مقالات آموزش ارز دیجیتال

ییلد فارمینگ (Yield Farming) چیست؟

تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یک فناوری مالی در حال ظهور که هدف آن حذف واسطه‌ها در تراکنش‌های مالی است که راه‌های درآمدی متعددی را برای سرمایه‌گذاران باز کرده است. ییلد فارمینگ یکی از این استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در DeFi است که شامل وام دادن یا قرار دادن کوین‌ها یا توکن‌های ارز دیجیتال برای دریافت پاداش به شکل کارمزد تراکنش یا بهره است. این امر تا حدودی شبیه به کسب سود از حساب بانکی است. شما از نظر فنی به بانک وام می‌دهید. فقط ییلد فارمینگ می‌تواند بر خلاف قرار دادن پول در بانک، ریسک پذیرتر، بی ثبات‌تر و پیچیده‌تر باشد.

ییلد فارمینگ شامل جابجایی کریپتو از طریق بازارهای مختلف است. همچنین یک عنصر از ییلد فارمینگ وجود دارد که در آن استراتژی زمانی که افراد بیشتری در مورد آن بدانند کمتر موثر می‌شود. اما ییلد فارمینگ در حال حاضر مهم‌ترین محرک رشد بخش DeFi است که به آن کمک می‌کند تنها در سال 2020 از ارزش بازار 500 میلیون دلاری به 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

چند عبارت کلیدی در مورد ییلد فارمینگ:

  • ییلد فارمینگ فرآیندی است که دارندگان توکن پاداش را در پلتفرم‌های مختلف DeFi به حداکثر می‌رسانند.
  • ییلد فارمرز نقدینگی را برای جفت‌های مختلف توکن فراهم می‌کنند و در ارزهای رمزنگاری‌شده پاداش کسب می‌کنند.
  • پروتکل‌های برتر فارمینگ شامل Aave ،Curve Finance ،Uniswap و بسیاری دیگر است.
  • ییلد فارمینگ به دلیل نوسانات قیمت، راگ پول، هک قرارداد هوشمند و موارد دیگر می‌تواند یک عمل پرخطر باشد.

ییلد فارمینگ چگونه کار می‌کند؟

ییلد فارمینگ به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا با قرار دادن کوین‌ها یا توکن‌ها در یک برنامه غیرمتمرکز یا dApp بازدهی کسب کنند. نمونه‌هایی از dApps شامل کیف پول‌های رمزنگاری شده، DEX، رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و موارد دیگر است.

ییلد فارمرز (کسانی که عمل فارمینگ را انجام می‌دهند) معمولاً از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای قرض دادن، قرض گرفتن یا سهام دادن کوین‌ها برای کسب سود و پیش بینی نوسانات قیمت استفاده می‌کنند. تولید محصول در سراسر DeFi توسط قراردادهای هوشمند تسهیل می‌شود – قطعات کدی که توافقات مالی بین دو یا چند طرف را خودکار می‌کند.

انواع ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ را می‌توان به چند شکل انجام داد که عبارتند از:

تامین کننده نقدینگی

کاربران برای تامین نقدینگی معاملات، دو کوین را به یک DEX واریز می‌کنند. صرافی‌ها برای مبادله دو توکن کارمزد کمی دریافت می‌کنند که به ارائه دهندگان نقدینگی پرداخت می‌شود. گاهی اوقات می‌توان این کارمزد را در توکن‌های جدید استخر نقدینگی (LP) پرداخت کرد.

قرض دادن

دارندگان کوین یا توکن می‌توانند از طریق یک قرارداد هوشمند به وام گیرندگان ارزهای دیجیتال قرض دهند و از سود پرداختی به وام سود کسب کنند.

قرض گرفتن

فارمرها می‌توانند از یک توکن به عنوان وثیقه استفاده و وام دریافت کنند. سپس کاربران می‌توانند با کوین‌های قرض گرفته شده، ییلد فارم کنند. به این ترتیب، فارمر دارایی اولیه خود را حفظ می‌کند، که ممکن است در طول زمان ارزش آن افزایش یابد، در حالی که سود کوین‌های قرضی خود را نیز به دست می‌آورد.

استیکینگ

در دنیای DeFi به دو صورت استیکینگ وجود دارد. فرم اصلی روی بلاکچین‌های اثبات سهام است، جایی که به کاربر سود پرداخت می‌شود تا توکن‌های خود را در شبکه به منظور تامین امنیت تعهد کند. دومین مورد، به اشتراک گذاشتن توکن‌های LP است که از تامین نقدینگی یک DEX به دست می‌آید که به کاربران این امکان را می دهد که دو بار بازدهی کسب کنند، زیرا برای تامین نقدینگی در توکن های LP پرداخت می‌شود که می توانند برای کسب بازدهی بیشتر سهام بدهند.

محاسبه بازده ییلد فارمینگ

بازده مورد انتظار معمولاً سالانه است. بازده آینده نگر در طول یک سال محاسبه می‌شود.

دو اندازه گیری اغلب مورد استفاده عبارتند از نرخ درصد سالانه (APR) و درصد بازده سالانه (APY). APR برای ترکیب کردن حساب نمی‌کند – سرمایه گذاری مجدد سود برای ایجاد بازده بیشتر – اما APY این کار را می‌کند.

به خاطر داشته باشید که این دو اندازه گیری صرفاً پیش بینی و تخمین هستند. حتی پیش بینی مزایای کوتاه مدت با دقت نیز دشوار است. چرا؟ ییلد فارمینگ یک صنعت بسیار رقابتی و سریع با انگیزه‌های در حال تغییر است.

اگر یک استراتژی ییلد فارمینگ برای مدتی موفق شود، فارمرهای دیگر برای استفاده از آن دسته جمعی می‌شوند و در نهایت بازده قابل توجه را متوقف می‌کنند.

از آنجایی که APR و APY معیارهای بازار قدیمی هستند، DeFi باید محاسبات سود خود را بسازد. بازده مورد انتظار هفتگی یا حتی روزانه ممکن است به دلیل سرعت بالای DeFi منطقی‌تر باشد.

پروتکل‌های محبوب ییلد فارمینگ

چندی از پروتکل‌های محبوب در زمینه ییلد فارمینگ عبارتند از:

Curve Finance

Curve بزرگترین پلتفرم DeFi از نظر ارزش کل گذاشته شده با نزدیک به 19 میلیارد دلار روی پلتفرم است. پلتفرمCurve Finance با الگوریتم بازارسازی خود، بیشتر از هر پلتفرم DeFi دیگر از وجوه گذاشته شده استفاده می‌کند – یک استراتژی سودمند هم برای مبادله‌کنندگان و هم برای تامین‌کنندگان نقدینگی.

Curve لیست بزرگی از استخرهای استیبل کوین با APRهای خوب ارائه می‌کند که به پول نقد مرتبط هستند.Curve APRهای خود را بالا نگه می‌دارد، از 1.9٪ (برای توکن‌های نقد) تا 32٪. تا زمانی که توکن‌ها پیوند خود را از دست ندهند، استخرهای استیبل کوین کاملا ایمن هستند. از دست دادن دائمی ممکن است به طور کامل اجتناب شود زیرا هزینه‌های آن‌ها در مقایسه با یکدیگر به شدت تغییر نمی‌کند. Curve، مانند تمام DEXها، خطر از بین رفتن موقت و شکست قرارداد هوشمند را به همراه دارد.

Curve همچنین دارای توکن مخصوص به خود، CRV است که برای حاکمیت Curve DAO استفاده می‌شود.

پروتکل محبوب Curve DAO در ییلد فارمینگ
Curve DAO

Aave

Aave یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های ییلد فارمینگ استیبل کوین است که بیش از 14 میلیارد دلار ارزش گذاشته شده و ارزش بازار آن بیش از 3.4 میلیارد دلار است.

Aave همچنین دارای توکن بومی خود، AAVE است. این توکن با ارائه مزایایی مانند صرفه جویی در هزینه و قدرت رای حاکمیتی، کاربران را برای استفاده از شبکه تشویق می‌کند.

پروتکل محبوب AAVE در ییلد فارمینگ
Aave

یافتن استخرهای نقدینگی که با هم کار می‌کنند، زمانی که نوبت به ییلد فارمینگ می‌رسد، معمول است. دلار جمینی که دارای APY سپرده 6.98٪ و APY وام 9.69٪ است، پردرآمدترین استیبل کوین قابل دسترس در Aave است.

Uniswap

Uniswap یک سیستم DEX است که تبادل توکن را بدون اعتماد امکان پذیر می‌کند. ارائه دهندگان نقدینگی معادل دو توکن برای ایجاد بازار سرمایه گذاری می‌کنند. معامله گران سپس می‌توانند در مقابل استخر نقدینگی معامله کنند. در ازای تأمین نقدینگی، تأمین‌کنندگان نقدینگی از معاملاتی که در استخر آن‌ها انجام می‌شود، کارمزد دریافت می‌کنند.

به دلیل ماهیت بدون اصطکاک، Uniswap به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای مبادله توکن‌های بدون اعتماد تبدیل شده است که برای سیستم‌های ییلد فارمینگ مفید است. Uniswap همچنین دارای توکن حاکمیت DAO خود، UNI است.

پروتکل محبوب Uniswap
Uniswap

PancakeSwap

PancakeSwap مشابه Uniswap عمل می‌کند، با این حال، PancakeSwap بر روی شبکه زنجیره هوشمندBinance (BSC) به جای اتریوم اجرا می‌شود. همچنین شامل چند ویژگی اضافی متمرکز بر گیمیفیکیشن است. تبادل توکن BSC، استخرهای سودآور، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و حتی یک بازی که در آن بازیکنان قیمت آینده بایننس کوین (BNB) را پیش بینی می‌کنند، همگی در PancakeSwap موجود هستند.

PancakeSwap در معرض خطرات مشابه Uniswap است، مانند ضرر موقت به دلیل نوسانات قیمت زیاد و شکست قرارداد هوشمند. بسیاری از توکن‌های موجود در استخرهای PancakeSwap دارای ارزش بازار جزئی هستند که آن‌ها را در معرض خطر از دست دادن موقت قرار می‌دهد.

PancakeSwap توکن مخصوص به خود به نام CAKE را دارد که می‌تواند در پلتفرم استفاده شود و همچنین برای رای دادن به پیشنهادات پلتفرم مورد استفاده قرار گیرد.

پروتکل محبوب PancakeSwap
PancakeSwap

خطرات ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ فرآیندی پیچیده است که هم وام گیرندگان و هم وام دهندگان را در معرض ریسک مالی قرار می‌دهد. زمانی که بازارها متلاطم هستند، کاربران با افزایش خطر زیان موقت و افت قیمت مواجه می‌شوند. برخی از خطرات مرتبط با ییلد فارمینگ به شرح زیر است:

راگ پول

راگ پول شکلی از کلاهبرداری خروج است که در آن یک توسعه‌دهنده ارز دیجیتال پول نقد سرمایه گذار را برای یک پروژه جمع‌آوری می‌کند و سپس آن را بدون بازپرداخت وجوه به سرمایه گذاران رها می‌کند. طبق گزارش تحقیقاتی CipherTrace، راگ پول و سایر کلاهبرداری‌های خروج، که فارمرها را به طور ویژه در معرض آسیب‌پذیری قرار می‌دهند، حدود 99 درصد از کلاهبرداری‌های بزرگ را در نیمه دوم سال 2020 تشکیل می‌دهند.

ریسک نظارتی

مقررات ارزهای دیجیتال هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است که برخی از دارایی‌های دیجیتال اوراق بهادار هستند و آن‌ها را در صلاحیت خود قرار داده که اجازه می‌دهد آن‌ها را تنظیم کند. تنظیم کننده‌های ایالتی قبلاً دستورات توقف علیه سایت‌های متمرکز وام‌دهنده کریپتو مانند BlockFi، Celsius و دیگران را صادر کرده‌اند. اگر SEC آن‌ها را اوراق بهادار اعلام کند، اکوسیستم‌های وام‌دهی و استقراض DeFi ممکن است آسیب ببینند.

در حالی که این درست است، DeFi به گونه‌ای طراحی شده است که از هر مقام مرکزی، از جمله مقررات دولتی مصون باشد.

نوسان

نوسان درجه‌ای است که قیمت یک سرمایه گذاری در هر جهت حرکت می‌کند. سرمایه‌گذاری نوسانی سرمایه‌گذاری است که در مدت کوتاهی نوسان قیمتی زیادی داشته باشد. در حالی که امکان دسترسی به توکن‌ها در ییلد فارمینگ وجود ندارد، ارزش آن‌ها ممکن است کاهش یا افزایش یابد، و این خطر بزرگی برای سود دهی به فارمرها است، به‌ویژه زمانی که بازارهای کریپتو با رکود مواجه می‌شوند.

ضرر ناپایدار چیست؟

در طول دوره‌های نوسانات بالا، ارائه دهندگان نقدینگی می‌توانند زیان دائمی را تجربه کنند. این زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک توکن در استخر نقدینگی تغییر می‌کند و متعاقباً نسبت توکن‌ها در استخر را تغییر می‌دهد تا ارزش کل آن تثبیت شود.

به عناون مثال:

آلیس 1 اتریوم و 2620 دای (استیبل کوین دلار آمریکا: 1 دای = 1 دلار) را به یک استخر نقدینگی واریز می‌کند زیرا ارزش یک اتر 2620 دلار است. فرض کنید استخر فقط سه ارائه دهنده نقدینگی دیگر دارد که هر کدام همان مبلغ را به استخر واریز کرده‌اند و ارزش کل استخر را به 4 اتریوم و 10,480 دای یا 20,960 دلار می‌رساند.

هر یک از این تامین کنندگان نقدینگی حق دریافت 25 درصد از وجوه استخر را دارند. اگر آن‌ها می‌خواستند با قیمت‌های فعلی برداشت کنند، هر کدام 1 اتریوم و 2620 دای دریافت می‌کردند. اما وقتی قیمت اتریوم کاهش می‌یابد چه اتفاقی می افتد؟

اگر قیمت اتریوم شروع به کاهش کند، به این معنی است که معامله گران اتریوم را به دای می‌فروشند. این امر باعث می‌شود که نسبت استخر تغییر کند تا اتریوم سنگین‌تر شود. سهم آلیس از استخر همچنان 25 درصد خواهد بود، اما او اکنون نسبت اتریوم به دای بالاتری خواهد داشت. ارزش 25 درصد سهم او از استخر در حال حاضر کمتر از زمانی است که او در ابتدا وجوه خود را واریز کرد، زیرا معامله گران اتریوم خود را با ارزش کمتری نسبت به زمانی که آلیس نقدینگی به استخر اضافه کرد، می‌فروختند.

این زیان دائمی نامیده می‌شود زیرا ضرر تنها در صورتی تحقق می‌یابد که نقدینگی از استخر خارج شود. اگر یک ارائه دهنده نقدینگی تصمیم بگیرد وجوه خود را در استخر نگه دارد، ارزش نقدینگی ممکن است در طول زمان شکسته شود یا حتی نرسد. در برخی موارد، کارمزدهای حاصل از تامین نقدینگی می‌تواند زیان‌های ناپایدار را جبران کند.

هک قرارداد هوشمند در ییلد فارمینگ

بیشتر خطرات مرتبط با ییلد فارمینگ مربوط به قراردادهای هوشمندی است که زیربنای آن‌هاست. امنیت این قراردادها از طریق بررسی کد بهتر و ممیزی‌های شخص ثالث در حال بهبود است، با این حال، هک در DeFi هنوز رایج است.

کاربران DeFi باید قبل از استفاده از هر پلتفرمی تحقیق کنند و از دقت لازم استفاده کنند.

سوالات متداول

آیا ییلد فارمینگ سودآور است؟

بله. با این حال، بستگی به این دارد که چقدر پول و تلاش می‌خواهید برای ییلد فارمینگ صرف کنید. اگرچه برخی از استراتژی‌های پرخطر نوید بازده قابل توجهی را می‌دهند، اما عموماً برای مؤثرتر بودن به درک کامل پلتفرم‌های DeFi، پروتکل‌ها و زنجیره‌های سرمایه‌گذاری پیچیده نیاز دارند.

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد غیرفعال بدون سرمایه گذاری پول زیاد هستید، سعی کنید برخی از ارزهای دیجیتال خود را در یک پلتفرم یا استخر نقدینگی تست شده و قابل اعتماد قرار دهید و ببینید چقدر درآمد دارد. پس از ایجاد این پایه و ایجاد اعتماد به نفس، ممکن است به سرمایه گذاری‌های دیگر بروید یا حتی توکن‌ها را مستقیماً خریداری کنید.

آیا ییلد فارمینگ پرخطر است؟

فارمینگ دارای تعدادی ریسک است که سرمایه گذاران باید قبل از شروع آن را درک کنند. کلاهبرداری، هک و ضرر ناشی از نوسانات در فضای ییلد فارمینگ DeFi غیر معمول نیست. اولین قدم برای هر کسی که مایل به استفاده از DeFi است، تحقیق در مورد مطمئن‌ترین و آزمایش شده‌ترین پلتفرم‌ها است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا