آموزش صرافی ارز دیجیتال

آموزش ترید در پرپچوال MoonXBT

چگونگی ترید در قسمت پرپچوال MoonXBT صرافی مون ایکس بیتی برای فیوچرز حالت های مختلف لیمیت و مارکت و… را پشتیبانی میکند. برای ترید صرافی مون 2 حالت لیکوئید کانترکت و پرپچوال داره که در ایران ریچ هر 2 حالت رو بررسی کردیم برای شما.

MoonXBT چیست؟ پلتفرم سوشال تریدینگ

MoonXBT یک پلتفرم معاملاتی است که هدف آن رساندن سرمایه شما تا به ماه (Trade to the Moon) با ابزارهای نوآورانه مانند معاملات اجتماعی (social trading) است. صرافی مون ایکس بیتی در جزایر کیمن مستقر است و دفاتری در سراسر آسیای شرقی و سایر نقاط جهان دارد. صرافی مون ایکس بیتی همچنین تیم حرفه‌ای شامل کارشناسان سیستم‌های معاملاتی امن و کارشناسان بازاریابی خارج از کشور دارد. این صرافی خدمات مشتریان و پشتیبانی 24 ساعته را نیز ارائه می‌دهند.

این صرافی انواع مختلفی از معاملات و سرمایه‌گذاری؛ مانند معاملات اسپات، معاملات فیوچرز، معاملات مشتقه، کپی ترید، ویژگی‌های پیشرفته و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است تمام موارد گفته شده با نقدینگی بالاتر از حد متوسط پشتیبانی می‌شوند عملاً در مقایسه با سایر صرافی‌های تجاری ارز دیجیتال، صرافی MoonXBT دارای ویژگی‌های متنوعی است و از زمان آغاز به کار خود در سال 2021 مزایای متعددی را در اختیار کاربران قرار داده است.

در صرافی مون ایکس بیتی معامله گران با تجربه و حرفه‌ای می‌توانند تا اهرم 150 برابری استفاده کنند و برای معامله‌گران تازه‌کار که تجربه زیادی در معامله ارز دیجیتال ندارند می‌توانند کپی ترید این صرافی امتحان کنند.

قراردادهای فیوچرز Perpetual چیست؟

قراردادهای فیوچر perpetual نوع خاصی از قراردادهای فیوچر می‌باشد که در این نوع قراردادها تاریخ سررسید وجود ندارد. در واقع این نوع قراردادها، بدون سررسید می‌باشد. از طریق این معاملات، تریدرها می‌توانند معاملات فیوچر خود را تا مدت زمان طولانی نگهداری کنند. از طرف دیگر، این در این نوع معاملات، قیمت قرارداد فیوچرز با قیمت دارایی مورد معامله یکسان می‌باشد (بر خلاف معاملات فیوچرز سنتی که همواره بین معاملات فیوچر و دارایی اصلی، تفاوت قیمت وجود دارد). برای همگرا کردن قیمت معاملات فیوچر perpetual با قیمت دارایی اصلی، از میانگین قیمت در چند صرافی معتبر استفاده می‌شود.

بر خلاف معاملات فیوچر سنتی، در معاملات فیوچر perpetual قیمت‌ها باهم یکسان بوده و یا بسیار به هم نزدیک می‌باشند. به طور خلاصه، تفاوت اصلی مابین معاملات فیوچر سنتی و معاملات فیوچر Perpetual در تاریخ سررسید این قراردادها می‌باشد. که در معاملات فیوچر Perpetual چیزی به اسم تاریخ سررسید یا تاریخ انقضا وجود ندارد.

لیکوئید شدن چیست؟

اگر میزان حساب تریدر کمتر از مقدار وجه تضمین شود، تریدر دو انتخاب دارد. یا باید حساب خود را دوباره شارژ کرده تا حساب او از مقدار وجه تضمین بالاتر رود، یا در غیر اینصورت پوزیشن تریدر بسته شده و حساب او صفر خواهد شد. به صفر شدن حساب فیوچر تریدر، لیکوئید شدن می‌گویند. اما در معاملات فیوچر Perpetual بایننس محاسبه قیمت لیکوئید شدن به روش دیگری محاسبه می‌شود. در بایننس هرچه پوزیشن سایز بالاتر باشد، مارجین اولیه نیز بالاتر خواهد بود.

مکانیزم لیکوئید شدن در قراردادهای فیوچر Perpetual باتوجه به اینکه در چه بازاری است و چه ارز دیجیتالی است، متقاوت خواهد بود. نکته‌ای که باید توجه این است که در صرافی بایننس و در قراردادهای فیوچر Perpetual در صورتی که حساب معاملاتی تریدر لیکوئید شود، تریدر بایستی کارمزد اضافی پرداخت کند. برای جلوگیری از این اتفاق، پیش از آنکه پوزیشن به قیمت لیکوئید شدن برسد، حساب معاملاتی را شارژ کرده و یا پوزیشن را ببندید.

آموزش ترید در فیوچرز پرپچوال MoonXBT

ابتدا باید در صرافی ثبت نام کنید و وارد حساب کاربریتون بشید.

سپس از منوی سایت از قسمت Contract به زیر منوی USDT Perpetual بروید.

USDT Perpetual مون ایکس بیتی
فیوچرز پرپچوال مون ایکس بیتی

سپس با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبه رو خواهید شد که 3 بخش اصلی داره.

 1. میتونید ارزی رو که قصد معامله روش دارید رو انتخاب کنید.
 2. از این قسمت میتونید تنظیمات مربوط به باز کردن پوزیش لانگ یا شورت رو انجام بدید.
 3. 3 در این قسمت هم پوزیشن های باز و اوردهای که گذاشتید و تاریخچه تریدهاتونو میتونید ببینید.
پریچوال MoonXBT
پرپچوال MoonXBT

ترید فیوچرز در مون ایکس بیتی از چند حالت مختلف پشتیبانی میکند:

 • Limit
 • Market
 • Limit Stop
 • Limit Stop
 • Market Stop
 • Trailing Stop
 • Take Profit Limit
 • Take Profit Market

ترید در حالت لیمیت Limit با قیمت دلخواه

 1. از بین حالت های موجود Limit را انتخاب کنید تا بتوانید با قیمت دلخواه وارد معامله بشید.
 2. در قسمت Amount مقداری که میخاهید وارد پوزیشن بشید را وارد کنید.
 3. قیمت مورد نظر خود را هم در قسمت Price برای ثبت سفارش وارد کنید.
 4. به کمک دکمه های موجود پوزیشن لانگ یا شورت باز کنید.
 5. در این قسمت میتوانید نوع معامله را بر روی GTC و IOC و FOK انتخاب کنید.
  GTC: تا زمانی که سفارش اجرا یا لغو شود به قوت خود باقی می ماند.
  IOC: هر بخشی از سفارش IOC که نمی تواند بلافاصله پر شود لغو می شود.
  FOK: کل سفارش باید بلافاصله به طور کامل اجرا شود، در غیر این صورت، لغو خواهد شد.
 6. در این قسمت هم میتوانید معامله را روی کراس یا ایزوله تنظیم کنید. در حالت ایزونه میتوانید لوریج معامله خود را تغییر دهید.
ترید در حالت لیمیت Limit با قیمت دلخواه
ترید حالت لیمیت پرپچوال MoonXBT

ترید در حالت مارکت Market با قیمت لحظه ای

دقیقا مشابه حالت قبل است با این تفاوت که دیگه قیمت ورود به پوزشن را نمیتوانید خودتان مشخص کنید و با قیمت حال حاضر مارکت وارد پوزیشن لانگ یا شورت میشوید.

 1. مقداری که میخواهید وارد پوزیش بشید را وارد کنید.
 2. پوزیش لانگ یا شورت خود را باز کنید.
 3. کراس یا ایزوله بودن معامله خود را مشخص کنید.
ترید در حالت مارکت Market با قیمت لحظه ای
ترید در حالت مارکت پرپچوال MoonXBT

تیک گزینه Post-Only چیست؟ یک سفارش فقط پس از فروش بلافاصله در برابر بازار اجرا نمی شود. برای اطمینان از تخفیف Maker استفاده کنید. اگر در مقابل دستورهای استراحت اجرا شود، در عوض لغو خواهد شد.

تیک گزینه Hidden برای چیست؟ اگر این تیک را بزنید سفارشات شما در دفترچه سفارش یا اوردر بوک نمایش داده نمی شوند.

ترید در حالت های مختلف Stop-Limit در پرپچوال MoonXBT

Stop-Limit: سفارشی شبیه به توقف ضرر. این اجازه می دهد تا پس از شروع سفارش، محدودیتی روی سفارش اعمال شود. می توانید از این دستور برای کنترل سطح خروجی خود استفاده کنید.
لطفاً توجه داشته باشید که اگر قیمت حد مجاز پس از فعال شدن با هیچ سفارش دیگری در لیست سفارش مطابقت نداشته باشد، موقعیت شما ممکن است بسته نشود. شما می توانید قیمت محدود تهاجمی تری را انتخاب کنید.

سفارش توقف ضرر شما زمانی فعال می شود که قیمت فعلی به قیمت ماشه (trigger price) برسد. مثلا:
حد ضرر در معاملات شورت: قیمت فعلی <= قیمت ماشه
حد ضرر در معاملات لانگ: قیمت فعلی >= قیمت ماشه

شما میتوانید معاملات استاپ-لیمیت خود را در حالت های مختلف زیر انجام دهید.

 • Limit Stop
 • Market Stop
 • Trailing Stop
 • Take Profit Limit
 • Take Profit Market

شما میتوانید مشخص کنید وقتی قیمت به trigger price برسد سپس معامله شما در حالت لانگ یا شورت با قیمت مارکت یا قیمت های که تنظیم کردید باز شود.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

فرهاد دهقان

طراح گرافیک و وب، مسلط به نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ، ایلاستریتور، پریمیر، افترافکت، ایکس دی، ایندیزاین / طراح رابط کاربری UI/UX / طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی / مدلسازی سه بعدی بازی و انیمیشن / متاورس / NFT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا