دسته‌بندی نشده

وزیر موتاتی می گوید که زامبیا فناوری را برای مقررات ارزهای دیجیتال آزمایش می کند

فلیکس موتاتی، وزیر فناوری و علوم، در وب‌سایت این وزارتخانه اعلام کرد که بانک زامبیا و تنظیم‌کننده اوراق بهادار این کشور در حال «تست فناوری» برای فعال کردن مقررات ارزهای دیجیتال هستند. هدف این کشور ‘دستیابی به یک اقتصاد دیجیتال فراگیر’ است.

وزیر در سخنرانی در شهر لوساکا، پایتخت زامبیا، ادعا کرد که «ارز رمزنگاری آینده‌ای است که کشور می‌خواهد به آن دست یابد»، اما برای حمایت از این «فناوری انقلابی» به یک چارچوب سیاستی نیاز است. به گفته موتاتی:

آزمایش فناوری در تنظیم ارزدیجیتال به عنوان بخشی از اقدامات عمدی برای دستیابی به اقتصاد دیجیتال فراگیر برای زامبیا در زمان مناسب ارتقاء خواهد یافت.»

وزیر همچنین اظهار داشت که زامبیا در تلاش است تا از طریق توسعه زیرساخت های دیجیتال و جذب سرمایه گذاری در این بخش، یک قطب فناوری در آفریقا باشد. به گفته وزیر:

از طریق پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال، مردم بسیار بیشتر در خدمات مالی دیجیتال گنجانده می‌شوند، از این رو، ارزهای دیجیتال محرکی برای شمول مالی و ایجاد تغییر در اقتصاد زامبیا خواهند بود.»

دولت زامبیا در سال 2018 یادداشت تفاهمی با زیرمجموعه ثبت زمین بلاک چین Overstock امضا کرد. بر اساس این قرارداد، اداره سرزمین مدیچی Overstock با مقامات زامبیا برای اصلاح مالکیت زمین، ارائه گواهی‌های مالکیت دیجیتالی روستاییان محلی و دسترسی به بازارهای مالی همکاری خواهد کرد.

مقامات توجه زیادی به ارزهای دیجیتال در سایر کشورهای آفریقایی دارند. گزارش اخیر بانک مرکزی نیجریه، توسعه یک چارچوب نظارتی برای استیبل کوین ها و عرضه اولیه سکه را ترغیب کرد. نیجریه یکی از پیشگامان جهان در پذیرش ارز دیجیتال بانک مرکزی است.

در نوامبر، صندوق بین‌المللی پول برای افزایش مقررات بازارهای رمزنگاری آفریقا، به دلیل ادامه رشد صنعت کریپتو در این منطقه، فشار آورد. از جمله دلایل پذیرش مقررات، صندوق پولی به سقوط FTX و اثر موج دار آن در قیمت ارزهای دیجیتال اشاره کرد.

بر اساس گزارش شرکت تحلیلی Chainalysis، بازار کریپتو آفریقا بین ژوئیه 2020 تا ژوئن 2021 بیش از 1200 درصد افزایش یافته است و کنیا، آفریقای جنوبی، نیجریه و تانزانیا پیشتاز پذیرش آن هستند.

صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا