دسته‌بندی نشده

بانک مرکزی سابق چین می‌گوید «استفاده از یوان دیجیتال کم بوده است»

یکی از مقامات سابق بانک مرکزی چین (PBOC)، بانک مرکزی این کشور، از اینکه یوان دیجیتال چین استفاده کمی می کند ابراز ناامیدی کرده است. طبق گزارش 28 دسامبر Caixin، شی پینگ، مدیر تحقیقات سابق PBOC و استاد مالی فعلی در دانشگاه Tsinghua، نظرات انتقادی عمومی در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی چین (CBDC) در کنفرانس اخیر دانشگاه ارائه کرد. زی خاطرنشان کرد که تراکنش‌های انباشته یوان دیجیتال در اکتبر، دو سال پس از راه‌اندازی، تنها از 14 میلیارد دلار (100 میلیارد یوان) عبور کرده است. او گفت: «نتایج ایده‌آل نیستند» و افزود که «استفاده کم و بسیار غیرفعال بوده است».

علیرغم گسترش سریع آزمایش‌ها و ویژگی‌های جدید کیف پول توسط دولت برای جذب کاربران، گزارش ماه ژانویه PBOC بیان کرد که تنها ۲۶۱ میلیون کاربر کیف پول الکترونیکی CNY را راه‌اندازی کرده‌اند. بر اساس گزارش یونیون پی چین در سال 2021، این در مقایسه با حدود 903.6 میلیون نفری است که از پرداخت های تلفن همراه در چین استفاده می کنند. رئیس سابق بانک مرکزی گفت که مورد استفاده e-CNY “باید تغییر کند” از استفاده فعلی آن به عنوان یک جایگزین پول نقد و برای استفاده های دیگری مانند توانایی پرداخت برای محصولات مالی یا اتصال به پلتفرم های پرداخت بیشتر برای تقویت پذیرش باز شود.

او یوان دیجیتال را با سایر سیستم‌های پرداخت شخص ثالث در کشور مانند WeChat Pay، Alipay و QQ Wallet مقایسه کرد که امکان سرمایه‌گذاری، وام یا وام را فراهم می‌کنند. او گفت که آنها “یک ساختار بازار پرداخت را تشکیل داده اند که نیازهای مصرف روزانه را برآورده می کند.” برخی از برنامه‌های مالی شخص ثالث با e-CNY سازگار هستند، اما کاربرد چندانی ندارند، همانطور که زی گفت «مردم به استفاده از سرویس اصلی عادت کرده‌اند» و تغییر «سخت است». چنین انتقاداتی از ابتکارات دولت چین از سوی مقامات سابق نادر است و نشان می دهد که این کشور ممکن است به طور جدی در تلاش برای جلب توجه در ابتکار CBDC خود باشد.

دولت اخیراً در دسامبر مسیرهای e-CNY را به سرعت به چهار شهر جدید گسترش داده است. قبلاً در ماه سپتامبر به استان گوانگدونگ، پرجمعیت‌ترین آن، و سه استان دیگر گسترش یافته بود. ویژگی‌های جدیدی به برنامه کیف پول e-CNY اضافه شد تا کاربران را به موقع برای سال نو چینی جذب کند که قابلیت ارسال نسخه‌های دیجیتالی بسته‌های قرمز سنتی یا پاکت‌های قرمز (هنگ‌بائو) حاوی پول را اضافه می‌کند – یک رسم محبوب در طول جشن‌ها.

صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا