مقالات آموزش ارز دیجیتال

کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ !!!

در دام کلاهبرداری های اینترنتی نیافتید

کلاهبرداری سایت اسکم یاب، آیا واقعا سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ برای تشخیص سایت‌های اسکم طراحی شده‌اند یا برای جذب قربانی و گول زدن افراد ناآگاه برای سایت‌های اسکم و پانزی طراحی شده‌اند. سایت‌های کلاهبرداری یا سایت اسکم یاب به سایت‌هایی گفته می‌شود که یا به‌طور کامل به قصد کلاهبرداری ایجاد می‌شوند و یا پس از مدتی ورشکسته شده و به فعالیتشان پایان می‌دهند. خیلی از سایت‌های سرمایه‌گذاری هایپ، قرارداد هوشمند، استخراج ابری (حدود 99%) که به بهانه‌های مختلف پول مردم را می‌گیرند اسکم هستند. اما آیا راهی برای تشخیص این گونه سایت‌ها وجود دارد؟ بله. سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ می‌تواند تا حدی در پیدا کردن سایت‌های سرمایه‌گذاری اسکم شما را یاری کند. زیرا تمام سایت‌های که معرفی می‌کنند اسکم هستند!!!.

کلاهبرداری به معنای بردن مال شخص دیگر از طریق توسل به وسایل متقلبانه همراه با سوء نیت است و کسی که به این کار اقدام نموده نیز کلاهبردار نامیده می‌شود.

توجه: این نوشته‌ها تجربه تحقیق چندین ساله در تعداد بالا و دقیق است پس جدی بگیرید. دو دلیل مهمی که گرفتار این نوع کلاهبرداری‌ها می‌شود عبارتنداز:

 1. طمع و نبود درآمد کافی برای رفع نیازها
 2. اعتماد به افراد و سایت ها اشتباه در این زمینه

کلاهبرداری سایت‌های مانیتورینگ

دوستان سایت‌های مانیتورینگ هم دقیقا مثل سایت‌های کلاهبرداری نقش منفی دارند و به عنوان سایت‌های جذب زیرمجموعه و قربانی برای سایت‌های کلاهبرداری فعالیت می‌کنند. حتی سایت‌های معروف مانیتورینگ هم خودشان موسس و مدیر سایت‌های قوی و بزرگ هایپ هستند. در این میان افرادی نا آگاه هستند که برای زیرمجموعه گیری به این شیادها کمک می‌کنند که از روی ناآگاهی و مقدار کمی سود است.

در این مدت به خاطر تورم و افزایش قیمت دلار ایرانی‌های زیادی در این حوزه به فعالیت می‌پردازند و به دلیل نداشتن اطلاعات زیاد گرفتار همچین سایت‌های می‌شوند.

جرم سایت مانیتورینگ و کانال جذب زیرمجموعه

نکته خیلی مهم: جرم کسانی که با سایت اسکم یا سایت مانیتورینگ و کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام در حال جذب زیرمجموعه برای یک پروژه کلاهبرداری هستند بیشتر از مدیر همان سایت کلاهبرداری است. پس اگر کسی شما را دعوت به یک پروژه برای پول درآوردن می‌کند آن را تایید هویت کنید. اگر آن فرد اطلاعات خود را در اختیار شما قرار بدهد می‌توانید در مورد آن پروژه بیشتر فکر کنید ولی اگر طرف اطلاعاتی از خودش را به اشتراک نگذاشت باید بدانید که آن پروژه‌ای که معرفی می‌کند 100% کلاهبرداری و اسکم است. حتی دیده شده است که افراد مشهور در ایران از روی ندانستن و کمبود اطلاعات در زمینه ارز دیجیتال دست به همچین تبلیغ‌هایی زده‌اند.

آیا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم کلاه بردار هستند؟

یکی از دلایلی که افراد زیادی هنوز بیت کوین را قبول نکردند و فکر می کنند که بیت کوین یا ارز های دیجیتالی مانند اتریوم و… کلاهبرداری است این است که سایت های زیادی با استفاده از بیت کوین و اتریوم دست به کلاهبرداری میزنند مانند سایت‌های کلاهبرداری و قرارداد هوشمند. در صورتی که ارز دیجیتال بیت کوین خودش یک پروژه پانزی و کلاهبردار نیست ولی با این حال بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی به بازار سیاه به خاطر مخفی بودن هویت ها کمک کرده است.

کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ
کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ

کلاهبرداری سایت سرمایه‌گذاری هایپ

برخی از جرائم سازمان یافته و سیستم‌های پولشویی با هدایت لیدرهای اصلی ساکن کشورهای همسایه انجام می‌گیرد و هم‌دستان آن‌ها در داخل کشور به ظاهر از ماهیت کلاهبرداری متهمین اطلاعی ندارند و نقش مکمل برای
تبادلات مالی و انتقال ارز بر عهده آن‌ها می‌باشد. یکی از شگردهای مشهور کلاهبرداری در این سیستم‌ها بهره‌گیری از طرح پانزی است.

یک شرکت کلاهبرداری پانزی و سرمایه‌گذاری با سود بالا با جمله این شرکت سرمایه گذاری در بازارهای بورس، اوراق قرضه، اوراق بهادار، طلا و فارکس یا ترید ارز دیجیتال فعالیتی گسترده دارد و سود بالایی کسب می کند و بین کاربرهای خود تقسیم می‌کند شروع می‌شود.

هوشیار باشیدکلاهبرداری با بهره گیری از طرح پانزی به واسطه راه اندازی وب سایت‌های
سرمایه‌گذاری اقدام به جذب سرمایه‌های افراد می‌کنند و تا مدتی از طریق اعضای جدید مبلغ سود یا
وام را پرداخت می‌کنند. سپس زمانی که عضوگیری‌ها متوقف شد پنل‌های کاربری بلوکه می‌شود و
دیگر اصل سرمایه و سودها به افراد فریب خورده بر نمی‌گردد.

تشخیص سایت‌های کلاهبرداری

 1. فریب ظاهر وب سایت‌های کلاهبرداری و تبلیغات دروغ را نخورید، هر وب سایت معتبری قابل جعل می‌باشد حتی فعال سازی تراکنش‌های ارزی در پنل کاربری یا کیف‌های پول مجازی برای سوء استفاده از سرمایه شهروندان قابل پیاده سازی می‌باشد.
 2. تنها به ظاهر مطالب پیرامون مجوزها و نظارت مراکز معتبر برای کسب و کارهای اینترنتی اکتفا نکنید و حتماً برای راستی آزمایی به صورت مستقیم از این مراکز درباره این وب سایت‌های کلاهبرداری اعتبارسنجی کنید.
 3. همیشه به تبلیغات وسوسه انگیز و غیرمنطقی شک کنید و تحقیقات گسترده‌ای برای اطمینان از صحت این تبلیغات انجام دهید.
 4. اگر با کسب و کارهای هرمی مجهول الهویه همکاری و برای عضوگیری فعالیت می‌کنید در صورت وقوع کلاهبرداری، شما در معرض اتهام و فشارهای اجتماعی قرار می‌گیرید.
 5. آگاه باشید در انتقال سرمایه از طریق کیف‌های پول مجازی، هویت گیرنده اعتبار در سیستم بانکی ثبت نمی‌شود، در واقع تراکنش‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال به صورت ذاتی بار پایه عدم شناسایی هویت طرفین طراحی گردیده است.
 6. به شما توصیه می‌کنیم که هرگز فریب اینجور کسب و کارهای اینترنتی کلاهبرداری را نخورید. بدون اینکه شناختی از آن شرکت‌ها و صاحبانشان داشته باشید. پول و سرمایه خودتان را با وعده چند برابر شدن و دریافت سود زیاد از دست ندهید. اخیراً در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها شاهد تبلیغات برای سرمایه‌گذاری در این نوع شرکت‌ها و سایت‌ها هستیم، لذا تأکید می‌کنیم فریب این دروغ‌های وسوسه‌انگیز را نخورید.

انواع کلاهبرداری

در زیر به انواع کلاهبرداری‌های سایت‌ها می‌پردازیم که عبارتند از:

کلاه برداری سایت قرارداد هوشمند

قرارداد‌های هوشمند روشی جدید برای کلاهبرداری از افراد است. باید بدانید که خود قرارداد هوشمند کلاهبرداری نیست ولی از این اسم برای کلاهبرداری استفاده می‌شود. قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت (Smart Contract) رو جدیدا خیلی شنیده‌اید مثل قرارداد هوشمند اتریوم – قرارداد هوشمند ترون – قرارداد هوشمند روبل و… قراردادهای هوشمند درست مثل قراردادهای عادی در زندگی روزمره هستند، تنها تفاوتی که دارند این است که بصورت دیجیتال هستند و تمام قرارداد‌ها در فناوری بلاکچین در یک کامپیوتر ذخیره شده است. این قراردادها تغییر ناپذیر هستند و شخص سومی نمی‌تواند آن‌ها را دستکاری کند. حتی جالب است که بدانید این عبارت در سال 1997 قبل از بوجود آمدن بیت‌کوین توسط دانشمند و حقوقدان Nick Szabo بوجود آمد. یکی از عواملی که بانک ها به سوی آن روی می‌آورند سریع، امن و ارزان بودن آن است.

قراردادهای هوشمند به شما کمک می‌کنند تا ضمن اجتناب از خدمات یک واسطه، پول، ملک، سهام یا هر چیز دیگری را با روشی شفاف و عاری از تعارض مبادله کنید.

کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ
کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ

کلاهبرداری سایت استخراج ابری

برای دوری از کلاهبرداری‌های حول سایت‌های استخراج ابری تنها کافی است به چند نکته‌ی ساده پیش از همکاری توجه داشته باشید. ترفندهایی که کلاهبرداران به کار می‌برند و راه مقابله با آن‌ها به شرح زیر است:

پنهان کردن نام افرادی که در شرکت فعال هستند یا درج نام افراد سرشناس در حوزه رمز ارزها بدون اطلاع آنها:

برای مقابله، در اینترنت به دنبال لیست افرادی که در شرکت فعال هستند مانند مدیر عامل (CEO)، مدیر فنی (CTO) و غیره بگردید. در صورت یافتن نام آن‌ها در سایت شرکت، به صفحه‌ی شخصی آنها در فیس بوک، لینکداین و دیگر رسانه‌ها سر بزنید، اگر اطلاعاتی در مورد آن شرکت در صفحه‌ی شخصی آن‌ها یافت نشد، با کلاه برداری روبرو هستید.

پنهان کردن شخص حقیقی ثبت کننده‌ی دامنه‌ی سایت:

برای مقابله، نام دامنه‌ی سایت، برای مثال www.abcd.com را در سایت‌های بررسی دامنه وارد کنید (برای دیدن این سایت ها عبارت « Whois Domain» را جست و جو کنید). سپس باید نام یک شخص حقیقی را در بخش Registrant Name مشاهده کنید، در غیر اینصورت به احتمال زیاد با کلاهبرداری روبرو هستید.

ادعای سود قطعی غیر واقعی:

سودهای قطعی ناباورانه مثل دوبرابر کردن اصل پول در یک ماه و مشابه را مصداق کلاه برداری در نظر بگیرید.

روش پرداخت غیر متعارف:

برای مثال، پرداخت سود با رمزارزهای اختصاصی شرکت که در بازر رمز ارزها ثبت نشده است و یا فاقد ارزش است. ارایه‌ی رمز ارز اختصاصی به خودی خود کلاه برداری نیست اما احتمال اینکه این رمز ارزها (توکن‌ها) در زمان استفاده فاقد ارزش باشند بالاست و خطر آن توجیه ندارد.

تبلیغ ویدئویی اغوا کننده بدون اثبات:

کلاهبرداران اعتبار و تاریخچه‌ای برای جلب مشتری ندارند. به ناچار، تنها راه آنها ساخت ویدئوهای تبلیغاتی دروغین از تجهیزات، دفتر کار و سودهای هنگفت است. شماره تماس و محل کار آنها را جست و جو و بررسی کنید، سپس از آنها درخواست کنید برای تجهیزات خود و سودهای پرداخت شده در گذشته اثبات معقول ارایه دهند. در صورت سرباز زدن، با کلاه برداری روبرو هستید.

کلاه برداری خرید و فروش ارز دیجیتال

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی هرگونه خرید و فروش ارز دیجیتال در فضای مجازی حتی برای صرافی‌‌های مجاز ممنوع است. تبلیغ فروش ارز دیجیتال کمتر از قیمت بازار در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی نه از سوی صرافی‌ها بلکه از سوی مجرمان سایبری باهدف سوء‌استفاده از شهروندان است.

مجرمان سایبری با تبلیغ در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی، کارمزد دریافتی خود را بسیار پایین‌تر از دیگر صرافی‌های مجاز اعلام می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا افرادی که نیاز مبرم به ارز دیجیتال دارند دست به معامله با این افراد بزنند.

کلاه‌بردارن با تبلیغات فراوان ارز ارزان در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی شهروندان را ترغیب به واریز بیعانه یا وجه برای خرید ارز می‌کنند و پس از دریافت بیعانه یا وجه، دیگر پاسخگوی مشتری نخواهند بود.

کلاه برداری سایت کلیکی

سایت‌های کلیکی جزو سایت‌هایی می‌باشند که به ازای مشاهده تبلیغات و انجام مینی جاب‌ها به شما پول پرداخت می‌کنند. دقت کنید سایت‌های زیادی در زمینه کسب درآمد از کلیک فعال هستند که در این میان تعداد کلاهبرداران کم نیستند. سعی کنید قبل از شروع فعالیت در هر سایتی از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کار و درآمد سایت‌های کلیکی بر پایه‌ی تبلیغاتی هستند که از اسپانسرها، شرکتها و اشخاص می‌گیرند و داخل سایت‌شان قرار می‌دهند و وقتی کاربران این تبلیغات را مشاهده کنند مبلغی به حساب‌شان اضافه می‌شود. شما در سایت‌های کلیکی درآمد نه چندان خوب دارید و کلاهبرداری‌های زیاد در این گونه سایت‌ها وجود دارد.

کلاه برداری سایت فاست و ارز دیجیتال رایگان

فاست‌ها (Faucet) وب سایت‌ها و یا نرم افزارهایی هستند که در ازای انجام دادن کارهای کوچک و ساده به شما رمز ارز رایگان می‌دهند. فاست‌ها این کار را برای رواج استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده و کسب درآمد از راه تبلیغات انجام می‌دهند.

با یک بررسی و محاسبه ساده، و با در نظر گرفتن محدودیت‌های زمانی میان درخواست‌های رمزارز از فاست‌ها، و تعداد رمزارزهای دریافتی در هر بار مطالبه، می‌توان به راحتی دریافت که سودآوری به صورت فردی و تنها از طریق فرآیند درخواست و یا مطالبه، به هیچ وجه امکان‌پذیر نخواهد بود.

کلاه‌بردای ارز دیجیتال فیک

 1. ارزی که با مدارک دولتی معرفی و عرضه شود.
 2. بررسی وب سایت ارز دیجیتال
 3. دادن وعده های کسب سود بالا برای ترغیب خرید اون ارز
 4. بررسی پشتیبانی ارز توسط کیف پول ها
 5. ارزی که اجازه استخراج کوین های خود را به عموم مردم جامعه ندهد.
 6. ارزی برای ثبت نام سکه یا توکن رایگان دهد
 7. ارز هایی که وایت پیپر مشخص و دقیقی ندارند
 8. بررسی امکان خرید و فروش ارز دیجیتال در سایت های مختلف
کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ
کلاهبرداری سایت اسکم یاب یا مانیتورینگ

تعداد سایت‌های اسکم و کلاهبرداری

سایت‌های اسکم به صورت مقطعی و در بازه زمانی محدودی اقدام به کلاهبرداری از کاربران می‌کنند. تقریباً 99% سایت‌های کسب درآمد و سرمایه‌گذاری اسکم هستند. به دلیل بزرگی فضای اینترنت و علاقه کاربران به عضویت در سایت‌های سرمایه‌گذاری مختلف روزانه ده‌ها سایت اسکم به وجود می‌آیند که با وعده‌های دروغین و شیرین این کاربران را به خود جذب می‌کنند و از آن‌ها برای کسب درآمد و رسیدن به اهداف خود سوء استفاده می‌کنند.

آیا همه‌ی سایت‌های هایپ کلاهبرداری هستند؟

فعالیت سایت‌های هایپ شفافیت لازم را ندارد. اما اگر کسی به شما بگوید که با داشتن استراتژی مناسب می‌توانید از این گونه سایت‌های سرمایه‌گذاری سود به دست آورید. باید به سرعت از آن فرد دوری کنید زیرا آن شخص قصد گرفتن سود از معرفی شما به این سایت‌های کلاه‌بردار را دارد. به یاد داشته باشید ریسک این نوع سرمایه‌گذاری‌ها بسیار بالا است. شما نمی‌توانید هیچ گاه از امن بودن پول سرمایه‌گذاری شده خود اطمینان حاصل کنید.

پاسخ: همه سایت‌های سرمایه‌گذاری کلاه‌بردار نیستند. ولی 99% درصد این گونه سایت‌ها کلاهبرداری هستند و اگر سایتی هم در این زمینه درست فعالیت کند سود خیلی کمی دارد پس وارد شدن به این زمینه به صرفه نیست.

روش درست گزارش سایت کلاه برداری

باید بدانید که سرمایه‌گذاری در همه‌ی سایت‌های هایپ، قرارداد هوشمند، استخراج ابری ریسک بالایی دارد. پس نباید صرفا با تکیه بر حرف و نوشته یک فرد در این سایت‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

بهترین راه در این زمینه گزارش کاربرها به سایت‌های معتبر خبری در این زمینه است. در صورت مشاهده تخلف سایتی حتما و لطفا به ما اطلاع داده تا از کلاهبرداری های بیشتر سایت مورد نظر و ضرر کردن سایر دوستان از نظر وقت و سرمایه با نوشتن یک مطلب هشدار، جلوگیری کنیم.

در صورت مواجهه با موارد مشکوک، با ورود به سایت www.cyberpolice.ir (پلیس فتا) بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی، با پلیس فتا در ارتباط باشید.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه

 1. سلام دوستان ، سایت پاساری کاپیتال pasaricapital
   صد در صد کلاهبرداری هست و اکثر شکارها را از راه تلگرام پیدا میکند.80م از دست دادم

  1. دقت کنید در کجا سرمایه گذاری می کنید دوستانی که میخواهند مشاوره و کمک بگیرند در تلگرام به mr_fokr پیام دهند با تشکر از مدیریت سایت 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا