دسته‌بندی نشده

دش کوین Dash coin چیست؟ بررسی ارز دیجیتالی دش

دش کوین فورکی از لایت کوین

دش کوین ارز دیجیتالی است که در سال 2014 راه اندازی شد.

در این راهنما، برای شما کاربران عزیز توضیح خواهیم داد که رمز ارز دش چیست، چه چیزی آن را بسیار خاص می کند و به چگونگی انجام معاملات آن نیز خواهیم پرداخت. همچنین در مورد امنیت رمز ارز دش کوین و چگونگی خرید، ذخیره و استفاده آن نیز بحث خواهیم کرد.

تعریف دش کوین

ارز رمز نگاری شده دش مانند بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که می تواند برای ارسال، دریافت و یا پرداخت وجوه استفاده شود. در حقیقت، دش با فناوری مشابه بلاک چینی ساخته شده است که بیت کوین از آن استفاده می کند. تفاوت در این نکته است که دش پیشرفت های چشمگیری نسبت به بیت کوین داشته است.

دش از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد زیرا حریم خصوصی بهتر و سرعت معامله بالاتری از بیت کوین را ارائه می دهد. این عمل می تواند با کمک یک مدل منحصر به فرد که شامل “Masternodes” می باشد، دست یافتنی به نظر برسد.

Masternodes ها ستون فقرات شبکه دش را تشکیل می دهند. در ادامه در مورد این مدل به صورت جامع توضیح خواهیم داد.

ارز رمزنگاری شده دش کوین نه تنها این مزایا را فراهم می کند، بلکه بر اساس یک مدل خودگردان و تأمین بودجه شخصی نیز عمل می کند. برخلاف بیت کوین، شبکه دش می تواند بودجه خود را برای ایجاد پیشرفت بیشتر در فناوری دش کوین تأمین کند.

دش (Dash)، ترکیبی از کلمات “Digital” و “Cash” می باشد. این ارز در 18 ژانویه 2014 توسط ایوان دافیلد با عنوان “(Xcoin (XCO” منتشر شد. در 28 ژانویه 2014، نام این ارز به “Darkcoin” تغییر یافت تا سرانجام در 25 مارس 2015 نام این رمز ارز به “Dash” تغییر کرد.

دش کوین فورکی از لایت کوین بود

دش فورکی از لایت کوین و لایت کوین نیز فورکی از بیت کوین بود. با بروز این فورک یک اشکال معرفی شد و در نتیجه طی دو روز اول 1.9 میلیون دش کوین استخراج شد. 1.9 میلیون حدود 10٪ از کل کوین های دش می باشد که تا به حال وجود دارد.

پس از بروز این خطای فنی، ایوان دافیلد پیشنهاد راه اندازی مجدد کوین را داد.اما انجمن دش این پیشنهاد را تأیید نکرد و بنابراین پروژه به همان روال ادامه یافت.

از زمان راه اندازی دش در سال 2014 تا پایان سال 2016 قیمت این ارز دیجیتالی کمتر از 10 دلار بود. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، قیمت دش در ابتدای سال 2017 شروع به افزایش کرد و در بیستم دسامبر 2017 به بالاترین قیمت خود یعنی 1540 دلار رسید.

چگونه می توان از دش کوین استفاده کرد؟

دش ویژگی های بسیاری دارد که آن را نسبت به سایر ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین و لایت کوین برتری می دهد. به دلیل این سه ویژگی می توان از دش برای انجام معاملات به صورت خصوصی و سریع استفاده کرد:

 1. مسترنود ها (Masternodes)
 2. ارسال های خصوصی (PrivateSend)
 3. ارسال ها فوری (InstantSend)

مسترنود ها (Masternodes)

در بلاک چین بیت کوین ماینرهایی وجود دارند که معاملات انجام شده در بلاک چین را بررسی می کنند وبا توجه به کارشان پاداش دریافت می کنند. به همین ترتیب، در بلاک چین ارزهای رمزنگاری شده، ماینرها نیز وجود دارند، اما سیستم به دو قسمت مسترنود ها و ماینرها تقسیم شده است.

یک کاربر برای تبدیل شدن به مستر نود باید حداقل 1000 دش واریز کند.

مسترنود ها به عنوان سرورهای خاصی عمل می کنند که عملکردهای حیاتی را در شبکه رمزنگاری دش انجام می دهند. آنها مسئول معاملات خصوصی (PrivateSend)، معاملات فوری (InstantSend) و سیستم حاکمیت و خزانه داری (governance) هستند.

همانطور که در زیر مشاهده می کنید، یک شبکه قدرتمند و در حال رشد از مستر نود های دش وجود دارد.

مستر نود ها امنیت شبکه را بهبود می بخشد و باعث افزایش سرعت تراکنش ها می شوند. این کار برای مستر نود ها هزینه و تلاش بسیاری دارد، بنابراین به آنها توسط شبکه پاداش تعلق می گیرد.

یک مستر نود 45٪ از کل پاداش دریافتی از استخراج دش کوین را دریافت می کند. بنابراین، در صورت استخراج یک دش کوین توسط استخراج کنندگان، پاداش ها به صورت زیر تقسیم می شوند:

✅ 45٪ پاداش استخراج به ماینرها تعلق می گیرد.
✅ 45٪ پاداش استخراج به مستر نود ها تعلق می گیرد.
✅ 10٪ بودجه باقی مانده به پیشرفت بیشتر در شبکه اختصاص می یابد.

ارسال خصوصی (PrivateSend)

یکی از مشکلات بلاک چین بیت کوین عمومی بودن آن می باشد. معنی این امر این است که اگر معامله ای با بیت کوین انجام دهید، هر کسی در جهان که به اینترنت دسترسی دارد می تواند موارد زیر را در مورد آن بیابد:

✅ آدرس عمومی فرستنده و گیرنده هر معامله بیت کوین
✅ ارزش هر معامله
✅ معاملات قبلی که آن بیت کوین در آن نقش داشته است

با این حال، دش کوین گزینه ای به نام ارسال خصوصی ارائه می دهد که معاملات را خصوصی می کند. به همین دلیل، نمی توان معاملات دش را جستجو کرد و هویت کاربران برای شخصی آشکار نمی شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، معاملات خصوصی توسط مستر نود ها تسهیل می شوند.

این مزیت همان چیزی است که رمز ارز اش را “مقیاس پذیر” می کند.

ارزهای فیات سنتی (مانند USD ،EUR ،JPY) همگی مقیاس پذیر می باشند. این بدان معنی است دو اسکناس 10 دلاری با یکدیگر تفاوتی ندارند و می توان آن دو را با یکدیگر تعویض کرد. همانند 1 اونس طلا با اونسی دیگر با ارزش یکسان.

این مفهوم برای بیت کوین صدق نمی کند. از آنجا که معاملات بیت کوین قابل ردیابی می باشد، اشخاص می توانند از پذیرش بیت کوینی که در گذشته از آن در تجارت غیرقانونی استفاده شده است خودداری کنند.

از آنجا که معاملات رمز ارز دش قابل ردیابی نیست، تاریخچه آن نیز ناشناخته خواهد ماند. این عمل باعث می شود تمام دش کوین ها با یکدیگر برابر باشند.

ارسال ها فوری (InstantSend)

به طور متوسط، تایید هر معامله بیت کوین حدود 10 دقیقه طول می کشد. از طرف دیگر، انجام تراکنش با استفاده از ویزا یا مسترکارت فقط چند ثانیه طول می کشد.

دش با ارائه سرویس ویژه ای به نام “InstantSend” این مشکل را حل می کند. با استفاده از ارسال فوری، تراکنش های دش تقریباً بلافاصله توسط شبکه مستر نود ها تأیید می شوند.

استفاده از سرویس اضافی برای ارسال فوری بیش از یک معامله معمولی دش هزینه دارد. معاملات معمولی دش در حدود 2.5 دقیقه انجام می شوند، که باز هم نسبت به بیت کوین سریع تر می باشد.

با پرداخت هزینه ای ناچیز، می توانید از مستر نود ها بخواهید ظرف چند ثانیه معامله شما را انجام دهند.

3 ویژگی مهم ذکر شده از بارز ترین برتری های دش کوین نسبت به بیت کوین و لایت کوین می باشد.

پروتکل و تامین بودجه خودگردان

در بیت کوین، هنگامی که یک بلاک استخراج می شود، 100٪ پاداش آن بلاک به ماینر ها می رسد. همانطور که گفته شد در دش کوین 10% از پاداش به خود شبکه بازگردانی می شود.

این مقدار اساساً به بودجه ای اضافه می شود که در آینده برای رشد و پیشرفت رمز ارز دش استفاده خواهد شد. این عمل بدان معنی است که ارز دیجیتالی دش کوین می تواند رشد و پیشرفت خود را با این بودجه تأمین کند.

اما سوال پیش می آید که چه کسی تصمیم می گیرد که از این بودجه استفاده کند؟

باز هم، این کار به روشی دموکراتیک انجام می شود که در آن شرکت کنندگان در شبکه دش به پیشنهادهای مختلف رای می دهند که در Dash.org شرح داده شده است.

همه افراد در شبکه ارز دیجیتالی دش فرصتی برای ابراز عقیده و کمک به توسعه این ارز پیدا می کنند. این کار بسیار مهم است، زیرا بلاکچین یک فناوری مدرن می باشد و قبل از جریان گرفتن اصلی آن، نیاز به توسعه مداوم دارد.

چگونگی کار معاملات دش

بیایید تصور کنیم که شما صاحب یک ارز رمزپایه دش می باشید و آن را در کیف پول دش خود ذخیره کرده اید. اولاً، در اینجا دو نکته مهم وجود دارد که باید در مورد کیف پول دش خود بدانید.

کلید عمومی: این کلید همانطور که از اسمش مشخص است عمومی می باشد و می توان آن را برای انجام تراکنش ها به اشتراک گذاشت. همانند شماره کارت بانکی.
کلید خصوصی: این کلید رمز عبور اصلی شما برای انجام تراکنش های مختلف می باشد و نمی توانید آن را با کسی به اشتراک بگذارید. اگر این کلید را گم کنید دسترسی به وجوه خود نخواهید داشت.

بنابراین، فرض کنید می خواهید یک دش کوین را برای دوست خود ارسال کنید. برای تحقق این معامله باید مراحل زیر را طی کنید.

✅ با وارد شدن به کیف پول با کلید خصوصی خود، یک دش کوین برای فرد مورد نظر ارسال کنید.
✅ استخراج کنندگان دش معامله شما را به یک بلوک اضافه می کنند. در واقع بلوک یک گروه از معاملات ارز های رمزنگاری شده دش است که در یک بازه زمانی مشابه انجام می شود.
✅ اگر سرویس ارسال فوری را انتخاب کرده باشید، تراکنش شما بلافاصله توسط مستر نود ها تأیید می شود. در غیر این صورت، این عمل پس از 2 تا 3 دقیقه توسط ماینر ها تایید می شود.
✅ پس از انجام این کار، به بقیه ماینرهای موجود در شبکه در مورد این اتفاق گفته می شود. آنها نتایج حاصل از استخراج کننده ای که معامله را تأیید کرده است را مجدداً بررسی خواهند کرد تا از عدم خطا و معتبر بودن معامله مطمئن شوند.
✅ دش کوین شما با موفقیت انتقال خواهد یافت.

این مراحل نحوه کار تراکنش ها در شبکه دش کوین می باشد.

چگونه دش را خریداری کنیم؟

روند خرید دش کوین در واقع بسیار ساده است، به خصوص اگر با برخی دیگر از ارزهای رمزپایه کمتر شناخته شده و با دسترسی کم مقایسه شود. برای خرید دش تنها لازم است در یک اکسچنج ثبت نام کرده و پس از انجام مراحل احراز هویت در آن صرافی با انتخاب روش پرداختی مورد نظر، دش کوین را خریداری کنید.

اگر می خواهید Dash را از طریق کارت اعتباری یا به صورت نقدی خریداری کنید، می توانید از طریق Simplex نیز این کار را انجام دهید.

ذخیره کوین های تازه خریداری شده دش نیز بسیار ساده است. شما می توانید این کار را با استفاده از کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجب کیف پول ارز دیجیتال به لینک زیر مراجعه کنید.

پتانسیل های دش کوین

دش در سال 2017 عملکرد خیره کننده ای داشت. اگر در ابتدای سال 2017 10 دلار در این رمز ارز سرمایه گذاری می کردید، در ماه دسامبر سرمایه شما به 1500 دلار می رسید.

یکی از مهمترین دلایل محبوبیت گسترده این ارز دیجیتالی این است که در حال حل دو مشکل مهم بیت کوین می باشد:

 1. عدم حفظ حریم خصوصی
 2. سرعت پایین معاملات.

دلایل قدرت

در زیر چند دلیل وجود دارد که دش را به عنوان یک ارز دیجیتال قدرتمند در نظر می گیرند:

✅ همانطور که قبلا ذکر شد، بهبود دش در سرعت و حریم خصوصی معاملات یک مزیت عمده نسبت به بیت کوین است.
✅ به عنوان یک سرمایه گذار، مهم است که یک پروژه در فناوری ارز دیجیتال به طور مداوم پیشرفت کند. خوشبختانه ارز رمزنگاری شده دش یک سیستم خودگردان و خود تأمین از نظر مالی می باشد.
می توانید انتظار داشته باشید که دش به طور مستمر فناوری خود را بهبود ببخشد و کاربران خود را رشد دهد، که هر دو مورد برای آینده دش بسیار مهم هستند.

طبق bitinfocharts.com، متوسط ​​هزینه تراکنش برای دش بین 0.2 تا 0.3 دلار می باشد، در حالی که این هزینه برای بیت کوین در محدوده 2 تا 5 دلاری قرار دارد. معاملات با استفاده از دش کوین در مقایسه با بیت کوین بسیار ارزان تر می باشد.

موانع رشد

برخی از عوامل نیز مانع رشد دش کوین می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

✅ منتقدان ارز رمزنگاری شده دش معتقدند که این ارز غیرمتمرکز نیست، زیرا بسیاری از عملکردهای مهم توسط مستر نود ها انجام می شود. اگر شخصی اکثر مستر نود ها را کنترل کند، به طور بالقوه می تواند شبکه دش کوین را نیز کنترل کند.
گرچه این کار بسیار دشوار است، اما غیرممکن نیست.

✅ همچنین دش با سایر کوین هایی که در حفظ حریم خصوصی پیشتازند مانند Monero و ZCash رقابت سختی دارد. گفته می شود که حریم خصوصی ارائه شده توسط Monero بهتر از دش می باشد. بنابراین، اگر تصمیم به سرمایه گذاری دارید، می بایست این گزینه ها را نیز در نظر بگیرید.
✅ با توجه به خصوصی بودن دش، احتمال سوء استفاده از آن نیز بسیار بالاست. به دلیل قابل مشاهده نبودن تراکنش ها، استفاده کلاهبرداران را از این ارز بسیار آسان تر است.
این موارد برخی از چالشهایی است که دش با آنها روبرو می باشد. شما باید قبل از سرمایه گذاری در آنها با آگاهی کامل این کار را انجام دهید.

امنیت دش کوین

ارز رمزنگاری شده دش، مانند سایر ارزهای رمزپایه، روشی مطمئن برای معامله را بدون نیاز به هیچ واسطه شخص ثالثی ارائه می دهد.

به عنوان مثال، اگر از طریق کارت اعتباری Visa خود پرداختی انجام دهید، Visa مطمئن می شود که معامله به روشی امنی انجام شده است. همچنین کلیه معاملات را برای مراجعه در آینده ثبت می کند.

متأسفانه، اگر امنیت ویزا یا سایر واسطه های دیگر بهم بخورد، همه کاربران در معرض خطر خواهند بود. موارد زیادی رخ داده است که هکرها به بانک ها و موسسات مالی حمله کرده اند و در نتیجه ثروت دارندگان حساب ها از بین رفته است.

ارز رمزنگاری شده دش که از طریق فناوری بلاک چین ساخته شده است و با توجه به غیرمتمرکز بودن این فرآیند، گزینه ای امن را به کاربران ارائه می دهد. تراکنش های دش به جای اعتماد به یک نهاد متمرکز مانند بانک، توسط 4،943 سرور میزبان در سراسر جهان تأیید می شوند.

بنابراین، ارز دیجیتالی دش را می توان ایمن در نظر گرفت، مگر اینکه اشکالی در خود فناوری ایجاد شود، شبیه آنچه در هنگام راه اندازی دش رخ داد. این اشکال اغلب به عنوان “جنجال بررسی” نامیده می شود.

هنگامی که دش راه اندازی شد، 2 میلیون دش در 48 ساعت پس از راه اندازی استخراج شد. اگر به یاد داشته باشید، فقط 18 میلیون دش قابل استخراج وجود دارد. یکی از بزرگترین ذی نفعان این اشکال سازنده دش بود.

از آن زمان، دش با هیچ مسئله امنیتی دیگری روبرو نشده است، اما تردید های فراوانی را در ذهن سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

چگونه می توان از دش کوین سوء استفاده کرد؟

از آنجا که معاملات رمزنگاری دش ناشناس و غیرقابل ردیابی می باشد، به یک کوین ترجیحی برای معاملات غیرقانونی تبدیل شده است. بسیاری از دارک وب ها، شروع به پذیرش کوین هایی کرده اند که نام آنها را به کاربران خود نمی دهد.

همچنین اگر دولت نداند چه کسی معاملات را انجام می دهد، فرار مالیاتی آسان تر خواهد شد.

با استفاده از کوین هایی که مانند دش دارای حریم خصوصی می باشند، می توانید درآمدی که از سرمایه خود کسب می کنید را مخفی نگه دارید و پیگیری این مبالغ برای سازمان امور مالیاتی دشوار می شود. بنابراین، توجه کاربرانی که سعی در استفاده از آن برای فرار مالیاتی یا سایر فعالیت های غیرقانونی دارند را به خود جلب کرده است.

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار محبوب شد، بسیاری از مردم تصور اشتباهی داشتند که این ارز گمنامی کامل را ارائه می دهد. با گذشت زمان، مشخص شد که بیت کوین، حریم خصوصی را به صورت کامل حفظ نمی کند. بنابراین کانون توجهات به کوین های دارای حریم خصوصی مانند دش و مونرو منتقل شد.

اگرچه که می توان از رمز ارز دش استفاده نادرست کرد، اما مجرمان تنها درصد کمی از کل کاربران را تشکیل می دهند.

نتیجه گیری

بنابراین، اکنون می دانید که چرا ارز دیجیتالی دش یک کوین حریم خصوصی نامیده می شود و چه مزایای دیگری نسبت به بیت کوین دارد.

بدون شک دش از یک فناوری منحصر به فرد و قوی استفاده می کند که به آن نسبت به بسیاری از ارزهای رمزپایه برتری داده است. موارد منفی نیز وجود دارد که می بایست مراقب آن ها بود.

در این مطلب شما عملکرد گذشته و اتفاقات احتمالی آینده را نیز آموختید.

از 18/9 میلیون دش موجود ، 8،009،502 دش در حال حاضر در گردش می باشد. برای در اختیار داشتن دش، می توانید آنها خریداری کرده یا از روش استخراج استفاده کنید.

خرید دش

اگر می خواهید دش کوین خریداری کنید دو را وجود دارد:

 • ثبت نام در صرافی های قانونی ارز های دیجیتال
 • احراز هویت در صورت نیاز
 • خرید دش

یا:

 • مقدار دش کوین هایی را که می خواهید از طریق Simplex خریداری کنید انتخاب کنید
 • تمامی زمینه ها و بررسی های مختلف را انجام دهید
 • دش خود را از طریق کارت اعتباری یا نقدی، به روشی سریع و مطمئن خریداری کنید

برای ذخیره دش نیز کافیست از یک کیف پول دیجیتالی مورد اطمینان استفاده کنید.

سوالات متداول

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا