دسته‌بندی نشده

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین

محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کرده است. با این حال، مانند هر موفقیت بزرگ، همیشه افرادی هستند که به دنبال بهره برداری از افراد کم تجربه هستند. در حالی که اکثر کوین‌های رمزنگاری شده هدفی برای یک بلاکچین مرتبط یا برنامه غیر متمرکز دارند، برخی از ارزهای دیجیتال وجود دارند که ارزش واقعی ندارند. کوینی که ارزش واقعی ارائه نمی‌دهد اغلب توسط بسیاری در جامعه ارزهای دیجیتال به عنوان “شت کوین” شناخته می‌شود که در این مقاله قصد به بررسی تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین بپردازیم و راه‌های تشخیص آن‌ها را نشان دهیم.

داستان‌هایی در سراسر جهان درباره افرادی که زودتر به روند ارزهای دیجیتال سوار شدند، به سرعت ثروتمند شدند و اکنون زندگی یک میلیونر را سپری می‌کنند، در حال ظهور است و این داستان‌ها به ویژه قانع‌کننده هستند.

به عنوان مثال، گلابر کانتسوتو را در نظر بگیرید. این مرد 33 ساله پس انداز زندگی‌اش – 180,000 دلار – را پس از توییت ایلان ماسک در مورد ارز دیجیتال، روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کرد. او مدتی بود که این کوین را تماشا می‌کرد و متوجه حمایتی شد که این کوین دریافت کرد. در آن زمان Dogecoin حدود 0.04 دلار ارزش داشت. در کمتر از سه ماه، سرمایه او به ارزش 1,081,441 دلار رسید. بنابراین، او از کجا می‌دانست که دوج کوین، کوین مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و آنطور که اطرافیانش می‌گفتند «شت‌کوین» نیست؟

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین: آلت کوین چیست؟

آلت کوین‌ها به طور کلی به عنوان تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) تعریف می‌شوند. با این حال، برخی از افراد آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می‌دانند، زیرا بیشتر ارزهای دیجیتال از یکی از این دو فورک می‌شوند. برخی از آلت کوین ها از مکانیسم‌های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند یا با ارائه قابلیت‌ها یا اهداف جدید یا اضافی، تلاش می‌کنند خود را از بیت کوین و اتریوم متمایز کنند.

بیشتر آلت کوین‌ها توسط توسعه دهندگانی طراحی و منتشر می‌شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال خود دارند.

آلت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

برای درک آلت کوین‌ها، ابتدا درک محکمی از بیت کوین داشته باشید. همچنین دانستن اصول اولیه فناوری بلاکچین، که همه ارزهای دیجیتال بر اساس آن کار می‌کنند، مفید است.

آلت کوین همان فرض بیت کوین را دارد: استفاده از بلاکچین به عنوان یک دفتر کل عمومی غیر قابل فساد و توزیع، که تنها در صورت توافق در مورد قانونی بودن تراکنش اجازه می‌دهد و آن را ثبت می‌کند. اما بسیاری از آلت کوین‌ها از این فرض استفاده کرده‌اند و یا از آن برای دستیابی به اهداف مختلف استفاده می‌کنند یا به دنبال بهبود یک بررسی در بیت کوین هستند.

آلت کوین چیست در تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین
آلت کوین

به عنوان مثال، لایت کوین به عنوان یک شبیه سازی از کد منبع بلاکچین بیت کوین شروع شد، اما شامل تغییراتی برای سرعت بخشیدن به زمان تراکنش‌ها و بهبود کارایی ذخیره سازی بود. هدف لایت کوین مانند بیت کوین است – اینکه یک ارز اینترنتی همتا به همتا باشد – اما بنیانگذار آن به دنبال بهبود روش بیت کوین بود.

از سوی دیگر، اتریوم فرصتی فراتر از ثبت تراکنش‌های مالی در فناوری بلاکچین بیت کوین دید. بلاکچین اتریوم نیز قراردادهایی را در قالب «قراردادهای هوشمند» ثبت می‌کند. طرفداران اتریوم می‌گویند این قراردادهای هوشمند – برنامه‌های رایانه‌ای که به طور خودکار توافق را در صورت تحقق شرایط خاص اجرا می‌کنند – می‌تواند صنایعی را که در حال حاضر به واسطه‌های پرهزینه متکی هستند، مانند بیمه، بانک و مدیریت کپی رایت، خراب کند.

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین: شت کوین چیست؟

شت کوین یک اصطلاح تحقیرآمیز است که معمولاً برای توصیف ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود که هیچ هدف مشخصی ندارند. اگرچه این اصطلاح به بهترین وجه برای کوین‌هایی استفاده می‌شود که ارزشی ندارند، اما می‌توان آن را بر اساس نظر شخصی به هر ارز دیجیتال نیز نسبت داد. برخلاف بیت کوین یا اتریوم که با اهداف مشخص و تعریف شده و اهداف نوآورانه به وجود آمدند، شت کوین‌ها فاقد عملکرد هستند. به همین دلیل طول عمر کوین‌های دیگر را ندارند.

آن‌ها می‌توانند یک کپی از یک کوین شناخته شده دیگر باشند یا می‌توانند یک پروژه کاملاً جدید باشند. تعریف خاصی وجود ندارد.

شت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

از زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را در سال 2009 معرفی کرد، علاقه به ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافته است. موفقیت بیت کوین بسیاری از کسب و کارها را به بررسی مزایای فناوری بلاکچین سوق داده است. بسیاری از پروژه‌ها ارزهای دیجیتال مرتبط ایجاد کرده‌اند. این ارزهای دیجیتال که معمولاً به عنوان آلت کوین شناخته می‌شوند، اغلب انگیزه بسیاری از اصول اساسی تعیین شده توسط بیت کوین هستند.

شت کوین چگونه کار می‌کند در تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین
شت کوین

به طور معمول، تیم توسعه پشت یک کوین اعلام می‌کند که چه تعداد توکن در دسترس خواهد بود.به عنوان مثال، وایت پیپر بیت کوین بیان می‌کند که حداکثر 21 میلیون بیت کوین (BTC) وجود خواهد داشت.

به همین ترتیب، وایت پیپر اتریوم بیان می‌کند که عرضه اتر (ETH) نمی تواند از 18 میلیون سکه در سال عبور کند.

چنین محدودیت‌های عرضه کمبود ایجاد می‌کند. سرمایه‌گذاران می دانند که عرضه یک کوین پس از یک مقطع زمانی خاص محدود می‌شود. صدور توکن‌های بیشتر از آنچه که در ابتدا وعده داده شده، ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد. وقتی عرضه یک ارز دیجیتال ثابت است، ارزش آن باید به تقاضا بستگی داشته باشد.

از آنجایی که شت کوین‌ها هیچ هدف معنی داری ندارند، اغلب تقاضای واقعی برای توکن وجود ندارد. ارزش توکن به حدس و گمان محض بستگی دارد. شت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که مردم معتقدند صرفاً به خاطر وجودشان ارزشمند هستند.

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین: علائم کلیدی شت کوین و تفاوت آن با آلت کوین چیست؟

شناسایی یک شت کوین اغلب آسان است زیرا بسیاری از آن‌ها از یک الگوی خاص پیروی می‌کنند. هنگامی که یک شت کوین برای اولین بار راه اندازی می‌شود، توکن ممکن است توجه خاصی را به خود جلب کند، اما قیمت آن نسبتا پایین باقی می‌ماند. با افزایش علاقه و افزایش سرمایه‌گذاران، قیمت‌ها به سرعت بالا و بالا می‌روند. این امر تقریباً همیشه با کاهش قیمت همراه است. کاهش شدید قیمت ناشی از فروش کوین‌های سرمایه گذاران برای کسب سود از سود کوتاه مدت است. این فرآیند پامپ و دامپ اغلب با شت‌کوین‌ها همراه است و می‌تواند بسیاری از سرمایه‌گذاران را درگیر توکن‌های بی‌ارزش کند.

شت‌ کوین‌ها معمولاً دارای سرمایه‌گذاری پایینی در بازار هستند. ارزش بازار پایین باعث می‌شود تعداد کمی از سرمایه‌گذاران به راحتی قیمت‌ها را دستکاری کنند و با تلاش بسیار کمی آن‌ها را افزایش دهند.

بارزترین نشانه شت کوین فقدان یک عملکرد کاملاً مشخص است. بیت کوین برای یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز ساخته شده است که در آن تراکنش های مالی امن، قابل اعتماد و مقاوم در برابر سانسور هستند. اتر، سکه بومی بلاک چین اتریوم، برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه استفاده می‌شود. بایننس کوین، توکن بومی صرافی بایننس، برای کاهش هزینه‌ها در پلتفرم بایننس و تقویت بلاکچین مرتبط بایننس استفاده می‌شود. شت کوین ها چنین اهداف واضح و مشخصی ندارند.

تشخیص یک شت کوین با بررسی پیشینه توسعه و پروژه مرتبط (در صورت وجود) آسان‌تر است.

  • آیا این پروژه کپی یک پلتفرم ارزهای دیجیتال شناخته شده از قبل است؟
  • آیا پروژه دارای وایت پیپر مرتبط است؟
  • آیا وایت پیپر از پروژه دیگری کپی شده است؟

اگر برای هر یک از این سوالات پاسخ های بحث برانگیزی وجود داشته باشد، ارز دیجیتال مد نظر می‌تواند یک شت کوین باشد.

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین: آیا شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری خوبی نسبت به آلت کوین‌ها هستند؟

شت کوین‌ها به طور کلی سرمایه‌گذاری‌های وحشتناکی هستند. آنها به ریسک زیادی نیاز دارند و به ندرت پاداش ارائه می‌دهند. اکثریت از طرح‌های پامپ و دامپ پیروی می‌کنند که در آن تنها تعداد کمی از «خودی‌ها» واقعاً پویایی قیمت را درک می‌کنند. بدون ارزش واقعی، پس از یک طرح پامپ و دامپ، سایر سرمایه‌گذاران با ارزهای دیجیتال بی ارزش باقی می‌مانند.

آیا شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری خوبی هستند؟
شت کوین‌ها

نمی‌توان انکار کرد که آلت کوین های با سرمایه کوچک می‌توانند بازده بالایی داشته باشند، اما تنها در صورتی که سرمایه‌گذار بسیار خوش شانس باشد و در زمان مناسب بفروشد. احتمال زیادی وجود دارد که سرمایه‌گذار بتواند تمام سرمایه اولیه خود را از دست بدهد.

تفاوت آلت‌کوین و شت‌کوین: از کجا شت کوین بخریم؟

همانطور که قبلا ذکر شد، شت کوین ها بسیار ذهنی هستند. هر آلت کوین را می‌توان “شت کوین” اعلام کرد. بنابراین، ارائه رهنمودهای خاص برای جایی که می‌توان آنها را خریداری کرد دشوار است.

اکثر آن‌ها دارای ارزش بازار کوچکی هستند و بنابراین در صرافی های ارزهای دیجیتال بزرگتر مانند Binance یا Coinbase رایج نیستند. صرافی‌هایی مانند بایننس و کوین بیس نیاز به کوین‌هایی دارند که به طور رسمی در لیست قرار گیرند، به این معنی که پروژه تحت یک فرآیند بررسی کامل قرار می‌گیرد. تعداد بسیار کمی از شت کوین ها به این حد رسیده اند.

از طرف دیگر، کوین‌های با ارزش بازار پایین‌تر ممکن است از طریق یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) خریداری شوند، جایی که هیچ محدودیتی برای فهرست کردن کوین‌ها وجود ندارد.

قبل از سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال چه چیزی را باید بررسی کنید؟

وجود وایت پیپر پروژه: وایت پیپر معتبر بودن پروژه را ثابت می‌کند. بدون آن، ارز دیجیتال اعتبار خود را از دست می‌دهد. کیفیت وایت پیپر به همان اندازه مهم است. ساختار غیرحرفه ای، عدم انسجام و اشتباهات تایپی مکرر دلایلی است که قانونی بودن آن را زیر سوال می‌برد.

قول توسعه دهنده را بررسی کنید: به عنوان سرمایه‌گذاران غیر عادی، بیشتر ما تمایل داریم از جزئیات فنی صرف نظر کنیم، با این فرض که آنها غیر قابل کشف به نظر می‌رسند. با این حال، این تنها عادتی است که کلاهبرداران از آن سوء استفاده می‌کنند و محتوا را بیش از حد زیبا می‌کنند. یک پروژه ممکن است بیان کند که پروژه به یک هدف نهایی دست خواهد یافت، اما در توضیح چگونگی آن ناکام است.

بزرگترین شت کوین‌های موجود کدامند؟

بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ در تاریخ 21 دسامبر:

شت کوینقیمتارزش بازار
دوج کوین0.1707 دلار22.64 میلیارد دلار
شیبا اینو0.00003226 دلار17.7 میلیارد دلار
مجیک اینترنت مانی1 دلار1.93 میلیارد دلار
سیف مون0.00000153 دلار887.8 میلیون دلار
داگلن مارس0.00000097 دلار612.8 میلیارد دلار
بزرگترین شت کوین‌های موجود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا