ماینینگ

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

مدت زیادی می شود که مردم در زمینه رمزارزها فعالیت می کنند. عده ای رمزارزها را خریداری می کنند و عده ای هم آن ها را استخراج می کنند. هر دیدگاه مزایا و معایب خود را دارید و به طور کلی اگر بخواهیم این مزایا و معایب را مشخص کنیم در یک کلمه خلاصه می شود.
“دانش”.
عدم دانش چه در زمینه استخراج و چه در زمینه خرید و فروش می تواند ضررهای مالی سنگینی بر شما وارد کند. پس پیشنهاد می شود حتما قبل از ورود به هر یک از این درها اطلاعات و دانش لازم را کسب کنید.

بهترین رمزارز برای استخراج

در این مقاله قصد داریم به اون دسته از تفکرات که به دنبال استخراج هستند و در پله بعدی می خواهند بدونند چه ارز دیجیتالی پتانسیل خوبی برای استخراج دارد پاسخ دهیم.

طبیعتا پس از آنکه رمزارز خود را انتخاب کردید در پله بعدی به دنبال سخت افزار مناسب برای استخراج آن می گردید.

بیت کوین مدتی طولانی است که در میان ماینرها و استخراج کننده ها حرفی برای گفتن دارد و عده زیادی در این زمینه مشغول به ماین هستند. اما با گذشت زمان، در پی آن با افزایش تعداد استخراج گران و بودجود آمدن فارم های استخراج بیت کوین سختی شبکه بیت کوین نیز بالاتر رفت و اکنون در نقطه ای هستیم که با این سختی شبکه و رقابت سنگینی که وجود دارد یا باید بیخیال استخراج بیت کوین بشویم و یا حتما از دستگاه های ایسیک استفاده کنیم. همانطور که می دانید استخراج با 3 نوع سخت افزار امکان پذیر است. گرافیکی، پردازنده مرکزی و یا دستگاه های ایسیک. و اکنون دستگاه های ایسیک با قدرت هش بالایی که دارند توانسته اند رقبای خود را از میان حذف کنند. و یا اینکه هزینه بالایی را متحمل شویم و دستگاه های قوی خریداری کنیم تا بتوانیم در این میدان پر رقابت سهمی را از آن خود کنیم

در این میان عده ای کلا بیخیال استخراج بیت کوین شده اند و به دنبال استخراج رمزارزهای دیگری هستند.

انتخاب یک رمزارز خوب برای استخراج چندین فاکتور دارد:

 1. اخبار فاندای رمزارز
 2. نوسانات اخیر قیمت
 3. مقبولیت و کاربرد پذیری
 4. حجم مارکت آن رمزارز
 5. پیشینه و تجربه توسعه دهندگان
 6. پیش بینی قیمت

هنگامی که می خواهید یک رمزارز را برای استخراج انتخاب کنید حتما اخباری که در زمینه این رمزارز وجود دارد را بررسی کنید. توجه داشته باشید رمزارز انتخابی شما مشکلات قانونی و دادگاهی نداشته باشد تا بعدا دچار مشکل و افت قیمت شود. حجم مارکت آن را در نظر بگیرید و ببینید چند درصد از کل مارکت را در اختیار دارد. حتما سایت اصلی رمزارز را مشاهده کنید و پلن های رمزارز و تیم آن را مشاهده کنید.

متاسفانه یا خوشبختانه تمام رمزارزهایی که امروزه وارد دنیای کریپتو می شوند قابلیت استخراج ندارد. یا می توانید آن ها را در صرافی های نظیر بایننس فارم کنید و یا خرید و فروش کنید.

در این میان چندین رمزارز را که بهترین بازدهی را برای استخراج دارند معرفی می کنیم:

 1. بیت کوین ( Bitcoin )

  بیت کوین به عنوان بهترین گزینه برای استخراج است اما سختی شبکه آن کار را برای ماینرها سخت کرده است. تعداد کوین های بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است و از این تعداد حدود 18 میلیون آن استخراج شده است. زمانی شما می توانستید با CPU استخراج کنید. اما امروزه با پدیدار شدن دستگاه های ایسیک دیگر استخراج کردن با پردازنده مرکزی صرفه اقتصادی ندارد، شدنی است اما به صرفه نیست. و در آخر الگوریتم اثبات کار بیت کوین SHA-256 می باشد.
 2. اتریوم ( Ethereum )

  تعداد کوین های اتریوم محدود به 210 میلیون است. الگوریتم اثبات کار این کوین Ethash می باشد. اما طبق برنامه ها قرار است سه ماهه اول سال 2020 از این الگوریتم به الگوریتم Progpow تغییر کند، هدف از این تغییر مقابله با دستگاه های ایسیک است که با کارت های گرافیکی قوی اقدام به استخراج می کنند و امنیت شبکه را به خطر می اندازند. لازم به ذکر است که تا نهایت 2 یا 3 سال آینده اتریوم کاملا بر روی الگوریتم اثبات سهم پیاده می شود و دیگر کار از دست ماینرها خارج است اما تا آن موقع هم سود بسیار زیادی می تواند برای شما رقم بزند.
 3. اتریوم کلاسیک ( Ethereum Classic )

  تا سال 2016 تنها یک اتریوم وجود داشت اما هک بزرگی که در سال 2017 رخ داد باعث شد اتریوم جدیدی خلق شود و اتریوم قبلی به نام اتریوم کلاسیک شناخته شود. صرفه استخراجی هر دو یکی است. اما اتریوم کلاسیک برای استخراج گران یک مزیت دیگر دارد. این است که اتریوم برنامه این را دارد که تا نهایت 3 سال آینده از الگوریتم اثبات کار به سمت اثبات سهم برود و در این صورت دستگاه های ماینینگ کارایی خود را از دست می دهند اما اتریوم کلاسیک همچین برنامه ای ندارد و قابل استخراج است. نکته بعدی اینکه هنوز برای اتریوم سقف کوین محدودی قرار نداده اند و قرار است برای آن تورم سالانه در نظر بگیرند.
 4. مونرو ( Monero )

  از بهترین رمزارزها برای حفاظت از حریم خصوصی به شمار می رود. زیرا در تراکنش تمامی کوین ها حداقل آدرس ولت فرستنده و گیرنده و مقدار انتقالی ذکر می شود و می تواند در سایت بلاکچین تراکنش را ردگیری کرد ( هویت اشخاص مشخص نمی شود و تنها مقدار انتقالی و آدرس ولت های آنان مشخص می شود ) اما در مونرو به این شکل نیست و بلاکچین آن هیچ اطلاعاتی به هیچکس نمی دهد.
  18 میلیون مونرو وجود دارد و تا کنون 17.3 میلیون آن استخراج شده است.اما جای نگرانی نیست زیرا پس از رسیدن به 18.4 میلیون مونرو کوین های جدید مونرو با نرخ ثابت 0.3 مونرو در هر دقیقه استخراج می شود، پس مونرو سقف ندارد.
 5. زی کش ( Zcash )

  زی کش یک فورک از بلاکچین بیت کوین است و قابلیتی که آن را از بیت کوین و سایر رمزارزها متمایز می کند این است که همانند مونرو تراکنش های آن ناشناس است. الگوریتم استخراج آن Equihash است و دیگر کوین هایی ه این الگوریتم را دارند نظیر Zencash و Hash را می توان با دستگاه های استخراج زی کش استخراج کرد. در زی کش پس از هر 840 هزار بلاک پاداش استخراج نصف می شود. پاداش هر بلاک 12.5 واحد زی کش است. هر بلاک در 2.5 دقیقه ساخته می شود. شبکه زی کش با ایسیک ها فعالیت می کند پس استخراج آن با دستگاه های ایسیک توجیح اقتصادی بهتری دارد.
 6. گرین ( Grin )

  شاید باورتان نشود ولی گرین یکی از بهترین کوین ها برای استخراج است. پروتکل گرین نام جذاب میمبل ‌ویمبل (MimbleWimble) را داراست که از سری کتاب های هری پاتر برداشته شده است. این پروتکل همانند پروتکل بلاکچین می باشد. از ویژگی‌های برجسته گرین می‌توان به افزایش حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و کاهش ظرفیت بلاک چین اشاره کرد.
  گرین از دو الگوریتم برای استخراج استفاده می کند:
  1. CuckARood-29 که فقط برای کارت های گرافیکی استفاده می شود و در آن دستگاه ایسیکی وجود ندارد.
  2. CuckAToo-31 که برای دستگاه های ایسیک استفاده می شود.
  گرین سقف کوین ندارد و هر بلاک آن در 1 دقیقه استخراج می شود و پاداش هر بلاک 60 واحد گرین کوین است.
 7. ریون کوین ( Ravencoin )

  ریون کوین نیز یکی از فورک های بیت کوین است که در سال 2018 عرضه شد، رده 44 بازار رمزارزها را در اختیار دارد و حجم مارکتی معادل 52 میلیارد دلار داراست. استخراج ریون کوین تنها با کارت های گرافیکی همکان پذیر است. تعداد واحد های آن 21 میلیون بوده و هر بلاک آن در 1 دقیقه استخراج می شود.
 8. بیت کوین گلد ( Bitcoin Gold )

  بیت کوین گلد هم یک فورک از بیت کوین است و الگوریتم آن Zhash می باشد که صرفا برای کارت های گرافیکی ساخته شده است. این ارزدیجیتال 90 درصد ارزش خود را از دست داده است اما هنوز هم سود آوری خوبی برای استخراج دارد.

این رمزارزها در میان دنیای استخراج جای خودشونو باز کردند و با توجه به حجم بازار، نوسانات قیمتی و آینده ای که پیش رو دارند می توانند گزینه های خوبی باشند. رمزارزهایی که پتانسیل خوبی برای استخراج داشته باشند زیاد هستند. اگر رمزارز دیگری از نظر شما مورد قبول است حتما در زیر این مقاله برای ما کامنتش کنید تا معرفی کنیم.

فاکتورهای مهم استخراج یک رمزارز:

اکنون می رسیم به این سوال که برای استخراج یک رمزارز باید چه فاکتورهایی را بررسی کنیم:

این موضوع به صورت کلی به دو بخش تقسیم می شود:

 1. ارزدیجیتال
 2. سخت افزاری

ارزدیجیتال

منظور از فاکتورهای مهم ارزدیجیتال را بررسی کردیم. مواردی از قبیل حجم مارکت آن رمزارز، آینده آن، سختی شبکه رمزارز، قیمت آن و مواردی از این قبیل همگی در رابطه با خود ارزدیجیتال است.

سخت افزاری

پس از آنکه رمزارز خود را جهت استخراج انتخاب کردید باید به دنبال یک سخت افزار قوی باشید تا بتوانید سود خوبی کسب کنید. سخت افزاری که بازگشت سرمایه سریعی برای شما به ارمفان بیاورد هش ریت بالایی داشته باشد، شرایط سخت افزاری آن نظیر مصرف برق مناسبی نیز داشته باشد همه این ها مواردی است که در مقاله بهترین ماینرها به آن پرداخته ایم و می توانید با مطالعه آن ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

امیدواریم با انتخاب درست رمزارز خود بتوانید سود خوبی را کسب کنید.

سیاوش ریاحی

مدرس ارزدیجیتال و بلاکچین، مسلط بر مفاهیم پایه‌ای ارزهای رمزنگاری و تشریح آنها به زبان ساده و قابل فهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا