اما در صورت کاهش ارزش، ضرر نیز بیشتر خواهد بود.

استفاده از لوریج در ترید ریسک‌های بزرگی را همراه دارد. اگر معامله‌گر به نحوی شکست بخورد، می‌تواند با مشکلات مالی بزرگی برخورد کند. بنابراین، استفاده از لوریج باید با دقت و درک کامل از ریسک‌های مربوطه انجام شود.

اهمر چیست؟

مفهوم کلی اهرم یا لوریج در معامله‌گری

اهرم یا لوریج، استفاده از سرمایه قرض گرفته شده به عنوان منبع تامین مالی هنگام سرمایه گذاری برای گسترش پایه دارایی شرکت و ایجاد بازده سرمایه است. اهرم یک استراتژی سرمایه گذاری برای استفاده از پول قرض گرفته شده، به ویژه استفاده از ابزارهای مالی مختلف یا سرمایه قرض گرفته شده برای افزایش بازده یک سرمایه گذاری است. به عبارت ساده تر اگر شما 100 دلار برای سرمایه گذاری داشته باشید، می‌توانید به عنوان مثال با لوریج 5، سرمایه خود را به 5 برابر (معادل 500 دلار) تبدیل کنید. پس اهرم به معنی ضریب افزایش سرمایه می‌باشد.

اهرم در معاملات کریپتو چیست؟

معامله ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی ها با سرمایه وام گرفته شده، به عنوان اهرم شناخته می‌شود. این بدان معناست که قدرت خرید یا فروش شما افزایش می‌یابد و به شما امکان می‌دهد با پولی بیشتر از آنچه که دارید معامله کنید. در برخی موارد، مشتریان می توانند تا 200 و یا حتی 300 برابر موجودی حساب خود را دریافت کنند. میزان اهرمی که یک معامله گر می تواند دریافت کند، تنها به صرافی ارز دیجیتال مورد استفاده بستگی دارد.

نسبتی که نشان دهنده سطح اهرم است، مانند 1:5 (5x) پنج برابر، 1:20 (20x) بیست برابر یا 1:50 (50x) پنجاه برابر، تعدد سرمایه اولیه شما را نشان می‌دهد. فرض کنید در یک صرافی 1000 دلار دارایی شما می‌اشد. با لوریج (اهرم) 10 (10x)، سرمایه شما به 10000 دلار تبدیل می‌شود و معامله شما با این مقدار انجام خواهد شد. اهرم را می‌توان برای معامله انواع ارزهای دیجیتال و توکن ها در قراردادهای فیوچرز استفاده کرد.

اهمر یا لوریج چیست؟

مزایای معاملات با لوریج در کریپتو

یکی از مزیت‌های آشکار استفاده از لوریج (Leverage) یا اهرم این است که هرچه پول بیشتری با آن معامله کنید، سود بیشتری خواهید داشت. با این حال، اگر بازار در جهت دیگری حرکت کند، ضرر احتمالی می‌تواند فاجعه آمیز باشد. علاوه بر این، اهرم به افزایش نقدینگی سرمایه شما کمک می‌کند. استفاده از لوریج یا همان اهرم در معاملات کریپتو می‌تواند به سهولت در معاملات کمک کند. برخی از مزایای استفاده از لوریج در معاملات کریپتو عبارتند از:

  • افزایش تعداد معاملات: با استفاده از لوریج، معامله‌گران می‌توانند میزان سرمایه خود را افزایش داده و از اهرم استفاده کنند تا در معاملات سریعتر عمل کنند و فرصت‌های افزایش سود را بهره‌مند شوند.
  • افزایش میزان سرمایه: استفاده از لوریج می‌تواند خطرات مرتبط با سرمایه‌گذاری در کریپتو را کاهش دهد. با استفاده از اهرم، معامله‌گران می‌توانند میزان سرمایه اصلی خود را کاهش و سرمایه قرض گرفته شده را افزایش داده و سرمایه اصلی در مقابل نوسانات قیمت کریپتو مقاوم شوند.
  • امکان سودآوری در بازارهای بیشتر: لوریج می‌تواند به معامله‌گران امکان دهد تا با افزایش سرمایه، در بازارهای مختلف و بیشتری معامله کنند و در نتیجه، از فرصت‌های بیشتری استفاده کنند.
  • افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری: استفاده از لوریج می‌تواند به معامله‌گران اجازه دهد سرمایه‌گذاری در چندین ارز دیجیتال را همزمان انجام دهند و از تنوع سرمایه‌گذاری بهره ببرند.
اهرم در ترید

مدیریت ریسک در استفاده از لوریج

اگرچه اهرم x100 یا x200 ممکن است جذاب به نظر برسد، زیرا می‌تواند سرمایه اولیه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما باید همیشه احتمال نابودی سرمایه را در نظر بگیرید. اهرم بالا با ریسک زیادی همراه است و حتی کوچکترین نوسان قیمت ممکن است بسیار شدید باشد. یعنی نوسانات و اهرم بالا با هم مطابقت ندارند و جایی برای اشتباه برای شما باقی نمی‌گذارند.

چند استراتژی مانند حد ضرر (Stop-loss) یا حد سود (take-profit) وجود دارد که برای مدیریت زیان معاملات اهرمی کار می کند. Stop-loss پس از برآورده شدن یک شرط قیمتی خاص، سفارشات را به طور خودکار می بندد، در حالی که سفارشات در وضعیت سود، به محض رسیدن قیمت به حد سود شما، بسته می‌شوند. پس داشتن حد ضرر و حد سود در انجام معاملات با لوریج، بسیار ضروری می‌باشد.

اهمر یا لوریج

جمع بندی

ارزهای دیجیتال یک ابزار مالی عالی، مدرن و موثر هستند و تجارت با آن می‌تواند نتایج و ثروت خیره‌کننده‌ای را برای بسیاری به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، بی ثبات ترین و خطرناک ترین طبقه دارایی است. هنگامی که آن را با معاملات اهرمی ترکیب می‌کنید، تجارت کریپتو می‌تواند حتی بدتر شود.

ممکن است به راحتی با پول کمتری شروع کنید و با لطف اهرم، شاهد پتانسیل بازدهی بیشتر باشید. با این حال، استفاده از اهرم بالا، ممکن است به سرعت منجر به انحلال و از بین رفتن دارایی شما، به دلیل اهرم و نوسانات بازار شود. اهرم کمتری که در هر معامله اعمال می‌شود، فضای بیشتری را برای آزادی عمل به شما می‌دهد و به شما امکان می‌دهد موقعیت‌های گسترده‌تر اما دقیق‌تری را تعیین کنید و از ضرر بیشتر سرمایه جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که نیازهای هر معامله گر را می توان با اصلاح اهرم برطرف کرد. همیشه هنگام معامله، احتیاط کنید و قبل از استفاده از اهرم، میزان تحمل ریسک خود را در نظر بگیرید. در هر سناریویی، هنگام معامله با پولی که توانایی از دست دادن آن را ندارید، هرگز از اهرم استفاده نکنید.

سوالات متداول

لوریج یا اهرم چیست؟

به چند برابر کردن سرمایه خود در معاملات، استفاده از لوریج (leverage) یا اهرم گفته می‌شود.

حداکثر اهرم قابل استفاده چقدر است؟

بیشترین میزان اهرم قابل استفاده، به صرافی‌ای که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد. ولی معمولا اکثر صرافی‌ها تا اهرم x100 یا x150 را شامل می‌شوند که البته استفاده از اهرم های بالا، ریسک بسیار زیادی دارند.

بهترین اهرم برای افراد مبتدی چقدر است؟

با توجه به ریسک انجام معاملات با لوریج و اهرم، پس بهتر است افراد مبتدی از لوریج های بسیار پایین استفاده کنند و هرگز سراغ اهرم بالا نروند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا