دسته‌بندی نشده

ویزا کارت Visa Card چیست؟ و انواع آن

ویزا کارت به انگلیسی Visa Card، مهمترین محصول شرکت چند ملیتی ویزا Visa است که به دو صورت فیزیکی و مجازی صادر می‌گردد. داشتن این کارت اعتباری به شما این امکان را می دهد تا معاملات بین‌المللی خود را به راحتی به صورت اینترنتی انجام دهید و مجبور به جابه‌جایی پول نقد نشوید. ویزا کارت رتبه اول مبادلات مالی در بخش کارت‌های الکترونیکی را کسب کرده است و دارای 140 شعبه نمایندگی در سراسر دنیا است.

این شرکت‌ها فقط با کارت‌های اعتباری شروع به کار کردند، اما از آن زمان به بعد شامل کارت‌های نقدی، پیش‌پرداخت و هدیه نیز شد. اگرچه ویزا کارت‌ها دارای نماد ویزا هستند، اما توسط خود شرکت صادر نمی‌شوند. در عوض، آن‌ها توسط مؤسسات مالی شریک صادر می‌شوند. ویزا کارت‌ها کارت‌های پرداختی هستند که از شبکه ویزا استفاده می‌کنند.
ویزا کارت‌ها دارای شماره حساب 16 رقمی، ریزتراشه و نوار مغناطیسی هستند.

آشنایی با ویزا کارت

ویزا یک شبکه پردازش برجسته است و کارت‌های آن توسط مشاغل در بیش از 200 کشور و منطقه در سراسر جهان پذیرفته می‌شود.
دیگر شرکت‌های پردازش پرداخت که مالک شبکه‌های پردازش پرداخت هستند عبارتند از: Mastercard، American Express و Discover.

یک موسسه مالی انتخاب می‌کند که با یک ارائه دهنده شبکه پردازش تراکنش واحد مانند ویزا برای همه محصولات کارت پرداخت خود شریک شود. هر صادرکننده شرایط و ضوابط خود را برای ویزا کارت‌هایی که ارائه می‌کند تعیین می‌کند و در مورد مشتریانی که آن‌ها را به آن‌ها ارائه می‌کند، تصمیم می‌گیرد. ویزا کارت از طریق طیف وسیعی از مشارکت‌های مؤسسات مالی در دسترس مشتریان فردی و تجاری است.

قراردادهای خدمات شامل کارمزد تراکنش‌های بانکی و هزینه‌های شبکه ویزا می‌باشد. ویزا همچنین از طریق انواع قراردادهای خدماتی با بازرگانان شریک می‌شود. تاجرانی که کارت‌های ویزا را می‌پذیرند، برای هر تراکنش مشتری به‌عنوان بخشی از هزینه خدمات پردازش شبکه‌ای که شرکت ارائه می‌کند، به Visa Inc. پرداخت می‌کنند.

هر کارت ویزا برای انجام تراکنش‌ها به شبکه پردازش پرداخت ویزا متکی است. شراکت با ویزا به عنوان یک شبکه پردازش پرداخت اولیه، به شما امکان می‌دهد پرداخت‌ها به صورت الکترونیکی انجام شود و به حساب دارنده کارت بدهکار یا بستانکار شود. خرید با تاجرانی انجام می‌شود که کارت ویزا را می‌پذیرند. تمامی کارت‌های ویزا دارای یک عدد 16 رقمی منحصربه‌فرد هستند که در جلوی آن چاپ یا حک شده است، همراه با یک ریزتراشه که از دارنده کارت در برابر تقلب کارت محافظت می‌کند. یک نوار مغناطیسی در پشت به همراه یک پانل برای امضای دارنده کارت وجود دارد.

مزایای استفاده از ویزا کارت

استفاده از ویزاکارت مزایای متعددی دارد که بهترین آن، قابلیت استفاده در بسیار از کشورها مثل فرانسه، انگلیس، چین و… است.

  • می‌توانید با مراجعه به دستگاه‌های کارتخوان، در بیشتر کشورهای دنیا خرید حضوری داشته باشید.
  • در اکثر کشورها، می‌توانید با مراجعه به دستگاه‌‌های خودپرداز وجه نقد دریافت کنید.
  • با استفاده از ویزاکارت می‌توانید خرید محصولات یا خدمات مختلف را از سایت‌های خارجی انجام دهید.
  • می‌توانید انتقال پول به سایر حساب‌های بین المللی را انجام دهید.
  • هزینه آزمون‌های بین المللی مثل آیلتس، تافل، دولینگو، GRE و … را پرداخت کنید.
  • با استفاده از آن به کیف‌پول‌ الکترونیک پی پال متصل شوید.
  • پرداخت هزینه‌های مربوط به تعیین وقت سفارت آمریکا، کانادا، انگلیس و … را انجام دهید.
ویزا کارت Visa Card چیست؟
ویزا کارت Visa Card چیست؟

انواع ویزا کارت Visa Card

انواع مختلفی از کارت‌های پرداخت وجود دارد که با نام ویزا مارک شده و از شبکه پردازش پرداخت ویزا استفاده می‌کنند. کارت‌های اعتباری ویزا، کارت‌های نقدی ویزا، و کارت‌های پیش پرداخت و هدیه؛ که عبارتند از:

ویزا کارت‌های اعتباری یا فیزیکی

ویزا کارت‌های فیزیکی، کارت‌ اعتباری است که به‌صورت فیزیکی در دسترس شما قرار می‌گیرد. این کارت به‌حساب اصلی شما متصل می‌شود و می‌توانید با آن هر نوع خریدی که دارید را انجام دهید. مانند کارت‌های بانکی ایرانی، این نوع کارت‌ هم قابلیت خرید، دریافت و انتقال پول را برای شما فراهم می‌کند.

موسسات مالی کارت اعتباری ویزا را برای مصرف کنندگانی که بر اساس گزارش اعتباری آن‌ها را قابل اعتبار می‌دانند صادر می‌کنند. کارت‌های اعتباری ویزا راحتی و امنیت را برای دارندگان کارت فراهم می‌کنند و می‌توانند در تجار و دستگاه‌های باجه خودکار (ATM) در سراسر جهان استفاده شوند.

ویزا کارت‌ها ممکن است دارای مزایای متعددی باشند، مانند 0% نرخ درصد اولیه سالانه (APRs) ، پاداش بازگشت نقدی، و مزایای ویژه هنگام خرید از یک خرده‌فروش خاص. ویزا کارت های سنتی خدمات اولیه و مزایای کمتری را برای دارندگان کارت ارائه می دهند.
کارت‌های امضای ویزا پاداش‌ها و مزایای بیشتری را ارائه می دهند، در حالی که کارت‌های Visa Infinite خدمات و مزایای ممتاز را به معتبرترین دارندگان کارت ارائه می‌دهند.

شماره حساب و نام دارنده کارت در جلوی ویزا کارت نقش بسته یا چاپ شده است. این کارت همچنین دارای یک کد سه رقمی ویژه در پشت آن است. این کد امنیت بیشتری را برای دارنده کارت فراهم می کند.

ویزا کارت‌های نقدی

کارت‌های نقدی ویزا به مصرف‌کنندگان امکان دسترسی به حساب‌های بانکی روزمره خود از جمله حساب‌های چک و پس‌انداز را می‌دهند. مانند کارت اعتباری، می‌توان از آن‌ها برای خرید در خرده فروشان یا انجام تراکنش‌های معمول بانکی در شعبه یا از طریق دستگاه خودپرداز استفاده کرد. برای انجام تراکنش‌ها، دارندگان کارت باید از شماره شناسایی شخصی (PIN) استفاده کنند.

کارت‌های نقدی ویزا همچنین با نام دارنده کارت و شماره حساب 16 رقمی حک شده یا چاپ شده، به اضافه تاریخ انقضا در جلو و یک شماره CW در پشت ارائه می‌شوند. با این حال، شماره 16 رقمی با شماره حساب سپرده مرتبط یکسان نیست.

که شامل ویزا کارت‌های زیر می‌شود:

ویزا کارت گلد (Visa Gold Card):

با داشتن ویزا کارت گلد، می‌توانید کمک سفر، ارجاع و کمک‌های پزشکی و حقوقی، و حتی سرمایه‌گذاری به‌علاوه دسترسی رایگان به خدمات جهانی و کمک به مشتری ویزا، در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۳۶۵ روز سال دریافت کنید. این کارت در ده‌ها میلیون مکان در سراسر جهان از جمله 1.9 میلیون دستگاه خودپرداز در شبکه جهانی خودپرداز ویزا پذیرفته می‌شود.

کلاسیک (Visa Classic Card):

ویزا کلاسیک چه مسافرت، چه خرید و چه غذاخوری در ده‌ها میلیون مکان در سراسر جهان پذیرفته می‌شوند، بنابراین می‌توانید تقریباً برای هر چیزی که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. تعویض کارت اضطراری و پیش پرداخت نقدی اضطراری نیز از دیگر ویژگی‌های ویزا کارت کلاسیک است.

الکترون (Visa electron card):

کارت الکترون کارتی مناسب، اقتصادی و مناسب افرادی است که به حساب بانکی بین المللی نیاز دارند اما نمی‌خواهند به صورت مکرر از ویزا کارت خود استفاده کنند.

ویزا کارت Visa Card چیست؟
ویزا کارت Visa Card چیست؟

Visa Card مجازی

در واقع ویزا کارت مجازی شماره‌هایی هستند که به یک حساب اصلی، با مقداری مشخص متصل و در صورت خرید، از حساب اصلی برداشت می‌شود. به طور مثال فرض کنید می‌خواهید از سایت خاص خرید کنید ولی حسابی که متصل به شبکه ویزا باشد ندارید. شما می‌توانید با دریافت ویزا کارت مجازی به میزانی که نیاز دارید، به‌راحتی خرید خود را انجام دهید. توجه کنید که ویزا کارت مجازی اعتبار محدود و مشخصی دارد اما شما را از دست هکرها دورنگه خواهد داشت!

ویزا کارت‌های پیش پرداخت و گیفت

ویزا طیف وسیعی از کارت‌های پیش پرداخت و هدیه مختلف را ارائه می‌دهد. هر دوی این کارت‌ها را می‌توان از خرده‌فروشی‌ها خریداری کرد و یک شماره حساب 16 رقمی در جلوی آن چاپ شده است.

کارت‌های پیش‌پرداخت با حساب‌سپرده یا کارت اعتباری مرتبط نیستند. این کارت‌ها با مقدار مشخصی پول بارگذاری می‌شوند که به عنوان محدودیت اعتبار عمل می‌کند. این بدان معناست که دارنده کارت نمی‌تواند بیش از مبلغ بارگذاری شده روی کارت هزینه کند.
این کارت‌ها را می‌توان در هر جایی که ویزا پذیرفته است استفاده کرد و در برخی موارد می‌توان آن‌ها را برای استفاده‌های بعدی بارگیری کرد.

کارت‌های هدیه مانند کارت‌های پیش پرداخت با مقدار مشخصی از قبل بارگذاری می‌شوند. آن‌ها را می‌توان در هر کجا که ویزا پذیرفته است استفاده کرد. برخی از کارت‌های هدیه برای استفاده در یک خرده فروش خاص در نظر گرفته شده است. معمولاً کارت‌های هدیه را نمی‌توان پس از خالی شدن دوباره بارگیری کرد. آن‌ها با یک شماره پین ​​مخصوص در پشت ارائه می‌شوند.

نحوه دریافت ویزا کارت در ایران

در ایران به دلیل تحریم‌های بانکی امکان دریافت مستقیم ویزا کارت فیزیکی و مجازی وجود ندارد اما همیشه یک راه برای ایرانیان وجود دارد! در ایران شرکت‌هایی به‌ صورت غیرمستقیم و با استفاده از امکاناتی که در خارج از کشور دارند اقدام به اخذ ویزا کارت برای مشتریان خودکرده و آن را به ایران ارسال می‌کنند. در واقع ویزا کارت‌های فیزیکی که به دست مشتریان در ایران می‌رسد بیشتر در کشور عراق یا ترکیه صادر و به ایران انتقال پیدا می‌کنند. این‌گونه ویزا کارت‌ها هیچ‌گونه تفاوتی با ویزا کارت‌های سرتاسر جهان ندارند و کاملاً هم به صورت قانونی صادر می‌شوند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا