مقالات آموزش ارز دیجیتال

شت کوین چیست؟

با سلام و وقت بخیر خدمت تمامی ایران ریچی های گل، هر چی می گذره سوالا راجع به شت کوین ها زیاد و زیادتر میشه، اصلا یک وضعی شده که آدم نمی دونه شت کوین بخره؟ نخره؟ خوبه؟ بده؟ در راستای همین موضوع ایران ریچ اومده چی کار کرده؟ اومده یک مقاله توپ در رابطه با شت کوین گذاشته که توش می خوایم چیو بررسی کنیم؟ اینکه شتکوین اصلا چیه؟ چطوری از پروژه های شت کوین مطلع بشیم؟ چطوری شت کوین خوبو از افتضاح تشخیص بدیم؟ اصلا چطوری باید شت کوینارو بخریم؟ و مهمتر از همه این سوالا اینکه آیا شت کوین ها ارزش سرمایه گذاری دارند و واقعا سودای 100 تا 1000 درصدی میدن یا همشون یک هایپ شکست خورردن؟ در انتها هم با هم چندین پروژه شتکوینو بررسی می کنیم. همراه ما باشید تا یک سفری بریم به دنیای شت کوین ها و همه چیزو بکشیم ازش بیرون.

شت کوین یا کوین های جایگزین چیست؟

وقتی تو مارکت کریپتوکارنسی فعالیت کرده باشید طبیعتا یک جا با اسم شت کوین آشنا شدید و به گوشتون خورده. اینکه شت کوین چیه می تونه یکی از سوالای قشنگ سال 2021 باشه، به چی می گن شت کوین؟ بخواهیم خلاصه و کاربردی بگیم شت کوین به گونه ای از ارزهای دیجیتال گفته میشه که هییییچ برنامه ای ندارند و کاربردی اصلا نیستند، وقتی به درونشون نگاه کنیم میبینیم تو خالی و پوچن. اما در نقطه مقابل می تونن سودای چندصد درصدی میدن. به اینا میگیم شت کوین یا کوین های فاقد ارزش واقعی. حالا اینارو چطوری بشناسیم؟ صبر کن تند نرو پسر/دختر اینارم می گیم بیا اول خودشو بشناسیم.

تا اینجا خوده ماهیت شت کوینو شناختید، شتکوین ها به ارزهایی گفته میشن که هدفی ندارن، جامعه قدرتمندی پستشون نیست، شبکه قوی و قدرتمندی ندارند و تو خالین اما در بازه ای از زمان به علت هیجانات بالا، تبلیغات زیاد و توییت های اسمشو نبر (ایلان ماسک) گفتم اسمشو نبر، ترند میشن و سرمایه های شدیدی جذب می کنن اینکه بعدش چی میشه در ادامه میگیم.

اما به چی می گیم شت کوین؟

یک تصوری هست که به همه چی می گیم شت کوین، خب تا حدودی درسته یک پروژه تنها زمانی ثابت می کنه شت کوین یا یک کوین بی خاصیت نیست که زمان بگذره و نشون بده صحبتایی که می کردو داره عملی می کنه. مثلا الان به دوج می گیم شت کوین که عده ای میگن دوج رتبه 7ام مارکت کپو داره قیمتش این همه پامپ شده و اومده بالا چرا بهش میگین شتکوین آخه؟

ببینید دوستان من شت کوین بودن کاری به قیمت نداره، ارزهایی داریم که واقعا قیمتای خوبیم دیدن اما یک کوین بی خاصیت بودن و به فراموشی سپرده شدن، ماهیت شت کوین بودن به یک چیز برمیگرده، درون و ماهیت اون ارز وقتی به دوج میگیم شت کوین چون دوج از درون خالیه، نه شبکه خوبی داره، نه شبکش قراره کاریو حل کنه، نه به درد می خوره، نه بلاکچین معتبری داره صرفا هیچی و برای اینکه تو این مارکت یک کوین/توکن بخواد دووم بیاره باید، باید و باید شبکه قدرتمندی داشته باشه چون الان جنگ بین شبکه های بلاکچینه و نه بین قیمت هر کی به روز تر بود، هر کی قوی تر و سریع تر بود، هر کی کارای بیشتری می تونست کنه، هر کی شبکه منعطف تری داشت، هر کی مشکل بهتریو می تونست حل کنه، اینا چیزایین که ما باهاشون شتکوین هارو از یک کوین معتبری مثل کاردانو ADA جدا می کنیم.

ارزدیجیتال معتبر:
وقتی یک ارز معتبری وارد دنیای کریپتوکارنسی میشه با اعتماد رو جایگاه سخنرانی وا میسته و میگه من برای چی ساخته شدم، (وایت پیپر ارائه میده، در ادامه میگیم وایت پیپر چیه) میاد میگه من این مشکلو تو سیستم مالی، اقتصادی، دیجیتالی یا حتی اینترنتی پیدا کردم خالقای من اومدن این مشکلو حل کنند و منم توکن/کوین این افراد هستم، اگر شما هم این مشکلو حس می کنید با حمایت از من از این افراد حمایت کنید THE END.

شت کوین:
اما در نقطه مقابل شت کوین وقتی ساخته میشه با اعتماد به نفس خیلی زیاد میاد بالا میگه برای چی درست شدم یا اصلا نمیگه و فرار می کنه (وایت پیپر ارائه نمیده) اگه بیاد بالا و بگه برای چی ساخته شده می بینید که هدف ساخته شدنش مسخرست یعنی مشکلی که می خواد برطرف کنه اصلا مشکل نیست یا یکی قبلش اومده برطرفش کنه اما، یک امای زیبا وجود داره که دلیل رشد شت کوین هاست. این شت کوین ما وقتی داره میگه برای چی ساخته شدم انقد با اعتماد به نفس، مرتب، شیوا و قشنگ حرف میزنه که همه مجزوبش می شن، وای به حال اون وقتی که وقتی داره سخنرانی می کنه یک فرد مشهورم کنارش واسته اون موقع یک جامعه ای به خاک میریم. در این میان فقط کسایی که با تجربه بازارن میگن بابا این شت کوینه ارزش نداره اما عده ای درگیر FOMO و صحبت های جذاب اون شتکوین شدن که گوش نمیدن به بقیه.

اصطلاح شت کوین از کجا اومد؟

اینکه چه کسی و کجا اولین بار به یک کوین گفت شت کوین معلوم نیست، با توجه به داده های Google Trend این واژه از سال 2017 در گوگل سرچ شد، دقیقا همون زمان که شتکوین ها و ICO های بسیاری وارد مارکت کریپتو شدن. اما می تونیم بگیم به احتمال زیاد پس از تولد بیت کوین در سال 2009 در فروم Bitcoin Talk در تاریخ 2 نوامبر 2010 گفته شد.

چطوری شت کوین هارو بشناسیم؟

یک خبر بد دارم، یک خبر ریزه بد الیته. هیچ 100درصدی برای شناخت شتکوین ها وجود نداره، یعنی نمیشه یک ارز ساخته که میشه و وارد دنیای کریپتو میشه تا نگاش کنیم بگیم سلام شت کوین اونم بگه نوکرم، نه از این خبرا نیست. اما یک سری نشونه ها وجود داره که با نگاه کردن به اون نشونه ها می تونیم به خوبی به احتمال قوی برسیم که داداشمون شتکوینه یا نه!

حالا این نشونه های شناخت شتکوین چیان؟

 1. حل کردن مشکلی که اصلا مشکل نیست
 2. قیمت بالا برابر نیست با ارزش بالا
 3. تیم ناشناسی دارند
 4. دارای یک طرح پانزی اند
 5. زمان ایجاد شدن آن و ارزش بازار
 6. صفحات بزرگ = کوین های شیلینگ
 7. بدون وایت پیپر و برنامه
 8. کوین مارکت کپ
 9. ماهیت و شبکه اون رمزارز

این نشونه هارو یکجا یادداشت کنید:

سوالایی که از شت کوین پرسیده میشه؟جوابایی که شت کوین میده!اما واقعیت ماجرا ؟
چه مشکلی رو می خواهید حل کنید؟اومدم تا کاری کنم برقا خونتون قطع نشه (آناناس)یا مشکلیو نمی خواد حل کنه یا مشکلاییو میخواد حل کنه که قبلا حل شده یا اصلا مشکل نیست.
قیمتتون خیلی رشد کرد رازتون چیه؟ما اینیم دیگه کارمون درستهبه خاطر خریدای هیجانی و ترسه عقب موندن از ماراتون
اعضای تیمتون کیان؟بچه ها هستن زیادن اینور اونورنیک عده دزده ماسک زن که پشت اینترنت قائم شدن و نشون نمی دن خودشونو.
یک طرح پانزی دارید یا نه؟نه چه حرفیههه این وصله ها به ما نمی چسبهدقیقا همینطوره، معمولا از یک طرح پانزی تبعیت می کنه.
چرا این همه صبر کردید تو مارکت گاوی خودتونو نشون داید؟نه ربطی به شرایط مارکت نداره ما همه حال آماده ایم.چون پول اون زمان زیاده، هیجانات مارکت بالاس، تصورا مثبته، همه خوشحالن
دلیل این همه تبلیغ چیه؟پول علف خرسه گفتیم تبلیغ کنیم حال کنن ملتدر اصل شت کوینه تبلیغ نمی کنه کسایی که عضوشن تبلیغش می کنن که یک چیزی بهشون برسه
رو سایتتون هیچ توضیحی درباره خودتون و پروژتون نیست چرا؟آخه نیازی نیست، همه می دونن چرا ساخته شدیم همهه.بیاد چی بگه؟ بگه ما شت کوینیم مارو بخرید؟
نظرتون راجع به کوین مارکت کپ چیه؟این کوین مارکت کپه لعنتی لومون میده.تنها جواب درستش به سوالای خبرنگار ما بود.
می تونید برامون راجع به شبکه بلاکچین و ماهیتتون بگید؟نهخب چی بگه؟ چیزی نداره بنده خدا شبکش ضعیف، ناکارآمد، کند، قدیمی و انعطاف نداره.
برنامه سوال و جواب از شت کوین.

1- حل کردن مشکلی که اصلا مشکل نیست

این تابلوترینشونه، اگه ارزی وارد شد و می خواستید روش سرمایه گذاری بلند مدت کنید حتما ببینید برای چی ساخته شده، اصلا خیالتونو راحت کنم، ارزی که بدون دلیل ساخته شده باشه یا بدتر از اون با دلیل احمقانه ساخته شده باشه شتکوین که چی بگم، … کوینه. مثلا ارز که ساخته میشه اعلام می کنن ما اومدیم تا هوای کره زمینو پاک کنیم خب دلیل قشنگیه بعد ازش می پرسی چطوری می خوای اینکارو کنی؟ میمونه چی جواب بده، یا اگه جواب بده راهکارای احمقانه میده مثلا قراره ماشینارو دم اگزوزشون ضد الاینده بزاریم اینکار شدنیه ولی محال 🙂 حالا کجا این حرفارو میزنن تو وایت پیپرشون اره ذهنتو می خونم می دونم سوالت بود. حتی سوال بعدیتم اینه چطوری تشخیص بدیم دلیلاشون احمقانست نمی دونم شایدم سوالت نبود به هر حال راه خاصی برای تشخیص نیست و بیشتر بر می گرده به تجربه.

3- تیم ناشناسی دارند

شت کوین ها تیم ناشناسی دارند، یعنی شما وقتی وارد سایت یک پروژه میشید اطلاعات دقیق، درست و جامعی درباره جامعه ای که پشت این ارزه نوشته نشده. یا یک پیشنهاد دیگه اگه نوشته شده بود سریع اسم اون اشخاصو تو گوگل بزنید ببینید چه پروژه هایی رو این شخص اجرا کرده و اصلا کارنامه خوبی داره یا نه. تیم یکی از مهمترین دلایلی است که ببینید می تونید تو تون پروژه سرمایه گذاری کنید یا نه!

5- زمان ایجاد شدن آن و ارزش بازار

در نظر بگیرید که زمان ایجاد شدن خیلی مهمه اکثر شت کوین ها در مارکت رو به رشد و عالی به وجود میان اگه دقت کنید تو همین Bull Market چند وقت پیش اکثر شت کوین ها وارد بازار شدند چرا؟ چون حجم پول کل مارکت زیاده و هیجانات و احساسات مثبتند دومین موضوع اینکه به حجم مارکت یک کوین جدید دقت کنید، کوین هایی که نهایت تا میلیون دلار بازار نقدینگی دارند زیاد تحت تاثیر فومو قرار می گیرند! چرا؟ چون حجم مارکت و حجم پول کمی داخلشون در گردشه.

2- قیمت بالا برابر نیست با ارزش بالا

این واقعا یک تصور اشتباهه که قیمت یک ارز میره بالا یعنی ارز خوبیه و سرمایه گذاریه درستیه. کل این بازی به عرضه و تقاضا مربوط میشه وقتی تقاضا زیاد میشه قیمت میره بالا اما تنها یکی از دلایل تقاضای زیاد با ارزش بودن پروژه است. دلیل دیگه که حتی بیشترم اتفاق میفته FOMO شدنه! فومو از چی؟ از اینکه نکنه از رشد جا بمونم بزار بخرم چیزی نمیشه که حالا. پس درخواستم ازتون اینه فومو نشید. این مارکت همیشه بوده و خواهد موند. شتکوینی که روش سرمایه گذاری می کنید یا رشده بعد دامپ یا یک راست دامپ یک درصد شت کوینی مثل دوج در میاد که پامپ میشه و می مونه اونم همه دلیلشو میدونم و اصلا نمی خوام بگم ایلان ماسکه 🙂

4- دارای یک طرح پانزی اند

یعنی چی این حرف؟ یک پروژه شت کوین میاد میگه برو رفیقاتم بگو بیان این توکنو بخرن من هرچی اونا خریدن بهت یک درصدیو سود میدم بدو برو بگو بیان، یک پروژه قوی که از خودش مطمئنه نیازی نداره از این کارا بکنه چون می دونه به مرور زمان خیلی خوب میشناسنش و برعکس پروژه ای که قصد پر کردن جیب و در رفتن داشته باشه میگه برو بگو بقیم بیان. به اینا می گن پروژه های پانزی

6- صفحات بزرگ = کوین های شیلینگ

شاید تو اینستا و یا سایت ها دیده باشید که ازیک پروژه تا سر حد مرگ دفاع می کنند و می گن نه عالیه باید بخرید خیلی خوبه داداشمم برده راضی بوده، دوستان عزیز نزارید کسایی که تو فضای مجازی اسم و رسم پیدا کردند تصمیم نهایی شمارو تغییر بدن به این فکر کنید که شاید اون شخص بی تجربست. پس همیشه درگیر تبلیغات سنگین ونشید و تنها با اطلاعات و علم خودتون سرمایه گذاری کنید. این موضوعم لازمه بدونید که این شت کوین ها معمولا از طرح پانزی استفاده می کنند یعنی اگه من عضو بشم و بخرمش و لینکمو بزارم و بقیه برن از طریق من بخرنش یک درصدیم از خرید شما میره تو جیب من، پس من چرا نباید تبلیغش کنم؟

7- بدون وایت پیپر و برنامه

اون وایت پیپر که می گفتم همش اینه. تو صفحه رسمی هر ارزی که وارد دنیای کریپتو میشه یک بخش مشخص وجود داره به اسم Roadmap یا WhitePaper که داخلش از برنامه هاش، تیمش، اهدافش و آیندش میگه. یک شت کوین برنامه نداره، یک شت کوین وایت پیپر خوب و به روز نداره، یک شت کوین سایت مناسبی نداره، یک شتکوین اصطلاحا می خواد لقمه های گنده تر از دهنش برداره. خلاصه که هر پروژه ای میاد یک سری به سایت اصلیش بزنید و وایت پیپرشو بخونید و اگه دیدید خیلی مسخره و یا حتی خیلی زیادی عالیه شک کنید.

8- سایت کوین مارکت کپ

سایت کوین مارکت کپ یکی از بهترین سایت هاست که می تونه کمکتون کنه چطوری؟ وقتی اسم اون ارزو میزنید تمام اطلاعاتش اط قبیل رتبه، میزان سرمایه در گردش، تعداد ارز، قیمت، چارت، مارکت کپش و … رو بهتون میده و با نگاه کردن مشخصاتشو و مخصوصا رتبش می تونید یک نتایجی بگیرید.

9- شبکه بی خاصیتی دارن

آخ که مهمترین فیلتر! اصلا عاشق این فیلترم، در چند سال آینده خودتون می بینید که بلاکچین دنیارو فتح می کنه و این وسط ارزی که بلاکچینش قوی نباشه و یا تا اون موقع بلاکچینشو به روز نکرده باشه باید از این دنیا خداحافظی کنه. باید ببینید شبکه بلاکچین اون رمزارز نوع چنده! چه کارایی از بلاکچینش بر میاد! بلاکچینش چقدر سرعت و انعطاف داره، این وسط یک سری توکنم میان و بلاکچین ندارن از خودشون بحث اونا جداس اونا این فاکتورو ندارن اما الان داریم راجع به شتکوین ها حرف میزنیم و نه تنها میم کوین ها ممکنه یک ارزیم بیاد که اومده و داریمم، اصلا میم کوین نباشه و عکس گاو و گوسفند و سگ نداشته باشه و خیلی معمولی باشه اما شت کوین باشه.

اگه این مباحثو مواظب باشید واقعا 60درصد راهو رفتید و این عالیه، پس چی شد؟ مهمتریناش:

 • به وایت پیپرش نگاه کنیم
 • قیمت بالا و رشد فضایی نشون از خوب بودن پروژه نیست نشون از خریدای هیجانیه بازاره.
 • شبکش چیه و چی کار می کنه

همین دوتارو خوب بشناسید و متوجه بشید تو یک ارز کافیه بقیه کمک کننده اند.

چرا تمایل به خرید شت کوین ها بالاست؟

متاسفانه یکی از مهمترین دلایل اینکه تقاضا برای خرید شت کوین ها بالاست رو می تونیم عدم آگاهی کاربران بزاریم! حوزه کریپتو یک حوزه جوون و تازه ایه و طبیعتا از پیر و جوون ممکنه داخلش فعالیت کنند و متاسفانه درصد خیلی بالایی از این کابران بدون دانش و مهارت وارد بازی شدن و این وحشتناکه هم برای خودشون هم برای مارکت، نتیجش چی میشه؟ خرید هیجانی، فروش از روی ترس. نتیجش میشه وقتی چند جا یک ارزو می بینند و تو سایتای مختلف می بیننش قیمتشم می بینن کمه بابا 1 تومن میدم 1 تریلیون ازش دارم چقد معرکه و اونجای کار واقعا باختن که با خودشون میگن اگه هر کدوم اینا روزی به قیمت یک بیت کوین برسه چی؟ بیت کوین نه bnb اصلا اون موقع من تریلیاردم. دقیقا دارید به چیزی فکر می کنید که کلاهبردارای پشت قضیه می خوان فکر کنید تبریک می گم.

پس وقتی درصد بالایی از یک مارکتو افراد کم تجربه تشکیل بدن وقتی اسم یک کوینو زیاد ببینن و تبلیغاتش همه جا باشه درگیرش میشن و میرن تو مرحله احساسات اگه حسابی رشد کنه چی؟ عقب می مونم! حالا یکم می خرم جای دوری نمیره. نتیجش میشه پامپ های وحشتناکه اون ارز لازم به ذکره که بگم درباره ارز شیبا تنها 37درصد از جستجوهای شیبا از ایران بود و 63 درصد اون خارج از ایران بود پس وقتی می گیم کاربر بی تجربه منظور از تمام کره زمینه و اتحاد این افراد با هم طبیعتا پامپ های سنگینیم به ارمغان میاره.

روی شتکوین ها سرمایه گذاری کنیم یا نه؟

خب وقتی می گیم که ممکنه پامپ های سنگینم بدن چرا سرمایه گذاری نکنیم؟

هیچکس نگفته نباید سرمایه گذاری کنید! حتی تو این مقالم نگفتیم سرمایه گذاری نکنید تنها سعی داریم تا شت کوین ها و راه های شناختشونو بهتون معرفی کنیم! خب طبیعتا شت کوین ها می تونند سودای کلان بدن می تونند پامپ های قیمتی خوبی داشته باشن. می تونن رقمای بالاهم ببینن. اما در نظر بگیرید که:

 1. ریسک زیادی دارن ممکنه یا دامپ سنگین ببینید یا پامپ سنگین
 2. سرمایه خیلی کمی واردشون کنید
 3. برای طولانی مدت اونارو تو سبدتون نگه ندارید سود کردید خداحافظ شت کوین بعدی
 4. هر روز داره یک شتکوین ساخته میشه و از هر 100 تاش یکیشون خوب در میاد
 5. پروژه های شت کوین محکوم به تباهی و نابودی اند.

پس اگه واقعا می خواهید رو شت کوین ها و میم کوین ها سرمایه گذاری کنید باید میزان خیلی کمی از سرمایه اصلیتون باشه و اصل سرمایه در کوین های معتبر تر باشه.

حالا این وسط یک چالشی پیش میاد بین من(اونی که طرفدار کوین معتبر) و پینوکیو(اونی که طرفداره شتکوینه)

من نمی تونم با صد دلارم یک بیت کوین بخرم! ولی می تونم یک عاااااالمه شیبا بخرم!

بله طبیعتا عده ای اینور قضیرو نگاه می کنن که شاید نتونن با پولشون یک کوین معتبر بخرن ولی میرن یک عالمه شت کوین می خرن تکلیف چیه؟ تکلیف واضحه واس شما تعداد مهمه یا ارزش؟ درسته بگیم اگه این به قیمت بالا برسه من کلی ازش دارم و کلی سود می کنم ولی در نظر بگیرید که این جمله شما معطوف به اگه است و وقتی توی معامله پای اگه، ای کاش، امیدوارم و این کلمات باز بشه شما کارتون تمومه. فقط می تونید با داده هایی که دارید وارد معامله بشید و ارزی بخرید داده هاتون می گن شت کوینه؟ نخرید یا کم بخرید شما نمی تونی با 100 دلار یک بیت کوین بخری؟ بیا 70 تا ADA بخر نمی تونی با ده دلارت یک بیت کوین بخری؟ بیا 3 تا EOS بخر که هم بلاکچین قوی دارن، هم شتکوین نیستن، هم آینده خیلی روشنی دارن، هم جامعه قدرتمندی پشتشونه.

حقیقتا من ترجیح میدم یک دونه درخت سیب داشته باشم تا یک کامیون سیب، اون درخت من تا بلند مدت بهش برسم بهم سیب میده و من لذت می برم اما یک کامیون سیبم اگه سیباش خراب نشن بعد یک مدت تموم میشه و من دیگه چیزی ندارم.

من با نگهداری شت کوین ها کلی شت کوین دیگه پاداش می گیرم

موضوعی هست که نمی دونم می دونید یا نه! یک سری شتکوین هارو شما با نگهداریشون داخل ولتتون پاداش می گیرید و شت کوین براتون واریز میشه چرا؟ چون %5 از معاملات اون شت کوین 2درصدش متعلق به هولدرای اون ارزه. و براتون به صورت اتومات واریز میشه خب عده ای میگن با داشتن شت کوین و نگهداریش برام همینجوری پول میاد و من سود می کنم.

 1. اگه چیزی با ارزش باشه همینجوری پخش و پلا نمی کننش و براش ارزش قائلن این فقط یک طعمه برای جذب شماست.
 2. اشتباه نکنید با داشتن یک شتکوین و واریز از اون شت کوین به شما پول شما زیاد نمیشه داره تعداد شت کویناتون زیاد میشه حالا اگ این شت کوین شما نابود بشه یا قیمتش بیاد پایین چه سودی به حال شما داره؟ اونور قضیرم ببینیم که اگه رفت بالا! اگه رفت بالا عالیه شما یکم سرمایه گذاری کردید بقیشو شبکه داده بهتون و کلی سود کردید. اما بازم شدیم معطوف به اگه در هر دو حالت معطوف به اگه بودیم چه بیاد پایین چه بره بالا، پس همچین دلیل محکمی برای خریداری شتکوین و نگهداریش نیست
 3. و اصلا سوما اونقدر زیاد به شما پاداش نمیده، مقدار کمی پاداش از آن هولدراش میشه.

میرم تو چندین پروژه شرکت می کنم تا یکیش بگیره!

دیگه داره پینوکیو تخس بازی در میاره کتک لازم میشه.

شما میری تو 10 تا پروژه شت کوین شرکت می کنی از شانست 9 تا اینا خراب میشن یکیشون سود کلون میده. خیلیم عالی شما یک بازی 1در10 رو بردی یعنی یک شانس 10درصد و این قماره تا سرمایه گذاری، بازم معطوف میشیم به اگه و اگه 10 تاشم مرخص شد چی؟ اگه 9 تاش مرخص شد و رفتی زیر 90درصد ضرر چی؟ اگه اون یکی که گرفت فقط 100 درصد رشد کرد چی؟ اصلا دقت کردی به این موضوع؟ اینو داشته باش:

 • 10 تا سرمایه گذاری 10 دلاری می کنی در مجموع صد دلار
 • 9 تا خراب میشه میری زیر دست کم 90 دلار ضرر و یکی می گیره
 • 9 تا 90 درصد ضرر بزنن برات که ممکنه واقعا بزنن شت کوین همینه!
 • اون یکی که سود میده باید به شما هزاردرصد سود بده و 10 دلارت بشه 100 دلار تا شما تازه سر به سر بشی!
 • این بدترین حالت بود دیگه؟
 • بهترین حالت اینجوریه که یکی خراب میشه و شما 9 تا پروژت می گیره. یعنی ده دلار منفی و 90 دلار سرجاش
 • هر کدومم صددرصد رشد کنن 90 دلار شما میشه 180 دلار
 • شما داری بخاطر 90 دلار سود 100 دلارو به خطر میندازی، دقت کن میگم به خطر میندازی و قمار می کنی نه اینکه معامله کنی چون کل این نوع معامله بسته به قمار و شانسه که 9 تاشون در بهههتررریین حالت بگیره که احتمالش نزدیک به صفره. و احتمال اینکه هر ده تاش خراب بشه بیشتره.

پس عاجزانه تقاضا می کنم مثل پینوکیو نباشید!

چطوری شت کوین بخریم؟

خب خریدشون کاری نداره! اگه واقعا طالب شت کوین شدید و یک شت کوین توجهتونو جلب کرد می تونید اینکارارو کنید:

 1. اول برید سایت کوین مارکت کپ
 2. اسم ارزو سرچ کنید
 3. برید تو بخش Market و ببینید داخل چه صرافی هایی لیسته و خرید کنید و اگه یکی از این صرافی ها صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap بود هم آموزش این صرافی و نحوه خرید و فروش ازشو براتون نوشتیم می تونید مطالعه کنید.

معروف ترین و محبوب ترین شت کوین ها

دو تا از محبوب ترین این شت کوین ها و شناخته شده ترینشون یکی ریش سفید بزرگ شت کوین ها آقای دوج کوینه و دیگری هم دوست عزیزمون شیبا اینو توکن به افتخارشووون ….

دوج کوین معروف ترین پروژه شت کوین هاست در اصل بقیه میم کوین ها یک جورایی به تقلید از دوج ساخته شدن، نمیشه گفت دوج هنوز شت کوینه چون بازم تو این ریزش بدک عمل نکرد و جدا از اون اینجور که بوش میاد آقای ایلان ماسک برای دوج برنامه هایی داره اما تا زمانی که دوج کوین شبکش قوی نباشه، مشکلیو از سیستم حل نکنه و به فکر خودش از درون ماجرا نباشه شت کوین محسوب میشه حتی با وجود حمایت های آقای ایلان ماسک.

شیبا هم یکی دیگه از شت کوینای روزگاره که با لیست شدن تو صرافی بایننس به امثال من که بهش می گفتیم شت کوین ده کجی ریزی کرد اما بهترین نمونس که بگم حتی اگه ارزی تو صرافی معتبریم اد بشه تاااا زمااانی که شبکه خوبی نداشته باشه شت کوین بوده، هست و خواهد بود. همه چیز شبکست.

البته اینا فقط دوتاشون بودن و می تونید محبوب ترین و معروف ترین شت کوین ها رو تو مقاله خودشون بخونید و باهاشون اشنا بشید.

جمع بندی و پایان

خب به پایان رسید این حکایت تو این مقاله سعی کردیم که شما رو با مفهوم شتکوین آشنا کنیم، بهتون راه های شناخت شت کوین هارو نشون بدیم، به سوالاتی که ممکنه در رابطه با شت کوین ها وجود داشته باشه جواب بدیم و در آخر دو نمونه از شت کوین های معروفم معرفی کردیم.

ممنونیم که تا اینجا همراه با آکادمی ایرن ریچ بودید می دونم خیلی طولانی بود 4 هزار کاراکتره و خودم 3 ساعته دارم می نوسیمش به عشق شما ایران ریچی های عزیز، سوالی داشتید در رابطه با این کوین های خوشگل تو کامنتا منتظرتونم روزتون بخیر.

سوالات متداول

شت کوین چیه؟

شت کوین به گونه ای از ارزهای دیجیتال گفته میشه که هییییچ برنامه ای ندارند و کاربردی اصلا نیستند، وقتی به درونشون نگاه کنیم میبینیم تو خالی و پوچن. اما در نقطه مقابل میتونن سودای چندصد درصدی میدن

نشانه های شناخت شتکوین ها چیه؟

حل کردن مشکلی که اصلا مشکل نیست
قیمت بالا برابر نیست با ارزش بالا
تیم ناشناسی دارند
دارای یک طرح پانزی اند
زمان ایجاد شدن آن و ارزش بازار
صفحات بزرگ = کوین های شیلینگ
بدون وایت پیپر و برنامه
کوین مارکت کپ
ماهیت و شبکه اون رمزارز

ایا دوج کوین یک شت کوین حساب میشه؟

بله با وجود رشد های بالایی که داشته و آقای ایلان که کنارشه تا زمانی که شبکشو قوی نکنه و به فکر خودش نباشه و از حالت تو خالی در نیاد شت کوین حساب میشه.

چطوری می تونیم شتکوین بخریم؟

اول برید سایت کوین مارکت کپ > اسم ارزو سرچ کنید > برید تو بخش Market و ببینید داخل چه صرافی هایی لیسته و خرید کنید و اگه یکی از این صرافی ها صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap بود هم آموزش این صرافی و نحوه خرید و فروش ازشو براتون نوشتیم می تونید مطالعه کنید.

سرمایه گذاری روی شت کوین ها اینده داره؟

شت کوین ها با توجه به اینکه شبکه قدرتمندی ندارن و در آینده جنگ سر شبکه است نمی تونن اینده محکمی برای خودشون بسازند مگر اینکه قدرت درونیشونو افزایش بدن و از حالت شت کوین خارج بشن.

4/5 - (4 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا