مقالات آموزش ارز دیجیتال

دامیننس تتر (USDT.D) چیست و چرا مهم است؟

کلمه دامیننس (Dominance) به معنی سلطه و تسلط است. USDT.D به معنی تسلط استیبل کوین تتر بر بازار ارزهای دیجیتال است. بنابراین دامیننس تتر به ما نشان میدهد که سهم ارز دیجیتال تتر در کل بازار رمزارزها چند درصد است. دامیننس تتر که نماد آن USDT.D است حاصل تقسیم ارزش بازار تتر بر کل ارزش بازار رمزارزها می‌باشد. بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که افزایش این شاخص نشان‌دهنده افزایش تعداد کوین‌های تتر در بازار باشد. یعنی زمانی که معامله‌گران در حال تبدیل ارزهای خود به تتر هستند و کاهش دامیننس تتر می‌تواند نشان از تبدیل تتر به سایر ارزهای دیجیتال باشد.

دامیننس تتر

دامیننس تتر چیست؟

همانطور که گفتیم دامیننس تتر از تقسیم ارزش بازار تتر بر ارزش کل بازار رمزارزها بدست می‌آید. افزایش دامیننس تتر نشان‌دهنده افزایش تعداد توکن‌های تتر (USDT) در گردش و کاهش دامیننس استیبل کوین USDT نشان‌دهنده کاهش تعداد توکن‌های تتر در گردش است. یکی از مهم‌ترین اهمیت‌های این شاخص این است که افزایش آن نشان‌دهنده فروش ارزهای دیجیتال توسط معامله‌گران و تبدیل آنها به USDT و کاهش آن نشان‌دهنده تبدیل تتر به سایر رمزارزها است. بنابراین زمانی که این شاخض رشد می‌کند، می‌توان به این نتیجه رسید که بیشتر معامله‌گران در حال فروش رمزارزهای خود هستند و احتمال ریزش کل بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. همچنین با کاهش دامیننس می‌توان به این نتیجه رسید که معامله‌گران در حال تبدیل تتر های خود به سایر رمزارزها بوده و احتمال صعود بازار وجود دارد.

اهمیت دامیننس USDT

همانطور که در بالا USDT.D را تعریف کردیم، افزایش این شاخص به معنی خارج شدن پول از بیت‌کوین و یا سایر آلت‌کوین‌ها و تبدیل آن به تتر است و همچنین کاهش دامیننس به مفهوم خارج شدن پول از استیبل کوین تتر و ورود آن به بیت‌کوین و یا آلت کوین‌های دیگر است. بنابراین ما میتوانیم با همین تعریف ساده به این نتیجه برسیم که هروقت USDT.D افزایش پیدا کرد، بیت‌کوین و سایر رمز‌ارزها با کاهش قیمت مواجه میشوند و اگر دامیننس کاهش پیدا کرد، قیمت بیت‌کوین و سایر رمزارزها با افزایش قیمت مواجه میشوند. البته باید به این نکته مهم توجه کرد که این نکته دلیل کافی برای برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال نیست.

دامیننس تتر و بیت‌کوین

رابطه بیت کوین و دامیننس تتر

شما میتوانید با تحلیل هر دو شاخص دامیننس USDT و دامیننس بیت کوین دید واضح‌تری از بازار داشته باشید. دامیننس بیت کوین دقیقا مثل دامیننس تتر نشان دهنده سلطه و تسلط بیت‌کوین از کل بازار رمزارزها است. بیت کوین به عنوان رهبر ارز‌های دیجیتال تاثیر بسیار زیادی در حرکت و روند سایر آلت‌کوین‌ها دارد و تحلیل شاخص دامیننس تتر در کنار دامیننس بیت‌کوین نکته بسیار مهمی است.

شما میتوانید با تحلیل دامیننس تتر و بیت کوین به تشخیص زمان پایان یافتن صعود بیت کوین و آغاز صعود رمزارزهای دیگر کمک کنید. در حالت کلی این شاخص وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال را به ما نشان میدهد. زمانی که ترس در بازار زیاد باشد و اعتماد به بازار رمزارزها کاهش یافته باشد، معامله‌گران ارزهای خود را به تتر تبدیل می‌کنند و در حالت عکس این قضیه، زمانی که بازار ترسی نداشته باشد، تتر های خود را به بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کنند.

در نتیجه؛ افزایش دامیننس تتر (USDT.D) نشان دهنده این است که مردم در حال فروش دارایی‌های خود هستند. به همین دلیل قیمت رمزارزهای دیگر مانند بیت‌کوین و سایر آلتکوین‌ها به دلیل تقاضای کم، در این مواقع کاهش می‌یابد. همچنین زمانی که معامله‌گران شروع به تبدیل تترهای خود به سایر ارزهای دیجیتال می‌کنند، دامیننس تتر کاهش پیدا میکند و تقاضا برای سایر رمزارزها به سرعت افزایش می‌یابد. بنابراین اگر دامیننس تتر افزایش یابد، قیمت رمزارزهای دیگر کاهش پیدا می‌کند، اما اگر دامیننس آن کاهش یابد، قیمت رمزارزهای دیگر افزایش می‌یابد.

رابطه دامیننس تتر با استیبل‌کوین‌های دیگر

علاوه بر تتر (USDT)، استیبل‌کوین‌های دیگری در بازار وجود دارند که پشتوانه‌هایی متفاوت دارند. از جمله استیبل‌کوین‌های معتبر و مطرح بازار می‌توان به dai، busd، usdc و tusd اشاره کرد. از لحاظ ارزش بازار، تتر از همه استیبل‌کوین‌های یاد شده برتر است. شما می‌توانید نمودار مقایسه ارزش بازار استیبل کوین‌های معتبر را که از وب‌سایت گلسنود، دریافت شده مشاهده کنید.

Tether Dominance

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، ارزش بازار تتر (نمودار سبز) از همه بیشتر است. بنابراین درصد تسلط یا دامیننس آن نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه شما می‌توانید درصد تسلط سایر دامیننس‌های دیگر را نیز در وب‌سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید. در تصویر زیر در ستون سوم (dominance)، درصد تسلط هریک از استیبل‌کوین‌ها به ترتیب نوشته شده است.

Stablecoins Dominance

پس از تتر، استیبل کوین USDC با داشتن دامیننس حدود ۲.۴٪، دومین استیبل‌کوین تاثیرگذار در بازار رمزارزها میباشد. در وبسایت‌های تحلیل و تجزیه مانند تریدینگ‌ویو تمام دامیننس‌های نام برده با نمادهای usdc.d ، tusd.d ، dai.d و … برای بررسی در دسترس هستند.

نمودار لحظه ای USDT.D

نمودار لحظه‌ای USDT.D در وب‌سایت تریدینگ ویو قابل مشاهده است. برای مشاهده این نمودار باید به لینک زیر مراجعه کنید:

TradingView.Com/symbols/USDT.D

با ورود به این صفحه، USDT.D به صورت یک عدد در بالا و سمت چپ صفحه قابل مشاهده است. این عدد به صورت لحظه‌ ای تغییر می‌کند. همچنین شما میتوانید با کلیک روی گزینه See on Supercharts ، نمودار کامل این شاخص، همراه با ابزارهای تحلیل پیشرفته را مشاهده کنید.

USDT.D Chart

شاخص‌های دامیننس تتر

نمادUSDT.D
نام انگلیسیMarket Cap USDT Dominance
صفحه تریدینگ‌ویولینک
چارت لحظه‌ایلینک

جمع‌بندی

در این مطلب بررسی کردیم که این شاخص (USDT.D) چیست و چگونه می‌توانیم با استفاده از این شاخص شرایط بازار ارزهای دیجیتال را تحلیل کنیم. همچنین به این موضوع پرداختیم که بر خلاف بسیاری از ابزارهای تحلیل، استفاده از USDT.D (USDT Dominance) بسیار آسان است. بنابراین، توصیه می‌کنیم همیشه در تحلیل‌های خود به این شاخص توجه کنید. به کمک این شاخص می‌توانید جریان حاکم در بازار رمزارزها را به‌خوبی تحلیل کنید. اگر تاکنون از دامیننس تتر در تحلیل‌های خود استفاده کرده‌اید و یا تجربه‌ی خاصی در این موضوع دارید حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا