مقالات آموزش ارز دیجیتال

وی Wei کوچک‌ترین واحد اتریوم چیست؟

وی چیست؟ وی (به انگلیسی Wei) کوچک‌ترین واحد اتر مورد استفاده در شبکه اتریوم است. یک اتر برابر است با 1,000,000,000,000,000,000 (1018) وی Wei است. قبلا در مورد کوچکترین واحد بیت کوین یعنی ساتوشی صحبت کردیم و گفتیم که هر ارز برای راحتی معامله واحد کوچک تری دارد در این مطلب به Wei کوچک ترین واحد اتر می پردازیم و روش تبدیل آن به تومان و ریال رو با هم بررسی می کنیم.

وی Wei چیست؟

کوچک‌ترین واحد ارز دیجیتال اتریوم «وی» (Wei) نام دارد. این نام از روی نام وی دای (Wei Dai) انتخاب شده است.

۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ wei (10۱۸) =۱ اتر (ETH)

Wei is the smallest denomination of ether—the cryptocurrency coin used on the Ethereum network

weiارزش weiارزش ether
۱۱wei – 10-18 ETH
۱.۰۰۰۱۰۳Kwei – 10-15 ETH
۱.۰۰۰.۰۰۰۱۰۶Mwei – 10-12 ETH
۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۰۹Gwei – 10-12 ETH
۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۰۱۲Microether – 10-6 ETH
۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۰۱۵Miliether – 10-3 ETH
۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۰۱۸Ether – 1 ETH
واحد فرعی اتریوم

تاریخچه وی Wei

نام کوچک‌ترین واحد اتریوم برگرفته از نام وی دای (Wei Dai) است. وی دای را به‌عنوان خالق سلف بیت کوین «b_money» و توسعه‌دهنده کتابخانه ++Crypto می‌شناسند.

دیگر واحد‌های اندازه‌گیری اتر طبق جدول است.

ببِج (Kwei) به چارلز بَبِج (Charles Babbage) اشاره می‌کند. ریاضی‌دان، فیلسوف، مخترع و مهندس مکانیک انگلیسی که اولین موتور محاسبات اتوماتیک را طراحی کرد.
لاولیس (Mwei) از نام آدا لاولِیس (Ada Lovelace) گرفته شده است. او ریاضی‌دان، نویسنده و برنامه‌نویس کامپیوتر است که اولین الگوریتم را منتشر کرد.
شانن (Gwei) به کلاد شانن (Claude Shannon) اشاره دارد. شانن هم ریاضی‌دان، رمزنگار و تحلیل‌گر کریپتوی آمریکایی است که به‌عنوان پدر تئوری اطلاعات شناخته می‌شود.
سابو (Twei) از نام نیک سابو (Nick Szabo) دانشمند علوم کامپیوتر، پژوهشگر حقوق و رمزنگار که به‌خاطر تحقیقات نوآورانه‌اش در قراردادهای دیجیتال و ارز دیجیتال مشهور است، الهام گرفته شده.
فینی (Pwei) نام هال فینی (Hal Finney) است. فینی را هم به عناوین مختلفی چون دانشمند علوم کامپیوتر و رمزنگار که از اولین توسعه‌دهندگان بیت کوین بود، می‌شناسند. او همچنین اولین کسی بود که از ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین دریافت کرد.
بوترین (Ether) هم یکی دیگر از نام‌های شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال است. این نام به ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم اشاره دارد.

واحد رسمی اتریوم

Kwei= 1,000 Wei

Mwei = 1,000,000 Wei

Gwei = 1,000,000,000 Wei

Microether = 1,000,000,000,000 Wei

Miliether = 1,000,000,000,000,000 Wei

Ether = 1,000,000,000,000,000,000 Wei

شما برای تبدیل می توانید از ماشین حساب Ethereum Unit Converter استفاده کنید. همچنین می توانید از ماشین حساب پیشرفته converter.murkin.me هم استفاده کنید.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا