دسته‌بندی نشده

بانک مرکزی ترکیه اولین آزمایش CBDC را با آزمایش های بیشتر در سال 2023 تکمیل می کند

بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) اولین آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC)، لیر دیجیتال ترکیه را به پایان رسانده است، و برنامه هایی را برای ادامه آزمایش در طول سال 2023 نشان داده است.  طبق بیانیه ای که CBRT در تاریخ منتشر کرده است. در 29 دسامبر، مقام بانک مرکزی اعلام کرد که “اولین تراکنش های پرداخت” خود را با استفاده از لیر دیجیتال با موفقیت انجام داده است. این شرکت اعلام کرد که به اجرای آزمایش‌های آزمایشی مدار بسته محدود با ذینفعان فناوری در سه ماهه اول سال 2023 ادامه می‌دهد، قبل از اینکه آن را به بانک‌ها و شرکت‌های فناوری مالی منتخب در بقیه سال گسترش دهد.

به گفته این سازمان، نتایج این آزمایش‌ها از طریق «گزارش ارزیابی جامع»، قبل از رونمایی از مراحل بعدی مطالعه که مشارکت را بیشتر می‌کند، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

بانک مرکزی ترکیه برای اولین بار اعلام کرد که در سپتامبر 2021 در یک پروژه تحقیقاتی به نام “تحقیق و توسعه لیر دیجیتالی بانک مرکزی ترکیه” به دنبال مزایای معرفی لیر دیجیتال ترکیه است. در آن زمان، دولت هیچ تعهدی به دیجیتالی‌سازی نهایی ارز کشور نداشت و خاطرنشان کرد که «هیچ تصمیم نهایی در مورد صدور لیر دیجیتال ترکیه نگرفته است». در جدیدترین بیانیه خود، CBRT اعلام کرد که به آزمایش استفاده از فناوری های دفتر کل توزیع شده در سیستم های پرداخت و “ادغام” آنها با سیستم های پرداخت فوری ادامه خواهد داد. همچنین مطالعه جنبه‌های حقوقی لیر دیجیتال ترکیه، مانند “اقتصادی” و “چارچوب قانونی” در مورد شناسایی دیجیتال، همراه با الزامات تکنولوژیکی آن را در اولویت قرار می‌دهد.

چندین کشور از جمله بریتانیا و قزاقستان اخیراً آزمایشی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را آغاز کرده اند. بانک انگلستان درخواست هایی را برای اثبات مفهوم کیف پول CBDC باز کرده است، در حالی که بانک مرکزی قزاقستان معرفی یک CBDC داخلی را در اوایل سال 2023 با اجرای مرحله ای طی سه سال توصیه کرده است. بانک مرکزی استرالیا (RBA) اخیراً در مورد برنامه‌های CBDC خود ابراز تردید کرد و برد جونز، دستیار فرماندار در سخنرانی در 8 دسامبر هشدار داد که CBDC می‌تواند دلار استرالیا را جابجا کند و منجر به اجتناب مردم از بانک‌های تجاری به طور کامل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا