مقالات آموزش ارز دیجیتال

دلایل اصلی شکل‌گیری بازار صعودی

شکل‌گیری بازار صعودی چه دلایلی دارد؟ برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال حتی در شرایط رونق بازار نیز نمی‌توانند موفق عمل کنند، در حالی که برخی دیگر در همان بازار صعودی، رشدی چشمگیر دارند. این سؤال مطرح می‌شود که چه عواملی باعث می‌شود برخی ارزها به صفر برسند و برخی دیگر رشد هزاران درصدی داشته باشند؟

در این مقاله با الهام از مطلبی در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، به بررسی پنج عامل کلیدی موفقیت پروژه‌های ارز دیجیتال می‌پردازیم: نوآوری، کاربردپذیری، پذیرش، روایت‌های بازار و قانون‌گذاری. با مطالعه این مقاله، دید جامع‌تری نسبت به برنده‌های بزرگ بازار به دست می‌آورید و می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های بعدی خود را با دقت بیشتری انجام دهید. با ما همراه باشید تا عوامل کلیدی موفقیت پروژه‌های ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

نوآوری در شکل‌گیری بازار صعودی

فضای ارزهای دیجیتال در حال تحولی سریع قرار دارد. هر روز شاهد ظهور فناوری‌های نوآورانه و پیشرفته‌ای هستیم که ظرفیت‌های بکر و استفاده‌نشده‌ای را به بازار عرضه می‌کنند. این صنعت بستر مناسبی برای رشد و توسعه استارتاپ‌های امیدبخش و مفاهیم پیشگام و متحول‌کننده است. با این حال، تنها تعداد معدودی از پروژه‌ها می‌توانند وعده‌های بلندپروازانه خود در خصوص نحوه عملکرد این صنعت و تعامل آن با کاربران را عملی کنند.

در این میان، پروژه‌هایی که بتوانند وعده‌های خود را در عمل پیاده کنند، فرصت بسیار خوبی برای رشد سرسام‌آور در دوران رونق بازار دارند. پروژه‌های جایگزین اتریوم مانند پالیگان و سولانا نمونه‌های خوبی از این رشد شگفت‌انگیز محسوب می‌شوند. هر دو پلتفرم قراردادهای هوشمند با توان عملیاتی بالا و هزینه گس فی اندک ارائه می‌دهند. در واقع آن‌ها برای حل معضل هزینه‌های سنگین گس در صنعت کریپتو در سال 2021 وارد عمل شده‌اند.

هزینه‌های سنگین گس در اتریوم مانعی برای مشارکت بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان بود. آن‌ها را از تعامل با زنجیره اتریوم بازمی‌داشت و به سمت جایگزین‌های ارزان‌تر سوق می‌داد. در نتیجه، سولانا و پالیگان به ترتیب با رشد ۱۷۰۰۰ و ۱۶۵۴۵ درصدی، از برترین عملکردها را در بازار صعودی گذشته به ثبت رساندند.

بازی برای کسب درآمد

بازی‌هایی که برای کسب درآمد طراحی شده‌اند و شیوه‌های نوآورانه‌ای برای توزیع مشوق‌ها دارند، اغلب رشد چشمگیری در بازار ارزهای دیجیتال داشته‌اند. نمونه بارز آن پلتفرم بریو است که درآمد حاصل از تبلیغات را به صورت توکن BAT به کاربران خود پاداش می‌دهد. این توکن در سال 2021 رشد 850 درصدی را تجربه کرده است. نوآوری در شیوه توزیع مشوق‌ها، یکی از عوامل کلیدی موفقیت چنین پروژه‌هایی به‌شمار می‌رود.

علاوه بر این، پروژه‌های بازی‌هایی که برای کسب درآمد طراحی شده‌اند (P2E) نیز شاهد رشد چشمگیری بودند. باورنکردنی‌ترین عملکرد متعلق به اکسی اینفینیتی با رشد شگفت‌انگیز 30670 درصدی در سال 2021 است. البته باید توجه داشت که این پلتفرم‌های بازی، به کاربرانی که در بازی موفق‌تر عمل می‌کنند، پاداش ارائه می‌دهند.

معمولاً پروژه‌هایی که بیشترین نوآوری را در این حوزه دارند، جزء بهترین عملکردها هستند. اما تنها نوآوری برای رشد پایدار کافی نیست.

کاربردپذیری شکل‌گیری بازار صعودی

امروزه بیشتر دارایی‌های دیجیتال جزء توکن‌های کاربردی هستند. توکن کاربردی به هر دارایی بلاک‌چینی گفته می‌شود که برای ارائه ابزاری مفید به دارنده آن طراحی شده باشد. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند از توکن LINK چین‌لینک برای پرداخت به اپراتورهای نود استفاده کنند. یا توکن MANA به عنوان ارز درون بازی در دیسنترالند به کار می‌رود.

متاسفانه همه پروژه‌ها نمی‌توانند کاربرد مشخصی برای توکن خود ایجاد کنند یا در ایجاد آگاهی کافی موفق نمی‌شوند. اما پروژه‌های اندکی که کاربرد مفیدی برای توکن خود در نظر بگیرند، با پذیرش عمومی و افزایش تقاضا مواجه می‌شوند که منجر به افزایش ارزش و قیمت دارایی آنها می‌گردد.

شاید بارزترین نمونه توکن کاربردی موفق در سال 2021 مربوط به بایننس کوین باشد. بایننس کوین پس از رشدی شگفت‌انگیز از 37.39 دلار به 686.31 دلار در بازه‌ی زمانی ۵ ماهه و نمایش رشد 1736 درصدی، به یکی از ارزشمندترین و سودآورترین دارایی‌های بازار تبدیل شد. حداقل بخشی از این رشد قابل توجه را می‌توان به کاربردپذیری رو به رشد بایننس کوین نسبت داد.

بایننس کوین برای کاربران و دارندگان خود جایگاه مشخصی به عنوان ابزار پرداخت گاز زنجیره هوشمند بایننس، دسترسی به لانچ‌پد بایننس، تخفیف در کارمزدهای صرافی بایننس، استفاده در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز زنجیره و کاربردهای دیگر ایجاد کرده بود.

کاربردپذیری بایننس کوین در کنار امکان سوزاندن و بازخرید آن، به کاتالیزور قدرتمندی برای رشد شگفت‌انگیز این دارایی تبدیل شد. در مثال دیگری، توکن CAKE در پلتفرم PancakeSwap همزمان با رشد برنامه‌های کشت سود خود، رشد چشمگیری از 0.61 تا حدود 44 دلار در بازه 5 ماهه داشته است.

پذیرش عمومی

در نهایت، عامل اصلی تعیین‌کننده رشد ارزش دارایی‌های دیجیتال، موضوع عرضه و تقاضاست. تنها چیزی که واقعاً می‌تواند بر ارزش ارز دیجیتال اثر بگذارد، تعادل بین عرضه و تقاضای آن است. اگر تقاضا از عرضه پیشی بگیرد، قیمت صعودی خواهد بود و برعکس.

اکثر ارزهای دیجیتال نمی‌توانند تقاضای زیادی ایجاد کنند؛ بنابراین عرضه‌ی بیش از حد باعث کاهش ارزش آن‌ها می‌شود. اما تحلیل‌ها نشان می‌دهد تعداد معدودی از ارزها شاهد رشد بلندمدت تقاضا هستند.

اهمیت تحلیل درون درون زنجیره‌ای

افزایش تقاضای ارزهای دیجیتال اغلب از طریق شاخص‌هایی چون تعداد دارندگان، آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها سنجیده می‌شود. به عنوان مثال، همبستگی بین تعداد آدرس‌های فعال بیت‌کوین و قیمت آن نشان‌دهنده تاثیر تقاضا بر قیمت است.

در سال 2021 افزایش چشمگیر تقاضای بیت‌کوین نسبت به عرضه آن منجر به رشد قیمت از 29000 تا بیش از 69000 دلار شد. راه‌اندازی ETFهای بیت‌کوین، پوشش سرویس پی‌پال و خرید تسلا تقاضای بیت‌کوین را تقویت کردند.

بنابراین تحلیل شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای برای سنجش میزان پذیرش و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری حائز اهمیت است.

معمولاً رویدادهایی که موجب افزایش اعتماد عمومی و بهبود دسترس‌پذیری می‌شوند، به رشد ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. این مسئله به ویژه در مورد ارزهای نوپا با ارزش بازار کمتر صادق است، اما حتی بر رشد پایدار ارزهای تثبیت‌شده‌تر مثل اتریوم و پولکادات هم تأثیرگذار است.

به همین دلیل، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اغلب برای بررسی میزان پذیرش و تصمیم‌گیری بهتر در مورد سرمایه‌گذاری، به تحلیل‌های درون‌زنجیره‌ای مانند درآمد تراکنش‌ها، ارزش کل قفل شده و تعداد دارندگان مراجعه می‌کنند.

روایت‌های بازار در شکل‌گیری بازار صعودی

بازار ارزهای دیجیتال به شدت تحت تأثیر رویدادهای اخیر و روندها و داستان‌های بلندمدتی است که با عنوان روایت شناخته می‌شوند. این روایت‌ها می‌توانند احساسات سرمایه‌گذاران و کاربران را تغییر دهند و بر شکل‌گیری عملکرد صنعت تأثیر بگذارند.

معمولاً هر سال تعداد محدودی روایت وجود دارد که توضیح می‌دهند چرا برخی ارزها عملکرد بهتری داشته‌اند. گاهی این روایت‌ها بر اساس ارزش ذاتی و گاهی بر اساس قابلیت‌های آینده شکل می‌گیرند.

پروژه‌هایی که در روایت‌ها پیشگام هستند، معمولاً بهتر عمل می‌کنند. برخی از این پروژه‌ها می‌توانند کل صنعت را متحول کنند.

روایت متاورس در خصوص شکل‌گیری بازار صعودی

یکی از برجسته‌ترین روایت‌های 2021، پیشگامی دیسنترالند و سندباکس در حوزه متاورس بود که منجر به رشد چشمگیر ارزش توکن‌های بومی آنها شد. این دو پروژه جزء 40 ارز برتر بازار قرار گرفتند و به ترتیب رشد 19433 و 23857 درصدی داشتند.

اما یک سال بعد، مشخص شد دیسنترالند تنها 56697 کاربر فعال ماهانه با ارزش بازار 1.26 میلیارد دلار دارد که به ازای هر کاربر 22223 دلار است. در مقابل هر کاربر گوگل 444 دلار ارزش داشت. پس علی‌رغم رشد زیاد، دیسنترالند هنوز از لحاظ پذیرش و کاربردپذیری جایگاه پایینی دارد.

این نشان می‌دهد روایت‌ها می‌توانند با افزایش تقاضا و امید، موجب رشد چشمگیر ارزش پروژه‌های ارز دیجیتال شوند.

قانون‌گذاری

محیط‌های نظارتی مرتبط با ارزهای دیجیتال در حال تغییر هستند و می‌توانند بر رشد دارایی‌ها در بخش‌های مختلف این صنعت تأثیر بگذارند. رویکردهای سخت‌گیرانه نظارتی می‌تواند منجر به سرکوب بخشی از دارایی‌ها شود، در حالی که قوانین ملایم‌تر به نوآوری و رشد کمک می‌کنند.

برای نمونه، نگاه سخت‌گیرانه به کوین‌های حریم خصوصی موجب حذف آن‌ها از صرافی‌ها و کاهش ارزششان شده است. اما در مقابل، قانونی‌شدن بیت‌کوین در کشورهای مختلف باعث رشد آن به عنوان ابزار پرداخت و ذخیره‌ی ارزش شده است.

پس فضای قانون‌گذاری و نظارتی نقش مهمی در تعیین جایگاه و آینده‌ی دارایی‌های دیجیتال دارد.

جمع بندی

در این مقاله با برخی عوامل کلیدی موفقیت پروژه‌های ارز دیجیتال در شکل‌گیری بازار صعودی آشنا شدیم. دیدیم که ارائه نوآوری‌های مفید، افزایش کاربردپذیری، رشد پذیرش و تقاضا، روندها و روایت‌های بازار و محیط نظارتی مناسب، نقش بسزایی در موفقیت پروژه‌ها دارند.

البته همیشه استثناهایی وجود دارد، اما به طور کلی عوامل بررسی شده می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کنند تا در بازار صعودی بعدی، احتمال رشد پایدار پروژه‌ها را دقیق‌تر پیش‌بینی نمایند. با در نظر گرفتن زوایای مختلف، می‌توانند تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا