مقالات آموزش ارز دیجیتال

استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) توضیح، کاربرد و مزایا

اگر از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستید و همیشه به دنبال روندهای نوظهور در فضای دیفای و ارزهای دیجیتال هستید، پس قطعاً باید به استخراج نقدینگی بپردازید. این تکنیک نسبتاً جدید به اکوسیستم DeFi اجازه داد تا در طول سال 2020 حدود 10 برابر افزایش اندازه دهد و این رشد تصاعدی در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

استخراج نقدینگی به عنوان یک انگیزه و جذابیت عمده برای تعداد زیادی از سرمایه گذاران در نظر گرفته می‌شود. استخراج نقدینگی توسط IDEX در سال 2017 معرفی شد، توسط Synthetix و ارائه دهنده غیرمتمرکز اوراکل Chainlink در سال 2019 تنظیم شد، و پس از اینکه Compound و Uniswap آن را در ژوئن 2020 رایج کردند، استفاده از آن را با سرعت کامل شروع کرد و امروزه توسط چندین پروتکل پذیرفته شده است که به عنوان یک روش هوشمند و کارآمد برای توزیع توکن‌ها در نظر گرفته می‌شود. اکثر این پروتکل‌ها غیرمتمرکز هستند و تقریباً به هر کسی اجازه می‌دهند تا بخشی از فرآیند استخراج نقدینگی باشد.

علاوه بر این، گفته می‌شود که استخراج نقدینگی نقشی در رونق دی‌فای 2020 ایفا کرده است، و همچنین به رشد ماهانه حجم مبادلات غیرمتمرکز کمک کرده است – از 39.5 میلیون دلار در ژانویه 2019 به 45.2 میلیارد دلار در ژانویه 2021. در 7 می 2021، ارزش کل قفل شده آن 76.9 میلیارد دلار برآورد شده است. از 10 نوامبر 2021، ارزش کل قفل شده آن 112.08 میلیارد دلار برآورد شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد استخراج نقدینگی، عملکردهایی که انجام می‌دهد و کدام پروتکل‌ها بیشترین استفاده را از آن کرده‌اند، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نقدینگی بازار چیست؟

قبل از اینکه درگیر استخراج نقدینگی شوید، مهم است که بفهمید پشت مفهوم نقدینگی چیست و چگونه کار می‌کند.

نقدینگی بازار چیست در استخراج نقدینگی
نقدینگی بازار

نقدینگی اساساً به نقدینگی صندوق اطلاق می‌شود که به عنوان توانایی خرید و فروش دارایی‌ها بدون ایجاد تغییر شدید در قیمت بازار دارایی تعریف می‌شود. این یک عنصر کلیدی در عملکرد یک کوین جدید یا یک صرافی کریپتو است و به برخی پارامترها از جمله سرعت تراکنش، گسترش، عمق تراکنش و قابلیت استفاده بستگی دارد.

سرعت تراکنش

سرعت تراکنش نشان می‌دهد که سفارشات شما با چه سرعتی می‌توانند اجرا شوند. اگر نقدینگی کم باشد، احتمال تأخیر زیاد است و پردازش و اجرای سفارش‌های محدود ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد. از سوی دیگر، برای جفت‌هایی با نقدینگی بالا، پردازش سفارشات فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

گسترش پیشنهاد و درخواست

اسپرد پیشنهادات خرید به عنوان یکی از معیارهای کلیدی نقدینگی بازار در نظر گرفته می‌شود. اسپرد نشان دهنده تفاوت بین قیمت درخواستی و قیمت عرضه یک دارایی است. هر چه فاصله (یا شکاف) بین سفارشات پیشنهادی و درخواستی کمتر باشد، بازار نقدشوندگی بیشتری دارد.

عمق تراکنش

عمق تراکنش معمولاً برای توصیف درجه ثبات قیمت بازار استفاده می‌شود. هر چه عمق بیشتر باشد، تأثیر تعداد معینی از معاملات بر قیمت کمتر خواهد بود.

قابلیت استفاده

قابلیت استفاده نیز یک عامل تعیین کننده است. هر چه بیشتر از یک ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت استفاده شود، نقدینگی آن بیشتر می‌شود. در نتیجه، اگر بازرگانان بیشتری شروع به پذیرش رمزارز به عنوان یک وسیله پرداخت کنند، به پذیرش و استفاده گسترده‌تر از کریپتو در تراکنش‌ها کمک خواهند کرد.

استخراج نقدینگی چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز موفقیت چشمگیری بوده است و شاهد افزایش فعالیت و همچنین علاقه عمومی بوده است. استخراج نقدینگی، به نوبه خود، از نظر حقوق یکی از مؤلفه‌های کلیدی این دستاورد در نظر گرفته می‌شود و به عنوان مکانیزمی مؤثر برای تقویت نقدینگی در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی، استخراج نقدینگی زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران یک پروتکل دی‌فای خاص، در قالب توکن‌های بومی آن پروتکل برای همکاری با پروتکل، غرامت دریافت می‌کنند. این فرآیند سپرده گذاری یا وام دادن دارایی‌های مشخص شده با هدف تامین نقدینگی به مجموعه صندوق محصول و کسب درآمد پس از آن است.

یک ماینر نقدینگی می‌تواند پاداش‌هایی را به دست آورد که نشان‌دهنده توکن بومی یک پروژه یا گاهی اوقات حتی حقوق حاکمیتی است که آن را نمایندگی می‌کند. توکن‌ها معمولاً بر اساس برنامه نویسی پروتکل ایجاد می‌شوند. اگرچه بسیاری از آنها را نمی‌توان خارج از پلتفرم DeFi که مسئول تولید آن‌ها است اعمال کرد، ایجاد بازارهای مبادله و همچنین هیاهوی موجود در اطراف آن توکن‌ها به افزایش ارزش آن‌ها کمک می‌کند.

DEXها همیشه به دنبال کاربران جدیدی هستند که می‌توانند سرمایه را به پلتفرم بیاورند و به آن‌ها برای مشارکتشان پاداش می‌دهند. در حال حاضر، تصور می‌شود که اکثریت قریب به اتفاق صرافی‌های غیرمتمرکز در حال جایگزینی اوردر بوک‌های خود با بازارسازان خودکاری هستند که مقررات کارآمدی را برای همه رویه‌های معاملاتی ارائه می‌دهند. AMMها مبادله توکن را ارائه می‌دهند که امکان داد و ستد یک توکن با دیگری را در یک استخر نقدینگی خاص فراهم می‌کند. زمانی که کاربر تصمیم به انجام معامله می‌گیرد، قرار است هزینه مشخصی را بپردازد. سپس AMM کارمزدها را جمع آوری کرده و به عنوان پاداش در اختیار هر ارائه دهنده نقدینگی قرار می‌دهد. در نتیجه، در حالی که مبادله کننده توکن هزینه‌ای را می‌پردازد تا فرصتی برای معامله در یک DEX به او داده شود، ارائه دهنده نقدینگی موفق می‌شود برای تامین نقدینگی مورد نیاز کاربر، پول کسب کند.

قابلیت‌ها و مزایای استخراج نقدینگی

قابلیت‌ها و مزایای استخراج نقدینگی
قابلیت‌ها و مزایای استخراج نقدینگی

علیرغم این واقعیت که استخراج نقدینگی به طور ناگهانی در دنیای ارزهای دیجیتال طوفان کرده است، در حال حاضر خود را به عنوان یک ابزار تغییر دهنده جدی تثبیت کرده است که قادر به انجام بسیاری از کارکردهای مختلف است که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بهبود کلی نقدینگی توسط استخراج نقدینگی

نقدینگی وجوه عنصر حیاتی نقدینگی کل نظام اقتصادی محسوب می‌شود. در مقایسه با صنایع معمولی، دی‌فای دارای یک مجموعه سرمایه خودساخته نیست که نقدینگی پایداری را ارائه دهد. در نتیجه، طراحی یک مدل استخر سرمایه غیرمتمرکز پایدار و نوآورانه همراه با مشوق‌های جامع کاربر از طریق مکانیسم نرخ بهره که نقدینگی بهتری را تزریق می‌کند، به هدف اولیه و اندیشیده شده پروژه‌های DeFi تبدیل شده است.

تبلیغات کشف قیمت توسط استخراج نقدینگی

با توجه به توسعه سریع فناوری بلاکچین، نهادهای جداگانه متعددی ظاهر شده‌اند که استخراج نقدینگی می‌تواند در یک بعد غیرمتمرکز متحد شود. این تکنیک همچنین می‌تواند فرکانس مبادله ارزش را سرعت بخشد و در نتیجه کشف قیمت را ارتقا دهد.

کشف قیمت نشان دهنده درک معامله گران از وضعیت عرضه و تقاضای بازار مربوطه و انتظارات از فرصت‌های بازار آینده است. استخراج نقدینگی این ظرفیت را دارد که تخصیص منابع را تغییر دهد و حتی سرمایه‌گذاران و موسسات مالی مختلف را قادر می‌سازد تا به تصمیمات معقول‌تری بر اساس قیمت برسند.

استراتژی بازاریابی موثرتر توسط استخراج نقدینگی

استخراج نقدینگی هنگام جلب پوشش مطبوعاتی و افزایش آگاهی بیشتر از محصول بسیار مفید است. با این حال، کل کمپین باید به دقت مدیریت شود تا اطمینان حاصل شود که بودجه استخراج نقدینگی صرف این یک هدف نمی‌شود.

توزیع گسترده‌تر و برابر به همراه موانع ورودی کمتر با استخراج نقدینگی

یکی از اساسی‌ترین مزایای استخراج نقدینگی این است که هم سرمایه گذاران خرده فروشی و هم سرمایه‌گذاران نهادی شانس مساوی برای داشتن توکن‌های بومی یک پروتکل خاص دارند. این مزیت بدون شک برای آن دسته از سرمایه گذارانی ارزشمند است که قبلاً خواهان بودند اما فرصتی برای مشارکت در اکوسیستم DeFi نداشتند.

انواع پروتکل‌های استخراج نقدینگی

انواع مختلفی از پروتکل های استخراج نقدینگی وجود دارد و هر یک از آن‌ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بیشتر پروتکل‌ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد: پروتکل‌های غیرمتمرکز عادلانه، پروتکل‌های تمرکززدایی مترقی و پروتکل‌های بازاریابی محور.

پروتکل های غیرمتمرکز عادلانه در استخراج نقدینگی

پروژه‌های استخراج نقدینگی که بر تمرکززدایی منصفانه تمرکز دارند، معمولاً به دنبال راه‌هایی برای پاداش دادن به اعضای فعال جامعه خود هستند. اغلب، به همه کاربرانی که تصمیم به پیوستن به پلتفرم می‌کنند، توکن‌های حاکمیتی داده می‌شود. در نتیجه، توسعه‌دهندگان با ارائه توکن‌هایی که نیازی به فروش توکن یا فهرست بازار ندارند، تمرکززدایی را تضمین می‌کنند.

پروتکل‌های تمرکززدایی مترقی در استخراج نقدینگی

پروتکل‌های غیرمتمرکز پیش رونده کنترل پلتفرم را بلافاصله به جامعه نمی‌دهند. به عنوان مثال، توسعه دهندگان ممکن است به چند ماه نیاز داشته باشند تا یک مدل حاکمیتی را پس از راه اندازی خود پلتفرم پیاده سازی کنند. به همین ترتیب، خود توکن گاهی اوقات می‌تواند در بازار فهرست شود، قبل از اینکه توسعه‌دهندگان حاکمیت آنلاین را ارائه دهند.

پروتکل های بازاریابی محور در استخراج نقدینگی

با پروتکل‌های بازاریابی محور، پروژه معمولاً هفته‌ها قبل از راه‌اندازی اعلام می‌شود و همه کسانی که مایل به مشارکت در آن هستند تشویق می‌شوند تا قبل از راه‌اندازی پلتفرم آن را به بازار عرضه کنند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان موفق می‌شوند تا قبل از اینکه پلتفرم به طور کامل کار کند، یک پایگاه کاربر قوی جمع‌آوری کنند. در نتیجه، بازاریابی یک پلتفرم به جمع آوری وجوه نقدینگی کمک می‌کند، که می‌تواند توسط توسعه دهندگان برای مدت طولانی قفل شود.

مروری بر پروتکل‌هایی که از استخراج نقدینگی بهره می‌برند

مروری بر پروتکل‌هایی که از استخراج نقدینگی بهره می‌برند
پروتکل‌های بهره ور از استخراج نقدینگی

ماینینگ نقدینگی قادر است پروتکلی را که از آن بهره می‌برد، مجدداً ارزیابی کند، به همین دلیل است که این مفهوم توجه تعداد زیادی از توسعه دهندگان پلتفرم‌های مختلف را به خود جلب کرده و روند جدیدی را در دنیای رمزارز ایجاد کرده است. بدون هیچ مقدمه‌ای، بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از این پروتکل‌ها بیندازیم و بررسی کنیم که آن‌ها قادر به انجام چه کاری هستند.

Compound و استخراج نقدینگی

Compound یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که از وام و استقراض ارزهای دیجیتال خاص مانند Dai (DAI)، اتر (ETH)، USD Coin (USDC)، Tether (USDT)، BTC Wrapped (WBTC)، Basic Attention Token (BAT)، Agur (REP) پشتیبانی می‌کند. این پروتکل همه دارندگان کریپتو را از معامله با واسطه‌های مالی سنتی خلاص می‌کند و در زمان و تلاش زیادی صرفه جویی می‌کند.

پروتکل Compound بهره ور از لیکوئیدیتی ماینینگ
Compound

هنگام استفاده از پروتکل Compound، ارائه دهندگان نقدینگی می‌توانند توکن‌های COMP را به‌عنوان پاداشی برای مشارکت خود کسب کنند و آن‌ها را به صورت داخلی در پلتفرم بومی یا در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز برای سرمایه گذاری در توکن‌های دیگر مبادله کنند.

Aave

Aave که بر روی اتریوم ساخته شده است که به عنوان یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌های غیرمتمرکز بازار پول شناخته می‌شود. این به کاربران خود اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده خود را به شیوه‌ای ایمن و کارآمد قرض دهند. برای انجام معاملات در Aave، وام دهندگان ملزم به واریز وجوه خود به استخرهای نقدینگی هستند تا سایر کاربران بتوانند از این استخرها وام بگیرند. در هر مجموعه، دارایی‌ها معمولاً به‌عنوان ذخایر کنار گذاشته می‌شوند تا از نوسانات جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که وام دهندگان می‌توانند پس از خروج از پروتکل، وجوه خود را برداشت کنند.

پروتکل Aave بهره ور از لیکوئیدیتی ماینینگ
Aave

در حال حاضر، Aave حدود 20 ارز رمزنگاری شده در دسترس دارد، از جمله DAI، ETH، BAT، MKR، SNX، USDT USDC، TUSD، USDT، sUSD، BUSD، wBTC، ZRX و غیره. Aave همچنین دارای توکن حکومتی خاص خود به نام AAVE است که قبل از آن توکن بومی دیگری به نام LEND وجود داشت که پس از مهاجرت رها شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته Aave وام‌های فلش آن است. در مقایسه با وام‌های سنتی، وام‌های فلش به کاربران این امکان را می‌دهد تا مقدار نامحدودی از وجوه را بدون نیاز به وثیقه قرض کنند، مشروط بر اینکه کاربران آن را در همان معامله بازپرداخت کنند.

Balancer

پروتکل Balancer در حال افزایش است و رشد کل اکوسیستم DeFi را تحریک می‌کند. ماموریت اصلی آن معرفی یک پروتکل مالی دقیق است که نقدینگی قابل برنامه ریزی را به روشی انعطاف پذیر و غیرمتمرکز و همچنین سوآپ‌های زنجیره‌ای فوری با هزینه گس متوسط ​​ارائه می‌دهد. Balancer کاربران خود را قادر می‌سازد تا توکن‌های پشتیبانی شده را علیه یکدیگر معامله کنند، استخرهای نقدینگی ویژه‌ای ایجاد کنند که در آن می‌توانید نقدینگی را به پروتکل‌های Balancer اضافه کنید و حتی در سایر استخرهای از قبل موجود سرمایه گذاری کنید تا از معاملات خود سود کسب کنید.

درست مانند سایر برنامه‌های DeFi، Balancer دارای توکن کاربردی بومی خود است – توکن Balancer (BAL) – که برای مشارکت در مدیریت پروتکل Balancer استفاده می‌شود و از طریق ارائه نقدینگی یا تجارت در پلتفرم به دست می‌آید.

پروتکل Balancer بهره ور از لیکوئیدیتی ماینینگ
Balancer

تاکنون، Balancer سه نوع استخر برای انتخاب دارد: خصوصی، اشتراکی و هوشمند. در استخرهای خصوصی، تنها مالکان توانایی کنترل پارامترهای استخر و افزودن نقدینگی را دارند. استخرهای مشترک معمولاً از همه کسانی که مایل به کمک نقدینگی به استخر هستند استقبال می‌کنند. استخرهای هوشمند ظاهراً توسط قراردادهای هوشمند کنترل و مدیریت می‌شوند.

محبوبیت پروتکل Balancer به طور مداوم در حال افزایش است. در سال 2021، Balancer V2 منتشر شد که کارایی و انعطاف پذیری بیشتری را ارائه کرد. نسخه جدید پروتکل به دلیل تسهیل نقدینگی، مزایای بهره وری سرمایه و گس را نسبت به Balancer V1 ارائه می‌دهد. ویژگی جدید آن، Internal Balances، به کاربران این امکان را می‌دهد تا زمان زیادی در گس صرفه جویی کنند، در حالی که ویژگی Asset Manager اجازه می‌دهد دارایی‌های خزانه ایده‌آل در پروتکل‌های وام‌دهی شریک سپرده شود. در نتیجه، به ارائه دهندگان نقدینگی کمک می‌کند تا بازدهی بیشتری کسب کنند.

Curve

Curve در سال 2020 به عنوان تلاشی برای ارائه یک مبادله بازارساز خودکار پیشرفته با کارمزد پایین برای معامله گران و پس انداز قابل توجه برای ارائه دهندگان نقدینگی معرفی شد. Curve عمدتا بر روی استیبل کوین‌ها تمرکز می‌کند، بنابراین به سرمایه‌گذاران فرصتی می‌دهد تا از دارایی‌های کریپتو نوسان بیشتر فرار کنند و نرخ‌های بهره بالایی از پروتکل‌های وام‌دهی خود به دست آورند.

پروتکل Curve بهره ور از استخراج نقدینگی
Curve

Curve شباهت‌های زیادی با پروتکل‌های دیگر مانند Uniswap و Balancer دارد. با این حال، تفاوت این است که Curve تنها دارایی‌های نقدینگی را در خود جای می‌دهد که شامل دارایی‌هایی با رفتار مشابه مانند استیبل کوین یا به اصطلاح نسخه‌های بسته شده دارایی‌ها (مانند wBTC و tBTC) است. این نوع رویکرد Curve را قادر می‌سازد تا از الگوریتم‌های پیچیده‌تری استفاده کند، پایین‌ترین سطح کارمزد ممکن را ارائه دهد و از ضررهای دائمی که در برخی دیگر از DEXها در اتریوم دیده می‌شود، جلوگیری کند.

Uniswap و استخراج نقدینگی

Uniswap یک پروتکل تبادل غیرمتمرکز است که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. برای انجام معاملات به هیچ واسطه یا طرف متمرکز دیگری نیاز ندارد. Uniswap عمدتاً بر مدلی متکی است که به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد استخرهای نقدینگی ایجاد کنند. این به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مؤثر بین توکن‌های ERC-20 بدون اوردر بوک مورد نیاز مبادله کنند. با توجه به اینکه پروتکل Uniswap کاملاً غیرمتمرکز است، هیچ فرآیند فهرست بندی را نیز شامل نمی‌شود. هر توکن ERC-20 را می‌توان به شرطی راه اندازی کرد که استخر نقدینگی موجود برای معامله گران وجود داشته باشد.

پروتکل Uniswap بهره ور از استخراج نقدینگی
Uniswap

علاوه بر این، Uniswap دارای توکن بومی خود به نام UNI است که به صاحبان آن حق حاکمیت را می‌دهد. این بدان معناست که همه دارندگان UNI حق رای دادن در مورد تغییرات پروتکل را دارند.

در سال 2021، Uniswap نسخه سوم نرم افزار خود را منتشر کرد که گام بزرگ دیگری برای پروتکل بود. یکی از بزرگترین تغییرات ارائه شده توسط نسخه جدید به اصطلاح “نقدینگی متمرکز” است که عملکرد AMM را برای کاربران کارآمدتر می‌کند. یک AMM اولیه به کاربران امکان می‌دهد 2 توکن را به هر استخر نقدینگی معین واریز کنند. سپس، هر استخر قیمتی را برای هر دو توکن ارائه می‌دهد که با نسبت دو توکن تعیین می‌شود. هنگام خرید یا فروش توکن از استخرهای AMM، معامله گران هزینه بسیار کمی را برای هر معامله پرداخت می‌کنند. این کارمزد بیشتر بین تمام سپرده گذاران استخر بر اساس نسبت تقسیم می شود.

Yearn Finance و استخراج نقدینگی

Yearn Finance (yearn.finance) که در سال 2020 راه اندازی شد، به عنوان مجموعه‌ای از پروتکل‌ها نشان داده می‌شود که به بلاکچین اتریوم متکی هستند. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از خدمات معاملاتی و وام دهی ارائه شده توسط پلتفرم، درآمد غیرفعال در دارایی‌های کریپتو خود را افزایش دهند.

پروتکل Yearn Finance بهره ور از استخراج نقدینگی
Yearn Finance

Yearn Finance خدمات خود را به صورت مستقل ارائه می‌کند و نیاز به مشارکت با واسطه‌های مالی مانند موسسات مالی یا متولیان را از بین می‌برد. به افرادی که در این پروتکل شرکت می‌کنند، ارز دیجیتال بومی به نام YFI پرداخت می‌شود، که توکن ERC-20 است که کل پلتفرم Yearn Finance را کنترل و تشویق می‌کند و دارندگان آن را قادر می‌سازد تا در مورد پیشنهادات مختلف رای دهند. این پروتکل توسط چندین توسعه‌دهنده مستقل نگهداری می‌شود و عمدتاً توسط دارندگان YFI مدیریت می‌شود و امکان پیاده‌سازی تمام ویژگی‌های Yearn را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

استخراج نقدینگی: سخن پایانی

محبوبیت استخراج نقدینگی به سرعت در حال افزایش است و حتی در بین باهوش‌ترین و آگاه‌ترین شرکت‌کنندگان در DeFi نیز مورد علاقه واقع شده است.

این درست است که بپذیریم استخراج نقدینگی یک مفهوم نسبتاً ساده است. با این حال، قبل از درگیر شدن در آن، اکیداً به شما توصیه می‌شود که اهداف و انتظارات خود را به دقت بررسی و ارزیابی کنید، اطمینان حاصل کنید که درک کاملی از کل اکوسیستم DeFi دارید، و مهمتر از همه، یک پروتکل محکم و پیچیده را انتخاب کنید که شما را برای استفاده حداکثری از فرآیندهای استخراج نقدینگی قادر می‌سازد.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا