آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی چکش برعکس Inverted Hammer چیست؟

الگوی چکش برعکس از الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال بازار های مالی است. این الگو در انتهای روند های نزولی و معمولا طولانی شکل می‌گیرد و با تغییر روند باعث صعودی شدن بازار می‌شود. همانطور که از نامش پیداست الگوی چکش وارونه همانند چکشی برعکس بر روی نمودار تشکیل می‌شود و تمام خصوصیات الگوی چکش را دارد.

در ابتدای پیدایش این الگو کندلی با بدنه ای نسبتا کوچک در انتهای روندی نزولی به طوری که شروع بدنه آن از کف یا زیر قیمت کندل قبلی باشد تشکیل می‌شود. این کندل می‌تواند نزولی باشد اما برای تایید بیشتر الگوی چکش برعکس باید کندلی صعودی باشد که نشان از تغییر روند دارد. این کندل فاقد سایه پایینی بوده و یا سایه زیر بدنه آن بسیار کوچک است. نکته قابل توجه در مورد این الگوی تک کندلی این است که کندل چکش برعکس باید سایه بالایی بزرگی داشته باشد. به طوری که سایه بالایی بدنه این کندل حداقل باید دو برابر بدنه آن یا بیشتر باشد.

چکش برعکس1

نکات مربوط به الگوی چکش برعکس

  • الگوی چکش برعکس الگویی بازگشتی و تک کندلی است.
  • این الگو در کف و انتهای روند های نزولیه طولانی شکل می‌گیرد و موجب تغییر روند می‌گردد.
  • رنگ کندله الگوی چکش اهمیتی ندارد اما اگر کندلی سبز و صعودی باشد تغییر روند قطعی تر بوده و اعتبار الگو بیشتر می‌شود.
  • سایه بالاییه کندل الگوی چکش بسیار مهم است و باید دو برابر یا بیشتر از بدنه کندل باشد. هر چه اندازه سایه بالایی بزرگتر باشد اعتبار و قدرت الگو افزایش می‌یابد.
  • الگوی Inverted Hammer نیازمند کندل تایید است و کندل تایید کندل دوم الگو بوده که باید کندلی صعودی باشد و بالاتر از کندل Inverted Hammer تشکیل شود. اگر بین بدنه کندل تایید و بدنه کندل چکش برعکس گپ قیمتی تشکیل شود تغییر روند و تایید الگو قطعی تر می‌شود.
  • در الگوی چکش برعکس حد ضرر کمترین قیمت کندله این الگو قرار می‌گیرد. باید بدانید که با فعال شدن حد ضرر الگوی Inverted Hammer فاقد اعتبار می‌شود.
  • الگوی چکش برعکس تنها در صورتی نیازمند کندل تایید نخواهد بود که کندل این الگو بر روی محدوده حمایتی بازار شکل بگیرد. در این صورت الگو بدون وجود کندل تایید نیز صحت دارد.
  • بدنه کندل چکش برعکس باید در پایین ترین حد از محدوده معاملاتی بازار در روند شکل بگیرد. همچنین این الگو هشداری برای تغییر احتمالی روند بازار می‌باشد.
  • این الگو تمام خصوصیات الگو چکش hammer را داراست و شباهت های زیادی با الگو ستاره ثاقب Shooting Star دارد که نباید این ها را باهم اشتباه گرفت.
چکش برعکس2

فلسفه و تحلیل الگوی چکش برعکس

در تحلیل تکنیکال بازار های مالی به صورت کلی امار و احتمالات بر اساس تجربه های روند بازار و تحلیلگران تعیین کننده تصمیمات است و اثبات از طریق ریاضیات در این نوع تحلیل نقشی ندارد. با این وجود فهمیدن فلسفه و بحث روانشناسی بازار های مالی و دلیل تشکیل الگو های آن به بهتر شدن سبک معاملات کمک می‌کند.

در الگوی چکش برعکس روندی نزولی در بازار طی می‌شود این روند در ادامه به علت فشار فروش در بازار سقوط کرده تا به محدوده حمایتی بازار می‌رسد. روند نزولی تا حدی وارد محدوده حمایتی نیز می‌شود. در اینجا پس از تشکیل الگوی چکش برعکس روند نزولی ثابت می‌شود و قدرت فروشندگان بازار از قبل کمتر می‌شود. کم کم خریداران به علت اخبار مثبت در مورد بازار و تجربیات قبلی و تشکیل الگوی چکش برعکس زیاد می‌شوند و قدرت بازار از فروشندگان به خریداران انتقال می‌یابد. در اینجا تغییر روند انجام و الگو تایید می‌شود همچنین روند صعودی قدرت می‌گیرد و حداقل تا حد بازگشایی اولیه قیمت در روند بازار پیشروی می‌کند.

معامله با الگوی Inverted Hammer

الگوی چکش برعکس الگویی بازگشتی بوده که موجب صعودی شدن بازار می‌شود و سهامداران بازار را امیدوار می‌کند. با این حال نباید بلافاصله پس از تشکیل این الگو به قصد معامله وارد بازار شوید. ابتدا باید الگو به صورت کامل تشکیل و تغییر روند را نشان دهد همچنین باید خصوصیات الگو تایید و تثبیت شود. سپس می‌توان به قصد معامله در کندل های بعد از کندل چکش وارونه تنها در صورتی که بدنه آنها بالاتر از بدنه کندل چکش برعکس باشد وارد بازار شد.

حدضرر در این الگو پایین تر از سایه بالایی این کندل و جایی در بدنه این کندل یا کمترین قیمت کندل قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که الگوی چکش برعکس اهداف قیمتی و حد سود را نشان نمی‌دهد تنها می‌توان مطمعن بود که روند صعودی حداقل دو تا سه کندل بعد از الگو ادامه خواهد داشت. الگوی چکش برعکس هنگامی تشکیل می‌شود که روند نزولی جاری در بازار به محدوده حمایتی برخورد کند و درون آن نفوذ کند. حمایت بازار موجب توقف روند نزولی شده و به علت نیروی دافعه خود روند را صعودی می‌کند. در نتیجه روند صعودی شده و کندلی صعودی با شاخ یا سایه بالایه بزرگی تشکیل می‌شود. هر چه سایه بالایی الگو بیشتر پیشروی کند قدرت خطوط حمایتی بازار بیشتر است و در نتیجه روند صعودی قوی تر و اعتبار الگو بیشتر می‌شود.

در صورتی که بجای سایه بالایی بزرگ سایه پایینی بزرگی شکل بگیرد و روند تغییری نکند الگو نقض می‌شود. در اینجا الگو نقش ادامه دهنده دارد و پس از الگو روند نزولی با قدرت بیشتری پیشروی می‌کند. پس از تایید نقش ادامه دهنده الگو متوجه دریافت سیگنال فروش می‌شوید و قدرت همچنان در دست فروشندگان بازار خواهد بود. در روند های مختلف الگو های چکش نقض شده بسیار مشاهده می‌شود و کاملا طبیعی است. پس از این الگوها مخصوصا اگر کندل های آنها نزولی باشد فرصت‌های مناسبی برای فروش شکل می‌گیرد.

سوالات متداول در مورد الگوی تک کندلی چکش برعکس

1. آیا الگوی چکش برعکس معتبر است؟

بله. الگوی چکش برعکس از الگو های بازگشتیه بازار به قصد تحلیل تکنیکال بوده و موجب تغییر روند و صعودی شدن بازار می‌شود. این الگو در انتهای روند های نزولی شکل می‌گیرد و اطلاعات خوبی از صعودی شدن بازار به سهامداران و تحلیلگران می‌دهد.

2. الگوی Inverted Hammer کندل تایید دارد؟

بله. این الگو نیازمند کندل تایید است. کندل تایید این الگو پس از کندل Inverted Hammer شکل می‌گیرد و بدنه آن بالاتر از بدنه کندل Inverted Hammer است و کندلی صعودی تر می‌باشد. تنها در صورتی می‌توان الگو را بدون کندل تایید تایید کرد که در محدوده حمایت بازار شکل گرفته باشد. توجه داشته باشید که این الگو در برخی مواقع نقش ادامه دهنده را دارد و تغییر روند و صعودی شدن بازار در این مواقع نقض می‌شود.

3. آیا الگوی Inverted Hammer همان الگوی چکش است؟

خیر. الگوی چکش برعکس و الگوی چکش هر دو الگوهای تک کندلی هستند و خصوصیات مشترکی دارند. همچنین هر دوی آنها روند را صعودی می‌کنند اما تفاوت هایی نیز دارند که قابل رویت ترین آن تفاوت ظاهری آنها است. چکش برعکس دارای سایه بالای بزرگی است در صورتی که چکش دارای سایه پایینی یا دم بزرگی می‌باشد.

4. آیا الگوی Inverted Hammer همان الگوی ستاره ثاقب است؟

خیر. این دو الگو شباهت هایی دارند که گاهی موجب اشتباه گرفتن این دو باهم می‌شود. اما الگو Inverted Hammer موجب صعودی شدن بازار می‌شود و در روند های نزولی تشکیل می‌شود. اما الگوی تک کندلی ستاره ثاقب در انتهای روند های صعودی شکل می‌گیرد و موجب نزولی شدن بازار می‌شود. این دو الگو عملکردی متفاوت دارند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا