آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی انگلفینگ Engulfing چیست؟

الگوی انگلفینگ یا الگوی پوشا با نام های پوشاننده و پوششی نیز شناخته می‌شود. این الگو از الگو های بسیار مهم بازگشتی در تحلیل تکنیکال است. در بین الگو های کندل استیک الگوی انگلفینگ از جمله الگو هایی است که به ندرت در روندهای بازار شکل می‌گیرد. الگوی دو کندلی انگلفینگ از دو کندل در خلاف جهت هم تشکیل می‌شود که کندل اول این الگو کندلی با بدنه ای کوچک و کندل دوم الگو کندلی با بدنه ای بزرگ است. نکته مهم در شکل گیریه کندل های این الگو این است که کندل دوم الگو باید به طور کامل کندل اول الگو را بپوشاند. یعنی کندل دوم کندل اول را انگلف کند.

انگلفینگ...

انواع الگوی انگلفینگ Engulfing

الگوی انگلفینگ به دو حالت الگوی انگلفینگ صعودی و الگوی انگلفینگ نزولی شکل می‌گیرد. در دو حالت این الگو دو کندل مخالف هم هستند. یک کندل صعودی و کندل دیگر نزولی است.

 • الگوی انگلفینگ صعودی: در الگوی انگلفینگ صعودی ابتدا روند بازار نزولی بوده و در همین راستا کندل اول الگو کندلی نزولی با بدنه ای کوچک به رنگ قرمز شکل می‌گیرد. کندل دوم الگو کندلی صعودی با بدنه ای بزرگ به رنگ سبز است که نشان دهنده تغییر روند بازار است. همچنین این کندل دارای سیگنال خرید است و نقطه مناسبی برای خریداران می‌باشد. توجه داشته باشید که کندل دوم الگو که صعودی است حتما بزرگتر از کندل نزولی باشد و کندل اول الگو را انگلف کند. یعنی تمام بدنه کندل اول توسط بدنه کندل دوم پوشانده می‌شود.
 • الگوی انگلفینگ نزولی: الگوی انگلفینگ نزولی نیز از دو کندل در خلاف جهت هم تشکیل می‌شود. الگوی انگلفینگ نزولی یا الگوی پوشای نزولی دارای سیگنال فروش بوده و نقطه مناسبی برای فروشندگان در بازار است. به این ترتیب که کندل اول این الگو کندلی با بدنه ای کوچک و صعودی که نشان از ضعیف شدن روند صعودی جاری در بازار و کم شدن قدرت خریداران دارد. کندل دوم الگو کندلی نزولی با بدنه ای بزرگ و قرمز است که نشان دهنده تغییر روند و نزولی شدن بازار است. این کندل باید به طور کامل بدنه کندل اول الگو که صعودی است را بپوشاند یا کندل اول الگو را انگلف کند.

توجه داشته باشید که چنانچه در دو حالت نزولی و صعودیه الگوی انگلفینگ کندل دوم در الگو کندلی دوجی شکل بگیرد. رنگ کندل دوجی یا نزولی و صعودی بودن آن اهمیتی ندارد زیرا که پس از کندل دوجی معمولا تغییر روند در بازار انجام می‌شود.

نکات مربوط به الگوی انگلفینگ

 • در الگوی پوشا اگر بدنه کندل دوم الگو به قدری بزرگ باشد که به غیر از کندل قبل خود کندل های بیشتری را پوشش دهد اعتبار و قدرت الگو بیشتر می‌شود.
 • در الگوی پوشا اگر کندل دوم در الگو کندل مارابوزو باشد و به صورت کامل شکل بگیرد. اعتبار الگو را بیشتر می‌کند.
 • توجه داشته باشید که الگوی پوشا یا انگلفینگ علاوه بر بازگشتی بودن گاهی نقش الگوی ادامه دهنده را ایفا می‌کند. هنگامی که الگوی پوشای نزولی در روندی نزولی تشکیل شود الگو ادامه دهنده بوده و روند نزولی پیش می‌رود. همچنین اگر الگوی پوشای صعودی در روندی صعودی تشکیل شود الگو ادامه دهنده خواهد بود و روند صعودی تغییر نمی‌کند.
 • در شکل گیری کندل های الگوی انگلفینگ اگر نوع کندل اول الگو کندلی دوجی باشد اعتبار الگو و قدرت آن بیشتر می‌شود.
 • از شرط های اصلیه تشکیل شدن و تایید شدن الگوی انگلفینگ در روند بازار بزرگتر بودن و پوشاننده بودن کندل دوم الگو است که باید کندل اول را انگلف کند. هر چقدر اندازه بدنه کندل دوم الگو بزرگتر باشد و اندازه بدنه کندل اول در الگوی انگلفینگ کوچکتر باشد اعتبار و درستیه الگو بیشتر می‌شود.
 • در بهترین شکل این الگو بدنه کندل دوم علاوه بر بدنه کندل اول سایه های آن را نیز پوشش می‌دهد.
 • الگوی انگلفینگ یا الگوی پوشا در انتهای روندهایی معمولا طولانی شکل می‌گیرد و به طور کلی باعث تغییر روند در بازار می‌شود.
 • در این الگو اندازه بدنه کندل های آن و ترتیب شکل گیریه آنها اهمیت دارد و داشتن سایه یا طول و اندازه آن در کندل های الگو فاقد اهمیت بوده و ربطی به الگوی پوشا ندارد.
 • در الگوی Engulfing هر چقدر حجم معاملات در کندل دوم الگو نسبت به کندل قبل و دیگر کندل ها بیشتر باشد اعتبار الگو بیشتر می‌شود.
انگلفینگ..

نحوه معامله یا ترید با الگوی Engulfing صعودی

با شکل گرفتن الگوی انگلفینگ صعودی روی خط حمایت می‌توانید به قصد معامله وارد بازار شوید. الگوی های انگلفینگ با شکل گرفتن روی خطوط حمایت بازار بسیار قدرتمند شده و کاملا تایید می‌شوند. به طوری که با همین شرط شکل گرفتن و رشد کردن الگو کاملا تضمین می‌شود. ولی اگر شک داشتید و به دنبال تایید بیشتر بودید می‌توانید تا شکل گرفتن کندل تایید منتظر بمانید. توجه داشته باشید که کندل تایید در تمامی الگو های کندل استیک وجود دارد و بعضی از الگو ها نیازمند کندل تایید هستند.

کندل تایید برای الگوی پوشای صعودی کندل سوم الگو قرار می‌گیرد. کندلی سبز رنگ و صعودی تر نسبت به کندل دوم الگو که صعودی است. بدنه کندل تایید در الگوی انگلفینگ صعودی شاید بزرگتر از کندل دوم الگو نباشد اما قطعا صعودی بوده و در نقطه ای بالاتر از کندل دوم الگو به اتمام می‌رسد. یعنی حد قیمتی که کندل تایید در آن تمام می‌شود بیشتر از نقطه تمام شدن قیمت در کندل دوم الگو است. حد ضرر در این الگو پس از تشکیل الگو و شکل گیریه کندل تایید حداقل قیمت در کندل دوم الگو انتخاب می‌شود. موارد بالا در مورد نحوه ترید با الگوی انگلفینگ صعودی در مورد نحوه ترید و معامله با الگوی انگلفینک نزولی نیز استفاده می‌شود.

مهم است که توجه داشته باشید که تحلیل تکنیکال شامل بسیاری از عوامل است و عملکرد تک الگویی مانند الگوی پوشا نمی‌تواند به تنهایی تضمین کننده سود یا ضرر باشد. همچنین، سایر شاخص‌ها، سیگنال‌ها و روش‌ها را برای تحلیل بازار در نظر بگیرید و تصمیم‌گیری خود را با توجه به تمام عوامل انجام دهید.

سوالات متداول در مورد الگوی پوشا یا انگلفینگ Engulfing

1. الگوی پوشا چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

الگوی پوشا یک الگوی دو کندلی است که در آن کندل دوم کاملاً کندل نخست را پوشش می‌دهد. برای تشخیص الگو، به عنوان مثال، در یک الگوی پوشا خریداران بعد از یک روند نزولی، قدرت خود را نشان می‌دهند و قیمت را به بالا راه می‌اندازند.

2. الگوی پوشا در چه زمانی استفاده می‌شود؟

الگوی پوشا را معمولاً برای پیش بینی اتفاقات وقوع تغییر روند بازار استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر الگوی پوشا در پایان یک روند صعودی یا نزولی شکل بگیرد، ممکن است نشان دهنده تغییر روندی باشد.

3. چه اطلاعاتی می‌توان از الگوی پوشا به دست آورد؟

الگوی پوشا می‌تواند نشان دهنده تغییرات سرعت رشد داراییها و همچنین تغییرات طولانی مدت باشد. در صورتی که الگوی پوشا بر روی نمودار قیمت ایجاد شود، می‌توان به عنوان یک سیگنال کلیدی برای ورود به معامله یا خروج از معامله استفاده شود.

4. در کدام بازارهای مالی الگوی پوشا اثربخش است؟

الگوی پوشا در تحلیل بازارهای مالی معمولاً در بازارهای سهام، بازارهای ارز و بازارهای سرمایه گذاری استفاده می‌شود. اما برای استفاده موثر از این الگو، باید با همان اصول کلی و نحوه استفاده از الگو آشنا باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا