پرایس اکشن

آموزش پرایس اکشن

در این مقاله به آموزش پرایس اکشن می پردازیم، به جرئت می توان گفت که درصد زیادی از معامله گران سودده نیستند و همیشه یک گام از بازارها عقب هستند.چه حس آشنایی!! حتما بعد از خواندن این جمله به یاد معاملاتتان در بازار های ارزهای دیجیتال، بورس و یا فارکس افتادید. یکی از دلایل کلیدی عدم دستیابی به هدف خود در معاملات، عدم آشنایی با ماهیت بازار و نداشتن درک درستی از معامله گری و شیوه ی آن است. با کمی جست و جو در سطح اینترنت می توانید به سبک ها و روش های متفاوت و متنوع تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید، اما همیشه دسترسی به اطلاعات زیاد برای یک معامله گر اتفاق خوبی نیست، به این دلیل که ممکن است فرد معامله گر دچار سردرگمی در هنگام تصمیم گیری در معامله شود.بدون بحث های اضافه و با همین توضیحات نسبتا کوتاه به سراغ اصل ماجرا می رویم، که آن هم چیزی نیست جز پرایس اکشن(Price Action)!

پرایس اکشن(Price Action) چیست؟

پرایس اکشن یک تکنیک یا سبک معاملاتی است که در آن معامله‌گر(Trader) بر اساس حرکت قیمت در نمودارها تصمیم می گیرد.این روش توسط بسیاری از معامله گران نهادی و مدیران صندوق های مالی برای پیش بینی جهت آینده قیمت اوراق بهادار یا دیگر بازارهای مالی استفاده می شود.در پرایس اکشن نمودارهای قیمت منعکس کننده باورها و اقدامات همه معامله گرانی است که در بازار معامله می کنند. مثلا؛ اگر قیمت یک حرکت سریع صعودی داشته باشد، با تکنیک پرایس اکشن با احتمال بسیار خوبی شما می توانید این حرکت را پیش بینی کنید ، زیرا تمام چیزی که در این سبک به آن نگاه می کنیم حرکت قیمت(Price Movement) است.با این سبک شما می‌توانید در بسیاری از بازارهای مختلف و در بازه‌های زمانی(Time Frames) کوچک تا بزرگ‌ معامله کنید.

اصول معاملات بر اساس پرایس اکشن

با مرور این پست و بحث در مورد استراتژی‌ها، سیستم‌ها و الگوهای مختلف قیمت، سه اصل وجود دارد که باید در هنگام معامله به سبک پرایس اکشن نظر داشته باشید:

1) به عنوان یک معامله گر پرایس اکشن تنها کاری که شما باید به دنبال آن باشید، تجزیه و تحلیل نمودار پیش روی شماست. مثلا؛ روند، الگوها و حرکت قیمت
2) قیمت بر اساس روند حرکت می کند: پس از ایجاد یک روند،حرکت قیمت در آینده به احتمال زیاد در همان جهت باقی خواهد ماند.پس این جمله را به یاد داشته باشید که تا زمانی که روند عوض نشود،روند دوست شماست و بهترین راه برای همگام شدن با بازار و به سود رسیدن است.
3) تاریخ تکرار می شود.در سبک پرایس اکشن یکی از اصولی که به آن اعتقاد داریم این است که الگوهای قیمتی تکرار می شوند.در واقع رفتار الگوهای قیمتی همان رفتار و تصمیم معامله گران است که خود را توسط این الگوهای روی نمودار(Chart) نشان می دهند. دلیل تداوم تکرار این الگوها به این دلیل است که افراد و معامله گران به تکرار عادت های مشابه در موقعیت های مشابه ادامه می دهند.

آموزش پرایس اکشن

پرایس اکشن در مقابل اندیکاتور ها (Indicators)

آموزش معاملات پرایس اکشن بر این باور است که تاریخچه قیمت در گذشته می تواند به پیش بینی آینده یک بازار یا پتانسیل تکرار یک حرکت کمک کند.همین موضوع یکی از دلایل برتری تکنیک پرایس اکشن نسبت به اندیکاتورهاست.اندیکاتور ها از اطلاعات قیمت قدیمی برای ارسال سیگنال ورود به معامله استفاده می کنند. مثلا؛ میانگین متحرک(Moving Avrages) 21 روزه از اطلاعات قیمتی 21 روز گذشته استفاده می کند. به همین دلیل همیشه دچار تاخیر هستند و به جرئت می توان گفت هنگامی که به تنهایی از اندیکاتور ها برای تشخیص آینده ی قیمت استفاده می کنیم یک پله از بازار عقب هستیم.این گفته ها به این معنی نیست که اندیکاتور ها کاملا بلااستفاده باشند،بلکه با ادغام سبک پرایس اکشن و استفاده ی همزمان از اندیکاتورها می توان به تحلیل های مطمئن تری از حرکت قیمت دست پیدا کرد.

معاملات پرایس اکشن در بازار فارکس

یکی از بهترین بازارها برای استفاده از پرایس اکشن، بازار فارکس است. دلیل این امر نحوه عملکرد بازار فارکس و مزایایی است که بسیاری از کارگزاران فارکس به شما ارائه می دهند. بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و 5 روز هفته باز است که این امر به شما فرصت های تجاری زیادی می دهددر بازار فارکس شما می توانید در هر زمانی که می خواهید، بدون توجه به اینکه در کجای جهان هستید معامله کنید. اکثر کارگزاران فارکس به شما امکان استفاده از اهرم را می دهند. اهرم(Leverage) مقدار اندک پول قابل معامله ی فرد را برای بازکردن موقعیت های معاملاتی بزرگ تر چندبرابر می کند.اما به این نکته بسیار توجه کنید که اگر از اهرم به درستی استفاده نشود، می توانید قاتل حساب خودتان باشید.

استراتژی های معاملاتی ساده پرایس اکشن

هنگام معامله به سبک پرایس اکشن و آموزش، ما باید به سادگی روند حرکت قیمت را دنبال کنیم. معامله با روند قیمت می تواند یکی از ساده ترین راه ها برای شروع افزایش شانس معاملات باشد.در این سبک یک سری ابزارهایی که به کمک ما می آیند به شرح زیر است:
کندل ها و الگوهای شمعی(Candle Sticks) ، الگوهای تکنیکال کلاسیک(Classic Technical Patterns)، اندیکاتورها(Indicators)،میانگین های متحرک(Moving averages) و خطوط روند(Trend Lines)، و خطوط حمایت و مقاومت ثابت(Static support and resistance Lines) است.

در این مقاله سعی کردیم که به شما مخاطب عزیز، یک دید کلی نسبت به پرایس اکشن ،که یکی از سبک های بسیار قابل فهم و کاربردی در جهت تشخیص و تحلیل آینده ی قیمت است،بدهیم.جملات ابتدایی این مقاله را در ذهنتان مرور کنید،برای اینکه در بازارهای مالی به موفقیت برسید و دچار سردرگمی نشوید،یک سبک و تکنیک معامله گری را انتخاب کنید و با استمرار و تمرین به آن روش مسلط شوید.از دلایلی که پرایس اکشن می تواند یکی از گزینه های مد نظر شما یا چه بسا بهترین انتخاب شما به عنوان روش اصلی معامله باشد به شرح زیر است:

  • روشی است که فاقد تاخیر است و بسیار سریع عمل می کند
  • کاملا رایگان بوده و نیاز به هیچ نرم افزار خاصی ندارد
  • در تمامی بازارها و بازه‌های زمانی مختلف، کاربرد دارد. برای مثال، می‌توان از بازار ارزهای دیجیتال، فارکس و بازار سهام نام برد.
  • روشی ساده و قابل درک است،اما این به آن معنی نیست که بدون تمرین و بدست آوردن تجربه بتوانید در همه ی معاملات خود موفق شوید.
  • روشی انعطاف پذیر و پرکاربرد از لحاظ تعداد معامله گر

در مقالات بعدی به صورت پله پله شروع به آموزش و یادگیری پرایس اکشن میکنیم.آیا شما تا کنون به این سبک معامله کردید؟

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا