ربات‌های معاملاتی رمزارزها چیست و چگونه کار می‌کنند؟

ربات‌های معاملاتی رمزارزها ابزارهای بسیار ارزشمندی برای تاجران حرفه‌ای هستند که به دنبال اجرای استراتژی‌های معاملاتی الگوریتمی در بازارهای رمزارز می‌باشند. اما همچنین با ریسک‌هایی نیز همراه می‌باشند.

معاملات رمزارزها به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته انجام می‌شود که پیگیری تمام فرصت‌های موجود، حتی برای تاجران با تجربه نیز چالش‌برانگیز است. بنابراین، تاجران حرفه‌ای اغلب از ربات‌های معاملاتی بهره می‌برند تا این محدودیت را جبران کرده و با به کارگیری الگوریتم‌ها، استراتژی‌های معاملاتی خود را به صورت خودکار اجرا نمایند.

در این مقاله، ربات‌های معاملاتی رمزارزها، نحوه عملکرد آن‌ها، مزایا و معایبشان، و همچنین نمونه‌هایی از محبوب‌ترین این ربات‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ربات‌های معاملاتی رمزارزها چیستند؟

ربات‌های معاملاتی رمزارزها، برنامه‌های الگوریتمی اتوماتیک هستند که بر اساس پارامترهای تعریف شده، استراتژی‌های معاملاتی خاص را اجرا کرده و در بازارهای جهانی دارایی‌های رمزارزی فعالیت می‌کنند.

این ربات‌ها قادرند به صورت 24/7 در بازار رمزارز کار و فعالیت کنند تا محدودیت‌های انسانی تاجران را جبران کرده و معاملات بهینه‌ای را انجام دهند.

انواع استراتژی‌های معاملاتی که ربات‌های معاملات الگوریتمی می‌توانند اجرا کنند، از ربات به ربات متفاوت است، با برخی از تاجران حرفه‌ای برنامه‌های خود را توسعه می‌دهند تا از ناکارآمدی‌ها در بازار بهره‌مند شوند.

ربات‌های معاملاتی رمزارزها چیستند؟

چگونه ربات‌های معاملاتی رمزارزها کار می‌کنند؟

ربات‌های معاملاتی رمزارزها نرم‌افزارهای معاملاتی اتوماتیک هستند که توسط یک شخص یا شرکت سوم ساخته شده‌اند. شما می‌توانید نرم‌افزار ربات معاملات را خرید یا اشتراک بگیرید یا یک نرم‌افزار ربات معاملات رایگان دانلود کنید. با این حال، باید در بیشتر موارد حداقل، یک درک ابتدایی از کدنویسی و تحلیل فنی داشته باشید.

استفاده از ربات‌های معاملات رمزارز را با اتصال آن‌ها به صرافی‌ها با استفاده از واسط برنامه نویسی اپلیکیشن (API) انجام می‌گیرد. در معاملات رمزارزها، یک API واسطی است که بین ربات‌های معاملات رمزارز و پلتفرم صرافی به عنوان پل عمل می‌کند، برای اینکه ربات‌ها بتوانند معاملات را انجام دهند و پرتفوی تاجر را مدیریت کنند.

ربات‌های معاملات رمزارزها، معاملات خود را بر اساس نشانگرها و پارامترهای بازار از پیش تعیین‌شده ساده یا پیچیده انجام می‌دهند. برخی از پارامترهای متداول که ربات‌ها استفاده می‌کنند شامل قیمت، بازه زمانی و حجم سفارشات است، در حالیکه نشانگرهای متداول شامل میانگین متحرک (MAs)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و غیره می‌شوند.

چگونه ربات‌های معاملاتی رمزارزها کار می‌کنند؟
چگونه ربات‌های معاملاتی رمزارزها کار می‌کنند؟

با این حال، هنوز هم باید با دقت پارامترها و نشانگرهای معاملات خود را انتخاب کنید چرا که آن‌ها تعیین‌کننده‌ی این موضوع هستند که چگونه ربات‌های معاملاتی رمزارزها بازار را نظارت کرده و تصمیمات معاملاتی را اتخاذ می‌کنند. هنگامی که شرایط بازار با پارامترهای پیش‌تعیین شما همخوانی دارند، ربات‌های معاملاتی، معاملات را اجرا می‌کند.

زیرا ربات‌های معاملات رمزارزها از دسترسی مستقیم به دارایی‌های رمزارزی شما برخوردار هستند و می‌توانند به نمایندگی شما معاملات را انجام دهند، بنابراین باید API خود را در مورد اقداماتی که ربات‌ها می‌توانند انجام دهند، محدود کنید و تنها از ربات‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارید استفاده کنید. علاوه بر این، باید استراتژی معاملاتی خود را در شرایط مختلف بازار تست کنید تا احتمال ایجاد سود در بازارهای واقعی افزایش یابد.

مزایا و معایب استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها

استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها مزایای زیادی دارد، اما این نرم‌افزار نیز با چالش‌های خاصی همراه است. در ادامه به بررسی برخی از مزایا و معایب استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها می‌پردازیم.

مزایای استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها

کارآیی افزایش یافته

ربات‌های معاملات رمزارزها با اتوماتیک کردن فرآیند معاملات، تجار را در پیگیری تمام دارایی‌های دیجیتال خود و همزمان نظارت بر بازارهای مختلف کمک کرده و نیاز به کار دستی را حذف می‌کنند.

تجارت ۲۴ ساعته

ربات‌های معاملات رمزارزها امکان معامله در بازار پرفشار و نامنظم رمزارزها را به صورت ۲۴ ساعته فراهم می‌کنند. تاجران محدود به نظارت بر بازار ۲۴ ساعته هستند و ممکن است از فرصت‌های موجود عبور کنند که ربات‌ها در اینجا نقش ایفا می‌کنند.

دقت و زمان‌بندی بهتر تجارت

در صورت تنظیم درست پارامترها، ربات‌های معاملات رمزارزها دقت و زمان‌بندی تجارت بهتری دارند. بازار بسیار نوسانی است و این ربات‌ها با پیدا کردن زمان و ارز دیجیتال مناسب، بهترین لحظه برای معامله و کسب سود را فراهم می‌کنند.

حذف احساسات انسانی

ربات‌های معاملاتی رمزارزها در فرآیند معاملات، احساسات انسانی را حذف می‌کنند و اگر به درستی کد شوند، تعداد کمتری اشتباه مرتبط با تصمیم‌گیری انسانی انجام می‌دهند. تاجران ممکن است در هنگام انجام معاملات تحت تأثیر برخی از احساسات قرار گیرند که ممکن است به طور قابل توجهی بر نتایج معاملات آن‌ها تأثیر بگذارد.

مزایای استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها
مزایای استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها

معایب استفاده از ربات‌های معاملاتی رمزارزها

وابستگی به کامپیوتر و مخاطره از دسترس خارج شدن

برای اجرای معاملات، ربات معاملات باید در حال اجرا باشد که به این معناست که کامپیوتر شما نیز باید به صورت مداوم در حال اجرا باشد. همیشه خطر وقوع حوادثی نظیر خاموش شدن کامپیوتر یا شکست در اجرای ربات وجود دارد، بنابراین شما همچنان باید به آن‌ها نظارت داشته باشید.

نیاز به دانش فنی

راه‌اندازی یک ربات معاملاتی ممکن است نیازمند دانش فنی باشد؛ یعنی شما باید استراتژی‌های معاملاتی و بازار رمزارز را درک کنید. طبیعت نوسانی رمزارزها نیازمند تغییر استراتژی‌ها بسته به اینکه چه چیزی در هر زمان کارساز است.

احتمال بروز مشکلات در برنامه‌نویسی

ربات‌های معاملات رمزارزها تنها به اندازه‌ای خوب هستند که برنامه نویسی آن‌ها خوب باشد. اگر برنامه‌نویسی ربات به درستی انجام نشود، مشکلات و اشتباهات زیادی ممکن است رخ دهد.

خطر امنیتی و تقلب

ربات‌های معاملات رمزارزها دسترسی مستقیم به دارایی‌های شما دارند که خود یک خطر امنیتی است. این ربات‌ها ممکن است دارای کدهای مخفی و مخربی باشند که می‌تواند تمام اموال شما را بردارد. شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و از منابع معتبر برای دریافت ربات‌های خود استفاده کنید.

نمونه‌هایی از ربات‌های معاملاتی رمزارزهای محبوب

چندین ربات معاملاتی رمزارز اتوماتیک با نیازهای نرم‌افزاری مختلف در دسترس است. بیایید نگاهی به برخی از محبوب‌ترین ربات‌های معاملاتی رمزارزها بیندازیم.

نمونه‌هایی از ربات‌های معاملاتی رمزارزهای محبوب
نمونه‌هایی از ربات‌های معاملاتی رمزارزهای محبوب

کریپتوهاپر (Cryptohopper)

کریپتوهاپر یک پلتفرم معاملات اتوماتیک مبتنی بر فضای ابری است که بر اساس مدل اشتراک با یک آزمایش رایگان 7 روزه عمل می‌کند. این ربات به شما این امکان را می‌دهد که استراتژی‌های معاملاتی خود را تنظیم کرده و از سیگنال‌های خارجی برای معامله استفاده کنید. کریپتوهاپر انواع استراتژی‌ها، نشانگرهای معاملاتی، و الگوهای شمعی را ارائه می‌دهد و در معاملات با چندین رمزارز مختلف شرکت می‌کند.

کوین‌رول (Coinrule)

کوین‌رول یک ارائه‌دهنده ربات معاملاتی اتوماتیک با بیش از 200 الگوی استراتژی معاملاتی است. این ربات دارای یک ویژگی دمو بدون خطر برای تست هر استراتژی قبل از اجرا می‌باشد. کوین‌رول اشتراک‌های رایگان و پرداختی با تعداد متفاوتی از الگوهای استراتژی را به شما ارائه می‌دهد. ویژگی اسکنر سکه‌ها نیز انواع روندهای قیمتی را در بیش از 2000 رمزارز اسکن می‌کند.

۳کاماس (3Commas)

۳کاماس یک پلتفرم معاملاتی است که ربات‌های معاملات رمزارزهای اتوماتیک ارائه می‌دهد که قابلیت تنظیم برای رویارویی با هر شرایط بازار را دارند. شما می‌توانید ربات‌های خود را بر اساس نیازهای معاملاتی خود سفارشی‌سازی کنید و یا از تریدران حرفه‌ای ایده‌ها را کپی کنید. ۳کاماس یک مدل اشتراک سه‌سطحی با یک طرح رایگان نیز دارد که می‌تواند برایتان مفید باشد.

یونی‌بات (Unibot)

یونی‌بات یک ربات معاملاتی تلگرامی است که به شما این امکان را می‌دهد که مستقیماً از برنامه پیام‌رسان تلگرام خرید و فروش رمزارز داشته باشید. ربات یونی‌بات یک پروتکل دیفای (DeFi) است که معاملات سریع را در Uniswap v3 فراهم می‌کند. این پلتفرم دارای یک توکن به نام UNIBOT است که امتیازات حاکمیت، فارمینگ سود، و کاهش هزینه‌های گس (Gas Fee) برای دارندگان را ارائه می‌دهد. یونی‌بات به شما این امکان را می‌دهد که چندین کیف پول داشته باشید، معاملات از کیف‌پول‌های دیگر را کپی کنید، و به تازگی منتشر شده‌ها را بررسی کنید.

ربات‌های معاملات رمزارزها ممکن است برای تاجران حرفه‌ای که به دنبال اجرای استراتژی‌های معاملات اتوماتیک هستند، ابزار عالی باشند. با این حال، آن‌ها ماشین‌های سازنده سود کلی نیستند. برای موفقیت در معاملات با استفاده از ربات، باید آن را به یک استراتژی معاملاتی که به دقت تست شده باشد مجهز کرده، به طور منظم نظارت کرده و حتی در آن صورت هم ممکن است سودی از معامله نکند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی ربات‌های معاملاتی رمزارزها پرداخته شد که ابزارهای اتوماتیک و خودکاری هستند که برای اجرای استراتژی‌های معاملاتی در بازارهای رمزارزی به کار می‌روند. این ربات‌ها از مزایایی مانند افزایش کارایی، معامله ۲۴ ساعته، دقت و زمان‌بندی بهتر در تجارت و حذف احساسات انسانی در فرآیند معاملات بهره‌مند هستند.

از سوی دیگر، معایبی نیز در این ربات‌ها وجود دارد، از جمله نیاز به دانش فنی برای راه‌اندازی، خطر امنیتی و تقلب و وابستگی به کامپیوتر و مخاطره از دسترس خارج شدن آن‌ها. علاوه بر این، توضیحاتی نیز در خصوص معروف‌ترین ربات‌های معاملات رمزارزی چون Cryptohopper، Coinrule، 3Commas، و Unibot در مقاله ارائه شد. این ربات‌ها ابزارهای متنوع و محبوب در جهان تجارت رمزارزها هستند که به تاجران امکان می‌دهند استراتژی‌های مختلف را اجرا کرده و به بهبود عملکرد معاملاتی خود بپردازند.

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا