آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی شاهین نزولی Descending Hawk چیست؟

الگوی شاهین نزولی از جمله الگوی های بازگشتی در تحلیل تکنیکال است. این الگو نقطه مقابل الگوی کبوتر خانگی می‌باشد. هر دو الگو در انتهای روند شکل می‌گیرند و باعث تغییر روند می‌شوند. تغییر روند در الگوی کبوتر خانگی موجب صعودی شدن بازار و تغییر روند در الگوی شاهین نزولی باعث نزولی شدن بازار می‌شود. الگوی شاهین نزولی از شکل گیریه دو کندل صعودی و سبز رنگ در انتهای روندی صعودی تشکیل می‌شود. روند بازار پس از شکل گیریه این الگو تغییر کرده و نزولی مي‌شود.

کندل اول در الگوی Descending Hawk کندلی صعودی و سبز رنگ با بدنه ای بزرگ است. این کندل نشان می‌دهد روند صعودی بر قرار بوده و قدرت همچنان در دست خریداران بازار است. زیرا که فشار خرید در این کندل زیاد است. کندل دوم الگوی شاهین نزولی نیز کندلی صعودی است. با این تفاوت که بدنه کوچکی دارد. و کل بدنه آن از جمله سایه ها توسط کندل اول الگو پوشانده می‌شود. هر دو کندل در الگوی شاهین نزولی در ادامه روند صعودیه جاری در بازار شکل می‌گیرند. در کندل صعودی دوم فشار خرید کمتر می‌شود و روند صعودیه بازار ضعیف تر از قبل جلو می‌رود.

شاهین نزولی..

 شاهین نزولی چگونه تشکیل می‌شود؟

در روز اول کندلی سبز یا بدنه ای بزرگ که نشان از قدرت بالای خریداران در بازار است شکل می‌گیرد. این کندل صعودی و در جهت روند بازار تشکیل می‌شود. در روز دوم کندل صعودیه دیگری کمی بالاتر از حد باز شدن قیمت در کندل اول الگو باز می‌شود که ادامه دهنده روند صعودیه بازار است. این کندل در طول روز با نوسانات زیادی رو به رو می‌شود و رشد زیادی نمی‌کند. در اینجا از قدرت خریداران بازار کم می‌شود و همزمان قدرت فروشندگان بازار بیشتر می‌شود. کندل دوم الگو در نقطه ای زیر نقطه تمام شدن قیمت در کندل اول الگو و کمی بالاتر از نقطه باز شدن قیمت خودش تمام می‌شود. به طوری که تمام بدنه آن درون کندل صعودی اول جا شود.

قدرت خریداران و فروشندگان در بازار کم کم به حد برابری می‌رسد. و تحلیلگران بازار های مالی در این نقطه دچار تردد و دو دلی برای خرید و یا فروش می‌شوند. توجه داشته باشید که الگوی دو کندلی شاهن نزولی همیشه موجب تغییر روند در بازار نمی‌شود. این الگو گاهی نقش ادامه دهنده را دارد و به صورت یک توقف کوچک در نمودار ظاهر می‌شود. و پس از آن روند صعودیه بازار مثل قبل طی می‌شود.

در نتیجه برای آگاهی از تشکیل الگوی دو کندلی شاهین نزولی و ترید و معامله با کمک این الگو باید کندل تایید آن را رویت کنید. اگر کندل سوم که پس از دو کندل صعودیه الگو شکل می‌گیرد نزولی باشد الگو تایید می‌شود. و تحلیلگران بازار انتظار نزولی شدن روند را خواهند داشت. این نقطه برای وارد شدن به بازار می‌تواند مناسب باشد. اگر کندل سوم صعودی باشد الگو فاقد اعتبار بوده و روند صعودی تغییری نمی‌کند.

شاهین نزولی.

نکات مربوط به الگوی Descending Hawk

  • در الگوی دو کندلی شاهین نزولی وجود سایه ها و اندازه آنها اهمیتی برای الگو و روند بازار ندارد.
  • الگوی دو کندلی Descending Hawk نسبت به بقیه الگو های بازگشتی برای تحلیل تکنیکال بازار های مالی ضعیف تر است.
  • اگر حداقل یکی از کندل های صعودیه تشکیل دهنده الگوی Descending Hawk به هنگام شکل گیری با خط مقاومت بازار برخورد داشته باشد. به معنیه تشکیل الگو در محدوده مقاومت بازار است که یعنی قدرت و اعتبار الگو بیشتر می‌شود. و تغییر روند به احتمال بالایی اتفاق می‌افتد و روند صعودی نزولی می‌شود.
  • الگوی شاهین نزولی برای اینکه معتبر باشد و بتواند نقش الگوی بازگشتی را در روند بازار ایفا کند باید کندل تایید داشته باشد.
  • کندل تایید در الگوی Descending Hawk کندلی نزولی و قرمز است. اندازه بدنه آن اهمیتی ندارد می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. نکته مهم در تشکیل کندل تایید این الگو این است که کندل تایید در نقطه ای زیر نقطه باز شدن و شروع شدن قیمت در کندل دوم الگو که صعودی است تمام شود. کندل تایید باید روند صعودیه بازار را تغییر دهد.
  • کندل تایید در الگوی شاهین نزولی می‌تواند در نقاطی درون کندل دوم شروع شود. و روند را نزولی کند ولی تمام شدن آن باید زیر بدنه کندل دوم الگو باشد. توجه داشته باشید که اگر نقطه باز شدن قیمت در کندل تایید الگوی Descending Hawk بالاتر از بدنه کندل دوم الگو و نقطه تمام شدن کندل دوم که صعودی است باشد. اعتبار و قدرت الگو برای نزولی کردن روند بازار بیشتر می‌شود و روند نزولی قوی تر جلو می‌رود.
  • اگر کندل تایید در الگوی شاهین نزولی کندلی سبز رنگ و صعودی باشد. و قیمت تمام شدن آن بالاتر از حد تمام شدن قیمت در کندل دوم باشد الگو ادامه دهنده بوده و روند صعودی تغییر نمی‌کند.

سوالات متداول در مورد الگوی دو کندلی شاهین نزولی

۱. الگوی شاهین نزولی چگونه شناخته می‌شود؟

الگوی شاهین نزولی زمانی تشکیل می‌شود که دو کندل مثبت بعد از یک روند صعودی قوی ظاهر می‌شوند. کندل اول به قدر کافی بزرگتر از کندل دوم است که تمام بدنه کندل دوم را در خود جای دهد. کندل دوم به صورت مثبت آشکار می‌شود، اما نقش کندل اول را پایین نمی‌آورد.

۲. الگوی شاهین نزولی به چه معناست؟

الگوی شاهین نزولی به معنای احتمال نزول قیمت است. این الگو ممکن است نشان‌دهنده تغییر جهت برای یک روند صعودی قوی باشد و احتمال ادامه روند نزولی بالا را نشان می‌دهد.

۳. الگوی Descending Hawk چه تاثیری در بازار دارد؟

الگوی شاهین نزولی بعد از یک روند صعودی قوی نشان‌دهنده احتمال اصلاح قیمت است. این الگو ممکن است نشان‌دهنده ضعف در بازار باشد و توصیه می‌شود تا زمانی که الگو به طور کامل تکمیل نشده است، اقدام به خرید نکنید.

۴. آیا الگوی Descending Hawk همیشه معتبر است؟

در تحلیل تکنیکال، هیچ الگویی هیچ وقت به طور مطلق معتبر نیست. الگوی Descending Hawk نیز نیاز به تأیید دیگر نشانه‌ها و الگوها دارد تا اعتبار آن تثبیت شود. تحلیل‌گران تکنیکال معمولاً از نشانه‌های دیگری مانند حجم معاملات، روند قبلی قیمت و اعتبار الگو در تصمیم‌گیری خود استفاده می‌کنند.

5. آیا الگوی شاهین نزولی به کندل تایید نیاز دارد؟

بله. الگوی Descending Hawk از جمله الگو های بازگشتی بوده که برای معتبر شدن نیازمند تشکیل کندل تایید که کندلی نزولی است می‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا