آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی نفوذی Piercing چیست؟

الگوی دو کندلی نفوذی از الگوهای بازگشتیه تحلیل تکنیکال در بازار است. این الگو در انتهای روندی نزولی شکل می‌گیرد و موجب تغییر روند نزولی به صعودی می‌گردد. این الگو از دو کندل یکی نزولی و دیگری صعودی و خلاف جهت هم تشکیل می‌شود. کندل اول الگو کندلی نزولی و قرمز با بدنه ای بزرگ است و کندل دوم الگو کندلی صعودی و سبز با بدنه ای بزرگ می‌باشد. حد باز شدن قیمت در کندل دوم که صعودی است باید پایین تر از حد قیمت در کندل قبلی که نزولی است و با روند جاریه بازار موافق است باشد. همینطور حد تمام شدن قیمت کندل دوم نیز باید حداقل از 50 درصد از بدنه کندل اول الگو عبور کند.

الگوی نفوذی..

شکل گیریه الگوی نفوذی

حد تمام شدن قیمت در کندل دوم الگوی نفوذی نباید بالاتر از حد باز شدن قیمت در کندل اول الگو باشد. اگر حد تمام شدن قیمت در کندل دوم الگو بالاتر از حد باز شدن قیمت در کندل اول باشد. الگوی جدیدی تشکیل شده که به آن الگوی انگلفینگ صعودی می‌گویند. در الگوی نفوذی اندازه بدنه کندل ها بزرگ است و کندل هایی با بدنه های کوچک برای شکل گیریه این الگو مناسب نیستند.

الگوی دو کندلی نفوذی از جمله الگو هایی است که برای به کار گیری ابتدا نیازمند کندل تایید هست. کندل تایید در این الگو کندلی سبز رنگ با بدنه ای بزرگ که پس از کندل دوم الگو شکل می‌گیرد. کندل تایید الگوی نفوذی کندلی صعودی بوده که حد باز شدن قیمت در آن از میانه بدنه کندل دوم الگو بالاتر باشد. و حد تمام شدن قیمت در آن از حد تمام شدن قیمت در کندل دوم الگو بالاتر باشد.

به عبارتی کندل تایید برای الگوی نفوذی باید کندلی صعودی تر نسبت به کندل دوم الگو که صعودی است باشد و روند صعودی را با قدرت بیشتری ادامه دهد. الگوی دو کندلی نفوذی نسبت به الگو هایی همانند الگوی انگلفینگ یا الگوی دو کندلی کیچر الگوی ضعیف تری است. تشکیل شدن این الگو هشداری برای تغییر روند را به تحلیلگران می‌دهد. این الگو همانطور که نیازمند کندل تایید است نیازمند تایید از سوی دیگر ابزارهای تحلیل فنی و تکنیکال بازار همانند اسیلاتور ها نیز می‌باشد.

نکات مربوط به الگوی نفوذی

  • در الگوی دو کندلی نفوذی هر چه اندازه بدنه کندل های این الگو بزرگ تر باشد اعتبار آن بیشتر می‌شود.
  • حد ضرر در الگوی نفوذی میانه های قیمت در کندل دوم الگو که صعودی است قرار می‌گیرد.
  • در الگوی نفوذی حد ضرر معنایی ندارد و با فعال شدن حد ضرر که برابر است با وسط قیمت بدنه کندل دوم الگو این الگو فاقد اعتبار می‌شود.
  • در الگوی بازگشتی نفوذی هر چقدر حد تمام شدن کندل اول الگو که نزولی است. با حد باز شدن کندل دوم الگو که صعودی است اختلاف بیشتری داشته باشد. احتمالا برگشت قیمت در الگو بیشتر می‌شود.
  • در این الگو هر چه میزان تمام شدن کندل دوم الگو که در راستای صعود بازار است بالاتر باشد. یا به عبارتی طول بدنه کندل صعودی در الگو بیشتر باشد و بیشتر به صعود خود ادامه دهد اعتبار الگو و قدرت الگو بیشتر می‌شود.
  • در این الگو حداقل میزان قیمت در کندل دوم الگو به عنوان حمایت در نظر گرفته می‌شود.
  • هنگام شکل گیریه الگوی دو کندلی نفوذی و در زمان تشکیل شدن کندل دوم این الگو اگر بازار با افزایش حجم معاملات همراه شود الگوی نفوذی تایید می‌شود و اعتبار آن بیشتر می‌شود.
الگوی نفوذی.

تحلیل الگوی نفوذی

با نزولی شدن بازار و ادامه روند نزولی در بازار و رسیدن حد قیمت کندل ها با پایین ترین حدود خود شرایط جذاب و خوبی برای خریدارانی که از شکل گیریه الگو اگاه هستند شکل می‌گیرد. در اینجا خریداران به خوبی آگاه هستند که پس از ریزش قیمت ها روند نزولی به انتهای خود می‌رسد بنابراین بهترین فرصت برای خرید کردن است. تا با تغییر روند همراه شوند و سود کنند. در پی این افزایش خرید حجم معاملات و قیمت افزایش پیدا می‌کند.

کاهش قیمت در روند نزولی بازار باعث قرارگیریه قیمت ها بر روی خطوط حمایتی بازار می‌شود که قدرت الگو و تغییر روند افزایش می‌یابد. به همین خاطر شرایط جذاب و پر سودی برای خریداران رقم می‌خورد. همچنین با مثبت شدن قیمت و افزایش حجم معاملات بعد از شکل گیریه الگوی نفوذی احتمال برگشت بازار و صعودی تر شدن آن بیشتر می‌شود.

الگوی نفوذی با شکل گرفتن در نمودار سیگنال قوی و کارآمدی در مورد بازگشت روند صعودی و تغییر روند از نزولی به صعودی را نشان می‌دهد. جالب است بدانید که هر چقدر روند نزولی جاری در بازار طولانی تر بوده باشد شکل گیریه الگو نفوذی قطعی تر می‌شود. و این الگو عملکرد قوی تری از خود نشان می‌دهد. گاهی با استفاده از اندیکاتور های RSI یا MACD نمونه ای از یک واگرایی صعودی تشخیص داده می‌شود. در این جا نیز الگوی نفوذی شکل گرفته است.

سوالات متداول در مورد پیرسینگ Piercing

در ادامه به برخی از سوالات رایج درباره الگوی دو کندلی Piercing و پاسخ آنها می‌پردازیم:

1. الگوی دو کندلی Piercing چه معنایی دارد؟

الگوی دو کندلی Piercing یک الگوی برعکس است که به معنای تغییر جهت حرکت قیمت از پایین به بالا است. در این الگو، کندل دوم (سبز) بخش قابل توجهی از کندل اول (قرمز) را پوشش می‌دهد. که نشان از قدرت خریداران و تمایل به صعود قیمت است.

2. الگوی دو کندلی Piercing به عنوان چه مؤشری استفاده می‌شود؟

الگوی دو کندلی Piercing به عنوان یک سیگنال برای تغییر جهت حرکت قیمت استفاده می‌شود. وقتی این الگو در نمودار شکل بگیرد. به عنوان یک مؤشر قوی برای تأیید احتمال صعود قیمت و تخمین کشنده پایان نزول قیمت شناخته می‌شود.

3. آیا الگوی دو کندلی Piercing تنها برای بازارهای خاص قابل استفاده است؟

الگوی دو کندلی Piercing در همه بازارها و زمان‌های مختلف می‌تواند مفید باشد. با این حال، دقت و اعتماد بیشتری در تصمیم‌گیری ممکن است با ترکیب آن با سایر ابزارها و نشانگرهای تکنیکال بهبود یابد.

4. آیا الگوی دو کندلی Piercing به تنهایی کافی است تا تصمیم‌گیری صحیح کنیم؟

الگوی دو کندلی Piercing تنها یک الگوی تکنیکال است. و برای تصمیم‌گیری مناسب، بهتر است با دیگر الگوها و نشانگرهای تحلیلی ترکیب شود. همچنین، مهم است که برای تأیید الگوی Piercing، به عوامل دیگری مانند حجم معاملات، استوکاستیک و یا میانگین متحرک معروف (مثل SMA 50 یا SMA 200) توجه کنید.

5. آیا الگوی دو کندلی Piercing تنها برای صعود قیمت استفاده می‌شود؟

الگوی دو کندلی نفوذی به عنوان الگوی برعکس برای تغییر جهت حرکت قیمت استفاده می‌شود و معمولاً به عنوان سیگنال صعودی استفاده می‌شود. با این حال، در برخی موارد، می‌تواند به عنوان سیگنال نزولی نیز استفاده شود ولی نسبت به سایر الگوهای برعکس، کمترین قدرت تنبیه را دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا